Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Bezpieczne strzały w centrum miasta

  • Jacek Szymczak,  prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Fot. Newseria
    Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Fot. Newseria

Służby mundurowe z okolic Nowego Sącza i ich partnerzy będą rywalizować w strzelaniu dynamicznym. Międzynarodowe zawody rozegrane zostaną 21 września w oparciu o Mobilną Strzelnicę Kontenerową tarnowskich Zakładów Mechanicznych, która stanie na płycie rynku.

Prócz policjantów w turnieju mają wziąć udział także funkcjonariusze Straży Granicznej, Grupa Realizacji Izby Celnej, reprezentanci Straży Miejskich w Krynicy i Nowym Sączu oraz Straży Gminnej w Chełmcu. Pewność ręki sprawdzą też przedstawiciele Straży Leśnej ze Starego Sącza i Nawojowej. Z gości zagranicznych udział potwierdzili funkcjonariusze policji ze Starej Lubowni i Popradu oraz żandarmerii Wojskowej z Preszowa. Zaproszono także gości z Węgier i Rumunii.  

Zawody rozpoczyna  o 14-ej rejestracja zawodników. Zgłoszenia można wysyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: [email protected].  Od godziny  15-ej zaplanowano  strzelanie sportowe. Poza klasyfikacją odbędą się także VI Zawody Strzeleckie o Puchar Międzynarodowego Zrzeszenia policji (IPA) oraz I Zawody Strzeleckie o Puchar Mundurowego Klubu Motorowego w Nowym Sączu. Uroczyste zakończenie wielkiego strzelania o godzinie 18-ej w  Sali Reprezentacyjnej Ratusza.  Liczba zawodników, którzy rywalizować będą w umundurowaniu ćwiczebnym  jest ograniczona.

Strzelnice kontenerowe z Zakładów Mechanicznych wykorzystywane są przez wojsko, w tym służby specjalne oraz policję i służby celne. Przy ich użyciu szkolenie i trening strzelecki można przeprowadzać praktycznie wszędzie. Nie przeszkadza im deszcz, mróz czy brak jakiejkolwiek infrastruktury. Aby zapobiec przestrzeliwaniu ścian są wykładane specjalnymi materiałami o dużej gęstości. Tunele strzeleckie zakończone są opancerzonymi kulochwytami z tłumikami rykoszetów.  W konfiguracji sprzętu zastosowano  wiele nowinek technicznych. Wyniki strzelania do tarczy wyświetlanej przy pomocy projektora pomaga zinterpretować kamera termiczna. Natomiast komputerowy trenażer umożliwia symulowanie konkretnych sytuacji, w których dochodzi do użycia broni, na przykład pościgu lub odbijania zakładników. Precyzja prowadzenia ognia ma wpływ na zmianę sekwencji filmowych.

Zawody pod patronatem Prezydenta Miasta organizują Region Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji  w Nowym Sączu oraz Mundurowy Klub Motorowy.

ZM Tarnów

Reklama

Komentarze (1)

  1. And

    Straże Miejskie i Gminne nie mają chyba jeszcze oficjalnego dostepu do broni więc ich udział jest dyskusyjny Albo zawody uzbrojonych służb mundurowych ,albo otwarty dostęp dla wszystkich.

Reklama