Reklama

Polityka obronna

BBN przygotuje rekomendacje do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Fot. BBN
Fot. BBN

BBN przygotuje w tym roku rekomendacje do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego - zapowiedział w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Prezydencki minister zauważył, że aktualnie obowiązująca Strategia Bezpieczeństwa Narodowego pochodzi z 2014 r. i jest już dzisiaj nieaktualna. "Nie ulega wątpliwości: otoczenie bezpieczeństwa się zmieniło. Chcielibyśmy podjąć działania przygotowujące rekomendacje do tej strategii w tym roku" - zapowiedział szef BBN w poniedziałek w audycji "Poranek Rozgłośni Katolickich Siódma-Dziewiąta".

Czytaj więcej: Sejm ocenił zatwierdzoną w listopadzie 2014 r. „Strategię Bezpieczeństwa RP”

Soloch pytany był również o stosunki pomiędzy prezydentem a Ministerstwem Obrony Narodowej i o ewentualną zmianę na stanowisku szefa MON. "Nic mi nie jest wiadomym na temat zmiany na stanowisku ministra obrony narodowej" - stwierdził. "Natomiast zwracałem uwagę na pewne strukturalne, systemowe słabości obecnych rozwiązań. Powodują one, że w razie występowania różnic zdań te napięcia są potęgowane poprzez niespójność systemową: te kompetencje nie są jednoznacznie określone i mogą się wzajemnie blokować. Stąd mój postulat zmian systemowych w tym zakresie" - mówił szef BBN.

"Przy tych wszystkich niedogodnościach pozytywem jest to, że co do generalnych kierunków nie ma różnic zdań" - ocenił.

"Prezydent i rząd - a co za tym idzie również minister obrony - wspólnie przeprowadzili inicjatywę zwiększenia wydatków na siły zbrojne. Pełna zgoda jest co do powołania nowych sił zbrojnych, jakimi są Wojska Obrony Terytorialnej. Oczywiście, należałoby to uzupełnić również o wzmocnienie wojsk operacyjnych, poprzez uzupełnienie stanów osobowych i zwiększenie stanów mobilizacyjnych. Także pełna zgoda co do zacieśnienia więzi, współpracy sojuszniczej w tym zwłaszcza bilateralnej z sojusznikiem amerykańskim, zwiększenie wojskowej obecności sojuszniczej na naszym terenie - także w tych kluczowych kwestiach różnic nie ma" - podkreślił Soloch.

Czytaj więcej: Siły zbrojne w cieniu konfliktu prezydenta i szefa MON [PODSUMOWANIE]

Szef BBN ocenił również, że rozpoczęte 1 stycznia niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ pozwoli na ukazanie globalnego działania Polski. "Dwa główne wyzwania dla tej Rady to konflikt na Ukrainie oraz odbudowa na terenach zniszczonych przez Państwo Islamskie" - stwierdził.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (5)

 1. anonimowy

  Ponizszy cytat z USA by Retired four-star US Army general Barry R McCaffrey.: __________________________________________________________________ Trump, 'under the sway of Putin,' threatens national security... __________________________________________________________________ Barry R McCaffrey. @mccaffreyr3 in USA Today commented... " Reluctantly I have concluded that President Trump is a serious threat to US national security. He is refusing to protect vital US interests from active Russian attacks. It is apparent that he is for some unknown reason under the sway of Mr Putin." >. to jest komentarz pomocny dla Polakow ktorzy za bardzo kochaja D Trump i powinni sie troche "zrownowazyc". > ten komentarz moze pomoc w Polskich decyzjach i w poszukiwania nowych i starych sojuszow poza Zachodem > np. Polskich baz w Mongolii czy zatrudniania sil powitrznych np z Iranu.. etc... bo so miej kosztowni i konkurencyjni i maja lepsze MOTYWACJE i historyczne atuty militarne z Polska.

 2. gosc

  kultywacja historycznych powiazan. ktore daly nam sukces w nawet odleglej przeszlosci. i inna energia dalekich "grup wsparcia " mimo ze nie znana na Zachodzie jest dla nas warta wiekszego wysilku i wydatku... to jest nasze unikalne wzmocnine psychologiczne, a takze potrzebny nam zasieg

 3. anonymous

  ukazanie globalnego działania Polski powinno wkluczyc dwie czesci 1. nie tylko dla dobra innych spoleczenstw i panstw tak jak Ukraina i Middle East ale 2. dla energiczniejszego panowania Polski nad przeciwnikiem poprzez wkluczenie historycznie owocych sojuszow "nie-Zachodnich" a) Polskie stale bazy militarne zagranica w Srodkowej Azjii i w Mongolii do okrozenia prezeciwnika b) Polskie zakup posilkowych baz militarnuych z zagranicy, *nie Zachodnich* stacjii np powietrznej floty z Iranu i z Mongoli - stacjonujacych w rotacji na ziemiach Polskich .. more of a an open, creative, projected against Polish enemy and historically successful and sound diversion from existing Polish - Western alliances

 4. zeg

  Macierewicz odwołany za niego Błaszczak

  1. Kuba

   Cieszą się w Izraelu, prawda?

 5. Ww

  Przy tym człowieku czuję się naprawdę bezpiecznie. W przeciwieństwie do Macierewicza, bije od niego taka jakaś siła i spokój wewnętrzny jednocześnie, no i żołnierze go kochają za ten ogień w sercu i za to, że on nigdy nie opuściłby Najjaśniejszej w nawet najbardziej krytycznej sytuacji.

  1. dim

   A ja przekręciłem właśnie wstecz youtube, zwracając uwagę co mówił, w różnych swych wystąpieniach, od samego początku kadencji, pan Paweł Soloch. Mam wrażenie, że było to spójne z faktami, także tymi późniejszymi. Ale też sprawdzałem co przekazywał nam, w różnych wypowiedziach, pan A.M. i czy wobec tego, ktokolwiek rozsądny, może brać jeszcze jego publiczne wypowiedzi i zobowiązania poważnie. Wynik sprawdzenia wszystkim nam znajomy.

Reklama