Chińscy żołnierze z nowymi karabinami snajperskimi

22 października 2020, 08:11
chinski_zolnierz1
Fot. Wu Hongtai (eng.chinamil.com.cn)
Reklama

Na podstawie pojawiających się w internecie zdjęć można wywnioskować, że armia chińska rozpoczyna proces wprowadzania na uzbrojenie nowego karabinu snajperskiego QBU-191. Prawdopodobnie zastąpi obecnie używane karabinki QBU-88.

Zdjęcia nowego karabinu snajperskiego QBU-191 na wyposażeniu żołnierzy chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej można było zobaczyć na oficjalnym koncie Dowództwa Wojskowego ChALW w informacji opublikowanej na komunikatorze WeChat. Karabin miał się znajdować na wyposażeniu żołnierzy stacjonujących w południowo-zachodnim rejonie Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Prawdopodobnie trwają tam testy broni w ciężkich warunkach górskich i pogodowych, a po sprawdzeniu jego ergonomii rozpocznie się proces jej wprowadzania na stan armii. Zgodnie z przewidywaniami zastąpi dotychczas używane bezkolbowe karabiny wyborowe QBU-88.

QBU-191 to snajperska wersja nowego chińskiego karabinku szturmowego QBZ-191, który po raz pierwszy został zaprezentowany rok temu podczas defilady z okazji 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Jest to karabinek zbudowany, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, w klasycznym układzie konstrukcyjnym i zasilany amunicją kal. 5,8 mm x 42. Niestety obecnie nie są znane dokładne parametry wersji przeznaczonej dla strzelców wyborowych w pododdziałach wojsk lądowych. Oczywiście wersja ta będzie charakteryzowała się dłuższą lufą od wersji podstawowej, w której ma ona wynosić 368 mm.

Karabin wyborowy (snajperski) QBU-191 będzie trzecim karabinkiem tej klasy seryjnie produkowanym na terytorium chińskim. Pierwszy o nazwie Type 79 (z późniejszą modernizacją wz. 85) powstał na podstawie radzieckiego karabinu SWD (Dragunowa) 7,62 mm. Natomiast pod koniec lat 80. XX wieku powstał karabin QBU-88 zasilany chińską amunicją kal. 5,8 mm x 42, który wprowadzono masowo do armii w latach 90. Był to stosunkowo nowoczesny projekt, wykorzystujący układ bullpup. Teraz jak widać Chiny (podobnie jak Francja) zamierzają powrócić do klasycznej konstrukcji karabinka. 

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Polonia
czwartek, 22 października 2020, 15:27

Nasz potencjalny wróg się zbroi, jak dobrze że nasi chłopcy mają już od dawna M110A1/A2.

Alfret
czwartek, 22 października 2020, 11:21

"nowego chińskiego karabinku szturmowego" - chyba karabinka?!...

Jandom
czwartek, 22 października 2020, 21:29

... I po co im ta nowa broń, jak coronawirus, wykończy wszystkich

ito
czwartek, 22 października 2020, 18:28

Karabinu, czy karabina? Dla ułatwienia: obie formy są poprawne, choć w pierwszej połowie XX wieku ta druga była bardziej popularna (podobnie jak forma czołga, a nie czołgu).

Purysta
czwartek, 22 października 2020, 22:52

Jaja sobie robisz? Czołga to się żołnierz. Celownik (komu czemu ,kogo czego) czołgu.

Tweets Defence24