Australia wyprodukuje pociski kierowane

31 marca 2021, 13:48
840_472_matched__pcdz8s_australianp8aposeidonfiresfirstharpoonmissileduringsinkingexercise1024x681
Zdj. ilustracyjne, fot. Royal Australian Air Force
Reklama

Australia zamierza produkować własne pociski kierowane w ramach opiewającego na 1 mld dolarów planu budowy nowych zakładów zbrojeniowych we współpracy z globalnym producentem broni. Premier Scott Morrison ostrzega, że „zmieniające się środowisko globalne” podkreśla potrzebę stworzenia suwerennych zdolności obronnych.

„Jak pokazała pandemia koronawirusa, zdolność do samowystarczalności, czy to w zakresie rozwoju szczepionek, czy obrony Australii, jest kluczowe dla spełnienia naszych własnych wymagań w zmieniającym się globalnym środowisku” – powiedział. „Jest to imperatyw, którym się teraz kierujemy, tworząc suwerenną zdolność do (wyprodukowania) broni kierowanej” – podkreślił.

Ministerstwo obrony Australii wybierze „strategicznego partnera przemysłowego”, który zostanie zakontraktowany do obsługi zakładu produkcyjnego. Jako potencjalnych partnerów wskazuje się: Raytheon Australia, Lockheed Martin Australia, Konsberg i BAE Systems Australia – informuje w środę australijska gazeta internetowa „The New Daily”. Lokalizacji zakładu jeszcze nie ustalono.

Resort obrony ogłosił niedawno, że współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w celu opracowania i przetestowania hipersonicznego pocisku manewrującego, który może przekroczyć prędkość dźwięku.

Minister obrony Peter Dutton powiedział, że Australia będzie ściśle współpracować z USA nad projektem nowego krajowego pocisku kierowanego. Dodał, że projekt ten będzie „wspierał zarówno potrzeby Australii, jak i rosnące potrzeby naszego najważniejszego partnera wojskowego”.

Reklama
Reklama

W ciągu 10 lat australijski rząd wyda na projekty obronne 270 mld dolarów.

Minister przemysłu obronnego Melissa Price powiedziała, że produkowane w kraju pociski kierowane będą uzupełnieniem istniejących w Australii technologii zbrojeniowych, w tym pocisku wabika Nulka, oraz zakładów materiałów wybuchowych. „Według szacunków przemysłu obronnego w ciągu najbliższych 20 lat to nowe przedsiębiorstwo może być warte 40 mld dolarów w lokalnej produkcji i eksporcie” – powiedziała.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
R
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:22

"hipersonicznego pocisku manewrującego, który może przekroczyć prędkość dźwięku" Hmm

abra kadabra
czwartek, 1 kwietnia 2021, 01:04

"Premier Scott Morrison ostrzega, że „zmieniające się środowisko globalne” podkreśla potrzebę stworzenia suwerennych zdolności obronnych." Święte słowa, święte słowa. Może dotrą do naszego decyzyjnego MONowskiego betonu.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 31 marca 2021, 21:52

Można? Można. Trzeba chcieć.

Monkey
środa, 31 marca 2021, 23:00

@Chyżwar dawniej Marek: I do tego trzeba coś robić. A nie tylko gadanina i analizy.

123
środa, 31 marca 2021, 17:53

Bierzmy przyklad z Kangorow.

Monkey
środa, 31 marca 2021, 17:02

Australijczycy zaczynają rozumieć, że Chiny są blisko, coraz bliżej. I trzeba mieć możliwości do obrony przed nimi.

Tweets Defence24