Reklama

Geopolityka

Atak rakietą balistyczną w Jemenie. "Dziesiątki ofiar"

 • Fot. Defence24
  Fot. Defence24

Szyiccy rebelianci Huti przeprowadzili skuteczny atak rakietowy na bazę sił koalicji dowodzonej przez Arabię Saudyjską. Atak miał miejsce w jemeńskiej prowincji Ta’izz. W wyniku uderzenia pocisku balistycznego mogło zginąć od 80 do nawet około 150 żołnierzy, w tym saudyjski pułkownik.

Szyiccy rebelianci Huti przeprowadzili skuteczny atak rakietowy na bazę sił koalicji dowodzonej przez Arabię Saudyjska. Baza mieści się w muhafazie (prowincji) Ta'izz nad cieśniną Bab al-Mandab w Jemenie. Skutki ataku nie są na razie potwierdzone, ale nieoficjalne informacje mówią o śmierci od 80 do około 150 żołnierzy wojsk interwencyjnych. Wśród zabitych są żołnierze z Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Maroka, Sudanu, a także z jemeńskich wojsk prorządowych. Jedną z ofiar jest saudyjski pułkownik Abdullah al-Sahyan, dowódca sił specjalnych, kolejną wysoki rangą oficer z ZEA.

To nie pierwsze takie zdarzenie podczas wojny w Jemenie. We wrześniu br. w wyniku podobnego ataku z użyciem rakiety Toczka zginęło 67 żołnierzy z ZEA, Arabii Saudyjskiej i Bahrajnu. Państwa arabskie biorące udział w interwencji zdecydowały wtedy o rozmieszczeniu w Jemenie systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot, które co najmniej kilkukrotnie przechwytywały pociski balistyczne w trakcie działań koalicji przeciwko rebeliantom Huti. Nie wiadomo jednak, czy cel obecnego ataku był w zasięgu zestawu Patriot rozmieszczonego i znajdującego się w trybie dyżuru bojowego oraz czy system został użyty.

Czytaj więcej: Rakieta balistyczna Toczka zestrzelona nad Jemenem

Do ataku doszło tuż przed zapowiedzianym przez Saudyjczyków tygodniowym rozejmem. Ma ono być gestem dobrej woli poprzedzającym rozpoczynające się rozmowy pokojowe w Genewie, których celem jest wypracowanie politycznego rozwiązania wojny domowej w Jemenie na bazie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr. 2216 z kwietnia tego roku. 

 

 

 

 

 

Reklama

Komentarze (14)

 1. Willgraf

  wiadomo tylko jedno ,ze zestaw Patriot to lipa - show propagandy z 91 roku !

  1. lukas

   f 18 i tornado porzecież zestrzelił

 2. 45

  ten sam celownik co bm .

  1. maj

   Niestety nie. Myli Ci się Łuną. Toczka jak sama nazwa wskazuie to broń precyzyjna z żyroskopowym ukladem sterowania. Dokładność.trafienia parę metrów.

 3. 45

  Toczka to nie rakieta balistyczna,to artyleria.Strzela sie tym jak z bm.Tylko tablice sa inne.To broń taktyczna max zaś ok 80km

 4. Ojciec 6 dzieci

  Już pisałem to jak poprzednia rakieta została wystrzelona w Jemenie. Polska musi posiadać rakiety balistyczne w dużej ilości bo tylko taka broń jest w stanie odstraszać. Polski nie stać na broń defensywną bo to oznacza wojnę na terytorium Polski, tylko broń ofensywna działająca na terytorium wroga daje gwarancję pokoju.

  1. rmarcin555

   @Ojciec 6 dzieci Broń ofensywną powiadasz? Wszystko fajnie jeśli planujesz atak wyprzedzający, bo inaczej skończysz jak Rosjanie w 41szym.

 5. obserwator

  Jedna rakieta a jakie zniszczenia . 80-150 zabitych , to rannych jest 3 razy tyle . Żeby zestrzelić taką rakietę to opl - misiała by być cały czas na podgrzaniu w alarmie bojowym . I do tego mieć odpowiednie środki do zestrzelenia .

  1. Urko

   Mają odpowiednie środki i to nie jest pierwszy tego typu atak. To tylko dowód, że Patriot nie jest 100% -owo skuteczny.

  2. Smutek

   Nawet wtedy nie ma gwarancji sukcesu. Jak pokazywały przypadki z Iraku nawet bezposrednie trafienie systemem Patriot nie gwarantowało neutralizacji głowicy pocisku balistycznego. Przesuniecie trajektorii lotu na koncowym etapie lotu pocisku tez daje znikomy efekt

  3. V

   Załóżmy - 150 zabitych, to pewnie i 450 rannych a pozostałe 400 stanie się "syryjskimi uchodźcami" i zacznie szukać socjalu w Niemczech.

 6. Marcos

  Normalnie bajka .Plemiona strzelają pociskami balistycznymi . to świadczy o tym że takiej techniki nie powinno się eksportować do dzikich krajów ......Arabowie to żadni żołnierze.Syci ,nażarci.....Żadna armia .Bez motywacji .....

  1. sylwester

   większość tych żołnierzy to najemnicy , a ci są dobrze wyszkoleni i zmotywowani , co prawda nie są fanatykami oddającymi ze szczęściem swoje życie ale są w pełni profesjonalni

  2. Podpułkownik Wareda

   Marcos! 1/ " ... takiej techniki nie powinno się eksportować do dzikich krajów ". (...). 2/ (...). " Arabowie to żadni żołnierze. Syci, nażarci. Żadna armia. Bez motywacji ". Marcos, aby już ostatecznie postawić przysłowiową kropkę nad "i", to wymień - według Twojej oceny - wszystkie DZIKIE KRAJE świata. To nam wiele wyjaśni. Nie jesteś pierwszym internautą, który krytycznie ocenia - rzeczywistą wartość bojową żołnierzy z krajów arabskich. Ale w przyszłości, staraj się używać nieco innych określeń. Rozumiemy się? Przy okazji: trochę zabawne jest zdziwienie niektórych internautów, że kraje afrykańskie bądź leżące na Półwyspie Arabskim, posiadają w XXI wieku broń rakietową.

  3. obserwator

   Szyici to wyszkoleni Iraccy oficerowie i podoficerowie armii Saddama , którzy nie odnaleźli się w dzisiejszym Iraku , podobnie jak Kurdowie walczą o własne państwo .Dzisiejszy Irak jest zdominowany przez Sunnitów . Dla przypomnienia Irak Saddama składał się z: Sunnitów , Szuitów i Kurdów .

 7. Zenon

  My mamy do ataku i obrony jedną uniwersalną broń, dialogi techniczne wsparte systemem prowadzenia walki o nazwie wypracowywanie załozen. Wygląda jednak na to, ze plemiona tubylcze dysponują bardziej zaawansowaną bronią niż cała polska armia.

 8. maxx

  Może raz na zawsze Polacy zrozumieją ,ze przez tyle lat Amerykanie okłamywali świat o wspaniałych rakietach Patriot ( które już wielokrotnie udowodniły -przez różne agencje światowe ,że są do bani...).

 9. Piotr34

  Jak widwac ten wysmiewany rsuki sprzet do dzisiaj ma pewan wartosc bojowa a w czasie keidy byl wprowadzany to byl prawdziwy wymiatacz. AS dostaje w skore-cieszy mnie to.

 10. Marek

  Ciekawe skąd Huti mają Toczki i wyszkolona obsługę do nich ?? To nie są prymitywne w sumie Grady BM-21, ale jednak w końcu rakiety balistyczne ...

  1. brysio

   Po ich stronie jest część regularnej armii popeirająca exprezydenta

 11. Alexis

  Generalnie gdy patriot trafi we scuda co się zdarza raz na 8 przypadków, to jest nowoczesny i najlepszy, a gdy scud trafia w cel to wtedy patriot "nie wiadomo czy był w zasięgu" - znana sprawa, znana propaganda :) Ale widocznie coś kiepski zasięg tych patriotów, to ile on wynosi? ... 200, 300 metrów ?

  1. dren

   Alexis nie bądź złośliwa, tak można pisać tylko w przypadku rosyjskich konstrukcji ...

  2. Ja

   Raczej nie pracowały "The surface-to-surface missile also destroyed two Patriot missile systems, three Apache helicopters, more than 50 military vehicles, all belonging to the US Blackwater Worldwide security services company. The report added that two Saudi warships were damaged while fleeing the incoming Katyusha rockets that were fired spontaneously due to the missile impact." http://www.presstv.com/Detail/2015/12/13/441621/Yemen-Saudi-Arabia-BabelMandeb-Taizz-Amnesty-International-Jizan

 12. AndyP

  Pewni bezczelnie zaatakowali z tyłu albo z boku, a nie jak należy z kierunku w którym obrócony był radar...

 13. zdegusto

  albo mi się wydaje albo szyiccy rebelianci mają większy potencjał rażenia rakietowego na tym dystansie niż polska armia? Homar coś się ciągnie, może by nam cokolwiek ci rebelianci odsprzedali ???

  1. maj

   Ale jak widać na drugim zdjęciu Toczki mają nasi przyjaciele z Ukrainy. My swoje zezłomowaliśmy z powodu braku części zamiennych i upływu gwarancji na rakiety.

  2. yaro

   możemy nie kupić bo te pewnie produkcja na rosyjskiej licencji ;)

 14. yaro

  Uppssss, to bardzo zła wiadomość dla koalicji USA-Saudowie to potwierdza słabość USA w tym regionie Arabia Saudyjska strategiczny partner USA nie radzi sobie w tej wojnie, topi pieniądze uzyskane z ropy, jedna rzecz mnie zastanawia, trwa wizyta Kerrego na Kremlu sprawy dotyczą właśnie Bliskiego Wschodu ( w ty Syrii), można wyciągnąć wniosek, że ten atak akurat teraz nie jest przypadkowy ....

Reklama