Rosja aresztuje Tatarów Krymskich

29 marca 2019, 12:58
Rally_Deportation_of_Crimean_Tatars
Flagi Tatarów krymskich. Fot. kaktuse/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Sąd rejonowy w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie na posiedzeniach 27-28 marca zdecydował o aresztowaniu 23 mieszkańców Krymu zatrzymanych przez rosyjskie służby specjalne pod zarzutem członkostwa w zakazanej w Rosji Partii Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir).

"Wszyscy zostali aresztowani na okres do 15 maja" - podała w czwartek agencja Interfax, powołując się na źródło w sądzie. Działania te mają być skutkiem masowych rewizji w domach i mieszkaniach proukraińskich działaczy społeczności tatarskiej na Krymie, które rosyjskie służby specjalne przeprowadziły w sobotę . W środę umieszczono pod strażą dziewięć osób, pozostałych - na zamkniętych posiedzeniach sądu w czwartek. Aresztowanym grożą kary od 10 do 20 lat więzienia i od 500 tysięcy do miliona rubli grzywny.

Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Iryna Heraszczenko przekazała w środę, że oprócz rewizji na Krymie trwają aresztowania przeciwników przynależności półwyspu do Rosji. Ukraińska rzecznik praw obywatelskich Ludmyła Denisowa poinformowała w środę, że rewizje prowadzone były w domach Tatarów, którzy obserwują procesy polityczne swoich rodaków, przekazują paczki zatrzymanym i odwiedzają ich w aresztach i więzieniach.  Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło protest w związku z wydarzeniami na Krymie i zaapelowało do społeczności międzynarodowej o reakcję na nie, w szczególności o rozszerzenie sankcji przeciwko Rosji.

Chcemy by społeczność międzynarodowa zdała sobie sprawę, że dziś każdy mieszkaniec Krymu może zostać aresztowany przez rosyjskie władze i uznany za terrorystę (...)Zagrożenie skazaniem na więzienie za domniemany terroryzm wisi nad wszystkimi aktywistami, niezależnymi dziennikarzami, a nawet prawnikami pracującymi na Krymie (...) Mój klient nie ma nic wspólnego z terroryzmem. Wie o nim tylko to, co przeczytał w akcie oskarżenia

Mamet Mambetow, krymski prawnik reprezentujący jednego z aresztowanych Tatarów.w rozmowie z PAP

 Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po interwencji zbrojnej i referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne. Tatarzy krymscy, którzy stanowią 12 proc. mieszkańców półwyspu, byli przeciwni nielegalnemu plebiscytowi. Ich społeczność w większości zbojkotowała głosowanie, narażając się na represje ze strony rosyjskich władz. Aneksję Krymu Rosja przedstawia jako akt sprawiedliwości historycznej.

Nazwałbym to czystkami etnicznymi, ponieważ prześladowania są przeprowadzane wyłącznie na podstawie rasowej i narodowej. To mi przypomina wysiedlenie Tatarów krymskich w 1944 roku albo działalność nazistów, którzy wykorzystywali dokładnie takie same metody(....)Rosyjska władza przeszła do kolejnego etapu represji, które będą trwać aż do pełnej deportacji Tatarów krymskich ze swojej ojczyzny

Rosyjski adwokat Nikołaj Połozow w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji UA/TV

W niedzielę na Ukrainie odbędą się wybory prezydenckie. Mieszkańcy Krymu mogą w nich głosować w lokalach wyborczych znajdujących się na tzw. Ukrainie kontynentalnej, czyli na terytorium kraju nie znajdującym się pod rosyjską okupacją.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Palmel
sobota, 30 marca 2019, 17:37

Co Ukraińcy mają do Tatarów na Krymie, gdyby protestowała Turcja to byłoby już inaczej ale nie protestuje czyli zgadza się z Rosją i popiera jej politykę na Krymie

kamyk
piątek, 29 marca 2019, 23:01

Rosja graniczy z kim chce, Rosja aresztuje kogo chce. Taki kraj. Się ma 7000 głowic nuklearnych to się rządzi.

Maj.
sobota, 30 marca 2019, 21:54

Tak już mają ci z głowicami atomowymi. Są gdzie chcą np. w Afganistanie. I zatrzymują kogo chcą i przetrzymują gdzie chcą jak na Kubie w bazie morskiej.

Olo
piątek, 29 marca 2019, 20:13

Mają doświadczenie z Czeczenii więc dmuchają na zimne, Serbowie w Kosowie tego nie zrobili zawczasu jak się skończyło wiadomo.

Buba z Polski
piątek, 29 marca 2019, 17:11

To typowe zachowanie władz w systemie państwa totalitarnego. Z jedną partią jednym wodzem. Pod byle pretekstem aresztowanie,represje,rewizje i bardzo duży wyrok. Dosłownie każda sposobność do tego jest dobra. Powiedzmy sobie szczerze pewne państwo na wschodzie jak r SS a ma w tym kierunku wielowiekową tradycję i doświadczenia. Można powiedzieć typowo wschodnio-mongolski standard.

zyg
piątek, 29 marca 2019, 16:49

Jeśli Rosja po niecałych 200 latach nabyła "historyczne prawa" do Krymu, to co o prawach Litwy do ziemi smoleńskiej? A rosyjskie prawa do okupowanej od 74 lat części Prus Wsch raczej bardzo wątłe ! Na aresztowania Tatarów odpowiedzieć aresztowaniami Rosjan zamieszkałych w Europie i innych krajach cywilizowanego świata od rodzin kremlowskiej oligarchii (Putin/Ławrow/Pieskow) poczynając.

ppp
sobota, 30 marca 2019, 10:46

Białoruś to raczej właściwy spadkobierca Wielkiego Księstwa Litewskiego . To raczej język ruski i prawosławie i również później protestantyzm były głównymi nurtami religijnymi na Litwie . Jagiellonowie i "włodzimiersko - moskiewscy" Rurykowicze to były skoligacone rody . Sam Iwan Groźny miał rusko-litewskie korzenie i stąd dążność większości szlachty Rzeczpospolitej osadzenia go na tronie podczas I Elekcji ( większość ludności i szlachty Rzeczpospolitej miała korzenie rusko litewskie ) . To dążenia kontrreformacji i związanej z nią hierarchów kościelnych z Rzeczpospolitej i Watykanu , przeciwne Konfederacji Warszawskiej czy Zgodzie Sandomierskiej spowodowały wybór nietolerancyjnych pod względem religijnym Henryka Walezego a później Zygmunta III Wazy , co zapoczątkowało represje wobec większości prawosławnej i ludności protestanckiej w Rzeczpospolitej , co spowodowało odśrodkowe trędy w Rzeczpospolitej ku Moskwie ziem Ruskich i znacznej części Litwy ale też ku Szwecji na ziemiach litewskich czy na ziemiach polskich . To był początek updku Rzeczpospolitej co wyraźnie było już widać w 1612 podczas utracenia szansy na zjednoczenie z Księstwem Moskiewskim ze względu na fanatyzm Wazów i stawianie interesów obcych wyżej nad interesami Rzeczpospolitej , podczas powstania Chmielnickiego a później katastrofy militarnej w 1654 roku w konfrontacji z Księstwem Moskiewskim i podczas uderzenia w 1655 roku na osłabioną Rzeczpospolitą Szwecji co spowodowało kataklizm w postaci Potopu i straty ludności sięgające połowy populacji w niektórych regionach Rzeczpospolitej . W nieco ponad 100 lat po wygaśnięciu Jagiellonów z mocarstwa Rzeczpospolita została zmarginalizowana do zależnej od sąsiadów państwowości w której karty rozdawały sąsiednie państwa .

SOWA
niedziela, 31 marca 2019, 21:01

Nieuznanie prawosławia jako pełnoprawnej religi w Rzeczpospolitej podczas okupacji Moskwy a potem konfliktu z Kozakami doprowadziło do upadku Polski. Gdybyśmy wtedy wykorzystali swoją szansę zapewne zajelibyśmy miejsce Rosji.

Davien
piątek, 29 marca 2019, 15:46

Czyli typowie sowieckie działania w Rosji Putina.

bencwalec
sobota, 30 marca 2019, 02:39

To typowe działanie mające na celu zdyscyplinowanie tararów. Tylko my potrafilismy (fakt nienbezkonfliktowo) zasymilowac drobną ich część. Dla obopólnejm korzyści.

Davien
sobota, 30 marca 2019, 11:07

Panie bencwalec może się juz nie ośmieszaj. Rosja /ZSRS tak "dyscyplinowała" Ukraine ze 7-10lmn zmarło z głodu, podobnie "dyscyplinowała" Polskę jak ja napadli w 1939r wiec juz naprawdę ...

Tweets Defence24