Reklama

Siły zbrojne

Apache strzela z „działka laserowego” [WIDEO]

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Amerykanie przeprowadzili z powiedzeniem testy „działka laserowego”, które zostało zamontowane na śmigłowcu bojowym. Uznano to za impuls do prowadzenia dalszych działań w tej dziedzinie.

Testy na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku przeprowadził koncern Raytheon we współpracy z biurem ds. zarządzania programem Apache amerykańskich wojsk lądowymi oraz dowództwem operacji specjalnych (U.S. Special Operations Command). Laser dużej mocy podwieszono na jednym z zewnętrznych pylonów na śmigłowcu bojowym AH-64 Apache.

Był to pierwszy w historii przypadek, gdy z powodzeniem trafiano w cel naziemny ze śmigłowca, przy różnych prędkościach i wysokościach lotu. Udowodniono w ten sposób, że istnieje możliwość zwiększenia zakresu zadań wykonywanych przez śmigłowiec Apache, a dodatkowo, że może to się odbyć z niewielkimi skutkami ubocznymi. Działko laserowe uważane jest bowiem za broń precyzyjną, która działa jedynie na atakowany cel.

W trakcie prób „atakowano” obiekty oddalone o 1,4 km od śmigłowca. Badano przy tym wpływ wibracji oraz czynników zewnętrznych na skuteczność działania – w tym zapylenia wywołanego działaniem wirników. Na tym etapie można przypuszczać, że jednym z głównych celów badań było sprawdzenie w ogóle możliwości działania tego systemu uzbrojenia na śmigłowcach bojowych.

Widać to było w deklaracjach przedstawicieli Raytheon. Z ich treści można wywnioskować, że zebrane dane pokazują, iż prowadzone prace są na "dobrej drodze".

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.