Kaczyński zapowiada „bardzo poważne" wzmocnienie Wojska Polskiego. Abramsy to „coś w rodzaju programu pilotażowego”

14 lipca 2021, 10:56
IMG_8525
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl
Reklama

Wicepremier Jarosław Kaczyński podczas wizyty w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej zapowiedział przeprowadzenie dużego programu modernizacji Wojska Polskiego, z wykorzystaniem dodatkowych instrumentów finansowania. Ogłoszony plan zakupu czołgów M1A2 SEP v3 Abrams to „coś w rodzaju programu pilotażowego”, trwają prace nad ustawowymi uregulowaniami.

Podczas wizyty w 1. Brygadzie Pancernej w Wesołej Jarosław Kaczyński, przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński ogłosił plan zakupu czołgów M1A2 SEP v3 Abrams. Pojazdy te, jak uściślił szef MON Mariusz Błaszczak, wejdą na wyposażenie dwóch brygad 18. Dywizji Zmechanizowanej, w tym 19. Brygady Zmechanizowanej używającej dziś T-72 oraz 1. Brygady Pancernej w Wesołej. Program zakupu Abramsów wraz z dużą ilością amunicji, pojazdów wsparcia oraz symulatorów ma być wart do 23,3 mld złotych, i zostać sfinansowany spoza budżetu MON. Odpowiednia uchwała Rady Ministrów została już przyjęta. Według resortu obrony czołgów będzie łącznie 250, wraz z szerokim pakietem wsparcia.

Mamy dla Państwa bardzo dobrą wiadomość. Nasza armia, w krótkim czasie – pierwsze dostawy, jeśli wszystko dobrze pójdzie już w przyszłym roku, wzbogaci się o dużą liczbę najnowocześniejszych w tej chwili na świecie czołgów Abrams, bo to ta najnowsza wersja, która wchodzi na uzbrojenie armii amerykańskiej. To są czołgi supernowoczesne, które są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewrów, prowadzić walkę i prowadzić ogień z ogromną precyzją i ogromną skutecznością. To jest nowa jakość, jeśli chodzi o uzbrojenie Wojsk Lądowych. Tych czołgów będzie na tyle dużo, że będzie można stworzyć przynajmniej 4 bataliony

wicepremier Jarosław Kaczyński

Przy tej okazji wicepremier Kaczyński zapowiedział przeprowadzenie dużego programu rozbudowy sił zbrojnych. Będzie on realizowany z wykorzystaniem dodatkowego finansowania i uruchomiony w ramach ustawy. Jarosław Kaczyński przyznał, że przedsięwzięcie to będzie kosztowne, ale jego zdaniem jest konieczne z uwagi na trudną sytuację bezpieczeństwa w otoczeniu Polski.

Ale mam dla Państwa inną jeszcze wiadomość. W tej chwili opracowywany jest, i to już jest ostatnia faza, projekt działań, także ustawowych, bo one muszą być podstawą tego co będzie się realnie robiło, na rzecz rozbudowy i bardzo poważnego wzmocnienia polskich Sił Zbrojnych. Po prostu, czasy, sytuacja i miejsce tego wymaga i dlatego też chcemy to uczynić. To jest nasz obowiązek. To wielkie przedsięwzięcie, nie ukrywam że drogie, choć nie będę mówił o szczegółach. Ale przy dzisiejszej sytuacji naszego kraju, a także różnych możliwościach który daje światowy rynek finansowy, to jest możliwe do przeprowadzenia. I chcemy to przeprowadzić, wszystko jest na najlepszej drodze

wicepremier Jarosław Kaczyński
Reklama
Reklama

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że program będzie przeprowadzony w stosunkowo krótkim czasie, aczkolwiek z uwzględnieniem procesu produkcji uzbrojenia, z natury rzeczy czasochłonnego. Natomiast finansowanie będzie rozłożone na dłuższy okres, z zastosowaniem odpowiednich instrumentów.

Do dopracowania są jeszcze pewne szczegóły związane ze sposobami finansowania, bo oczywiście ono musi zostać rozłożone na stosunkowo długi czas, ale sama operacja zostanie przeprowadzona w stosunkowo krótkim czasie. Chociaż musicie Państwo pamiętać, że ta najnowocześniejsza broń nie jest czymś, co się kupuje w sklepie, to jest coś co się zamawia i trzeba też poczekać na produkcję. W każdym razie mamy tutaj coś w rodzaju programu pilotażowego, to jest to o czym mówię w tej chwili i mamy ten wielki program, który mam nadzieję zostanie z wielką korzyścią dla Rzeczypospolitej i jej bezpieczeństwa zrealizowany

wicepremier Jarosław Kaczyński

Zapowiedzi przyspieszenia wzrostu wydatków obronnych i korzystania w tym celu ze specjalnych instrumentów pojawiały się już wcześniej. Nie były jednak konkretyzowane, choć w latach 2018 i 2020 MON otrzymał dodatkowe fundusze ponad limit wynikający ze znowelizowanej w 2017 roku ustawy o przebudowie oraz modernizacji technicznej i ich finansowaniu, odpowiednio w kwotach 1,6 i 3 mld zł. Pieniądze te przeznaczono przede wszystkim na program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

Tegoroczne wydatki obronne zaplanowano na poziomie 51,8 mld zł, co stanowi 2,2 proc. PKB przewidzianego w ustawie budżetowej. Znowelizowana ustawa o przebudowie oraz modernizacji technicznej i finansowaniu Sił Zbrojnych przewiduje, że udział wydatków w PKB ma zwiększać się stopniowo, aby osiągnąć w 2030 roku 2,5 proc. Przyjęta w ubiegłym roku Strategia Bezpieczeństwa Narodowego zakłada, że wskaźnik ten powinien być uzyskany szybciej, bo do 2024 roku.

Warto wspomnieć, że instrumenty finansowania obronności spoza budżetu obronnego były już stosowane. Przykładem jest program F-16, który był finansowany z limitu 0,05 proc. PKB w latach 2002-2010 (oddzielnie od 1,95 proc. PKB, przeznaczonego ówcześnie na wydatki obronne i liczonego inną metodologią). Co jednak ciekawe, w 2015 roku, gdy przypadła spłata pozostałej kwoty za myśliwce F-16, tzw. voucherów B na kwotę ponad 5,3 mld zł, zdecydowano się wyasygnować te pieniądze spoza budżetu MON. Dzięki czemu we wspomnianym roku łączny udział nakładów na obronę wyniósł wg danych NATO aż 2,22 proc., choć bazowy budżet MON przewidziano zgodnie z ówczesnymi przepisami na poziomie 1,95 proc. PKB roku ubiegłego (czyli 2014 r. – niższa wartość, niż w 2015 r.).

Wiele wskazuje na to, że podobne formy finansowania będą obecnie stosowane na dużo szerszą skalę. Założeniem jest prawdopodobnie skokowe wzmocnienie zdolności Sił Zbrojnych RP, tak jak przed laty miało to miejsce z F-16 w wypadku Sił Powietrznych. Realizacja programu oraz jego wpływ na kondycję finansów publicznych są natomiast sprawą otwartą.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 487
Reklama
tagore
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:14

O ile dobrze pamiętam Kaczyński jest oficerem rezerwy wojsk pancernych,to może byc jego zakup.

ZZZZ
niedziela, 18 lipca 2021, 15:32

Zastanawia mnie w tym projekcie nacisk na czas. Nacisk na to, że musimy mieć te czołgi w ciągu 2 lat. Skąd ten okres czasu się wziął? Bo tak sobie patrzę na to co się dzieje w Europie i nie widzę niczego co by ten pośpiech uzasadniało. Gdyby jeszcze chodziło o pośpiech w realizacji programu Wisła, budowy sytemu obrony plot to bym to rozumiał. Ale pośpiech w kupowaniu niekoniecznie skrojonych pod nasze warunki geograficzne ciężkich maszyn, bez posiadania systemu obrony przeciwlotniczej jest dosyć dziwnym zjawiskiem. Jak wyglądałoby ewentualne starcie tych Abramsów przykładowo z Rosjanami pokazał już konflikt azersko-ormiański, w którym Azerowie strzelali z dronów do ormiańskich czołgów, stanowisk artylerii czy ciężarówek z wojskiem jak do kaczek. Los Abramsów byłby przesądzony przy braku posiadania przez Polskę skutecznych systemów obrony plot czy antydronowych. I tak sobie dochodzę do wniosku, że jedyną rzeczą, która uzasadnia ten pośpiech jest ... kampania wyborcza w 2023 roku. Te czołgi chyba mają być użyte na wielkiej defiladzie, która miałaby być elementem kampanii wyborczej partii rządzącej. Jeśli mam rację to ... żyjemy w naprawdę dziwnej rzeczywistości. Zadłużymy nasze dzieci i wnuki, bo zakup Abramsów ma być finansowany długiem, po to by Kaczyński mógł się polansować. Czaicie to?

ZZZZ
niedziela, 18 lipca 2021, 13:46

Kilka lat temu z podobną pompą pani Szydło oraz pan Macierewicz ogłaszali w Mielcu zakup śmigłowców dla polskiego wojska. A pan Macierewicz też obiecywał wspólną z Ukrainą produkcję śmigłowców. Jak to się skończyło, wszyscy wiemy. Mam deja vu gdy patrzę na tę propagandową ustawkę dotyczącą Abramsów, zwłaszcza że do dzisiaj nie trafił do Polski ani system Patriot, ani wyrzutnie Himars. A też ponoć bardzo się spieszyliśmy dokonując zakupu tego sprzętu w USA. Ale odstawmy tę propagandę. Zejdźmy na ziemię. Wczoraj w Polsce zaczął się POLEXIT. Wychodzimy z UE. Prawny POLEXIT to początek faktycznego oddzielenia się od struktur unijnych. Koniec z kasą z UE. Nie będzie pieniędzy na Nowy Ład, nie będzie dopłat dla rolników, nie będzie unijnego rynku dla produktów polskiego rolnictwa. Farmer z Francji, Niemiec czy Holandii zaciera ręce na wieść o Waszej decyzji. Z drugiej strony Wy nadal będziecie jeździć na Zachód po niebite nówki sztuki, bo nic porównywalnego z nimi sami wyprodukować nie potraficie. Tyle, że te nówki sztuki teraz będą droższe. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Pod koniec XVIII wieku Targowica postanowiła sprezentować Polsce rozbiory szafując hasłami o wierności Bogu i przywiązaniu do tzw tradycji. Na początku XXI wieku Nowa Targowica, szafując dokładnie taki samymi hasłami, wyprowadza Polskę z łacińskiej cywilizacji Zachodu. A na Kremlu strzelają korki od szampana.

say69mat
niedziela, 18 lipca 2021, 09:44

Zasadniczy problem związany z budowaniem strategii antydostępowej, ntp. w oparciu o parytet broni pancernej. Polega na kompletnym braku zrozumienia dla wielopłaszczyznowej strategii działań ofensywnych Federacji Rosyjskiej. I to że nasz kraj kupuje amerykańskie czołgi finansując zakup emisją obligacji. Absolutnie nie oznacza, że rzeczone obligacje, w efekcie wrogiego przejęcia, nie zostaną wykorzystane jako narzędzie do rosyjskiego ataku ekonomicznego na nasz kraj. Mam wrażenie, że Sztuka Wojny Sun Tzu, wyznacza kanon operacji militarnych FR, bezwzględnie wykorzystujących, obszary aktywności cywilizacyjnej i kulturowej. Kompletnie nie związanych z zasadniczym przedmiotem działań stricte militarnych. Z kolei nasza strategia opiera się na wierze w sojusze oraz koncepcji działań ofensywnych i defensywnych, pochodzących z czasów Układu Warszawskiego.

Kazik :)
sobota, 17 lipca 2021, 18:01

A co z amunicja do tych tanków?

wert
sobota, 17 lipca 2021, 23:22

bidule nie doczytały. Jaka szkoda. W pakiecie najnowsza M829A4 w dużej ilości. Siła przebicia taka że Armata zrobi puffff. A "przyjaciele" z niemiec dopiero myślą i podobną planują wprowadzić po 2030. Jeżeli zrobią porównywalną w wolframie bo możliwości zwiększania kalibru wyczerpały się. Ledwo opanowali drgania L55, kosztem żywotności zapewne

Kazik :)
niedziela, 18 lipca 2021, 07:49

Otrzeźwiej człowieku!!!! :)

Kazik :)
niedziela, 18 lipca 2021, 07:48

"W pakiecie najnowsza M829A4 w dużej ilości."- tak jak z Himarsem :) - Polska – zamówiono 20 wyrzutni M142 HIMARS, 19 wozów transportowo-załadowczych M1084A1P2 Resupply Vehicle (RSV), 18 przyczep M1095 MTV, 3 wozy ewakuacyjne M1089A1P2, 27 wozów dowodzenia i warsztatowych M1151A1 HMMWV oraz 270 pocisków rakietowych GMLRS (54 M30A1 i 216 M31) i 30 pocisków MGM-140 (M57) ATACMS. O wartości 414 mln USD. :)

Kazik :)
niedziela, 18 lipca 2021, 06:51

Cytat - " W pakiecie najnowsza M829A4 w dużej ilości." oraz "Ledwo opanowali drgania L55, kosztem żywotności zapewne." - nie manipuluj mów o faktach nie dyrdymałach. I na koniec poczytaj kto jest twórcą i jak jest historia armaty do Abramsa.

men
sobota, 17 lipca 2021, 15:01

Robi się "ciekawie", jak donoszą "kukułki" jest rozłam w tej i innych sprawach w rządzie i MON, brak na uroczystości premiera i szefa SG jest znamienny, wojna polsko-polska w SZ RP to najgorsze co może nas spotkać.

wert
sobota, 17 lipca 2021, 23:25

kukułki donosiły o moździerzach 98mm na BWP-ach, o bazie jankesów w Modlinie, o paru innych, zapewne wyssanych z brudnego paluszka, sensacyjkach. Byłbym ostrożny. Czy może tuba?

fdsf
piątek, 16 lipca 2021, 16:12

bezsensu zakup, bardziej propagandowy lub mający na celu zapłacić amerykanom za milczenie wobec dyktotorskich zapędów rządu. Nie to, że są to złe czołgi, nawet nie to, że będą kłopoty z ich utrzymaniem. Probelm w tym, że bez odpowiedniej obrony ppc i opl te czołgi zostaną zmiecione w parę chwil, a koszt zakupu jest gigantyczny. Żeby zniechęcić przeciwnika wysokimi stratami włąsnymi lepiej i duzo taniej było by inwestować w pociski ppc, tysiące takich zestawów mogących zniszczyć czołg nieporónywalnie niższym kosztem. No chyba, że rząd planuje inwazje na Moskwe to wtedy owszem będą potrzebne czołgi

reht
sobota, 17 lipca 2021, 13:49

I ty, zza węgła swojego bloku, będziesz strzelał z tych granatników, kiedy w polu twojego widzenia pojawi się rosyjski T-14 Armata.... Hmmmm Nie wróżę ci długiego życia.

wert
sobota, 17 lipca 2021, 09:34

i tak to sobie tłumacz. Klep rano w południe i na wieczór. Uwierzysz. Dasz radę

qwas
sobota, 17 lipca 2021, 13:49

oho, odezwał się funkcjonariusz obrony medialnej "dobrej zmiany" ;))))

wert
sobota, 17 lipca 2021, 23:28

dobra zmiana wcale nie jest taką dobrą zmianą. Ale na tle tego co było to niebo do ziemi. Tylko tyle, Zwykła uczciwość w ocenianiu i niechęć do brejzolenia jak fdsf w pierwszym zdaniu. Oceń sam

ZZZZ
niedziela, 18 lipca 2021, 13:41

tzw dobra zmiana to najbardziej antypolski rząd po 1989 roku. Każda decyzja tzw dobrej zmiany do tycząca obronności jest podejmowana ze szkodą dla polskiego przemysłu, polskiej gospodarki.

fifi
piątek, 16 lipca 2021, 21:01

Może to cena za TVN?

wwww
piątek, 16 lipca 2021, 14:09

to chyba wycofaja sie teraz z remontow T72, zwlaszcza ze dostawy obu typow w zwiazku z opuznieniami w Bumarze w zasadzie zbiegna sie w czasie.

Etam
sobota, 17 lipca 2021, 09:01

Remonty T72 to nędzne 300 mln rocznie, bo program jest aż na 6 lat. A przypomnę, że tylko w tym roku na TVPIS już poszło 2 miliardy, a w przyszłym ma być kolejne 2 mld! A nie wycofają się z tych remontów, bo to jest uzgodnione że zwiazkami "kroplówka"!

Darek
sobota, 17 lipca 2021, 12:32

Te 2 mld na TVP bo lepsze to niż tusk vision network pochodzą z ustawy Tuska, zatem doucz się.

ZZZZ
niedziela, 18 lipca 2021, 13:41

Czy ja wiem? Tę ustawę uchwalił PiS a podpisał Duda.

dropik
piątek, 16 lipca 2021, 08:06

Po co są te czołgi ? znowu politycy straszą , że za chwilę wybuchnie wojna polsko-ruska ? i tak już od 2014 co roku, a przecież plan zakupu nowego czołgu byl na ok 2030. Plany sobie , a życie sobie. Czołg dobry , ale nic nam nie daje . Jesteśmy już w takim miejscu rozwoju , że powinniśmy te czołgi robić w kraju, a nie transferować pieniądze za ocean.

smoczek
środa, 11 sierpnia 2021, 18:11

Ale długo rządziła/sabotowała PO a potem bruździła przez kolejną kadencję PISu więc nie jesteśmy w stanie. Za to wydaje się, że inne dziedziny uzbrojenia jakoś idą do przodu a przecież czołgi same nie dadzą rady...

Nope
sobota, 17 lipca 2021, 09:04

Kpisz? A po co Rosja się zbroi? Po co im Armaty? Mongolia ich najedzie, Łotwa czy San Marino? Po co zbroi się Białoruś? Estonia licząca 800 tys ludzi ich najedzie swoimi 30 transporterami? Nie ośmieszaj się!

ZZZZ
niedziela, 18 lipca 2021, 13:43

Ale Wy nie macie obrony plot co oznacza, że Rosja będzie do tych Abramsów strzelać jak azerskie drony do ormiańskich czołgów.

Kraqu
wtorek, 20 lipca 2021, 14:27

Stęrzał do polskiego Abramsa to strzał do NATO. NIE BEDZIE WYIMAGINOWANEJ WOJNY PL-Ru. Po co są te wstrząsające opowieści o strzelaniu do PL-Abramsów?

i rosja odpada
piątek, 16 lipca 2021, 00:41

jeśli wzmocnienie ma być poważne to chyba szykują się rakiety średniego zasięgu :)

jerzys
sobota, 17 lipca 2021, 20:18

I Putin obgryza paznokcie :)

Wieszcz
czwartek, 15 lipca 2021, 17:10

Ponoć następnym zakupem mają być 4 bombowce strategiczne...

Pewny
czwartek, 15 lipca 2021, 17:05

Doskonała decyzja… śmieszą negatywne komentarze… decyzja ze wszechmiar słuszna… niespotykana skala zmian Brawo

Piotr
czwartek, 15 lipca 2021, 19:41

Czolg jest bardzo dobry i armia z pewnoscia sie wzmocni, pytanie tylko jest o budzet kraju, a glownie kolosalne zadluzenie. Kto to wszystko splaci, przeciez nie Kaczynski i PiS?

Jorg
sobota, 17 lipca 2021, 09:34

MY! Piotrze,chcesz mieć spokój- zbrój się?

Box123
piątek, 16 lipca 2021, 09:37

Jak za platformy wyprowadzano 80mld rocznie z budżetu to też się tak martwiłeś kto to spłaci czy w tedy siedziales cichutko, bo w tvnie ci mówili że wszystko jest ok?

ACAN
sobota, 17 lipca 2021, 09:55

Rozumiem że tą wiedzę zaczerpnąłeś z jedynie słusznej podającej tylko prawdziwe informacje telewizji reżimowej pana Jacka. Tylko jakoś tak przez te lata rządów nie udało się nikogo z tej złej partii opozycyjnej wskazać jako winnego tych wyłudzeń.

re-ACAN
środa, 11 sierpnia 2021, 18:37

Mafia sędziowska spełniła swoje zadanie a i latanie co chwila do Brukseli na bzdurne posiadówy też absorbowało czas... zadbano z różnych stron aby sabotażystom z PO nic się nie stało.

LOL
piątek, 16 lipca 2021, 21:38

I po co opowiadasz takie bzdury?

Lul
sobota, 17 lipca 2021, 09:06

Jakie bzdury? Przecież tak było, potwierdzili to eksperci Unii Europejskiej! Rok w rok wyprowadzano miliardy.

razenek
piątek, 16 lipca 2021, 18:52

i po co ten whataboutism? Nie możesz zrozumieć, iż rozmowa jest o pis a nie po? Cóż za zerojedynkowe myślenie

Darek
sobota, 17 lipca 2021, 12:34

To dziwne bo czy demokraci :))) bidka czy tusk na kazdym swoim spędzie tylko o PiSie mówią.

buc
czwartek, 15 lipca 2021, 21:08

Piniędzy na to nie ma i nie będzie?

Roshedo
czwartek, 15 lipca 2021, 15:59

Krótko mówiąc: niespełna 1000 czołgów 3 różne ich typy w tej samej klasie sprzętu to koszmar logistyczny a nie wzmocnienie. Do tego turbina Abramsa jest kosztowna w obsłudze i paliwożerna. Serwis czolgu tylko via USA, ciężar problematyczny przy pokonywaniu nielicznych odpowiednio wytrzymałych mostów na Wiśle ( bodaj 3-4 są odpowiednio mocne że utrzymają kolumne tych czołgów)- wystarczy że zostaną te mosty rozwalone np. Kalibrami czy Tomahawkami i już połowa Polski jest odcięta od tych Abramsów - ani dojechać np. pod Lublin ani się ewakuować w drugą stronę jakby co " na z góry upatrzone pozycje". Zapytam czy zakup aby na pewno był merytoryczny czy tylko znowu chodziło o polityczny marketing dla ciemnego luda??? I co z moderka Twardych i T-72 do wersji PT-91M2 albo PT-17???

Polhedo
środa, 11 sierpnia 2021, 18:43

Ogarnij się i i nie obrażaj innych. "Ciemny" lud wbrew pozorom ma nieco intuicji mimo braku fachowej wiedzy. Zresztą kto ją ma w obecnych czasach w więcej niż jednej wąskiej dziedzinie? Kłamcę natomiast daje się wyczuć mimo prezentowanej ogłady.

Kraqu
wtorek, 20 lipca 2021, 14:32

Dziwi to wąskie myślenie "specjalistów".Od kiedy czołgi w warunkach bojowych będą się przemieszczać pomostach cywilnych? Chyba przy okazji.Od czego są saperzy z własnym sprzętem mostowym.

jerzys
sobota, 17 lipca 2021, 20:22

Zapomniałes dopisać zagrożenie ze strony złomiarzy. I Polska leży i kwiczy :)

Na chłodno
sobota, 17 lipca 2021, 09:20

Krótko mówiąc tendencyjne półprawdy. Koszmar logistyczny jest tylko w głowach nie mających pojęcia o logistyce. Najgłośniej krzyczą zawsze ci co kompletnie nie rozumieją czym logistyka jest. Do tego turbina Abramsa otrzyma pełne wsparcie bo takie mamy kupić w pakiecie, a USArmy J U Ż ma w Polsce zarówno Abramsy, jak i pełną ich logistykę, zatem także turbin! A kolejne wypasione magazyny USArmy są raptem w Niemczech. Zatem "strachy na lachy"! Żadne mosty też nie stanowią problemu, bo każdy kolejowy wytrzyma, a poza tym Abramsy będą stacjonowac.... za Wisłą, gdzie żadnych większych rzek nie ma! Dotarło? Poza tym Daglezja ma MLC70 ton, a dla zestawu kołowego nawet MLC110. Zatem jaki problem z mostami?? Założenie o ewakuacji jest po prostu chore , bo Abramsy maja bronić, a nie uciekać. Zapytam więc czy kolega w ogóle myśli? I czy poczytał gdzie mają stacjonowac Abramsy? Czy zna geografię Polski? Co z moderką kolega pyta? A co ma być? Trwa, i będzie trwać jeszcze 5 lat. Bo to przecież nędzne 300 mln rocznie przez 6 lat. Tego też kolega NIE WIE? CO zatem kolega WIE???

Żartem
środa, 11 sierpnia 2021, 18:46

Wie tyle "co w centrali wiedzą"...

Marek1
sobota, 17 lipca 2021, 14:00

Panie OPTYMISTO, te niecałe 1,5 brygady US Army jakie rotacyjnie sobie pobywają w RP, mogą w razie co zniknąć w 24h. Wystarczy, ze z Pentagonu przyjdzie odpowiedni rozkaz - NIE MA żadnej realnej gwarancji, ze tak nie będzie. A mag. w RFN ? Hmm, a jak będą tam jakieś strajki, albo "przypadkiem" zostaną uszkodzone mosty na Odrze ? Albo Kreml po prostu zadzwoni do Berlina i powie nieoficjalnie, ze jakakolwiek bezpośrednia pomoc sprzętowa dla Polski może spowodować punktowe uderzenia taktycznymi ład. A na krytyczną infrastrukturę RFN. W takim przypadku na 99% Berlin ulegnie szantażowi i wymyśli sposób, by przez Odrę pomoc materiałowa NIE przeszła. Myślisz że cos takiego jest NIEMOZLIWE ?

wert
sobota, 17 lipca 2021, 23:42

berlin nie będzie musiał ulegać szantażowi bo nie będzie musiał stawać w takiej sytuacji. To pewne że z tamtej strony będzie deeskalacja i wspólnota interesów z sowietami. Nikt nie mówi o magazynach w rfn tylko o APS-ie w Powidzu gdzie będzie stało 80 Abramsów SEPv3. Jankesi chętnie je odstąpią jeśli amerykańscy chłopcy nie będą musieli ryzykować. A z powodu przepraw i konieczności walki od pierwszego metra polskiej ziemi dyslokujemy jednostki WP jak najbliżej rejonu działań. Musimy zakładać że będziemy walczyć samotnie i wygląda że do "Wieży" dotarła tego świadomość stąd takie a nie inne ostatnie decyzje. Nasza sytuacja się mocno pogorszyła. Jeszcze zatęsknimy za Trumpem

ZZZZ
niedziela, 18 lipca 2021, 13:45

Kupujecie z Rosji gaz, ropę oraz węgiel, będziecie budować w Kaliningradzie elektrownię atomową do spółki z Orbanem i wciąż straszycie samych siebie że Niemcy dogadują się z Rosją ;)

Gienek
czwartek, 15 lipca 2021, 20:52

Proponuję najpierw zastanowić się przeciwko komu w razie „W” wystawimy nasz potencjał pancerny. Przeciwnikiem, będzie największy pod względem ilości zalew pancerny. Nasze T72 choćby niewiem jak i za ile byśmy to modernizowali jest bez szans w zestawieniu z ich czołgami podobnej generacji nie wspominając nawet T80/T90. A nie możemy zapominać o T14. Dlatego też potrzebujemy najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań dostępnych od ręki. Czołgów, które będą jak najbardziej odporne na trafienia przeciwnika jak i posiadające najbardziej śmiercionośne uzbrojenie.

Marek1
sobota, 17 lipca 2021, 14:19

1, Armia FR NIE posiada w jedn. bojowych T-14. To co pokazują w propagandzie to ok. 18 szt tzw. przedprototypów produkcyjnych. 2. Myślenie obecnie w kategoriach masowych starć pancernych jest dowodem na zacofanie mentalne i utkwienie w latach 70-tych ub. wieku. 3. Doktryna użycia polskich T-72M1 i PT-91 wręcz zabrania dążenia do czołowego starcia z większymi zgrupowaniami MBT przeciwnika. Takowe maja byc atakowane najpierw z powietrza i artylerią, a potem przez mobilne sekcje PPK Spike(rozpaczliwie ich za mało). 4. NIE MA niezniszczalnych MBT. KAZDY mozna zniszczyć, zwłaszcza atakiem z powietrza O ILE nie maja one dostatecznej o brony plot. WP takiej obrony prawie NIE POSIADA.

wert
niedziela, 18 lipca 2021, 00:00

masowych starć typu Prochorowka nie będzie ale szybkie rajdy przełamujących grup panc jak najbardziej. Wspartych z powietrza i ostrzałem z ziemi. Pełnia środków gwarantująca max efekt. Zasadzki, zaskoczenia, świadomość sytuacyjna, to będą klucze, stąd np FlyEye dla WOT. W pełni wojna manewrowa bez linii frontu ale z użyciem wszystkiego co się da użyć. My nie posiadamy tylko Narwi- trzymają nas radary, efektor to nie problem, W krótkim zasięgu mamy to co potrzebujemy, szybka produkcja KDA-35 domknie temat. Radawar Radwar Radwar, tu jest klucz i potrzeba pilnego przyśpieszenia. Jeszcze Tarnów, drugi klucz bo to i ZSMU

gfdg
piątek, 16 lipca 2021, 16:17

Ty naprawdę jesteś tak naiwny by wierzyć że jestesmy w stanie konkurować z ruskimi w bitwie pancernej ? duzo taniej było zakupić tysiące pocisków ppc, w otwartej bitwie i tak nie mamy najmniejszych szans majac nawet 500 takich czołgów. Zresztą bez opl zostaną zniszczone z powietrza. Zakup bezsensu bez całego zaplecza ppc i opl

Gienek
piątek, 16 lipca 2021, 18:57

A może miliard butelek z benzyną? Nasi piechociaże nędą buegać z ppk na plecach za ruskimi czołgami? To wszystko p czym wspominasz jest ważne. Trzeba naprawdę się cieszyć, że wreszcie coś drgnęło a nie cały czas zakupy na papierze w symbolicznych ilościach.

piątek, 16 lipca 2021, 08:10

żaden czołg nie będzie odporny na trafinie innego czołgu strzelającego wspołczesną amunicją.

Jarek
czwartek, 15 lipca 2021, 17:12

Jesteś nieco opóźniony, chcesz modernizować Twarde i T-72? Halo! Pobudka! To złom! W dzisiejszych czasach nadaje się tylko do podtrzymania szkolenia żołnierzy i do sprzedaży w krajach afrykańskich.

Piotr
czwartek, 15 lipca 2021, 19:43

No, ale przeciez rzad PiSu juz zapowiedzial modernizacje Twardych i T-72. Hallo! Pobudka! :D

Paweł
sobota, 17 lipca 2021, 09:50

Halo! POBUDKA!! Przecież to będą tylko WWO, a nie pełnoprawne czołgi podstawowe. Budzimy się?

wert
czwartek, 15 lipca 2021, 21:09

mamy wyszkolone rezerwy na tym sprzęcie. Należy to wykorzystać jako wsparcie

LOL
piątek, 16 lipca 2021, 21:39

Mówisz o tych 50-cio latkach, którzy jeszcze pamiętają pobór? :D Ty tak na serio?

wert
niedziela, 18 lipca 2021, 00:04

40 latkach jeśli już a przy odpowiedniej taktyce nasze teciaki mające lepszą świadomość sytuacyjną mogą nieźle narozrabiać, zwłaszcza mając wsparcie Abramsów

ZZZZ
czwartek, 15 lipca 2021, 14:47

Kilka lat temu z podobną pompą pani Szydło oraz pan Macierewicz ogłaszali w Mielcu zakup śmigłowców dla polskiego wojska. A pan Macierewicz też obiecywał wspólną z Ukrainą produkcję śmigłowców. Jak to się skończyło, wszyscy wiemy. Mam deja vu gdy patrzę na tę propagandową ustawkę dotyczącą Abramsów, zwłaszcza że do dzisiaj nie trafił do Polski ani system Patriot, ani wyrzutnie Himars. A też ponoć bardzo się spieszyliśmy dokonując zakupu tego sprzętu w USA. Ale odstawmy tę propagandę. Zejdźmy na ziemię. Wczoraj w Polsce zaczął się POLEXIT. Wychodzimy z UE. Prawny POLEXIT to początek faktycznego oddzielenia się od struktur unijnych. Koniec z kasą z UE. Nie będzie pieniędzy na Nowy Ład, nie będzie dopłat dla rolników, nie będzie unijnego rynku dla produktów polskiego rolnictwa. Farmer z Francji, Niemiec czy Holandii zaciera ręce na wieść o Waszej decyzji. Z drugiej strony Wy nadal będziecie jeździć na Zachód po niebite nówki sztuki, bo nic porównywalnego z nimi sami wyprodukować nie potraficie. Tyle, że te nówki sztuki teraz będą droższe. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Pod koniec XVIII wieku Targowica postanowiła sprezentować Polsce rozbiory szafując hasłami o wierności Bogu i przywiązaniu do tzw tradycji. Na początku XXI wieku Nowa Targowica, szafując dokładnie taki samymi hasłami, wyprowadza Polskę z łacińskiej cywilizacji Zachodu. A na Kremlu strzelają korki od szampana.

fel
niedziela, 18 lipca 2021, 17:31

Nie napalaj się na śmigłowce, które łatwo strącić. (laser, rakietka,armatka ).

Kazik :)
czwartek, 15 lipca 2021, 15:36

Prawda. do daj do tego szykuje się "rozkułaczanie" w ramach, tzw. Polskiego Ładu.

Franek :(
środa, 11 sierpnia 2021, 19:00

Co do "rozkułaczania". Tyle płaczu o drobny biznes a zauważam ostatnio na drogach niezwykły wysyp aut. Nie są to auta zwyczajne, nie są to porządne zwyczajne nowe auta ale wypasione fury niemieckich marek premium i to jescze z firm tuningowych. Ma się wrażenie, że płyną rzeki pieniądza na marne.

Milwaw
czwartek, 15 lipca 2021, 14:36

Teraz najwyższy czas na umowę pozyskania systemu OPL Narew ale z obowiązkowym transferem technologii dla naszego przemysłu. Dalej rozbudowa krajowego potencjału rakietowego z Piorun 2, przeciwpancernymi ppk Pirat i Moskit, nowoczesne systemy radiolokacji, krajowe bsl i rozwój systemów WRE a także rodzimego ASOP dla wszystkich czołgów podstawowych nie zapominając o własnych programach amunicyjnych zarówno czołgowych jak i APR155 i APR120 czy programowalnej 35.

abra kadabra
czwartek, 15 lipca 2021, 15:31

Żartowniś z ciebie. Będą kolejne zakupy z półki u wuja Sama zza oceanu.

wątpliwości może będzie dobrze, oby
czwartek, 15 lipca 2021, 14:25

Odbiegając od sensowności tego zakupu, Abramsy będą kolejną wyspą nowocześnieć w ocenia postsowieckiego złomu zalegającego w jednostkach. Nawet Honkerów nie możemy wymienić a kupujemy czołgi. Dobrze że to jest poza budżetowe finansowanie - chociaż tyle.

OptymistaPl
czwartek, 15 lipca 2021, 13:42

Pytanie za 100 pkt- a gdzie pojadą Leopardy z Wesołej... wrócą do Żagania (najbardziej logiczne rozwiązanie pod warunkiem że uda się ukompletować załogi dla 2 batalionów) , czy pojadą po jednym batalionie do Orzysza i Morąga lub Białegostoku (w przypadku odtwarzania tam brygady)? Najgorszą opcją jest Braniewo- za blisko granicy..

grzesiek
czwartek, 15 lipca 2021, 13:26

My Polacy prosimy, zostawcie nasz kraj w spokoju, nie chcemy Kaczyńskiego ani Tuska. Nie chcemy opcji niemieckiej ani amerykańskiej.

jerzys
sobota, 17 lipca 2021, 20:32

Grigorij daj spokój

dsa
piątek, 16 lipca 2021, 16:23

Raczej opcji niemieckie lub rosyjskiej, bo to co robi ten rząd jest bardzo na rękę rosji.

Litości
sobota, 17 lipca 2021, 09:56

No tak, blokowanie NS2 jest bardzo na rękę Rosji. Oskarżanie ich o agresję militarną, czy w sferze cyber jest na rękę Rosji. Wydalanie z hukiem rosyjskich dyplomatów jest na rękę Rosji! Nieprzedłużanie kontraktu na gaz jest na rękę Rosji. Wspieranie Ukrainy jest na rękę Rosji. Blokowanie Opala przeciw Gazpromowi jest na rękę Rosji. Kupowanie amerykańskiego sprzętu jest na rękę Rosji. Współpraca z Turcją jest na rękę Rosji. Bardzo "logiczne" wnioski wyciagasz!

czwartek, 15 lipca 2021, 21:33

Jesteś naiwny

mcrobertson
czwartek, 15 lipca 2021, 11:26

Zakup Abramsów to dowód chaosu w państwie. To gwóźdź do trumny polskiego przemysłu zbrojeniowego. Tak jak kiedyś rezygnacja z Irydy i zakup F-16 doprowadziły do zamknięcia przemysłu lotniczego, tak teraz to dzieje się z przemysłem pancernym. Polska stała się biernym kupującym: kupuje szybko, bez przemyślenia, bez offsetu, z podziałem na tzw. fazy (zobacz: Patriot - to polski wkład w teorię handlu uzbrojeniem pod tytułem "jak dać się wyrolować" - przypominam np., że w pierwszej fazie Wisły zapłaciliśmy za pewne rozwiązania na drugą fazę, której nie ma i być może nigdy nie będzie - kto odpowie za stracone w ten sposób pieniądze?). Podejmowanie nagłych chaotycznych decyzji zakupowych dla wielu na tym forum jest lekarstwem na wieloletnie fazy "analityczno-koncepcyjne" i się z tego cieszą. Tylko przecież to jest dowód upadku państwa, które nie potrafi zorganizować pracy swoich urzędników. To dowód słabości kadr i istnienia patologii pod tytułem "centralne sterowanie". Jeśli my nie potrafimy w sposób prawidłowy podjąć decyzji o wyborze sprzętu (już kiedyś pisałem, że straciliśmy jako państwo kompetencję do przeprowadzenia przetargu na zakup uzbrojenia), to czy ktoś wierzy, że kolejne etapy (wprowadzenie do służby, szkolenie, organizacja logistyki, itp.) zostaną przeprowadzone w sposób prawidłowy? To prawda, że zakup z offsetem (albo spolonizowanie zagranicznego uzbrojenia) jest droższy, że trzeba się wysilić, coś zorganizować, ale tworzymy w ten sposób zaawansowany przemysł i dobre miejsca pracy. A co tworzymy kupując od Amerykanów "z półki"? Jak to jest, że od kilku lat są jakieś projekty które niby są priorytetem MON, już mają się zaczynać, po czy nagle znikają , a na ich miejsce wskakują niespodziewanie nowe? Przecież to świadczy o całkowitym chaosie. Uważam, że np. zakup tureckich dronów (przecież pilna potrzeba operacyjna na którą się powoływano to fikcja, a słów ministra, że rozmawiał z marynarzami i bardzo chcieli mieć taki sprzęt to nawet nie chce się komentować), został dokonany tylko po to, by prezydent mógł wkupić się łaski Erdogana przy okazji wizyty w Turcji. Jak to jest, że projekt Miecznik leży latami, po czym nagle z dnia na dzień zagraniczne stocznie dostają kilkanaście dni na to, żeby złożyć ofertę? Przecież nie da się tego zrobić w tak krótkim czasie. Co takiego się stało, że nagle program dostaje takiego przyśpieszenia? Normalnie każdy zadaje sobie pytanie czy program nie jest już "ustawiony" i ktoś wcześniej już nie znał jego warunków. Rządzący obecnie polityce uwielbiają atakować poprzedników za rzekome "zniszczenie" przemysłu na początku lat 90. XX w. Tyle tylko, że tamto państwo było biedne bo odziedziczyło dziadostwo po PRL. Dzisiaj jest nieporównywalnie lepiej, a okazuje się, że nie ma ani woli ani kompetencji do budowy np. silnego przemysłu zbrojeniowego. Dodać należy, że obecnie korzystamy jeszcze z efektów starych programów (Grot, Krab, Rak). Od 2016 r. mamy kilkukrotny spadek nakładów MON na B+R. Oznacza to, że za kilka - kilkanaście lat będziemy w jeszcze gorszej sytuacji i wszystko już będziemy musieli kupować za granicą. W zamian załatwią nam nawet wizytę zagraniczną i ktoś poklepie naszego prezydenta i premiera po ramieniu.

Buuuuu
sobota, 17 lipca 2021, 09:57

Tylko jedna uwaga: skoro Iryda miała być konkurencją dla F16, to reszty nawet nie warto czytać!

dropik
piątek, 16 lipca 2021, 08:16

nie do końca z tym dowodem na upadek panstwa. To zakup spowodowany przyczynami politycznymi więc żadne planowanie i analizowanie nie miało tu znaczenia. Trzeba jakoś dotrzeć do amerykanskiej administracji , zeby dala nam spokoj. Tak to chyba trzeba czytać . Z tą irydą to zupełnie nie trafiony przykład. To był bardzo zły samolot

wert
piątek, 16 lipca 2021, 15:15

wszak biden wszem i wobec głosi że dla niego liczą się tylko wartości. Wątpisz w Niego?

Dropik
sobota, 17 lipca 2021, 20:58

Niech próbują. Hahaha.

Gienek
czwartek, 15 lipca 2021, 20:57

Już od dawna niema przemysłu pancernego. Łabędzim śpiewem tego przemysłu była dostawa Twardych do Malezji. Później nie potrafili zrobić podwozia do Kraba i trzeba się było ratować pomocą z Korei. Modernizacja Leo także ich przerosła. Dziś nasze zdolności w tym zakresie to usługi lakiernicze.

Andrzej34
czwartek, 15 lipca 2021, 16:38

Polski przemysł dostał 5 mld na modernizację czołgów t72 i leo i co z tego wyszło? Leo jest 16, a o t72 szkoda gadać.

Dropik
sobota, 17 lipca 2021, 20:56

Jeszcze tyle nie dostali. 5mld brutto vs 28 mld brutto . Znajdź różnicę

Daruj sobie
sobota, 17 lipca 2021, 10:01

Co wyszło? T72 są remontowane zgodnie z harmonogramami. Kosztuje to nas raptem ok 300 mln rocznie. Więc bijesz pianę. Leony po początkowych opóznieniach wynikających po prostu ze złego oszacowania zakresu prac - aktualnie są przerabianie zgodnie z nowym harmonogramem, i dostarczane do jednostek. Szkoda, ale gadać, o takich tendencyjnych ćwierćprawdziwych komentarzach.

wert
niedziela, 18 lipca 2021, 00:12

nie są. Wg Skurkiewicza w odpowiedzi na interpelację Bumar na 8 teciaków w 2019 dostarczył 8 szt, na 46 w 2020 dostarczył 20 szt, na 34 w 2021 dostarczył w I kw 15 szt. Jest lipiec i cisza o następnych dostawach. Może wypełnią 2021 ale raczej 2020 nie nadrobią bo musieliby oddać w tym roku jeszcze 45 wozów

Starypryk
czwartek, 15 lipca 2021, 11:05

Dobrze było by by obywatele mogli w tym uczestniczyć ,nie tylko po przez podatki i propagandowy sztorm ich zalewający , ale także aktywnie np pozwalając na łatwiejszy dostęp do broni palnej , to był by silny impuls wiążący . Bo jak na razie to rząd armia jakoś nie specjalnie mówią o ochronie obywateli miast i wszelakiej struktury .

tankista
czwartek, 15 lipca 2021, 09:51

Te Abramsy to są te, które Amerykanie wycofali z Afganistanu. Zostaną tylko przemalowane i będą wyglądać jak nowe...

Hurra
sobota, 17 lipca 2021, 10:02

To super, będą jak te rosyjskie Armaty. Są aż trzy, i wciąż je przemalowują! Żeby były "nowe"!

Edy
czwartek, 15 lipca 2021, 09:04

Czy zasadniczą służbę wojskową też przywracają??

jerzys
sobota, 17 lipca 2021, 20:36

Pół roku szkolenia i jestem za!

KrzysiekS
czwartek, 15 lipca 2021, 15:20

Edy zasadniczej nie przywrócą brakuje na to pieniędzy ale coś kombinują stawiam bardziej na zwiększenie kontraktowej krótkoterminowej. To jest do zrealizowania dadzą większe pieniądze dla kontraktów krótkoterminowych i dzięki temu mamy wyszkolona rezerwę.

Brka
czwartek, 15 lipca 2021, 17:06

I brak chętnych w razie w

KrzysiekS
czwartek, 15 lipca 2021, 18:13

Brka w razie "W" to stawiał bym bardziej na WOT (czyli ludzi z pasją) niż na tych którzy wojsko traktują jako łatwiejszy sposób na zarobienie pieniędzy a takich w MON nie brakuje.

KrzysiekS
czwartek, 15 lipca 2021, 08:45

Przede wszystkim brakuje własnego obrazowania (w tym satelitarnego), pilne silne WRE, NAREW (osłona OPL wojsk własnych można by wymieniać dalej ale stawiam że następnym zakupem będzie KRUK z USA.

Box123
czwartek, 15 lipca 2021, 01:11

No cóż. Jeśli zakup będzie pochodził z poza budżetu MON i nie przekreśli realizacji programu wilk to być może jest to akceptowalna decyzja. Na pewno korzystne wydaje się, że ktoś chyba wreszcie dostrzegł potrzebę stworzenia dodatkowego finansowania ukierunkowanego tylko na modernizację o czym pisze już od tak dawna, że już nawet nie pamiętam od kiedy. Natomiast nasuwają się tu trzy kwestie: 1) jeśli chodzi o dodatkowe Finansowanie modernizacji armii to należy jak najmocniej ugruntować je w systemie prawnym, tak żeby jak najtrudniej było je zmienic w przyszłości na wypadek zmiany rządów. Dlatego do ustawy należy wpisać nie tylko procent pkb przeznaczanego na armię ale również procent budżetu MON przeznaczanego na modernizacje oraz wielkość dodatkowego funduszu modernizacyjnego. A w wariancie optymalnym wykorzystując odpowiednią sytuacje należy spróbować uzyskać większość potrzebna do wpisania tych kwestii do konstytucji - może często wypowiadający się na tematy obronnościowe, powiązany z opozycją Gen. Skrzypczak mógłby być tu jakąś nadzieja na ponadpartyjne porozumienie. Jednym z wariantów mogło by być np: 2,5%PKB na armię od przyszłego roku i zagwarantowanie 35% budżetu MON TYLKO na modernizację (czyli odpowiednio w przyszłym roku było by to ok 65 i 22mld - wzrost o 10 i 7mld względem obecnego roku) i dodatkowy fundusz modernizacyjny wysokości 0,3% PKB rocznie czyli ok 7mld na okres minimum 10 lat, na jak najszybsze nadrobienie wieloletnich zaległości (fundusz mógłby zawierać środki, które nie przepadały by po roku ale mógłby pozwalać na większą elastyczność np wydatkowanie w ciągu 3 lat ). Po za tym absolutnym priorytetem musi być kupowanie licencji i docelowe uzyskanie samodzielność we wszystkich kluczowych obszarach (czołgi, opl, Homar, drony, być moze w jakimś stopniu także myśliwiec v generacji) bo sytuacja na świecie z dużym prawdopodobienstwem będzie coraz bardziej nieprzewidywalna i może się zdarzyc, że za kilkanaście lat nie będziemy mogli liczyć na niczyją pomoc. Dlatego też dodatkowo powinien być utworzony instytut badawczy ( lub sieć takich instytutów) z prawdziwego zdarzenia który opracował by (także na bazie pozyskiwanych licencji) nowe technologie z budżetem minimum na poziomie 0,1 % PKB rocznie 2) drugą kwestią jest to aby w związku z tym zakupem nie przespać rozwijania własnego czołgu. Jeśli obecnie kupujemy abramsy bo czołgi produkowane we współpracy z Koreą zaczęlibyśmy dostawać za 6-7 lat, to jak teraz będziemy czekać sami 10 lat z podpisaniem umowy to pierwsze czołgi będą nie po 2028 tylko 2038, a produkcja w kraju w 2040. I w tedy ktoś nagle się obudzi, że nie mamy czołgów i stwierdzi, że nie możemy tyle czekać więc znowu musimy brać z półki? Współpracę z Koreą trzeba rozpocząć już teraz i najlepiej też jeśli chodzi o homara i mysliwiec v generacji. 3) i trzecia kwestia. Dlaczego nie podano wprost ilości? Czy to jest jeszcze nie ustalone?

jerzys
sobota, 17 lipca 2021, 20:40

dobrze prawisz

dropik
piątek, 16 lipca 2021, 08:39

Może warto pomyśleć bardzie ogolnie. o całym państwie. jak wydaja pieniądze (zakup pójdzie z kredytu). A wychodzi , że wydają je bez żadnego trybu. To nie są pieniądze ministra , a nasze i życzymy sobie jawności i przejrzystości w jej wydawaniu. Tak pieniędze wydawano w PRL-u .

Driver25
czwartek, 15 lipca 2021, 14:13

Nieźle napisane!

toja
czwartek, 15 lipca 2021, 00:20

Ciekawe czy ten zwiastun nowego smaczku informacyjnego o zakupach (szybkiego wzmocnienia) jest obwieszczenie o zakupie 60szt. Bell AH-1Z Viper lub AH-64E Apache Guardian. Ale to chyba było by zbyt piękne :) Pomarzyć można.

KrzysiekS
czwartek, 15 lipca 2021, 14:59

toja to nie marzenia następnym planowanym zakupem jest KRUK z USA powiedział to niechcący A.M. w jednym z wywiadów.

Hub
środa, 14 lipca 2021, 22:46

Dobra decyzja. Najlepszy czołg na świecie i to 250szt. Brawo. Oby wiecej takich zakupów bo to jedyny sposób na szybkie wyposażenie naszego wojska w nowoczesny sprzęt. Teraz myślę kontrakty na narew, borsuk i zssw podpisane w Kielcach. Rozłożą tym na łopatki wszystkich malkontentów...

gegroza
środa, 14 lipca 2021, 21:39

Pytanie do zwolenników zakupu - podobno nie ma czasu więc to dobra decyzja. Pytanie brzmi - kiedy Rosja nas zaatakuje ? Za miesiąc , pół roku, rok ?

dropik
piątek, 16 lipca 2021, 08:41

tak , zaatakuje, w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej... a nie czekaj.. to juz było i nie zaatakowała i co teraz ? hahaha.

Piotr ze Szwecji
czwartek, 15 lipca 2021, 11:51

Nie w Polskę bezpośrednio, lecz w ramach NATO. To okres po następnych 6-7 latach i zdaje się być realny, patrząc na takie kraje jak Norwegia i Łotwa bez polskiego WOT i ze znacznymi centrami rosyjskiej ludności na ich terytorium. Zobacz dla przykładu sytuację na Svalbard. Natychmiastowo, czyli od teraz do 6-7 lat Rosja ma 2 poważne cele przy granicy z NATO. Tymi celami są Białoruś i Ukraina. Problem z gwarancjami USA dla Ukrainy, jeśli Rosja w tym roku jeszcze przeprowadzi na wschodnią część tego państwa atak zbrojny. Wojna USA-Rosja na Ukrainie z USA bazami logistycznymi w Polsce, lecz bez zaangażowania NATO w tą wojnę na Ukrainie, może być bardzo napięta dla Polski. Oczywiście bez wsparcia Chin, wojna NATO-Rosja jest nie do pomyślenia. Co do nadchodzącego starcia zbrojnego USA-Chiny to wszystko wskazuje na czas za 6-7 lat. Jednak ten proces, prowadzący nieuchronnie do wybuchu tej wojny, można zawsze zwolnić na "jeszcze później", albo też sytuacja na świecie może się drastycznie zmienić. Patrz na Chiny i Argentynę. Polska dziś patrząc na wszystkie programy zbrojeniowe liczy najwyraźniej na "jeszcze później", albo wręcz na "nigdy" jak w 1938 roku. To niepokoi. Wojna to nie katastrofa demograficzna czasu pokoju. Tutaj znaczny ubytek ludności można mieć w przeciągu ledwie kilku miesięcy, a nie paru dekad. Temu od wielu lat bardzo się dziwię postępowaniu PiS, choć go rozumiem.

Paweł
czwartek, 15 lipca 2021, 11:08

Nie odważy się na to właśnie dzięki temu, że będziemy mieli czym odstraszać tych bandytów.

dropik
piątek, 16 lipca 2021, 08:44

Rosja wydaje na rakiety, pociski manewrujące i samoloty. Czołgi jedynie remontuje ...

Ha ha
sobota, 17 lipca 2021, 10:06

Przestań wychwalać Rosję. A o tych zapowiedzianych kilkuset Armatach to zapomniałeś? Bardzo "wiarygodny" jesteś!

Antytroll
czwartek, 15 lipca 2021, 09:42

Spytaj Putina

trzcinq
czwartek, 15 lipca 2021, 07:21

Już niebawem a upadnie tez niebawem a my wygramy

RJCHK
środa, 14 lipca 2021, 23:27

Być może, że po tym zakupie już na jesień lub za parę lat...

OrzełBiałyAuu
środa, 14 lipca 2021, 23:23

Chociaż to nie pytanie do mnie to odpowiem. Rosja prowadzi wojnę z Nami już teraz. Jeżeli pytasz o konflikt zbrojny to nie wiadomo czy za 12 lat czy za tydzień. Problem polega na tym, że Rosja poprzez gruntowną modernizację swojego wojska w ostatniej dekadzie, zwiększyła znacząco dysproporcję sił w tej części europy, co z kolei prowadzi do eskalacji zagrożenia na tym obszarze.

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 13:43

I to być może jest odpowiedź dlaczego właśnie teraz Amerykanie zdecydowali się nam sprzedać te czołgi, choć wcześniej z takimi pytaniami posyłali nas na drzewo. Zawsze grali na równowagę sił w tym regionie, Rosja się wzmacnia to i nam trochę pozwolą się wzmocnić.

biały
czwartek, 15 lipca 2021, 13:42

no to raczej Niemcy coraz częściej atakują nas , chociażby ostatni atak TSUE na praworządność w Polsce i próba zablokowania kasy unijnej dla naszego kraju , ile ataków politycznych w ostatnich latach przeprowadziła Europa na nas a ile Rosjanie

Bren
czwartek, 15 lipca 2021, 16:17

oprzytomniej

wtedy
środa, 14 lipca 2021, 22:34

zapad 21, czyli za chwilę

biały
czwartek, 15 lipca 2021, 13:44

tak szczególnie tymi ściągniętymi z cokołów samolotami które były produkowane 30 lat temu , nie wezmą 1 sztukę su-57 , czy też 20 sztuk t-14 armata , Rosjanie to upadły kraj który z trudem przebiera nogami

Ja
niedziela, 22 sierpnia 2021, 20:43

To prawda od upadku Związku Radzieckiego zbudowali 450 samolotów bojowych Szwecja zbudowała prawie to samo wstrzymali produkcję te 90 i armata bo Francuzi sprzedali celowniki podczerwieni do 4 km i za 800000 za sztukę modernizują t-72 nie posiadając z zakładuw w donbasie są w stanie zmodernizować ledwo 300 czołgów rocznie

kjfskfjkdsjfsijijkjsfkjdsfk
środa, 14 lipca 2021, 22:26

Gdy Chińczycy zaatakują Tajwan i zwiążą USA bojem.

gegroza
środa, 14 lipca 2021, 21:20

Antypolska decyzja - nie zapomnę tym ludziom niszczenia polskiej gospodarki

Kazik :)
czwartek, 15 lipca 2021, 11:47

To dopiero początek bezładu.

Box123
czwartek, 15 lipca 2021, 09:46

Jeżeli pieniądze pochodzą z poza budżetu MON, a kupno abramsow nie przekreśla budowy własnego czołgu to jest to decyzja, która da się obronić. Jeśli jest to zapowiedź rezygnacji z samodzielnej produkcji tak podstawowej broni jak czołg i jeszcze większe uzależnienie od usa to można to rozpatrywać w kategoriach zupełnej głupoty, bo oczekiwanie ze otrzymamy wsparcie od USA za 10-15 lat jest dość wątpliwe

PabloFZG
czwartek, 15 lipca 2021, 09:40

Jakiej gospodarki? Gdzie w Polsce znajduje się fabryka czołgów na poziomie tych abramsów? Możesz wymienić? Bo ja nie znam. Są tylko marzenia o budowie czołgu. Co i tak nie jest opłacalne przy produkcji tylko dla naszego kraju. A nie posiadamy takich technologi, żeby zbudować czołg ok roku 2030 i zainteresować inne kraje jego kupnem. Dlatego przestańcie proszę ciągle żyć marzeniami. I skończcie ciągłe porównywanie Nas do Rosji. Bo tu nie ma co porównywać.

trzcinq
czwartek, 15 lipca 2021, 07:21

Dokładnie. Popieram

czwartek, 15 lipca 2021, 01:10

Gospodarka ma się dobrze i nawet bedzie lepiej tak mówi sama UE. Nieuku

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 22:33

Co ty bredzisz. Lepiej płacić za remont złomu czy buble pancerne jakie polski przemysł wykonuje? Bajki o tym jak Polski przemysł tworzy nowoczesny czołg proponuję dzieciakom na dobranoc.

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 13:51

Przecież Bumar bardzo chciał zbudować nowy czołg, przedstawił nawet kilka własnych propozycji praktycznie nowych czołgów jedynie bazujących na starszych podwoziach a i licencyjną konstrukcją by nie pogardził. To politycy swoimi decyzjami dali im co najwyżej zainstalować nowe kamery na starych Tetkach. A teraz nagle i 6 miliardów dolarów się znalazło tyle że dla zagranicy. Ciekawe skąd to nagłe przyśpieszenie?

HUSKY
środa, 14 lipca 2021, 21:18

Prezes Polski znany z ustawy "futerkowej" zapowiada zakup czołgów. Czy to ktoś rozumie ?!

Mixi
czwartek, 15 lipca 2021, 14:15

Tak bo teraz odpowiada za sprawy związane z obronnością i polityka wewnętrzną

Paweł
czwartek, 15 lipca 2021, 11:09

Rozumie to każdy rozsądny, myślący człowiek. To, że ty masz klapki na oczach i bardzo słabą i wybiórczą pamięć oraz zerowe pojęcie o ustroju politycznym Polski - to twój problem.

trzcinq
czwartek, 15 lipca 2021, 07:22

Oni niczym Davien wiedzą wszystko aa więc znają się na wszystkim bo wszędzie byli i wszystko widzieli

laskfdlsdlkfjkldjsfk
środa, 14 lipca 2021, 22:27

Tak, większość normalnych ludzi.

Observer
środa, 14 lipca 2021, 20:54

To jest sprzęt do walki w niepogodę, bo jak wygląda walka w słoneczne dni było widać na filmach z Karabachu. Wtedy pewnie użyjemy wszystkiego, co ma nasza armia w swoim arsenale, setki dronów, wyrzutni ppk i granatników jednorazowych, wyrzutni rakiet plot wszelkiego zasięgu itd. Czołgi są najlepsze na zagrożenia.

Niuniu
środa, 14 lipca 2021, 20:31

Faktycznie Panie Kaczyński. Polska gospodarka a w szczególności polskie spółki skarbu państwa, energetyka, górnictwo przemysł stoczniowy itd. ma fantastyczne osiągnięcia - niewidziane od lat. Polska służba zdrowia osiąga rezultaty nie spotykane w żadnym innym kraju Europy, tak samo edukacja nie mówiąc już o polskich emerytach potrafiących żyć w dostatku za 1/3 przeciętnej europejskiej emerytury. Za chwilę będziemy zwycięsko świętować pierwsze miejsce w emisyjności gospodarki i chwalić się kolejnym tysiącem elektrycznych samochodów dla służby leśnej. Kurs złotego ma poziom niespotykany od lat a dług publiczny już nikogo nie martwi. Najwyższa więc pora nadwyżki kasy która tylko by się zmarnowała na jakieś socjalne fanaberie wydać z sensem i z rozsądkiem. Polski zdrowy moralnie obywatel wychowany na polskiej tradycji i oświeconym kościele daje sobie sam świetnie radę w konfrontacji z nowomodnym rakiem czy zawałem. Najwyższa więc pora zająć się tym co najważniejsze. Kupmy czołgi. A co tam. Kupmy te najdroższe, z górnej półki. To jest teraz najważniejsze i niewątpliwie niespotykanie Nas - znaczy się, Naród - Suzerena. Czekamy na więcej.

wax
czwartek, 15 lipca 2021, 12:58

Wszystkich krytyków zakupu Abramsów zapraszamy do pierwszej linii wraz rodzinami do T72. Napiszcie testamenty, bo macie max 20 minut.

Bren
czwartek, 15 lipca 2021, 16:19

bez osłony powietrznej i Abrams nie pomoże :(

sobota, 17 lipca 2021, 10:11

W szczególności bez osłony powietrznej wybieram Abramsa.

ed
czwartek, 15 lipca 2021, 12:55

Dział socjalny piętro niżej. Po ataku nie będzie Ci potrzebny.

Czoło
czwartek, 15 lipca 2021, 12:14

Puknij się w czoło

czwartek, 15 lipca 2021, 10:49

Mysle, ze wystarczy juz tego twojego belkotu prosto z cccp.

Kamil
środa, 14 lipca 2021, 20:28

Miało by to ręce i nogi gdyby zastąpili Abramsami stare PT91 i jeszcze starsze T72 w stosunku 1:1. W przeciwnym razie nic poza zakupami Leopardów lub głębokimi modernizacjami PT91/T72 nie ma logistycznego sensu.

KomAndor
czwartek, 15 lipca 2021, 08:43

T72 już są w trakcie modernizacji i remontów... I jak byś doczytałem w tekście to zakup Abramsów jest po to by zastąpić T72 a w między czasie muszą być w stanie spełniać swoją podstawową rolę.

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 22:34

Z całą pewnością remonty złomu nie mają sensu nawet jeśli tego złomu mamy 1000 sztuk. Tzn sens jest jak się jest związkowcem w Bumarze...

były porucznik zmechu
piątek, 16 lipca 2021, 00:18

Patrz, a mój dziadek co roku klepał starą kosę i twierdził, że nieźle tnie.

carakal
środa, 14 lipca 2021, 20:14

I pomyśleć że nie pasowała nam nowa Polska fabryka helikopterów na licencji francuskiej bo offset za chudy a teraz jaki jest? Odpowiedz krasnoludzie.

Ech ty
sobota, 17 lipca 2021, 10:16

I pomyśleć, że po tylu latach nadal niektórzy nie doczytali, że żadnej fabryki by nie było, pierwsze 25 miało być zamontowane we Francji potem przywiezione w skrzyniach i poskladane ponownie w Polsce. Drugie 25 miało te przyjechać tyle, że w "kitach" do samodzielnego montażu. Zatem żaden z 50 Caraczanow nie zostałby wyprodukowany w Polsce. Do tego mając już działająca fabrykę w Rumunii mieliby frajerzy robić sobie konkurencję w Polsce? Na pewno! I pomyśleć, że wciąż są tacy naiwni w Polsce, żeby w te bajki po tylu latach wierzyć......

Qwerrg
czwartek, 15 lipca 2021, 13:41

Nie myl fabryki i produkcji z montownią i skręcaniem śrubek dostarczonych z francyji !!!

bender
piątek, 16 lipca 2021, 11:39

Primo, miało być centrum serwisowe na ten rejon Europy i poważny offset. Secundo, ile mamy nowych śmigłowców po tych wszystkich latach? Miało być 70 a jest? Tertio wreszcie, zwolennicy kuriozalnej tezy złotoustego imć Kownackiego, że śmigłowce są nam niepotrzebne, są delikatnie mówiąc wprowadzeni w błąd.

wert
sobota, 17 lipca 2021, 09:31

70 łatwych celów do strącenia. Myślisz trochę? Lata śmigło w Donbasie? Najpierw przewaga w powietrzy, szczelne OPL i gdzieś na końcu śmigło. Twoja wojna to wojna o d... strony

PabloFZG
czwartek, 15 lipca 2021, 09:42

Jaka fabryka francuskich helikopterów? Polska? Nie przestań pitolić. Hahaha. Poza tym caracale jako śmigłowce transportowe nie są nam potrzebne aż tak pilnie.

bender
piątek, 16 lipca 2021, 11:37

Tak, montownia i centrum serwisowe w Polsce, poważne inwestycje Airbusa, duży offset. Co do tego, że śmigłowce są niepotrzebne, to dałeś się oszukać. Ale pewnie tak lubisz.

Retired
środa, 14 lipca 2021, 21:29

Sraki. Platfusy przyjęły wziątkę jak w bananowej republice i się nie wywiązały. Smuteczek. Polscy piloci przynajmniej nie muszą latać francuskim złomem. A krasnoluda kmiocie to masz w majtach. Kozak w necie piz... w świecie.

dropik
piątek, 16 lipca 2021, 08:56

w zamian kupili 8 sztuk za jakies 3 mld. to dopiero tanioch :P

On
czwartek, 15 lipca 2021, 13:24

Jeżeli masz dowody na korupcję poprzedniej władzy to zapraszam do prokuratury. Mieli by przynajmniej czym przykryć obecne afery ;)

jerzys
sobota, 17 lipca 2021, 21:00

Sławomir N jest przykladem

PabloFZG
czwartek, 15 lipca 2021, 09:43

Dobrze powiedziane. A raczej napisane.

Norbi
czwartek, 15 lipca 2021, 09:17

Prawda

trzcinq
czwartek, 15 lipca 2021, 07:23

.... Bo nadal latają ruskim złomem bo chyba nie masz na myśli 4 bieda hawkow co?.... Pees. Wyrażaj się proszę agencie obcych sił

Antytroll
czwartek, 15 lipca 2021, 01:13

Zaorane :)

...
środa, 14 lipca 2021, 21:22

A po nam niby te nieszczęsne karaczany ?

Rex
środa, 14 lipca 2021, 20:47

Wolałeś 50 transportowych Caracali + pustą fabrykę za którą byśmy zapłacili (bo nikt nie chce ich kupować) za 15 mld czy 250szt. Abramsów? a może 32szt. F-35? ... ja zdecydowanie wolę te drugie bo dają realny wzrost siłom zbrojnym. Całe szczęście, że nie daliśmy się wydymać FR z ich Caraczanami

dropik
piątek, 16 lipca 2021, 08:58

a skad wiesz ile będą kosztować te czołgi ? Może 23 mld + vat + odsetki od kredytu czyli pawie 30mld

Tery
czwartek, 15 lipca 2021, 08:47

Dokładnie tak. Kto ma pojęcie o wojskowości wie że to na dziś najlepsza decyzja. Brawo PIS... Od Stefana Batorego nikt tak dobrze nie rządził tym krajem. Dziękujemy.

trzcinq
czwartek, 15 lipca 2021, 07:24

Lepiej nie mieć nic niż karaczany logika waszą poraża

xXx
czwartek, 15 lipca 2021, 03:20

Nie mamy żadnego sensownego helikoptera. A tak w ogóle, to przydałoby Ci się trochę wiedzy nt. jakim to wiropłatem jest Caracal. Trochę pokory a mniej błazenady.

czwartek, 15 lipca 2021, 14:29

Zgodnie z opinia mojego kolegi pilota caracala to w porownaniu do BH jest gowniany...

bender
piątek, 16 lipca 2021, 11:45

Jest szybszy, lata wyżej, zabiera więcej ładunku. Po prostu badziewie. Tymczasem BH też nie kupiono więc nie ma nic.

Abc
środa, 14 lipca 2021, 19:32

Czyli wreszcie dotarło, że musimy skokowo zwiększyć swoje możliwości obronne. Nie mamy już czasu na dialogi techniczne, konsultacje, inspektoraty itd

Deo
czwartek, 15 lipca 2021, 14:23

Brawo.kupic, wprowadzić, bronić. I tak powinno być że wszystkim a nie przetargi srargi

Mixi
czwartek, 15 lipca 2021, 14:20

Najwyższy czas aby pociagnąć do odpowiedzialności wszystkie osoby obcych wpływów które skutecznie przez wiele lat blokowały sprawną modernizację naszej armii.

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 13:54

Fazy analityczne będą prawdopodobnie oczywiście dalej, tyle że na krajowe uzbrojenie. Na zakupy za oceanem kolejne miliardy jak już zapowiedziane się znajdą.

andys
czwartek, 15 lipca 2021, 00:05

Proponuję wyposazyc wszystkich obywateli w kije bambusowe, to bedzie skok...

gość
środa, 14 lipca 2021, 20:25

Ci co się mieli nachapać to się nachapali, więc czas kończyć z fazami analityczno-koncepcyjnymi i dialogami technicznymi.

bender
piątek, 16 lipca 2021, 11:46

Niestety apetyt na chapanie dopiero narasta.

wert
piątek, 16 lipca 2021, 20:26

i będą kasę w rulonach chować w skrytkach wydrążonych w stołowych nogach. Jak to swój swego potrafi ocenić właściwie

Jesień W
środa, 14 lipca 2021, 19:24

Nie było wyjścia bo to najszybszy tryb dostaw. Wobec zagrożenia to niezbędny zakup.

rozbawiony
czwartek, 15 lipca 2021, 11:57

No nie , to się dopiero obudzili . To po 2014 roku nie było jeszcze jasne , że zagrożenie jest bardzo duże ? Tyle czasu zmarnowali robiąc tylko dialogi i odwlekając większość rzeczy w czasie . Przez 6 lat to chyba już można było zrealizować -podpisać kontrakty na Wisłę , Narew , Homara , obronę ppanc w ilościach poważnych a nie śmieszne dwie baterie czy 20 wyrzutni rakiet Himars . Stracili tyle czasu którego może nie uda się nadrobić .

Patry
środa, 14 lipca 2021, 18:46

Ten zakup oznacza konieczność redukcji załóg niektórych zakładów, a nawet zamknięcie niektórych z nich, takich jak ZM Bumar-Łabędy, OBRUM itd. Odpływ gotówki mogą odczuć też inni producenci, także prywatni. Nie wzrosną również nakłady na prace badawczo-rozwojowe, np. związane z czołgiem produkcji krajowej, a już teraz są one bardzo niskie ... to normalna zdrada poprzez transfer kapitał za ocean ... zamiast budowa własnych kompetencji

Zamek
czwartek, 15 lipca 2021, 12:49

Być może jest plan wciągnięcia bumaru w produkcję Borsuka bo HSW ma zbyt dużo zamówień,jeśli tak to ma to sens a jeśli chodzi o kompetencje do produkcji własnego nowoczesnego czołgu to chyba przez zaniechania poprzednich ekip(również pis-u)bumar je utracił

PabloFZG
czwartek, 15 lipca 2021, 09:46

Po pierwsze raz na zawsze zapomnij o czołgu produkcji krajowej. Jest to dla nas technicznie niemożliwe i nieopłacalne. Po drugie nie wiem z czego miałaby wynikać redukcja wśród załogi zakładów zbrojeniowych? Przecież nie pracowali nad produkcją czołgów? A wręcz przeciwnie. Dojdzie obsługa Abramsów, więc jak zdobędą odpowiednie uprawnienia to będzie praca.

Rymut
czwartek, 15 lipca 2021, 05:20

bredzisz ,,Bumar ma moderke Leosiow , przy swojej szybkosci to jeszcze z 15 lat potrwa

Jasiu
środa, 14 lipca 2021, 21:58

Nie pleć bzdur. Tu chodzi o bezpieczeństwo Polski a nie o posady związków zawodowych w Bumar-Łabędy. Polska nie ma 15-20 lat na czekanie na czołg z Bumaru. Czy wreście dotarło !

Patry
piątek, 16 lipca 2021, 12:10

@Jasiu tu nie chodzi o mistyczne posady związkowców systematycznie niszczonego i niedoinwestowanego Bumaru podnoszone propagandowo przy każdej durnej inwestycji naszego??? MONU przez amerykańsko- ruskie lobby ( to oddzielny szerszy temat) ale o posady i dotowanie zaoceanicznego przemysłu który wydrenuje nas do ostatniej złotówki za serwis i części do swojego najdroższego "badziewia" bezrefleksyjnie kupowane przez nasze pożal się ... elity polityczno-armijne i popierane przez klakierstwo które uważa że kasa to rośnie na drzewach ... a bogactwo zapewni druk banknotów ... a nie realny rodzimy przemysł (najlepiej prywatny) !!!

biały
czwartek, 15 lipca 2021, 13:49

dla bezpieczeństwa Polski powinniśmy kupić możliwie szybko OPL Wisła niby kupiona ale jeszcze jej nie ma , Narew jeszcze nie zaczeli i to są ważne zakupy , Himars i Rakiety jasm dla samolotów , drony do niszczenia OPL wroga , co nam po czołgach jeśli wróg zdobędzie przewagę w powietrzu ???

Opty(k)
piątek, 16 lipca 2021, 10:13

To odbijam piłeczkę. Co nam po opl jeśli zajmą kraj w max. parę dni, czołgami i bwp, właśnie? Wniosek: potrzebne jest i opl i czolgi. Umowy na opl podpisane, czołgi też mają być. Zostało jeszcze wiele innych potrzeb, jak śmigłowce, w tym szturmowe, masowe granatniki ppanc, nowe bwp, remont starych. Wszystko się przyda. Roboty na 3 zmiany na parę lat!

Retired
środa, 14 lipca 2021, 21:32

Śmieszna argumentacja. Nie mieliśmy i mieć nie będziemy kompetencji do skonstruowania czołgu, ewentualnie możliwa produkcja na licencji, ale widocznie nie mamy na to czasu. Skokowy wzrost. Ot co się dzieje. Fabryki produkujące towar klasy B nie obronią nas i nie odstraszą Rosji.

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 14:02

A ty nie łapiesz że przed takim krajem jak Rosja nie obronimy się małymi ilościami zagranicznej broni na jakie będzie nas stać? Tylko dzięki zwrotom do Polskiej gospodarki z podatków od krajowych firm możemy zbudować wystarczająco duże na takiego przeciwnika siły zbrojne. Na prawdę wierzysz że 500 porządnych czołgów nam wystarczy gdy Rosja może zmobilizować 8 tysięcy? Cała gotówka z tego zakupu popłynie za granicę, przy większej ilości takich zagranicznych zakupów gospodarka przez odpływ kapitału i wysokie podatki nam padnie.

Piotr ze Szwecji
czwartek, 15 lipca 2021, 12:14

To jest prawda, acz to wynika z tego, że ktoś pozbawił te firmy cywilnej produkcji i obciął im finansowanie na dekady. Teraz trochę tym pracownikom za późno protestować. Ich problem też, że poza ich archaicznie wyposażonym warsztatem przezywanym barwnie "fabryka", to ze swoimi kompetencjami nie znajdą nigdzie indziej zatrudnienia w swoim zawodzie. HSW ponoć się rozbudowuje. Może zatrudni po przeszkoleniu w obsłudze zrobotyzowanymi narzędziami?

Retired
środa, 14 lipca 2021, 21:32

Śmieszna argumentacja. Nie mieliśmy i mieć nie będziemy kompetencji do skonstruowania czołgu, ewentualnie możliwa produkcja na licencji, ale widocznie nie mamy na to czasu. Skokowy wzrost. Ot co się dzieje. Fabryki produkujące towar klasy B nie obronią nas i nie odstraszą Rosji.

Patry
czwartek, 15 lipca 2021, 22:20

szanowni adwersarze ... ogłaszający swoje "mądre" mądrości z pozycji wyższości i "znafstwa" ... słyszeliście o produkcji Kraba w Polsce przy współpracy z Koreą i UK ... i dlaczego tego nie powtórzyć z Koreą albo Turcją ?? ... jak nie słyszeliście o tym programie to dalej plujcie ... i piszcie bzdety

Ja
środa, 14 lipca 2021, 18:06

A gdzie teraz są związkowcy!!! Czy zdajecie sobie sprawę,że wasze miejsca pracy już nie długo będą likwidowane.Panie ministrze, gdzie ofset,tak wielokrotnie wspominany przez ekipę rządzącą.Który rozwijający się kraj kupuję towar z półki,bez korzyści dla gospodarki.Żal...

Driver25
czwartek, 15 lipca 2021, 14:22

Do Ja; pełna zgoda z Pana komentarzem!

PabloFZG
czwartek, 15 lipca 2021, 09:48

Już przestań specjalisto od gospodarki. Jak jest potrzeba to kupuje z półki każdy kraj, kto nie jest producentem: Abramsów, Leclerków, Leopardów czy T-xx. Czyli większość na świecie.

Geo
środa, 14 lipca 2021, 20:53

Dla związków obronność kraju to była potrzeba 4 lub 5 rzędna. Może będą klepać ZSSW i Borsuki jako podwykonawcy, bo i tak to jeden PGZ

Tede
środa, 14 lipca 2021, 20:48

Ty liczy się CZAS! Pierwsze Abramsy będą w przyszłym roku a spolonizowane K2PL byśmy zaczęli dostawać za 10 lat. Nie ma na to czasu.

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 14:05

I jak tu nie zakląć, a to niby nasi decydenci nie wiedzą kiedy była aneksja Krymu? Dziś się dopiero obudzili? A dlaczego wcześniej poza niekończącymi się dialogami i fazami analitycznymi modernizacja WP prawie stała w miejscu?

Sdr
niedziela, 18 lipca 2021, 00:04

Zapytaj się wszystkich rządzących od 1989 do teraz, a nie zawężasz do ostatniej ekipy.

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 20:05

Tutaj liczą się żołnierze kolego i ich potrzeby a nie potrzeby związkowców. Gdyby mon częściej kierował się dobrem żołnierza nie kupowałby rodzimych bubli czy pozwalał remo towac złom. Oczywiście z góry przepraszam te kilka znakomitych polskich firm które mają sprzęt godny światowych rynków i nie muszą związkowcami się podpierać w walce o zamówienia.

Lechu
środa, 14 lipca 2021, 21:43

Trafiłeś w sedno kolego.

Extern
środa, 14 lipca 2021, 20:03

Z Bumaru prawdopodobnie zostanie jedynie jakaś remontowa wydmuszka do bieżącego prostego serwisu LEO i Abramsów a Obrum od razu do zamknięcia. Jedyne co uzasadnia to posunięcie które właśnie zrobiono, to rzeczywiście zbliżające się zagrożenie militarne naszego państwa, o którym rządzący rzeczywiście coś wiedzą. Podobnie chaotyczne zakupy uzbrojenia II Rzeczypospolita robiła pół roku przed wybuchem wojny.

Rymut
czwartek, 15 lipca 2021, 05:24

jest 700 Borsuków do zrobienia i 1300 wieź ZSSW ,do tego moderka LEO, ktora potrwa pewnie z 10 lat w tym tempie

fdfmkdsafkljdsaklfjdsk
środa, 14 lipca 2021, 22:32

Obrum i Bumar mogą pracować nad WWO, on też jest potrzebny. Mogą też się wykazać projektem mostów do Abramsów.

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 14:11

No i Gepard to obecnie chyba jedyna szansa żeby Bumar jednak zachował się dla następnego pokolenia Polaków jako zakład produkcyjny. Ale coś wątpię aby po takich zakupach politycy jeszcze myśleli o jakiś nowych ciężkich wozach bojowych. Będzie pewno jak po LEO, że poczują się zupełnie, co najmniej na 15 lat zwolnieni z obowiązku dbania o krajowe zdolności. Ale oczywiście czas pokaże, zobaczymy, obym się mylił co do nich.

pancerny rower
środa, 14 lipca 2021, 18:01

polska nazwa kodowa dla tego czołgu to ALIK

waarman
środa, 14 lipca 2021, 17:55

Naprawde bardzo to cieszy, wkoncu zaczynamy sie coraz powazniej zbroic, mam nadzieje ze opozycja nie wygra wyborow i nie sprzeda/odda sprzetu wojskowego rosji i niemcom.

carakal
środa, 14 lipca 2021, 20:16

Ty poważnie czy pożytecznie?

Tede
środa, 14 lipca 2021, 20:57

Zakupy Raków, Krabów, Patriotów, Himarsów, F-35, Abramsów, Grotów, Kormoranów i kilkunastu innych projektów vs zakup szrotowanych Leo2, NDR i 24 Krabów za PO ...zero nowych czołgów czy modernizacji starych, zero samolotów, zero okrętów (nawet Ślązaka przez 8 lat nie potrafili skończyć), zero śmigłowców (nawet nie podpisali umowy na Caracale), zero OPL, Likwidacja dywizji, zmniejszanie liczebności wojska.... Tak więc Ty na poważnie czy pożytecznie?

RafR
piątek, 16 lipca 2021, 16:09

A Ty panie Tede wiesz kto rozpoczął prace rozwojowe na projekty, na które teraz idą i będą szły największe pieniądze wydawane w polskim przemyśle? Podpowiem: nie jest to PiS, dodam więcej: PiS nie rozpoczął ŻADNEJ pracy rozwojowej, która dałaby podobny impuls przemysłowi za np 5-10 lat.

Fflyer
czwartek, 15 lipca 2021, 14:24

Racja! Takie są fakty

Michnik
środa, 14 lipca 2021, 17:41

To co teraz? JLTV?

Geo
środa, 14 lipca 2021, 20:54

CAMMy najlepiej

BUBA
środa, 14 lipca 2021, 17:41

No no MON urosl w moich oczach. Szacunek. Tylko tak dalej

dr
sobota, 17 lipca 2021, 13:33

Pracujesz w MON? Podziękuj prezesowi bo MON i za sto lat nie podjąłby żadnej decyzji w żadnym temacie.

Opty(k)
piątek, 16 lipca 2021, 10:21

Ależ właśnie poszło tak szybko, bo poza MONem! Nie mogą ich ruszyć, to omijają szerokim łukiem. Wg zapowiedzi będzie tego więcej.

delphiserwis
środa, 14 lipca 2021, 17:40

Oglądałem nie dawno wypowiedź projektanta czołgów z Polski. Dał do zrozumienia że na ta chwilę nie mamy kompetencji na produkcję nowych czołgów. Wynika to z wielu czynników i teraz zadałem sobie pytanie czy mamy czas na budowę czołgu id podstaw moim zdaniem nie ma... nst pytanie czy czołgi znacznie wzmocnią wschodnią Polskę moim zdaniem tak. Mieszkańcy na wschodzie sa warci aby czuć sie bezpiecznie. Silne wojsko to odstraszenie potencjalnego agresora a zarazem oddalenie wojny. Wymusi się na agresorze czy warto rozpoczynać wojnę i o to tu chodzi. Wojna to zło w najgorszej postaci. Lepiej wydać pieniądze prędzej niż odbudować kraj z gruzu.

Driver25
czwartek, 15 lipca 2021, 14:25

Racja bo w razie wojny ludzi nic nie wróci

Piotr ze Szwecji
czwartek, 15 lipca 2021, 12:24

Produkcja nowego czołgu to nie kwestia licencji, 2-3 lat postawienia fabryki i czekania 10-20 lat na ich powolną seryjną produkcję. Nowy czołg powstaje przez okres 15-20 lat, nim można go zacząć seryjnie produkować. Do tego nowoczesne narzędzia produkcyjne wymagają głębokiego przeszkolenia pracowników w używaniu robotów i automatów. Temu nie ma powodu dla rezygnowania z Wilka. Potrzeba transferu nowych technologii przemysłu samochodowego jest oczywista. Samochodowe technologie nie powstają w polskiej zbrojeniówce, a czołgi to nie są wyłącznie same płyty pancerne i armata.

Marek
środa, 14 lipca 2021, 17:27

Super jeden czołg wychodzi na chwilę obecną z uzbrojeniem i paroma symulatorami za prawie 100 mln złotych :) Zero transferu technologii jedyne na co możemy liczyć to dokręcanie śrubek za opłatą. To trzeba być idiotą aby się zgodzić na taki deal :)

Geo
środa, 14 lipca 2021, 21:03

A ty nie masz wiedzy o decyzjach w zaciszu różnych gabinetów. Amerykanom oficjalnie nie po drodze z PiS, ale lepsze to niż szpiony i spitzle, które są antyUS. Jesteśmy pionkiem, ale powoli istotnym, bo Niemcy są ukrytą opcją rosyjską, a Wowa nie poprze nigdy Chin, bo i tak ich Kitajce zajeli, to wzmocniona Polska pomoże mu być bardziej antychińskim, choć nieoficjalnie. To gry gabinetów, a wojna już trwa tylko w innym wymiarze, militarnie dopiero nie daj Boże za jakiś czas. Korea Kima musi jeszcze wykonać parę prób z rakietami dla Chin i się zacznie.

Fflyer
czwartek, 15 lipca 2021, 14:26

Coś może być na rzeczy rzeczywiście bo wiele info się zgadza

Hanys
środa, 14 lipca 2021, 17:23

Czyli Polaków czeka jeszcze większa bieda i terror podatkowy, a w razie przygotowania przez dziki zachód barbarossy 2, z Polski i tak zostanie radioaktywna tafla szkła.

Bania
czwartek, 15 lipca 2021, 14:36

I do tej biedy masowo przyjeżdżają obywatele Ukrainy i Białorusi...Ech Sasza..

Ernst Stavro Blofeld
środa, 14 lipca 2021, 17:08

Abramsy mi nie leżą ale jak z poza budżetu MON to OK.

Ekonom
środa, 14 lipca 2021, 19:33

Jak z poza budżetu to ok.... czyli z pieniędzy wykopanych w ogródku ?

Ernst Stavro Blofeld
środa, 14 lipca 2021, 21:39

Z poza budżetu MON czyli z centralnego, jak mają rozdać jakimś pasożytom czy nieudacznikom to lepiej niech kupią czołgi tylko szkoda że od wrogiego USA i że z pominięciem polskich zakładów, a pieniądze skąd biorą mnie nie interesuje, ja podatek doliczam do ceny usługi czyli płaci klient nie ja. Frajerzy niech płacą i tak za dużo mają bo strasznie przez ostatnie 6 lat urośli w szerz.

Bart patriota
środa, 14 lipca 2021, 16:53

Co z drugą fazą Wisły, ktoś z kolegów coś wie? I jak one radzą sobie z hipersonicznymi? Priorytet nad priorytetami

kl
środa, 14 lipca 2021, 16:51

Brawo Panie Prezesie!

gnago
środa, 14 lipca 2021, 16:44

A pensje dla pilotów, żołnierzy dalej w miejscu.

Zamek
czwartek, 15 lipca 2021, 13:01

Teraz ważniejsza jest skokowa wymiana sprzętu bo zaraz będziemy jednym wielkim muzeum a podwyżek za obecnej władzy było sporo można się chyba było powstrzymać od takiego roszczeniowego komentarza,będzie sprzęt to i na podwyżki przyjdzie czas

Wojak
środa, 14 lipca 2021, 19:27

A w Rosji to już wogóle pensje stoją w miejscu tyle lat,ha ha ha

Edmund
środa, 14 lipca 2021, 16:18

Trzeba powiedzieć, że to bardzo mądre i realne rozwiązanie ze strony Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Błaszczaka. Jak wiele razy ich krytykowałem, to teraz moim zdaniem zasługują na uznanie. Przede wszystkim uznanie za wyjście z wielu iluzji. Pierwsza z nich to ta, że sojusznicy będą nie tyle wspólnie z nami walczyć, co walczyć zamiast nas. Z iluzji, że w godzinie W rozłożymy ręce i powiemy: ,,Wiecie, my za bardzo nie mamy czym walczyć. Staramy się, tworzymy fazy analityczno-koncepcyjne, prowadzimy dialogi - ale póki co, ich nie skończyliśmy. Nie mamy nowoczesnego sprzętu, wy macie czym walczyć to zróbcie to za nas." Druga iluzja to iluzja offsetu. Offset nie jest za darmo, a i tak często nie można pozyskać kluczowych technologii. Gdyby chcieć stosować offset za każdym razem, budżet musiałby być 4X większy, aby osiągnąć to samo. My w zasadzie już w większości wykorzystujemy swoje ograniczone możliwości przemysłowe, które właściwie koncentrują się w kilku zakładach, z Hutą Stalowa Wola na czele. W jakich innych zakładach można zastosować offset, jak ich nie ma? Offset warto stosować, ale do starannie wybranych technologii, nie do wszystkiego. Nie wszystko da się opracować samodzielnie, o czym świadczy przykład falstartu z dronami w PGZ. Inna iluzja to iluzja czasu. Według wszystkich analityków czeka nas starcie Chiny-USA, najpóźniej do 2028 roku, a Rosja tylko na to czeka. W tym momencie będziemy zdani nie całkowicie, ale w większym stopniu niż dzisiaj, wyłącznie na siebie. My tego czasu nie mamy. Kolejna iluzja, z której wyszliśmy to iluzja wsparcia militarnego z Niemiec i Francji. Nic takiego nie miało i nie będzie miało miejsca. Zamiast tego będą rozmowy, negocjacje i najlepiej z ich perspektywy, abyśmy się od razu poddali i nie przeszkadzali w tych rozmowach. Tylko Ameryka może zapewnić realną siłę i wsparcie a te mld płynące do USA to dobra gwarancja. Choć wielu chciałoby twierdzić inaczej, takie inwestycje podnoszą koszt agresji Rosji na wyższy poziom, bliżej granicy, gdzie taka agresja dla Rosji jest po prostu nieopłacalna. Wieloletnie plany modernizacji poza MON to dobre rozwiązanie aby ominąć tą całą biurokrację oraz konieczność planowania w zakresie 12 miesięcy roku budżetowego. Kolejna iluzja z jakiej wyszliśmy to iluzja ,,prostej logistyki". Otóż nie ma czegoś takiego i o tym mogą opowiedzieć logistycy z Lidla, Biedronkl, Googla, Microsoftu, Amazon, Lockheed Marin, Boeing, Ford, Kia i listę można długom wymieniać ... Wszyscy oni zarządzają logistyką 100+ milionów części/produktów w skali całego globu. Są tylko słabe albo dobre programy logistyczne i słabi albo zdolni logistycy, którzy chcą się stale czegoś uczyć, albo narzekają, że muszą się czegoś nowego uczyć.

carakal
środa, 14 lipca 2021, 20:18

A gdzie jest nasz wrak?

środa, 14 lipca 2021, 18:02

wszystko to brzmi jak hasła z folderu producenta.

wert
środa, 14 lipca 2021, 17:56

wg Marka Budzisza eksperta od sowietów czas nam się skończył, liczy się tylko siła. TU i TERAZ

ACAN
środa, 14 lipca 2021, 17:53

Na razie to tyko obietnice jeśli zostaną zrealizowane to sam będę im bił brawo. Chociaż absolutnie nie jestem zwolennikiem tego rządu. Obecna ekipa przejęła władze po wojnie w Gruzji i inwazji na Ukrainę od dawna było wiadomo (ja i moi znajomi którzy choć trochę się interesują wiedzieli) że sytuacja geopolityczna Polski z roku na rok staje się coraz tragiczniejsza a rządzący bagatelizowali temat. Gdyby od razu przystąpiono do modernizacji armii dziś byli byśmy bliżej zdolności Tureckiej armii a nie tkwili technicznie w połowie 20 wieku .Oni zamiast modernizować zaorali to co tylko się dało i zaczęli od nowa ( twierdząc że zrobią to lepiej) opóźniając cały proces ( nie będę wymieniał bo lista jest długa ). Gdyby zaczęto w 2016 roku byłby czas na rozwój wielu kompetencji w naszym przemyśle. Brawo jeśli zrealizują obietnice trybunał stanu za zaniechania skutkujące marginalizacją naszej zbrojeniówki

LV
środa, 14 lipca 2021, 21:33

Najpierw trzeba było uporządkować gospodarkę, zatrzymać kradzież: VAT , akcyza na paliwo ... , pozbyć się rosyjskiej agentury z wojska. Udało się i są wreszcie pieniądze(wcześniej "piniędzy" nie było i nie miało być - J.V.Rostovskim) ale jest mało czasu i musimy dozbroić się szybko. Amerykiański sprzęt ? Dodatkowy, chociaż mały powód aby Amerykanie wypełnili swoje zobowiązania sojusznicze.

Piotr ze Szwecji
środa, 14 lipca 2021, 17:41

@Edmund. Zgadzam się z tobą. 6-7 lat nadal relatywnego pokoju dla krajów NATO ze strony Rosji jest realistyczne. Inne problemy będą miały jednak Ukraina i jeśli reżim Łukaszenki runie, Białoruś. W trakcie użytkowania czołgów Abrams M1A2, będzie potrzeba pewnych części zamiennych i amunicji. Temu produkcję luf i amunicji precyzyjnej na pewno należy zapewnić w offsecie dla HSW i Mesko. Logistyka WP to nie tylko żołnierze i oficerowie logistyki. To też całe zaplecze infrastrukturalne. Niestety, lecz to co logistyka ma w dużej części to muzealny zabytek z 19 wieku po garnizonach wojsk okupacyjnych Zaborców. W Polsce nie ma nowoczesnych baz wojskowych, ani nowoczesnych poligonów, które by sprostały wymaganiom ćwiczeń całej nowoczesnej 21 wiecznej dywizji. ---------- Z niedofinansowania logistycznego, też wynika to co najbardziej niepokoi z garnizonami miejskimi w miejsce baz wojskowych. Pułk plot 18 DZ będzie stacjonował w innym garnizonie miejskim niż będą stacjonowały garnizony miejskie innych pułków i brygad 18 DZ. To oznacza, że napad powietrzny będzie miał ułatwione zadanie zniszczyć większą część garnizonów miejskich 18 DZ, nim jej pułk plot wyjedzie ze swojego miejskiego garnizonu by spotkać się z niedobitkami innych brygad i pułków 18 DZ. Napad nie musi nawet być przeprowadzony samolotami bojowymi, co całymi rojami autonomicznych latających dronów. Choćby takim rojem, który Izrael już posiada. Ile czołgów i dział artyleryjskich 18 DZ przeżyje napad powietrzny? 25 z 250? To jest problem według mnie.

Edmund
środa, 14 lipca 2021, 20:04

Zgadzam się. Nie wiem, czy nie lepszym rozwiązaniem od offsetu byłby zakup akcji spółki produkującej Abramsa i wtedy działalibyśmy jako współwłaściciele, nawet mniejszościowi, ale dostarczającej spółce finansowania. W wyniku tego mogłaby powstać spółka córka w Polsce z udziałem General Dynamic Land Systems i Huty Stalowa Wola. Osobiście jestem zdania, że w warunkach Polskich zdecentralizowana logistyka i zaplecze infrastruktury ma duży sens. Nie trzeba tego wymyślać od nowa. To już działa w wielu armiach świata. Oddziały obrony przeciwlotniczej i nie tylko (też WRE, cyber obrona, łączności i logistyka) powinny być stale przy oddziałach ochranianych. Na razie to tylko krok, następny etap to obrona przeciwlotnicza, przeciwrakietowa i anty-dronowa.

Piotr ze Szwecji
piątek, 16 lipca 2021, 08:26

Wiele kroków. Zgadzam się z tobą. Na razie w Polsce mamy tylko 2 joint venture w Mielcu i Świdniku. Polski kapitał w tych firmach to ledwie 2.5% akcji. Podstawa do zwania ich przez polskich polityków polskimi firmami, z czego wielu Polaków się naśmiewa. Inaczej zgoda co do tej fabryki General Dynamic Land Systems i HSW. Potrzebna by była na nią, jeśli WP przeszłaby zupełnie na Abramsy i realizowała w niej program Wilk, a nie w Bumarze. ---------- Mój problem z logistyką. Nie zwracam uwagi na to co działa u niektórych, lecz co działa u najlepszych. Podczas WW2 w północnej Afryce, niemieccy oficerowie i to nie tylko ci od logistyki wręcz zwiedzali zdobyte magazyny logistyczne US Army i z podziwu buzia im się otwierała. US Army po transformacji w wojsko zawodowe oparło swoją logistykę o bazy dywizji. Taka dywizja dodatkowo chroni takie centrum logistyczne (plot, WRE, cyber obrona, łączności, logistyka dywizji i 10 tys żołnierzy). 4 główne centra logistyczne WP w Polsce mają tylko wyznaczoną ochronę artylerzystów plot z Lotnictwa, a w razie wojny też WOT. ---------- @Edmund, spójrz na mapę Polski i sobie wyobraź, że Polska potrzebuje 7 przypoligonowych (duże i nowoczesne poligony!) baz dla 1-2 dywizji i 7 center logistycznych. 4 jak dziś w regionach i po jednym nad morzem, w centrum Polski i w górach. Miejskie garnizony z powodu charakterystyki Armii Terytorialnej według mnie winny należeć do WOT lub garnizonów okupacyjnych tak jak Zaborcy zbudowali je oryginalnie, a nie do zawodowych wojsk operacyjnych. Do tego zauważ, Polska ma tylko 4 dywizje z których tylko 1 jest dostosowana do działań na nowoczesnym polu bitwy dzięki modernizacji dowództwa do standardów NATO. Jeśli chcemy odstraszyć wroga od ataku, to Polska potrzebuje trochę więcej. O tym co ma Korea Południowa to pozostaje nam tylko pomarzyć, bo nie mamy jako członek NATO tych 15-20 lat pokoju, by móc ją spokojnie gospodarczo dogonić.

Kazik :)
środa, 14 lipca 2021, 17:24

Pominąłeś w swej analizie Kurdów i Afganistan. Co Pan na to?

Edmund
środa, 14 lipca 2021, 20:12

Afganistan i Kurdowie nie należą do NATO. Nie są pomocni w kluczowej dla USA strategii powstrzymywania Rosji. Nie płacą mld dolarów za sprzęt wojskowy z roku na rok i za gaz z USA. Nie leżą w środku Europy. Firmy cywilne, amerykańskie nie zainwestowały mld dolarów.

Kazik :)
niedziela, 18 lipca 2021, 07:05

A to mały fragment z historii Polski (życia Jana Karskiego) dla otrzeźwienia - Wikipedia - "28 lipca 1943 roku Karski został przyjęty przez Franklina Delano Roosevelta, prezydenta USA. Polski wysłannik przekazał przedstawicielom najwyższych władz alianckich postulaty przywódców żydowskich o ratunek dla Żydów. Proponował wystosowanie ultimatum wielkich mocarstw wobec Niemiec, że jeżeli nie zaprzestaną mordu na Żydach, zbombardowane zostaną ich miasta. Innym rozwiązaniem byłoby bombardowanie linii kolejowych do obozów zagłady lub dostarczanie broni, pieniędzy oraz paszportów partyzantom i uciekającym przed zagładą Żydom. Podczas tego spotkania w pewnym momencie prezydent Roosevelt przerwał raport polskiego emisariusza na temat Żydów i powiedział: „...Policzymy się z Niemcami po wojnie. Panie Karski, proszę mnie ewentualnie wyprowadzić z błędu, ale czy Polska jest krajem rolniczym? Czy nie potrzebujecie koni do uprawy waszej ziemi?”[17]. ''Masowa eksterminacja Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce” broszura opublikowana w grudniu 1942 roku na podstawie raportów Karskiego Jan Karski w Ameryce spotkał się z wieloma wybitnymi osobistościami, takimi jak Felix Frankfurter, Cordell Hull, William Joseph Donovan, Samuel Stritch czy Stephen Wise. Przedstawiał swój „raport” wszędzie, gdzie udało mu się dotrzeć – politykom, biskupom, przedstawicielom mediów i przemysłu filmowego z Hollywood oraz artystom. Wyuczył się go na pamięć i streścił w 18 minutach, tak aby nie „nudzić” słuchaczy. Jednak nigdzie nie znalazł zainteresowania tragedią narodu żydowskiego. Wiele osób, z którymi rozmawiał, nie wierzyło w jego relacje i uznawało je za propagandę rządu polskiego na uchodźstwie. To, co opowiadał Karski, niektórzy jego rozmówcy określali jako niewiarygodne i być może byli szczerzy. Polski emisariusz nie był jedyny. Napływały inne relacje, w tym od samych Żydów. Po wyzwoleniu obozów koncentracyjnych dominującą reakcją był szok."

Kazik :)
czwartek, 15 lipca 2021, 06:09

Nie ma to co napisałeś żadnego znaczenia. To są złudzenia Polaków. Nieprzewidywalni oprócz naszych polityków są i amerykańscy. Aczkolwiek zdziwiłem się jak Kanclerz Niemiec przy ostatniej eskalacji siły wobec Ukrainy, Putina ostrzegła o zakręceniu rury gazowej i zerwaniu stosunków gospodarczych w przypadku zbrojnej napaści na Ukrainę, jednocześnie odmawiając sprzedaży broni tejże. Amerykańska Racja Stanu jest "kobietą" - piękna, mądra i kapryśna!!!! :0 Przypominam o czy zapominają nawet profesorowie prawa uniwersytetów każdą umowę międzynarodową (również NATO jak i UE) można wypowiedzieć lub zerwać jednostronnie. II WŚ niczego nas nie nauczyła jak widać. JK zrozumiał, że tylko własna silna armia może coś znaczyć. Błąd jaki popełnia to jednak brak produkcji sprzętu w kraju - nazwijmy to licencje, bo to buduje gospodarkę. Jeszcze większy to wychodzenia z UE i "gwałcenie"/pauperyzacja (bo nie są jego wyborcami) klasy średniej/pracującej w RP, co będzie nas drogo kosztowało.

Kazik :)
środa, 14 lipca 2021, 22:10

A co to za przeszkody. Żadne.

Xyz
środa, 14 lipca 2021, 17:18

Dobrze opisane. Brawo!

Bart patriota
środa, 14 lipca 2021, 16:14

Cieszy taka decyzja, kaczynski wspominał o planach inwazji na Polskę, byc może jest to pokłosie tego. Finansowanie kolejnych projektów z poza budżetu mon cieszy mnie ta informacja. Mam nadzieję, że w oparciu o offset i udział polskiego przemysłu. Z tego co wiem to abramsy mają być serwisowane w Poznaniu. Lista kolejnych projektów długa a czas ucieka. Dobrze byłoby wziąć nawet jakąś pożyczkę od USA i kolejne projekty realizować z polskim przemysłem. Wisła Narew kolejne dywizjony himars, kruk, gryf, pirat, pustelnik, rozwijać wilka mimo zakupu abrams, borsuk, orka z rakietami manewrującymi, dodałbym jeden dywizjon ndr, satelity, dokończyć tytan, kryl, morświn, śmigłowce wielozadaniowe, morskie, zwiększyć liczbę f16, 2 latające cysterny, awacs, 2 x poseidon, aerostaty ostrzegawcze i jakoś to będzie;) lista życzeń długa. Mogliby wziąć ze 100 mld pln pożyczki i coś by ruszyło do przodu

gegroza
środa, 14 lipca 2021, 21:29

czemu 1000 mld pożyczki - nie lepiej bilion - wtedy będziemy mogli go oddać za sprzedać jabłek - chyba ze wszyscy wyjadą bo pensje będą za niskie jak za Gierka.

Nie pij tyle
czwartek, 15 lipca 2021, 08:08

Ty tak na poważnie, czy upiwszy sie w Internetach glupoty wypisujesz? Co to znaczy "oddać za sprzedać jabłek"? Nie znasz polskiego, pisz po rosyjsku. Ogarniemy.

zastanawiacz
środa, 14 lipca 2021, 17:40

tak się zastanawiam czy te czołgi przypadkiem nie są po to by 1). były kompatybilne na polu walki z amerykańskimi US i 2). czy przypadkiem nie przewiduje się, że ich załogi będą amerykańskie w razie W?

Rymut
czwartek, 15 lipca 2021, 05:35

amerykanie maja bazę swojego sprzętu w Niemczech a następna powstaje w Polsce, wiec dla załóg będą mieli wozy, dla nas to takie ułatwienie ze w razie W możemy skorzystać z ich zasobów a nie czekać na transport z ameryki

Bolek
środa, 14 lipca 2021, 17:14

Serwisowanie w Poznaniu to nie głupia decyzja. Można serwisować Abramsy z całej Europy, nie trzeba ich wieźć za ocean.

gnago
środa, 14 lipca 2021, 16:45

Ten patriota kojarzy sie ze słowem idyota. F 35 na pedały teraz turbiny tez z przeróbką na pedały dla załogi

LMed
środa, 14 lipca 2021, 16:12

No cóż. Jak wyjdziemy z Unii, to te czołgi mogą szybko okazać się niezbędne.

Paw.
czwartek, 15 lipca 2021, 11:26

Tak jakby będąc w UE były zbędne,nie bądź śmieszny licząc na pomoc militarną krajów zachodniej Europy ,tego nigdy nie było nie ma i nie będzie .Umiesz liczyć licz na siebie i tyle.

Wawiak
środa, 14 lipca 2021, 17:38

Dajcie już spokój z tym wychodzeniem z unii. Już nawet zagorzali KODziarze w te kity nie wierzą. Z resztą, kto wygania dojną krowę (rynek zbytu, tania siła robocze, dochody ze spółek) z obory? Sama Holandia ma z nas co roku miliardowe zyski. Przy wspólnym długu o wyjściu z UE można zapomnieć.

ZZZZ
środa, 14 lipca 2021, 16:30

Nasz rząd realizuje strategię Putina więc przeciw komu chcesz ich użyć?

Czytelnik
środa, 14 lipca 2021, 18:08

Wasz rząd realizował strategię Putina i Merkel, dokładnie tak. Ale od 6 lat już nie rządzicie - na szczęście.

asd
środa, 14 lipca 2021, 18:04

A świstak siedzi i zawija...

prawicowy komuch
środa, 14 lipca 2021, 18:02

jak to jaki - odkurzamy stare mapy i kierunek Dania

wert
środa, 14 lipca 2021, 17:57

wróćcie do Olgino. Nic tu już po waszym wykręcaniu kota ogonem

gosć
środa, 14 lipca 2021, 17:30

To nic więcej jak PełOwska narracja...

Kazik :)
środa, 14 lipca 2021, 17:29

Jak to przeciw niesfornym lemingom.

Xyz
środa, 14 lipca 2021, 17:19

Oświeć mnie i pozostałych o tej strategii

wert
środa, 14 lipca 2021, 17:10

gdzie tacy "mondży" się rodzą? Strategię putina realizowano na sopockim molo i w zakupach najdroższego w EU gazu. A przed kontraktem musiała Polaków bronić KE. Realizował ją "nasz człowiek w Warszawie". Zadziwiająca bezczelność: przypisywać swoje grzeszki komuś innemu

LMed
środa, 14 lipca 2021, 20:49

Tamci najdroższy gaz, ci najdroższe 'tanki". Polska Pany, Panie.

wert
czwartek, 15 lipca 2021, 09:37

najdroższy gaz to fakt. Ci od "najdroższego" tanku to z lekka manipulacja skoro do ceny dolicza się koszty infrastruktury. Nie znamy ceny jednostkowej samego dekla, kupujemy cały pakiet. A dlaczego to tyle kosztuje? Bo to tyle kosztuje. "Darmocha" kosztuje znacznie więcej vide Leooszrot czy MiGoszrot

LMed
czwartek, 15 lipca 2021, 17:20

Lekka manipulacja? Darmocha (Leoszrot) kosztuje znacznie więcej. Szanowny nie rumakuje zwyczajnie? Żeby ostatecznie pozbyć się złudzeń proponuję porównać jeszcze koszty eksploatacji.

wert
piątek, 16 lipca 2021, 08:58

piszę o kosztach naszego bezpieczeństwa. Są bardzo wymierne bo teraz musimy się zbroić na łeb na szyję. Koszty eksploatacyjne Abramsa są dużo wyższe. 60% tych kosztów to koszt eksploatacji turbiny nie mówiąc o 2x większym zużyciu paliwa. I CO Z TEGO? Dzięki "darmosze" musimy je dziś POnieść. Tzw III RP w całej okazałości

efdgdfgfd
czwartek, 15 lipca 2021, 09:01

Po co wchodzą tutaj ludzie, którzy nie widzą różnicy między wzmacnianiem armii Putina a wzmacnianiem armii Polski? Co za ściek.

klfksdlfkldskflkdsl
środa, 14 lipca 2021, 22:49

Ale też najlepsze tanki, a to jest różnica. Bo gaz był całkiem zwyczajny.

Jki
czwartek, 15 lipca 2021, 13:12

Amerykański jest taki pachnący...mhmm

Brak słów
środa, 14 lipca 2021, 15:51

Mamy infrastrukturę i kompetencje pod LEO a oni kupują z PÓŁKI, STARE ( produkcja zakończyła się w 1990r.), ponad 30 letnie, zużyte i PRZECIĄŻONE platformy. '' geniusze dobrej zmiany ''.

Zamek
czwartek, 15 lipca 2021, 13:12

Chcieliśmy przystąpić do programu czołgu nowej generacji to olali nasze postulaty to teraz pewnie sobie plują w gardło

Rymut
czwartek, 15 lipca 2021, 05:38

dlaczego tak krótko,,czyżby stawki dalej nie wzrosły ??

Irek
środa, 14 lipca 2021, 20:13

A jak myślisz, czy w przypadku konfliktu z Rosja Niemcy sprzedadzą części do Leopardów ? Czy raczej będą chcieli rozwiązać problem negocjacjami ?

dr
środa, 14 lipca 2021, 19:55

I żadnych szans na LEO. To wiesz gdzie sobie możesz wsadzić infrastrukturę i kompetencje? Na półkę.

Rolnik Gołębiarz
środa, 14 lipca 2021, 18:40

Szykują się tragiczne efekty logistyczne. Weźmy dosyłanie części z USA...

zeneq
czwartek, 15 lipca 2021, 05:52

Z jakiego USA? Części do Abramsów dostaniemy z magazynów które są lokowane w Norwegii, Niemczech, Rumunii... i już zaraz w Polsce.

carakal
środa, 14 lipca 2021, 20:23

My im szynkę Krakusa i piwo żywiec a oni nam faktury za części.

Andrzej
środa, 14 lipca 2021, 18:29

Proponuję najpierw przeczytać ze zrozumieniem artykuł i dopiero się wypowiadać.

Falcon
środa, 14 lipca 2021, 18:20

Jasne, jasne... stare, czyli najnowszy model sep 3, który miażdży wszystko co mają ruskie i jest najbezpieczniejszym czołgiem dla załogi a to załoga właśnie jest najważniejszym elementem.

asd
środa, 14 lipca 2021, 18:05

Resursy kadłubów będą zerowane, a reszta i tak nowa idzie zawsze.

ACAN
środa, 14 lipca 2021, 17:55

Oj bzdury straszne piszesz celowa dezinformacja?

rododendron
środa, 14 lipca 2021, 17:42

Takie one STARE jak najnowsze Audi A4 to to samo, co Audi 80...

Dużo słów
środa, 14 lipca 2021, 17:30

Głupi Ci Amerykanie, bo kupują te 30-letnie zużyte platformy w dużych ilościach. I jeszcze te złomy F-35 kupują.... Przyleci MiG-21 i to wszystko rozpirzy w minutę...

wert
środa, 14 lipca 2021, 17:15

Abrams ma zabezpieczone dwa magazyny amo, kadłubowy i wieżowy. SEPV3 ma montowany ASOP Trophy. Leoszrot ma zabezpieczony tylko magazyn wieżowy na 15 szt amo, magazyn kadłubowy na 27 szt jest na regale obok kierowcy. Abrams to nowa wieża, zmodernizowana turbina, na dziś to najlepszy dekiel a dobrej broni potrzebujemy właśnie na dziś

środa, 14 lipca 2021, 21:32

Po co nam dziś ? Jutro ktoś nas atakuje ?

wert
czwartek, 15 lipca 2021, 10:02

TAK! Nas nie musi bo wystarczy kawałek państw bałtyckich na przykład. Tu nie chodzi o podbicie i okupację tego czy innego kraju. Chodzi o pokazanie że bez nas nie możecie decydować o EU o naszej strefie "bezpieczeństwa" , musicie uwzględniać nasze interesy i zapłacić za naszą zgodę

bubuyoo
środa, 14 lipca 2021, 17:11

Faktycznie, brak słów, jak się czyta taki bełkot.

AlS
środa, 14 lipca 2021, 16:57

Te “przeciążone platformy” rozwijają ponad 100 km/h na drodze po zdjęciu blokady. Ostatnie Leopardy zeszły z taśmy równe 30 lat temu, więc są równolatkami Abramsów.

sdf
środa, 14 lipca 2021, 15:50

Jak to jest, że grube miliardy można wytrzasnąć z palca ot tak o, a na projekty rozwojowe typu polski ciężki czołg czy śmigłowiec uderzeniowy czy inne nie ma pieniędzy czy chęci ?

zeneq
środa, 14 lipca 2021, 19:57

Ile trwa rozwój nowoczesnej maszyny bojowej? A jeśli politycy mają wiedzę że brakuje nam czasu na takie odległe terminy? W końcu mają nieco więcej informacji niż ja czy ty.

gegroza
środa, 14 lipca 2021, 21:33

Jakiego czasu nam brakuje ? Od 30 lat słyszę że ruscy nas chcą zaatakować? Tylko po co ?

dr
czwartek, 15 lipca 2021, 05:54

Z tym pytaniem do władcy Kremla.

Bania
środa, 14 lipca 2021, 23:02

Nie wiesz po co ? Przeca Twój Putler cały czas powtarza po co..oj nie będzie rubelków gegroza vel Sasza.

ksdjfkldsjfkjdslkfjkldsjf
środa, 14 lipca 2021, 22:51

Neoimperializm, czyli wymyślili sobie, że odbudowują imperium.

Falcon
środa, 14 lipca 2021, 18:21

Polski czołg to może by powstał za 15 lat i pewnie byłby już wtedy przestarzały. Po co wymyślać koło na nowo, skoro inni już je wynaleźli?

gegroza
środa, 14 lipca 2021, 21:34

Falcon - po co się uczyć jak inni umieją czytać ?

Extern
środa, 14 lipca 2021, 20:10

To zasadź dużo buraków na własnej działce i je z zyskiem sprzedawaj aby zarobić na transferowanie co 30 lat za granicę kolejnych miliardów na zagraniczną broń. Wypisz wymaluj Afrykański model kupowania uzbrojenia promujesz. Nie bez powodu liczące się na świecie kraje starają się same produkować tak dużo broni jak tylko się da, a wszystkie mało znaczące na świecie kraje kupują tą broń u innych.

SLY
środa, 14 lipca 2021, 16:09

Pieniądze są , chęci pewnie też , ale czasu nie ma .

pytajnik
środa, 14 lipca 2021, 17:53

Żartujesz? 3 dekady to mało?

gnago
środa, 14 lipca 2021, 16:46

Od 3 dekad i chęci i forsy NIE MA

asd
środa, 14 lipca 2021, 15:47

Lepiej by dokupili myśliwców. Poza tym, jak rozumiem, abramsy to koniec z projektem polskiego czołgu ciężkiego ?

Pl
środa, 14 lipca 2021, 16:10

Polska dalej będzię potrzebować 700 do 1000 czołgów. Pozatym propozycja Koreji jest aktualna.

gegroza
środa, 14 lipca 2021, 21:35

Po co nam 1000 czołgów ?

czwartek, 15 lipca 2021, 15:39

Jak to po co wam 1000 czołgów? Wam po nic , przecież macie ich na składach kilkanaście tysięcy z tego jakieś 2000-3000 nawet jeżdżące towarzyszu.

Mario
środa, 14 lipca 2021, 16:36

Kiedy? Za 20 lat? Wiesz co znaczy produkcja czołgu nawet na licencji

Laska zrobiona
środa, 14 lipca 2021, 16:27

Ale będzie mniej warta powiedzmy papa dla K2PL

Łukasz
środa, 14 lipca 2021, 15:42

Ekspert ekonomiczny Platformy Obywatelskiej, Jan Vincent Rostowski: ,,Pieniędzy nie ma i nie będzie".

ACAN
środa, 14 lipca 2021, 17:57

Weź poprawkę że Kaczyński powiedział prawie wprost że wszystko na kredyt kupią.

zmini
środa, 14 lipca 2021, 17:18

w tym miejscu, w tekście, masz napisane, że to jest na kredyt: "a także różnych możliwościach który daje światowy rynek finansowy"

ACAN
środa, 14 lipca 2021, 20:22

No właśnie w tym miejscu które zacytowałeś

GG
środa, 14 lipca 2021, 16:48

"Ale przy dzisiejszej sytuacji naszego kraju, a także różnych możliwościach który daje światowy rynek finansowy, to jest możliwe do przeprowadzenia." kupimy za pożyczone, a spłacać będą nasi następcy...

ZZZZ
środa, 14 lipca 2021, 16:34

Minister zdrowia robi oszczędności na lekach dla chorych na raka. Wg NIK rząd PiS w ubiegłym roku zadłużył Polskę na kwotę odpowiadającą sumie zadłużenia z dziesięciu poprzednich lat. Więc, macie pieniądze?

ACAN
środa, 14 lipca 2021, 20:24

Minister zdrowia to zrobił oszczędności na respiratorach a drugi na wyborach tacy to oni oszczędni.

Max
środa, 14 lipca 2021, 16:21

400 mld. złotych zadłużył nas PIS w ciągu 2 lat. 1/3 tego, co przez ostatnie 28.

Box123
piątek, 16 lipca 2021, 09:49

Po pierwsze nie 400mld, a około 200, a po drugie te pieniądze poszły na ratowanie gospodarki i milionów firm i miejsc pracy. Gdyby rządziła poprzednia ekipa, to połowa firm w Polsce by padła, a bezrobocie mielibysmy na poziomie 20%, a nie najniższym w UE i z covida podnosilibysmy się 10 lat. Dzięki temu rządowi i podjętym przez niego decyzjom teraz możemy szybko wrócić do wysokiego wzrostu gospodarczego, co się dzieje (prognozy na ten rok to już 5% PKB ). Więc krytykowanie za to rządu raczej nie jest przejawem twojej blyskotliwosci. I w końcu po trzecie. Poprzednie rządy, za którymi tak tęsknisz (bo jest to jedyna alternatywa dla obecnych) kosztowały nas do dzisiaj ok 700mld zl i z każdym kolejnym rokiem jest to kolejne 40mld z czego połowa na odsetki od kredytów na te pierwsze, bo trzeba było je najpierw pożyczyć żeby potem moc je rozkradac. Tamto też cię tak bolało czy o to już Ci nie przeszkadza? Przy takich wpisach zastanawiam się czy ludzie piszą je sami z siebie czy przytulają za to kasę

gegroza
środa, 14 lipca 2021, 21:36

Tak działają socjaliści

Rolnik Gołębiarz
środa, 14 lipca 2021, 18:40

Masakra.

Jerry
środa, 14 lipca 2021, 17:07

Może jakieś dowody?

Pik
środa, 14 lipca 2021, 16:03

W tym przypadku dla Polskich fabryk nie będzie ale dla zagranicznych nagle cudownie się znalazły. Ale ty nie płacisz podatków więc masz to daleko. Rozdawać każdy potrafi a oszczędzać nie każdy.

środa, 14 lipca 2021, 16:55

Aha! Więc PiS wydaje zaoszczędzone przez PO pieniądze! Teraz już rozumiem, szacunek dla Rostowskiego Vincenta.

Mario
środa, 14 lipca 2021, 16:37

Polskie fabryki to tylko związki zawodowe i żadnych zdolności poza kilkoma wyjątkami

kmdr
środa, 14 lipca 2021, 18:34

Bo na to pozwolili. Nie ma nikt jaj żeby to wziąć za mordę.

Bania
środa, 14 lipca 2021, 15:34

Świetne wiadomości.Wolność i niepodległość nie ma ceny.Z drugiej strony jak widać gorąco się robi.

MB
środa, 14 lipca 2021, 15:21

WKOŃCU SIĘ OBUDZILI. Oby starczyło nam czasu.

ncid
środa, 14 lipca 2021, 17:20

jeśli ZAPAD-21 we wrześniu nie rozwinie się w napaść, to może wystarczy nam czasu.

Zibi
środa, 14 lipca 2021, 16:27

Na co, na zaoranie do końca własnego przemysłu?

Wiku
środa, 14 lipca 2021, 19:27

Słyszałeś co się szykuję na okres jesień/zima?????

kmdr
środa, 14 lipca 2021, 18:39

Nie mają wyjścia. Rozmemłali Państwo. Tylko kasa z Unii i NATO Nas obroni. Kasa może będzie, może nie będzie, a NATO może nie zdążyć. Ojej .

Alaris
środa, 14 lipca 2021, 18:09

A jest co orać? Poznań i Łabędy zajmują się leopardami i tak zostanie. Nic nie orzemy.

TROJAN
środa, 14 lipca 2021, 15:09

Mnie interesuje jedno, co z t-72 i pt91? Według niektórych redakcji czołgi te będą zastępowane przez abramsy których pierwsze egzemplarze mają wchodzic do uzbrojenia juz w przyszlym roku a przypomne ze w miedzyczasie ponad 300 sztuk t72 przechodzi wlasnie modernizacje. Po co ta modernizacja skoro zaraz po jej ukończeniu mają zostac wycofane ze sluzby? Wg innych redakcji mają zostac przeniesione do jednostek obslugiwanych przez rezerwistów. Gdzie leży prawda?

kmdr
środa, 14 lipca 2021, 18:41

Nie będą wycofane. Na ile czołgów pozwalają nam traktaty?

viper
środa, 14 lipca 2021, 18:27

Zakonserwują i do rezerwy lub obrony terytorialnej. W Rosji służą temu nawet czołgi T-62.

ACAN
środa, 14 lipca 2021, 18:01

Nie ingerowali w wierze dlatego opcje są dwie. Na pewno część pójdzie do rezerwy ale istnieje też szansa że podwozia przerobią na coś bardzie użytecznego ( patrz Izrael co zrobił z podwoziami zdobycznych T55)

wert
środa, 14 lipca 2021, 17:19

modyfikacja stwarza przewagę w świadomości sytuacyjnej nad przeciwnikiem. Dołożą dobre amo i rezerwa przy odpowiedniej taktyce może na nich dużo zrobić. Niemieckie Tygrysy szły razem z PZIV

Bolek
środa, 14 lipca 2021, 17:16

Rezerwa wojenna, mówi Ci to coś?

Wksrob
środa, 14 lipca 2021, 16:15

To nie jest modernizacja tylko remont doprowadzenie T-72 do możliwości jazdy.

KT
środa, 14 lipca 2021, 15:31

Konflikt na Ukrainie pokazał że rezerwy sprzętowe są równie ważne więc dobrze mieć sprzęt który będzie mógł zastąpić straty. Po to się je modernizuje, szczególnie pod kontem możliwości operowania w warunkach nocnych.

TROJAN
środa, 14 lipca 2021, 16:10

Jak najbardziej sie z tym zgadzam, lepiej strzelac ze starego t72 jak kamieniami z procy tylko nikt jasno nie zadeklarowal jak to wszystko ma wyglądać

wert
środa, 14 lipca 2021, 17:20

T-72M1R będzie miał lepsze "oczy" resztę dośpiewaj sobie sam

gugluk
środa, 14 lipca 2021, 16:28

Bo to jest oczywiste

rozsadny
środa, 14 lipca 2021, 15:04

A zmech dalej bedzie na BWP-1 smigal, piechota bedzie zwalczac czolgi z RG-rury i latac w Lubawkach oraz garnkach. Zero rozpoznania, Rosomaki bez ppk, Mi-24 bez ppk, Marynarka Wojenna w stanie likwidacji. Lotnictwo nie ma nowoczesnych srodkow do zwalczania celow naziemnych.... Sukces goni sukces.

Falcon
środa, 14 lipca 2021, 18:36

Chyba jest jasno napisane, że będzie finansowanie spoza budżetu MON także pozostałe programy będą miały finansowanie

Tomasz34
środa, 14 lipca 2021, 15:36

Dla zmech-u to będą produkowane Borsuki, które już są gotowe. Piechota ma PPK Spike i Javelin. Mundury i inne rzeczy są regularnie kupowane. Do rozpoznania są np. drony Flyeye itp. Kupiono ostatnio też drony z Turcji. Wieża z PPK dla Rosomaków też już jest gotowa. Było ostatnio testy. Mi-24 otrzymają PPK(mają być modernizowane). MW w przypadku Po;lski jest na trzecim miejscu, ale w tym roku ma by,ć podpisany kontrakt na Miecznika. Lotnicotwo ma samoloty F-16 i zamówione F-35. DO niszczenia celów naziuemnych są chociażby pociski JASSM i JASSM ER oraz bomby czy rakiety powietrze - ziemia.

KońBySięUśmiał
środa, 14 lipca 2021, 17:01

Borsuki gotowe? Gotowe to one będą za 10 lat, biorąc pod uwagę maksymalną zdolność produkcji - 50 szt rocznie. Oczywiście jeśli starczy kasy. Drony? Przecież ich nawet ledwo starcza na defilady ! Wieża zPPK gotowa ? Kabaret ! Gotowa to będzie jak wyprodukujemy jej jakieś 1000 sztuk ! Po 500 dla Borsuka i Rosomaków. To ile lat ? Dziesięć ? F-16 się sypią powoli i zaczynają być przestarzałe a F-35 ? Poczekamy jeszcze ładne kilka lat… Nie wiem chłopie czy ty masz lat 34 czy…7 ?

Rymut
czwartek, 15 lipca 2021, 05:51

w tej chwili Stalowka zainwestowała i zwiększyła zdolności do 105 Borsuków rocznie potrzeba 700-800 , Bumar dalej się zastanawia czy im się opłaca, wieź potrzebujemy 1300, rozważany jest zakup 2 eskadr F-16 w najnowszej konfiguracji i podniesienia do niej już poosiadanych

Zibi
środa, 14 lipca 2021, 16:55

Borsuki są już gotowe? Chyba do dni zimowego....

gnago
środa, 14 lipca 2021, 16:47

TA czekają na placach fabrycznych. W robocie też od miesięcy forsy nie oglądałeś, wystarcza ci hojna obietnica?

AMF
środa, 14 lipca 2021, 16:26

Ile tych borsuków będzie produkowanych dziennie? Ile Javelinow przypada na jedno województwo? Jakie PPK otrzymają Mi-24? Co z Orką?

Alaris
środa, 14 lipca 2021, 18:11

Borsuków od 50 do 100 rocznie Javelin jest 12 na województwo Mi 24 dostaną Spike Orka nie wiadomo.

AMF
czwartek, 15 lipca 2021, 00:12

Czyli nawet jak wojsko uwinęło by się w rok z testami to BWP-1 i pochodne zostaną zastąpione za jakieś 12-20 lat. Jako szkolenie to tych javelinów starczy, na jakikolwiek większy konflikt już nie, zwłaszcza przy braku tańszych środków. (flajów miało być tysiąc...) Jakiś prototyp Mi-24 z spajkami już lata? Bo przy dotychczasowym tempie to prędzej USA przesiądzie się na nową generację.

Olo
środa, 14 lipca 2021, 17:02

W punkt.

Major
środa, 14 lipca 2021, 16:20

Zejdź na ziemię. Na dzień dzisiejszy Borsuk nie jest gotowy. Dopiero trwają testy. Wieża bezzałogowa do Rosomaków jest w fazie testowania. Zarówno na Borsuki jak i wieżę nie ma zamówień, a oba projekty są w fazie badawczo-rozwojowej. Mi-24 ma być przezbrojony w nowe KPP....ale nawet nie wybrali docelowej platformy. Z Miecznikiem już sytuacja się zmieniała wielokrotnie tak jak z OP. Do czasu aż nie będzie zamówienia to Miecznik jest na papierze. F-35 pierwsze dostawy to 2024 rok i to w ilości 35 przez kilka lat. Także jakieś sensowne możliwości operacyjne będziemy mieli dopiero w roku 2030 (ukończone najważniejsze programy). Przez najbliższe 3 lata nadal będziemy militarną bidą ale niestety wszystko wymaga czasu.

Falcon
środa, 14 lipca 2021, 18:45

Borsuk jest na ostatniej prostej podobnie wieża, produkcja ruszy w przyszłym roku było o tym na defence 24. Nic się nie zmieni z Miecznikiem, porównywanie z Orka jest bezzasadne oba projekty są na zupełnie innych etapach.

Wksrob
środa, 14 lipca 2021, 16:19

Borsuk dalej nie jest gotowy zssw-30 również. To wszystko są prototypy, które poddawane są próbom.

Alaris
środa, 14 lipca 2021, 18:13

ZSSw-30 jest gotowa, a Borsuk wchodzi za 1/2 lata

nierozsadny
środa, 14 lipca 2021, 15:26

Lotnictwo akurat ma nowoczesne środki do zwalczania celów naziemnych... A pierwszy baon z ZSSW-30 prawdopodobnie bedzie szybciej niż 1 "certyfikowany" baon abramsow.. Więc tylko zmech ma pech...

Piotr ze Szwecji
środa, 14 lipca 2021, 14:55

Doraźna potrzeba operacyjna WP. Ostatni raz taki zwrot usłyszałem, kiedy uziemiono całą flotę sowieckich samolotów w Polsce, a minister Błaszczak podpisał kontrakt na F-35. Nie podlega dyskusji, że ten pośpieszny zakup to bezpośredni skutek ćwiczeń sztabowych obrony Polski, które zostały przeprowadzone w tym roku. Dobrze, że zakup 250 czołgów Abrams M1A2 sep3 odbywa się obok programu Wilk. Rozumiem ten zakup jako próbę poszerzenia ilości czołgów i ilości wojsk pancernych i zmechanizowanych w WP. Aby już zmodyfikowane T-72 nadawały się jako wsparcie jednostek zmechanizowanych, to winny one być jednak głęboko zmodernizowane. Program Wilk może zaoferować jednak równie kosztowną, lecz nowocześniejszą alternatywę. To dobrze, że znalazły się dodatkowe fundusze na dozbrojenie WP. Przemysł winien otrzymać też jakiś transfer technologiczny. Jeśli nie Bumar to przynajmniej HSW (produkcja luf do M1A2) i Mesko (amunicja programowalna do M1A2). Lufy i amunicja to będą elementy M1A2 wymagające częstej potrzebie uzupełnienia.

Ppp
środa, 14 lipca 2021, 15:04

Moim zdaniem program Wilk został zastrzelony przez Abramsa. Niestety.

Extern
środa, 14 lipca 2021, 20:17

No podobnie jak LEO za euro zatrzymał rozwój platformy PT, tak Abrams oznacza koniec jakichkolwiek programów czołgowych w Polsce. Bardzo bym chciał by było inaczej, ale i bardzo się zdziwię jeśli jakiś Gepard jednak powstanie.

Wawiak
środa, 14 lipca 2021, 17:27

Albo dano czas na jego sensowne opracowanie. Budowa nowego MBT to spore zadanie. Może do spółki z Włochami, albo (co chyba lepsze) z Koreańczykami? Najlepiej od razu z działem 130 mm. Lufownia HSW da radę, pozostaje reszta działa. Pozostaje kwestia odkuwek. Dobrze by było, gdybyśmy mogli być tu samodzielni.

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 14:16

Owszem, obecną decyzją kupiono czas. Oby nasi politycy tym razem nie zrobili tak samo jak po zakupach LEO. Bo wtedy zatrzymali modernizację do PT-91, oraz w ogóle dalszy rozwój tej platformy, który przez Bumar był przecież planowany.

gnago
środa, 14 lipca 2021, 16:50

W ten sposób trzeba osunąć styropianowców. Legalnie przed plutonem

Anonim
środa, 14 lipca 2021, 15:51

Tak

Wiem co piszę
środa, 14 lipca 2021, 14:47

Niestety rozłożono w ten sposób nasze zakłady produkujące broń pancerną. Następny zakup z półeczki w USA to NAREW, oczywiście ze stratą dla naszego przemysłu. Jeszcze p/panc JEWELIN zamiast PIRATa i MOSKITa.

pomz
środa, 14 lipca 2021, 16:27

A co powiesz np na Bradleya zamiast Borsuka? ;)

Maciek
środa, 14 lipca 2021, 16:17

W Polsce nie ma fabryki, która ma gotowy projekt czołgu i może go zacząć produkować. A rozwój nowej konstrukcji to co najmniej 7-8 lat. Zobacz jaką porażkę zaliczyli sowieci z t14. A mieli zdawałoby się wszystko - kadry, doświadczenie, oprzyrządowanie, fundusze, dostęp do technologii. Mija rok za rokiem a produkcji seryjnej t14 nie ma...

K.
środa, 14 lipca 2021, 18:57

Wiesz co nas odróżnia od Koreańczyków których tak chętnie bierzemy za wzór ? Kiedy byli w naszej sytuacji ( brak kompetencji do samodzielnej produkcji sprzętu ) to kupowali licencję która pozwalała nabywać nowe technologie . Nikt tam nie powiedział nie ma sprawy , nie potrafimy to tak musi zostać . Wydajemy pieniądze bez opamiętania nie dbając o własny przemysł który zaraz padnie . Taka jest między nami różnica . Tacy Grecy i Hiszpanie nie kupowali czołgów z półki , bez przetargu nie dbając nawet o serwisowanie .

we
środa, 14 lipca 2021, 20:09

bredzisz. Tak jak my kupiliśmy licencję Fiata tak oni kupili Forda i Opla. Dziś mają Hiundaya KIE, dlatego że chronili swój rynek przed zalewem zagranicznej produkcji. Oni KONCENTROWALI kapitał w czebolach my rozpraszaliśmy w tzw "prywatyzacji" W efekcie mieli pieniądze na badania i rozwój a u nas mieliśmy otwarty rynek na produkcję tylko NIE NASZĄ. Jak się wypowiadasz wypadałoby z sensem i FAKTAMI

infdo
środa, 14 lipca 2021, 17:22

z tym 7-8 lat to jesteś optymistą. Obstawiałbym 50.

War
środa, 14 lipca 2021, 16:06

Które to zakłady w Polsce potrafią wyprodukować czolg? Wymień?

Extern
środa, 14 lipca 2021, 20:24

Bumar jeszcze potrafi, oczywiście była by to maszyna na poziomie Oplota i z importowanym silnikiem i działem, ale resztę by ogarnął.

Reaper
środa, 14 lipca 2021, 17:57

W sedno.

Zxxc
środa, 14 lipca 2021, 17:42

Coby - polskie Lego

gnago
środa, 14 lipca 2021, 16:50

Te którym takiej szansy nie dano, te które produkowały tysiące takich za komuny

Kamil
środa, 14 lipca 2021, 15:55

Nie mamy środków żeby budować czołgi. Nie potrafimy sobie porodzie z Leo2PL a mielibyśmy program wilk uciągnąć? Litości. Niech próbują robić tego borsuka skoro zssw30 śmiga i wystarczy. Mają co robić

ZZZZ
środa, 14 lipca 2021, 16:43

Przemysław Przybylski ukończył Akademię Teologii Katolickiej i pracuje jako doradca metodyczny nauczycieli. Marek Gralik uczył języka angielskiego. Teraz jest kujawsko-pomorskim kuratorem oświaty. Kierują radą nadzorczą Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. Odwołali szefa tej firmy, który przepracował w niej 20 lat. Faktycznie, spółki PGZ obsadzone przez takich fachowców niewiele potrafią. Ale Polska ma 38 mln ludzi i na pewno znajdziesz wśród nich wielu odpowiednio wykształconych. Tyle że zarządzają Polską nieudacznicy

Michał
środa, 14 lipca 2021, 16:15

Dokładnie. Nawet Wielka Brytania utraciła w tym przedmiocie kompetencje

xXx
środa, 14 lipca 2021, 22:55

Jeszcze bym dodał, że Francuzi do spółki z Niemcami pewnie nie bardzo są w stanie zrobić Leo 3. Znakomita większość poprzednich projektów albo im nie wypaliła, albo zaliczyła spore opóźnienie. Na dobrą sprawę to był jedynie wybór miedzy Leo A7, K2PL i Abramsem. Obstawiam, że oferta Koreańczyków nie była tak różowa jak ją malują forumowicze. Za Leo pewnie Niemcy liczyliby sobie jeszcze więcej niż Amerykanie, a i Leo 2PL nie idzie jakoś nadzwyczaj dobrze. Widać tylko Amerykanie są w stanie dostarczyć dobry czołg w odpowiednich ilościach na jutro. Ja bym się raczej martwił znakami na niebie i ziemi, że jednak nie mamy nawet 10 lat na rozwijanie przemysłu i budowanie na licencji - inaczej pewnie K2PL byłby znacznie lepszy.

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 14:21

Pewno masz rację że tego czasu nie mamy, bo inaczej nic by takiej nieracjonalnej decyzji nie wytłumaczyło. Martwię się jednak bo przed takim przeciwnikiem jak Rosja która ma własny przemysł, ciężko się będzie obronić jedynie przy pomocy drogich zagranicznych zakupów broni. Po prostu forsy nam nie starczy na te zagraniczne transfery z których żadne podatki z powrotem nie wracają do budżetu.

ACAN
środa, 14 lipca 2021, 18:06

I Włosi też

gnago
środa, 14 lipca 2021, 16:51

Jarzysz ich wyspowość przy flocie i lotnictwie siły pancerne są im zbędne.

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 15:06

Nasz przemysł nie jest w stanie wyprodukowac od podstaw nowoczesnego czołgu. Może po wydaniu 10mld i czekaniu 10lat z czego 3/4 pójdzie na pensyjki z różnych programów NCBiR, doszedłby to wymaganego Know How. A tak to bez owijania program Wilk będzie po prostu sposób na dotowanie tych firm... Kibicuje szczerze aby chociaż Borsuk nie skończył jako efektowna atrapa. Przy tym projekcie nowoczesny czołg to o rząd wielkości większe wyzwanie.

Wawiak
środa, 14 lipca 2021, 17:28

Borsuk chyba dobrze przędzie. Swoją drogą, to byłoby niezłe, gdyby okazało się, że HSW opracowało za ułamek kosztów coś, co u innych trwa dłużej i kosztuje więcej, przy porównywalnej jakości.

gnago
środa, 14 lipca 2021, 16:52

PO dwóch latach szkolenia suto opłacanej załogi X wingi możnaby produkować

lol
środa, 14 lipca 2021, 16:38

Andrju morze i polski przemysł nie jest w stanie wyprodukować od podstaw nowoczesnego czołgu.Ale tego się już nigdy nie dowiemy bo ta część ktora ewentualnie by mogła przestanie istnieć

DonPedro
środa, 14 lipca 2021, 14:43

A nasze słońce narodu ma jakiś pomysł na rozwój polskiego przemysłu obronnego??

staszek
środa, 14 lipca 2021, 14:41

Jakoś mam mieszane uczucia.... nowe Abramsy? to super w porównaniu z T 72 czy PT 91.... Ale czy naprawdę to nam się opłaca? Jeśli Leopardy albo K2 nie wchodziły w grę, no to może C1 Ariete? W opracowaniu Sen o zelaznym Wilku autor Piotr Zbies sugerował polsko-włoska współpracę i mozliwość zaangażowania polskiego przemysłu..... Teraz 23 mld PLN na świetne ale bardzo drogie czołgi z półki? A gdzie obrona przeciwrakietowa i przeciwlotnicza gdzie 2 faza Wisły, gdzie dwadzieścia baterii Narwi i tysiące nowoczesnych pocisków?

Wksrob
środa, 14 lipca 2021, 16:20

Włosi zatracili możliwość produkcji MBT tak samo jak Wielka Brytania.

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 14:27

Włosi trochę zatracili, my trochę zatraciliśmy, to samo Brytyjczycy, może razem dało by się to jednak osiągnąć. Ale tego się po ostatniej decyzji pewno już nie dowiemy. No chyba że stanie się jakiś cud i nasi politycy nie zapomną że w świecie geopolityki długookresowo liczą się tylko własne zdolności w produkcji broni, a nie zdolności zakupowe. Gdyby było inaczej, największymi potęgami militarnymi na świecie były by kraje Afrykańskie.

Piotr
środa, 14 lipca 2021, 18:33

Co do Włoch to bym nie był taki pewny, nie muszą się chwalić, w ciszy się lepiej pracuje, czołgi Ariete są w użyciu tylko w armii włoskiej, a IVECO ma możliwości technologiczne zarówno w produkcji cywilnej jak i wojskowej, ale zobaczymy.

abc
środa, 14 lipca 2021, 14:40

"W każdym razie mamy tutaj coś w rodzaju programu pilotażowego, to jest to o czym mówię w tej chwili i mamy ten wielki program, który mam nadzieję zostanie z wielką korzyścią dla Rzeczypospolitej i jej bezpieczeństwa zrealizowany" Czyli abramsy to tylko wisienka, czekamy na cały tort.

Silni, zwarci, gotowi
środa, 14 lipca 2021, 14:35

Jak była pandemia to spał, a teraz się obudził i chce naszą kasę znów wyrzucać na zabawki z półki. K. Idż do sklepu z zabawkami.

Ehhhh!
środa, 14 lipca 2021, 16:42

A ile tej kasy w podatkach oddałeś Polsce ...skoro pracujesz na czarno lub za granicą

pugh
środa, 14 lipca 2021, 14:29

Super pozytywne informacje. Brawo!

ello
środa, 14 lipca 2021, 14:16

nice

Bimbo
środa, 14 lipca 2021, 14:14

Celem jest podwojenie obecnego budżetu do poziomu 4-5% PKB łącznie. Tak wnioskując różni analitycy zajmujący się obronnością.

kmdr
środa, 14 lipca 2021, 18:43

Podwojenie to dobry pomysł, ale wykonanie nie takie i za późno.

wifi
środa, 14 lipca 2021, 14:09

ile z całego Abramsa będzie produkowane w Polsce? Polonizacja? Czy tylko załoga będzie polska?

viper
środa, 14 lipca 2021, 18:35

My kupujemy za granicą, to czego potrzebujemy, zagranica - to czego sama nie ma. To się nazywa: handel międzynarodowy. Od kilku lat jesteśmy w nim na plusie.

Andrju
środa, 14 lipca 2021, 15:10

A czemu wszystko musimy robić w Polsce ? To jak kupujemy karetki mercedesa też musimy je robić w kraju ? Powinno raczej nam zależeć aby nasi zołnierze dostawali to co najlepsze na rynku. Skoro kraj który wydaje najwięcej na zbrojenia na świecie uznaje że dla jego zołnierzy ten sprzęt wystarczy to jest najlepsza gwarancja że kupujemy dobrą jakość. Rozumiem że podobnie jak górników trzeba i dotować zbrojeniówkę ale przy obecnym stanie nie posiada ona możliwości aby robic wszystko czego nasza armia potrzebuje.

Extern
środa, 14 lipca 2021, 20:28

Nie musimy robić wszystkiego, ale akurat aby produkować czołgi mieliśmy całkiem spore zdolności. Nie żal ci tak jedną decyzją to wszystko stracić już na zawsze?

ionx
środa, 14 lipca 2021, 17:25

spodziewam się, że amerykańskie wersje "tych samych" Abramsów będą miał lepszy pancerz, tak jak to zawsze bywało.

Jacek
środa, 14 lipca 2021, 14:54

A ile Leo2a7 produkowalibyśmy w Polsce?

Robert
środa, 14 lipca 2021, 15:23

Zadajesz pytanie retoryczne. Na Leo 7 jesteśmy przygotowani, logistycy i zabezpieczenie ogarnia..... a Abrams nawet tak prozaiczną rzecz jak system calowy będzie koszmarem...

dr
czwartek, 15 lipca 2021, 06:01

Czyli uważasz polskich logistyków i żołnierzy za ograniczonych umysłowo którzy nie pojmą przez lata jaka jest różnica w systemach miar. A jedynie niemieckie systemy mogą pojąć. Tyle że Niemcy właśnie straciły swoją szansę. Pogódźcie się z tym w Berlinie.

jfkldsjfkjdskfjkd
środa, 14 lipca 2021, 17:36

Lotnicy od zawsze latają w calach, Marynarze pływają w milach, więc i czołgiści też sobie poradzą.

ret
czwartek, 15 lipca 2021, 06:56

Których milach?

Cale
środa, 14 lipca 2021, 16:09

System calowy będzie ogarnięty w tydzień, panikarzu.

były porucznik zmechu
środa, 14 lipca 2021, 19:36

Nie do końca calu :) Wiesz co to UNC lub UNF ?

ddnab
środa, 14 lipca 2021, 17:26

skąd wiesz? Ze szklanej kuli? Był w przeszłości taki przypadek, że ZSRR dorwał plany amerykańskiego bombowca i próbowali go skopiować, ale przez system calowy słabo im to wyszło.

ZZZZ
środa, 14 lipca 2021, 16:44

:))) Ty nawet nie ogarniasz o czym PiSzesz

xXx
środa, 14 lipca 2021, 15:17

No właśnie. Do Leo mamy spore kompetencje. A do Abramsa? Żadnych. Trzeba ponadto zamienić litry na galony, a centymetry na cale. To tylko tylko początek tego problemu. Sam czołg jest OK. Trzeba jednak umieć pogodzić wodę z ogniem. A tu jedynym sensownym rozwiązaniem byłby zakup Leo2A7 z możliwością przeniesienia części produkcji do Polski. Niemcy zgodziliby się na taką opcję. I to rozwiązanie byłoby lepsze, tańsze i bardziej perspektywiczne.

kj1981
środa, 14 lipca 2021, 16:03

Lepsze by na pewno nie było. Abrams jest dużo bezpieczniejszym czołgiem dla załogi, choćby z uwagi na izolację pocisków drugiego rzutu. Wieże tureckich Leo2 latały podobnie jak ruskich czołgów, a Abramsa nie jest jednak tak łatwo zniszczyć. Ale zgadzam się, że licencja byłaby lepsza dla naszej gospodarki.

Telamon
środa, 14 lipca 2021, 17:48

W Iraku Abramsy były niszczone. W Jemenie są niszczone. O czym Ty w ogóle piszesz? Pooglądaj sobie zdjęcia palących się wraków.

RP
środa, 14 lipca 2021, 15:49

Niemcy może i sie zgodziły tylko pytanie naco? Jak wybierali caracale też ponoć Francuzi sie zgodzili a jak doszlo co doczego to polacy mogli by jedynie pomalować je mogli.

ZZZZ
środa, 14 lipca 2021, 16:47

Mieliście produkować te śmiglaki w Polsce. Ale potrzeba było kasy na 500+, więc nie macie żadnych śmiglaków do dzisiaj.

Wódz
środa, 14 lipca 2021, 16:12

Niemcy co najwyżej zgodzą się na zdrapanie rdzy a nie na produkcję czołgu. Z drugiej strony w razie W myslisz że Niemcy wyślą nam amunicję i servis? Żartujesz...

dr
środa, 14 lipca 2021, 15:42

Niemcy zgodziliby się na taką opcję. - Naprawdę? A skąd niby ta pewność? Pracujesz w RM czy biurze kanclerskim? Bo jeśli chodzi o moderki Leo to jakoś szło opornie wyrywanie nawet malowania w Polsce.

AMF
środa, 14 lipca 2021, 16:31

Stąd, że jest duże zapotrzebowanie na Leo i wozy pochodne a podwozi nadających się do przeróbki coraz trudniej naczesać.

wifi
środa, 14 lipca 2021, 15:06

a co mają do tego Leopardy?

siup
środa, 14 lipca 2021, 15:51

To, że ponad 250 Leopardów mamy w Polsce, nauczyliśmy się je obsługiwać, mamy zaplecze do napraw, modernizacji, produkujemy niektóre elementy do nich. Teraz należało dokupić kolejne 250 LEO 2A7 i zmodernizować do tej wersji posiadane Leoparda 2A5. Rozumiem, że jesteś dyletantem w kwestii czołgów? W kwestii kompetencji zbrojeniowej i logistycznej kolejny rodzaj czołgu w WP to czyste samobójstwo.

Ja
środa, 14 lipca 2021, 20:28

Nie ma gdzie dokupic 250 leo,nie sa juz produkowane,zrozumcie to w koncu..

Falcon
środa, 14 lipca 2021, 18:58

Samobójstwem jest liczyć na Niemców w czymkolwiek. Tylko USA daje nam jakiekolwiek szanse na przeżycie w razie konfliktu

Gienek
środa, 14 lipca 2021, 16:48

Przepraszam, ale to mnie zainteresowało. Jakież to niektóre elementy produkujemy do Leo?

Czym
środa, 14 lipca 2021, 16:13

Zmodernizować do wersji 2A7? Czy ty wiesz o czym piszesz?

KrzysiekS
środa, 14 lipca 2021, 14:02

Mam bardzo mieszane uczucia. Abrams to dobry czołg i z całą pewnością jest to wzmocnienie WP na już. Pytanie jest inne co dalej oby to nie było odwleczenie decyzji o WILKU na niewiadomy czas. Jeżeli by za tym poszły decyzje co do przyszłości broni pancernej w Polsce np. Umowa z Koreą na opracowanie prototypu K3 to jestem za ale obawiam się że może ta decyzja zniszczyć dalsze prace nad przyszłym czołgiem WILK.

Patry
środa, 14 lipca 2021, 14:45

zapomnij o jakimkolwiek przemyśle zbrojeniowym w Polsce !!! ta polityczna mafia '89 skutecznie sprowadziła nas do roli bananowej a zasadzie jabłkowej republiki - a te zapowiedzi to budowy komptencji to totalna ściema - cisną się na usta niecenzuralne słowa żeby to skomentować ale wtedy zapomnij o publikacji

Tomasz34
środa, 14 lipca 2021, 15:40

Polski przemysł zbrojeniowy, wbrew temu co piszą inni istnieje, i produkuje. Nigdzie nie jest powiedziane że ma to być czołowa gałąź gospodarki, bo na świecie są potrzebne inne rzeczy, chociażby sprzęt AGD, którego rosjanie są znacznymi odbiorcami(mówie o polskiej marce AMICA).

Patry
środa, 14 lipca 2021, 18:43

to pokaż konkretny poparty kontraktami zbrojeniowymi za setki ( chodzby dziesiątki ) mln który uskutecznił ten niszczony i niedoinwestowany przemysł - taki model zbrojeń jaki prezentuje ta mafia nic innego jak demontaż naszej państwowości - czy to tzk trudno ogarnąć ...

Zxxc
środa, 14 lipca 2021, 17:47

Jaka smiercionosną broń produkuje Amica i sprzedaje ja Rosji?

inż.
środa, 14 lipca 2021, 13:48

PO drenowało kieszenie Polaków na rzecz Niemiec a PiS na rzecz USA. Tyle w temacie.

pol
środa, 14 lipca 2021, 14:41

PO tylko afera vatowska 50 mld rocznie, co Ty chłopie wiesz, przyszedł PIS i na samo 500+daje ludziom od razu 50 mld rocznie. Porty generują 10% budżetu Polski a za PO były w likwidacji. Gadasz jakbyś w Polsce nigdy nie był, myślisz, żeMakrela po co Rudego Niemca przysłała. Prawda jest taka Niemcy, Rosja niezadowolona z polityki Polski..... oznacza, że w dobrym kierunku idziemy.

ACAN
środa, 14 lipca 2021, 20:32

Odnośnie portów to też propaganda PISowska popatrz na dane statystyczne jak rosły przeładunki poczytaj o inwestycjach w infrastrukturę portową kolejową i drogową jakie były prowadzone i zaplanowane za rządów PO. Notabene gazoport myślisz że kto budował Morawiecki cha cha. Propaganda TVP robi swoje o zgrozo

inż.
środa, 14 lipca 2021, 18:36

Przyznaję rację.

ACAN
środa, 14 lipca 2021, 18:20

Z tego co mi wiadomo to żaden z polityków PO nie jest oskarżony o udział w mafii WATOwskiej. Czyli to raczej propaganda z tyą winą PO. Natomiast jedno co w tej sprawie jest pewne to to że Pan Marian Banaś ( człowiek kryształ ) tak był nazywany przez polityków PIS w tamtym czasie szef instytucji zwalczającej mafię watowską dobrał sobie współpracowników którzy o ile się nie mylę mają już postawione zarzuty w sprawie wyłudzeń podatku WAT. Proponuje oddzielać propagandę od faktów. Czekam z niecierpliwością na moment w którym prokuratura pana Ziobry zacznie stawiać zarzuty ludziom z PO którzy wyłudzali wat .

Telamon
środa, 14 lipca 2021, 18:01

Lol. Całe "uszczelnianie" luki Vatowskiej dało 100 MILIONÓW ZŁOTYCH. Bynajmniej nie rocznie.

Kita
środa, 14 lipca 2021, 17:08

PIS zadłużył już dożywotnio nas i nasze dzieci. W tej chwili robią co w ich mocy, aby zadłużyć także nasze wnuki !

cichy
środa, 14 lipca 2021, 15:37

'Rosja niezadowolona z polityki Polski' to zaiste dowcip roku

Robert
środa, 14 lipca 2021, 15:24

Bardzo głęboka i dogłębna analiza.... jak nie lubimy się z wszystkimi to znaczy że jest dobrze...geniusz.

sdfghjk
środa, 14 lipca 2021, 14:40

W sumie lepszy taki drenaż niż 447.

Oczekiwania
środa, 14 lipca 2021, 14:37

a inż. chce słabej armii na rzecz Rosji - TYLE W TEMACIE. Po ostatniej wojnie Polska straciła 6 mln swoich obywateli !

inż.
środa, 14 lipca 2021, 18:39

Chcę takiej armii jaką miało PRL.

dr inż.
środa, 14 lipca 2021, 14:25

Za darmochę nic nie ma więc nie przynudzaj. Tyle w temacie

Rain Harper
środa, 14 lipca 2021, 14:14

Nie chcesz płacić na swoją armię, będziesz utrzymywał cudzą.

lufa
czwartek, 15 lipca 2021, 00:08

Święta prawda.

dla Polski
środa, 14 lipca 2021, 14:42

Na swoj przemysl i Swoja armie. Na cudze nie lubie placic.

Medrek
środa, 14 lipca 2021, 14:41

To odpowiedz sobie na pytanie ile „nasza” armia będzie w stanie samodzielnie walczyć nie mając podstawowych zdolności w produkcji części zamiennych i amunicji. Lepiej mieć 600 zmodernizowanych t72 i realna możliwość ich serwisowania i produkcji broni niż kupowanie ich po kosmicznych pieniądzach w razie konfliktu i to pod warunkiem ze będzie ich starczyło samym Amerykanom i ich ważniejszym sojusznikom.

Gienek
środa, 14 lipca 2021, 16:53

W razie W nie nędznie czasu na serwisowanie i produkcję. Po „serwisach” pozostaną zgliszcza.

zeneq
środa, 14 lipca 2021, 13:39

Skoro Abramy to program pilotażowy to rozumiem że spokojnie poczekamy na lotniskowiec, bombowiec B-2, okręty podwodne klasy Los Angeles albo Seawolf, i co tam się jeszcze prezesowi przyśni. Ale co tam, jeśli to ma trzymać ruska z dala, może być.

GMT
środa, 14 lipca 2021, 15:35

Nie, doczekamy się monotypu w WPiZ w postaci M1.

środa, 14 lipca 2021, 14:51

Te wszystkie rzeczy które wymieniłeś to sprzęt na duże oceaniczne akweny. Bombowców nam nie trzeba bo raczej będziemy prowadzić wojnę obronną. Więc pisząc takie bzdury jesteś synem wiatru i kurzu albo masz złą wolę. Osobiście wolałbym aby było to pierwsze bo jest jeszcze czas na naukę

zeneq
sobota, 17 lipca 2021, 18:04

"Bombowców nam nie trzeba bo raczej będziemy prowadzić wojnę obronną"... I to ja piszę bzdury? PS Słusznie się nie podpisałeś nawet nickiem bo takich mądrości dawno na forum nie słyszano.

xXx
środa, 14 lipca 2021, 14:50

ostatnio było coś o tym, że na Miecznika mogłyby się załapać Amerykańskie LCS - dla Amerykanów za małe jako okręt oceaniczny, ale na Bałtyk jak znalazł. Dodatkowo Amerykanie projektują taniego następcę F-16, który ma uzupełniać F-35 - dla nas jak znalazł. Loyal wingman do F-35 też będzie użyteczny. Nasze siły zbrojne mają tyle potrzeb modernizacyjnych, że i z Abramsami i innym sprzętem z USA jest co produkować. Samego Borsuka będziemy klepać 20 lat.

QVX
środa, 14 lipca 2021, 15:09

Akurat LCS tutaj odpadają...

Żołnierz
środa, 14 lipca 2021, 14:26

Pewnie że tak

były porucznik zmechu
środa, 14 lipca 2021, 13:32

Jeżeli będzie to spoza budżetu MON i nie zahamuje wdrażanych projektów - to pełna zgoda. Jedna brygada więcej, to zawsze lepiej niż zero, a na ruskich przyda się każda sztuka. Tyle, że jakoś nie wierzę, aby to nie wpłynęło na przemysł i budowę naprawdę nowoczesnego czołgu.

vvv
środa, 14 lipca 2021, 15:07

a pieniądze w tym "spoza budżetu MON" to rosna na drzewach!

Autor komentarza
środa, 14 lipca 2021, 17:49

a skąd się Ty rześ urwał :) pieniądze nie rosną na drzewach, pieniądze pochodzą z drukarki. :)

Tomasz34
środa, 14 lipca 2021, 15:41

Polska ma niewiele mniejszą gospodarkę niż Turcja, i znacznie większą niż Izrael, i spokojnie ma pieniądze na silną armię.

ZZZZ
środa, 14 lipca 2021, 16:52

Minister zdrowia robi oszczędności na refundacji leków dla chorych na raka. Tak wygląda Wasza potęga gospodarcza

HRottem fan
środa, 14 lipca 2021, 15:38

Już je płacisz w cenie benzyny na stacjach Lotos i Orlen.

Jerry
środa, 14 lipca 2021, 13:29

Super

Sidematic
środa, 14 lipca 2021, 14:40

Dla was Jerry super. Dla nas trochę mniej super.

Jerry
środa, 14 lipca 2021, 17:14

Jerry to liczba pojedyncza czyli jeden Jerry, dwóch Jerrych itp. Bracie Moskali u was i w Anglii mówi się per wy

Polak
środa, 14 lipca 2021, 14:26

Oj super!

scoiatel
środa, 14 lipca 2021, 13:18

"Po prostu, czasy, sytuacja i miejsce tego wymaga i dlatego też chcemy to uczynić. To jest nasz obowiązek." "Ale przy dzisiejszej sytuacji naszego kraju". Tzn. że się w końcu k. obudzili, ciekawe czy nie za późno. To też oznacza, że sytuacja jest dużo gorsza niż nam się mówi.

AMF
środa, 14 lipca 2021, 16:44

Nie żartuj. Gdyby było źle i chcieli coś z tym zrobić to w pierwszej kolejności p-panc dla piechoty: dużo szybsze dostawy i przeszkolenie, a w obronie miny i granatniki spowalniają niewiele gorzej od czołgów. 2: artyleria rakietowa - ale z naciskiem na siłę ognia a nie mobilność jak w himarsie. 3: OPL przynajmniej dla baz lotniczych, nie musi być nowy ale "na wczoraj", opcjonalnie pomostowe BWP.

Eckard Cain
środa, 14 lipca 2021, 13:17

Skąd ten pośpiech? Naprawdę chcemy wychodzić z UE???

Darek
środa, 14 lipca 2021, 14:55

Kup tęcze to nie wyjdziemy i to nas obroni…

ZZZZ
środa, 14 lipca 2021, 16:54

Ale jak już wyjdziecie z UE to z kim będziecie walczyć? Bo Putin rozgrywa Was za pomocą e-maili ministra Dworczyka

Ech
środa, 14 lipca 2021, 14:45

Pownno byc bez pospiechu i z dobrym planowaniem. Np 5 lat temu deczja o licencji na czolgi w PL i dzis bysmy odbierali nowe wyprdukwane u nas. Tak samo o obezalogowacach - dzis bysmy odbierali nasze wlasne. Podobnie Himrasy. Za rok bysmy odbierali wlasne. Mozna bylo tak samo z produkacja samoltow Grippen, jesli prawda jest ze oferwano 50% produkcji w PL. No ale wsztsko od USa i bez planow.

Gienek
środa, 14 lipca 2021, 16:57

Niestety nasze doświadczenie jest takie, że i 15 lat byłoby za mało. Ile męczyli się z Krabem, ZSSW itp. A my tu o całym czołgu mówimy. Polski czołg to są mrzonki i fantastyka.

mil
środa, 14 lipca 2021, 15:25

5 lat temu zaczę bieda modernizację leo a4 i ile dziś ich jest

Artur
środa, 14 lipca 2021, 14:42

Zaraz USA weźmie się za Chiny i wtedy zostaniemy sami na lodzie. Całe NATO, wschodnie flanki i inne miraże rozpłyną się w niebycie.

Abc
środa, 14 lipca 2021, 13:10

Naiwna wiara w dobrego wujka z za wielkiej wody... Warto inwestować w swój potencjał produkcyjny i technologię produkcji. Nikt w USA nie będzie umierał za Polskę, już to przerabialiśmy w 1939.

Darek
środa, 14 lipca 2021, 14:56

Jaki produkcyjny? Czołgów???

Abc
środa, 14 lipca 2021, 15:17

Tak w K2 PL, ewentualnie w projekt z Włochami

Gienek
środa, 14 lipca 2021, 16:58

Kolega, chyba myśli, że opracowanie i produkcja czołgu to skręcanie mebli z Ikea.

Abc
środa, 14 lipca 2021, 23:04

Sugerujesz że jesteśmy głupsi czy bardziej leniwi niż Niemcy, Koreańczycy, Turcy?

Gienek
czwartek, 15 lipca 2021, 20:40

Nie. Uważam, że nie mamy na to: 1. Czasu - opracowanie, projektowanie, testowanie, przygotowanie do produkcji seryjnej itp. To są lata. Zobacz jak długo trwają mniej zaawansowane projekty np. ZSSW. Do dziś nie jesteśmy wstanie zaprojektować zwykłego granatnika. Fajnie byłoby mieć Polski czołg tylko pytanie brzmi czy możemy czekać na niego kilkanaście lat? 2. Pieniądze - są gigantyczne. Praktycznie wszystko trzeba budować od zara. 3. Nigdy nie zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy czołgu. Nie mamy doświadczenia ani zaplecza. Dowód: przerosła nas modernizacja Leo. Jeśli uważasz, że możemy pozwolić na ryzyko czekania 8-15 lat na nasycenie wojsk pancernych sprzętem ,który będzie mógł stawić czoło Rosji to można się bawić w budowanie czołgów

Wksrob
środa, 14 lipca 2021, 16:29

Włosi zostali zaproszeni do projektu europejskiego czołgu.

War
środa, 14 lipca 2021, 16:19

Za ile lat? 20?

RAF
środa, 14 lipca 2021, 14:39

W 1939 roku USA nie było w żadnym sojuszu z Polską. Pretensje możesz mieć jedynie do Francji za zwykłe tchórzostwo. Wystarczyłoby żeby weszli do zachodnich Niemiec, a Hitler wstrzymałby ofensywę, Stalin nawet by nie wkroczył. Anglia natomiast nie miała w tym czasie ani silnej armii lądowej, ani możliwości żeby w ciągu paru tygodni przerzucić setki tysięcy żołnierzy na kontynent, więc też bym jej nie obwiniał. Poza tym gdzie ci angielscy żołnierze mieliby wylądować skoro Francja nie zamierzała uderzać na Niemcy.

Telamon
środa, 14 lipca 2021, 18:06

Z czego uczyłeś się historii? Z broszur propagandowych PiS? Francja potrzebowała 15 dni na zmobilizowanie swoich sił w ilości potrzebnej do przeprowadzenia pełnoskalowej ofensywy. Polska przez ten czas miała bronić się na linii Wielkich Rzek... które Niemcy przekroczyli 11 IX (stąd konferencja 12 IX). 18 września praktycznie nie mieliśmy armii w polu. Natomiast 8 IX Francja rozpoczęła małą ofensywę w zagłębiu Saary ale jakoś Hitler nią się nie przejął. Innymi słowy w 1939 najbardziej zawiedliśmy my. Z bardzo wielu powodów.

wiarus
środa, 14 lipca 2021, 19:51

Nie bajdurz - nie było mowy o wielkich rzekach, a o dniach! Sojusznicy /Anglia i Francja/ mieli rozpocząć działania operacyjne 3 dnia. Ostatnią armię prowadzącą działania mieliśmy jeszcze na przełomie września i października - Kleberg na Podlasiu, ignorancie. Gdyby nie atak Sowietów byłoby więcej. Policz sobie szybkość zdobywania terenu przez Niemców, we Francji i Rosji, porównaj z Polską i może nie dostaniesz ataku apopleksji.

@RAF
środa, 14 lipca 2021, 17:38

wreszcie jakiś mądry komentarz w tym temacie, a nie bezsensowne powielanie komunistycznych treści o tym, że zostaliśmy zdradzeni. Anglia dotrzymała słowa, przycisnęła wahającą się Francję i 3 września wypowiedziały wojne Hitlerowi. A to, że Anglia była słaba pokazała sytuacja pod Dunkierką jak zebrali lanie i ledwo uciekli na cywilinych jednostkach wodnych. Francja też padła po miesiącu walk z Wehrmahtem. Ważne, że Anglicy nie poddali się i cisnęli dalej, wciągnęli USA i nie odpuścili aż Hitler nie został zmuszony do samobójstwa. I jeszcze jedno: jak była pierwsza wojna w Iraku to zanim USA zebrało siły na tamtym teatrze wojny to minęło aż 6 miesięcy, a przecież US Army jest postrzegane jako najsprawniej działające wojsko. To czego my oczekiwaliśmy od Angli i Francji? Że w 4 tygodnie zgromadzą siły na Adolfa? A po 4 tygodniach było już pozamiatane i zapewne Wehrmaht tak kalkulował - żeby wykończyć Wojsko Polskie zanim Anglia i Francja zgromadzi środki mające jakąś wartość bojową.

AMF
środa, 14 lipca 2021, 16:47

Tak, Francja powinna domontować kółka do linii Maginota, a angielscy marynarze i lotnicy dalej spokojnie pić herbatkę.

Abc
środa, 14 lipca 2021, 15:36

Umiesz liczyć licz na siebie. Turcja przed laty nie umywała się do nas, teraz ma własny potencjał, czasami trudno się z Erdoganem zgodzić ale dyktuje warunki Niemcom i Erdogan nie jest pośmiewiskiem jak "ktoś inny".

Tweets Defence24