Reklama

Geopolityka

AMW pomaga w przekazaniu czołgu PT-76 do Jordanii

Agencja Mienia Wojskowego wsparła przekazanie wyremontowanego czołgu pływającego PT-76 do Jordanii. Maszyna wzbogaci zbiory muzeum w Ammanie, a do Polski w ramach umowy baterowej trafią dwa samochody pancerne i dwa czołgi.

28 grudnia w stolicy Jordanii odbyło się uroczyste przekazanie wyremontowanego czołgu pływającego PT-76. Maszyna wzbogaci zbiory Royal Tank Museum w Ammanie. W ceremonii udział wzięli m.in. przedstawiciele jordańskiego rządu i muzeum, ambasador RP i pracownicy polskiego ataszatu wojskowego w Jordanii, oraz przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Agencji Mienia Wojskowego, która odpowiadała za techniczno-logistyczną stronę przedsięwzięcia. W ramach zawartej umowy barterowej do Polski trafią cztery inne eksponaty – dwa samochody pancerne oraz dwa czołgi.

Czołg PT
Czołg PT, fot. Marzena Malinowska

W realizacji projektu obok Agencji Mienia Wojskowego i Biura Bezpieczeństwa Narodowego zaangażowane było m.in. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych RP, Muzeum Wojska Polskiego, z którego zasobów pochodzi przekazany do Jordanii czołg, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, gdzie wyremontowano maszynę oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

Czołg PT
Czołg PT, fot. Marzena Malinowska

W ramach zleconych zadań Agencja przejęła czołg oraz wystąpiła do Ministerstwa Rozwoju i Finansów o wydanie zezwolenia na jego wywóz. Pracownicy AMW zajęli się też koordynacją działań związanych przygotowaniem dokumentacji zdawczo-odbiorczej oraz organizacją transportu.

Czołg PT
Czołg PT, fot. Marzena Malinowska

Wymiana zabytkowych pojazdów została zainicjowana w ubiegłym roku przez Króla Jordanii Abdullacha II podczas rozmowy z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Czołg PT-76 jordański monarcha miał okazję zobaczyć w akcji podczas sierpniowej wizyty w Polsce.

Czołg PT
Czołg PT, fot. Marzena Malinowska

W zamian za czołg PT-76 do Muzeum Wojska Polskiego trafią cztery eksponaty: samochód pancerny Marmon Herrington – konstrukcji południowoafrykańskiej z 1941 r., który używany był przez Pułk Ułanów Karpackich biorący udział w kampanii libijskiej podczas II wojny światowej, samochód pancerny typu Fox – produkcji brytyjskiej z 1973 r.; amerykańskie czołgi z lat 50-tych XX wieku - M47 Patton oraz M48 A1 Patton.

Czołg PT
Czołg PT, fot. Marzena Malinowska

PT-76 to lekki czołg konstrukcji radzieckiej produkowany po II wojny światowej.  W polskiej armii wykorzystywane one były głównie w Jednostkach Obrony Wybrzeża oraz oddziałach rozpoznawczych wojsk zmechanizowanych i pancernych. Łącznie do Polski trafiło niewiele ponad sto sztuk tych maszyn.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Darek z Niebieskich .

  Dla Jordanii, ciekawe kiedy w Polsce zobaczymy taki pojazd w takim stanie (jeżdżący), i nie piszcie o czołgu z MBP w Poznaniu bo ten nigdy w Niebieskich Beretach nie był !! PS. PO CO TO CAMO ??? to zakłamywanie historii , te czołgi nigdy nie miały takiego camo :-)

 2. Arek

  Super. Dobry kierunek poszukiwań i wymiany sprzętu. Gdyby jeszcze nasi wojskowi ,ktorzy są na misjach w Afganistanie i Iraku coś zrobili byłoby więcej eksponatów w polskich muzeach. Dobrze, ze działają

 3. kustosz

  Kiedy wreszcie zobaczymy zdjęcia jordańskich eksponatów? Jaki stan?

 4. Teodor

  A czy R35 w tamtej okolicy nie wystepuje? W końcu kilka mieliśmy w 1939r., część nie dotarła, ponadto na takich chyba walczylismy we Francji w 1940r?!

  1. Rozsądny....

   Szukaj naszego R35 w Kubince.....

 5. tofik

  oddaja sprzet dla OT polskiemu

 6. krzysiek84

  Dobry deal :D Brawo.

Reklama