Amerykańskie haubice dla Tajwanu

5 sierpnia 2021, 08:51
Zrzut ekranu 2021-08-5 o 10.48.28
M109 Paladin / Fot. U.S. Army, Sgt. Richard W. Jones Jr., Operations Group, National Training Center
Reklama

Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż 40 systemów artyleryjskich z samobieżną haubicą 155 mm M109A6 Paladin dla Tajwanu w ramach umowy o wartości do 750 milionów dolarów - poinformował w środę Pentagon.

Poza haubicami w zestawie na który wydano zezwolenie jest także 20 wozów amunicyjnych M992A2, , zaawansowany system kierowania ogniem AFATDS, pięć wozów inżynieryjnych M88A2 Hercules, 1698 zestawów precyzyjnego naprowadzania dla amunicji, części zamienne, szkolenia, pakiet logistyczny, stacje naziemne i ulepszenia poprzedniej generacji haubic.

Decyzja Departamentu Stanu została podjęta po serii sprzedaży broni Tajwanowi w ubiegłym roku, która obejmowała drony i przybrzeżne systemy obrony przeciwrakietowej, mające na celu ulepszenie zdolności obronnych wyspy i zniechęcenie do chińskiej inwazji. W środę administracja Bidena zatwierdziła kolejną bezpośrednią komercyjną sprzedaż broni Tajwanowi od czasu objęcia urzędu.

Ministerstwo obrony Tajwanu w oświadczeniu w czwartek wyraziło „szczerą wdzięczność” rządowi USA , pisząc, że sprzedaż pomoże siłom naziemnym zwiększyć „zdolność do szybkiej reakcji i wsparcia ogniowego”. Ministerstwo nazwało ciągłe wsparcie wojskowe ze strony USA „podstawą utrzymania stabilności w regionie”.

MSz, PAP

Reklama
Reklama

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
Only
piątek, 6 sierpnia 2021, 09:03

Tajwan zostanie wykończony rakietami. Ostrzał , zniszczenie celów i spokojna inwazja. Ile maja antyrakiet ? Jak wystrzelą 10 000 atrap to skończy się amunicja rakietowa.

JSM
czwartek, 5 sierpnia 2021, 12:08

Ten amerykański "zaawansowany system kierowania ogniem" to staroć jakich mało. Amerykanie wydali na jego stworzenie kilka miliardów USD, zajęło im to kilkanaście lat i w efekcie powstało coś co nigdy do końca nie działało. Sami piszą, że czas najwyższy zrobić z tym porządek. Kiedy ichni artylerzyści zobaczyli jak automatycznie działa nasz Topaz we współpracy z FlyEyem to nie mogli uwierzyc że tak się da.

Jerry
piątek, 6 sierpnia 2021, 09:58

Sądzę,że nie dadzą najnowszego systemu, który może szybko wpaść w łapy Chinoli.

Davien
czwartek, 5 sierpnia 2021, 23:01

I ciagle jest to system mający większe możliwosci niz nasz TOPAZ > A jak nasi atylerzysci zobaczyli co może AFATDS w połaczeniu z F-35 czy JSTARS to od razu zaczeli TOPAZA dopasowywać do współpracy z AFATDS.

Piotr
czwartek, 5 sierpnia 2021, 19:28

jak w Google wpisałem to znalazło mi wyszukiwanie z 12 września 1998 odnośnie AFATDS...

Fsaa
czwartek, 5 sierpnia 2021, 18:31

Tylko, że dla naszych Krabów nie kupiono wystarczającej ilości FlayEye by dać szansę na transfer pieniędzy do zakładu nie posiadającego równoważnego produktu. Topaz działa i to najważniejsze.

dropik
piątek, 6 sierpnia 2021, 09:49

Flyeye to za lekki dron. Nie przenosi głowicy z laserowym wskaźnikiem celów i ma większe ograniczenia pogodowe. Jednostki artyleriinie koniecznie muszą mieć na wyposażeniu drony. Ważne by ktoś je miał i mógł przekazywać dane do oddziałów artylerii

wert
czwartek, 5 sierpnia 2021, 19:46

może dlatego że FlyEye ma za mały zasięg dla Kraba? Jeżeli chcesz porównać do Orlika to żenujące porównanie. WB niech przestanie jęczeć tylko weźmie się do roboty bo drony to mają słabiutkie, zaraz ich ukraincy wyprzedzą. W 2015 znajdziesz przechwałki WB że są w czołówce światowej na poziomie USA i izraelczyków. PGZ taka sama mizeria i ogórki. Potrzebujemy nie badziewnego Warmate tylko np Harpy/Haroop- przykład pierwszy z brzegu. O AI nawet nie marzę

Davien
czwartek, 5 sierpnia 2021, 23:03

wert to niech twoja PGZ zrobi drona dla Kraba, och zapomniałem, jak próbowali to nawet do głowicy obserwacyjniej nie potrafili go dopasować.:)) A Warmate jest bardzo dobrym systemem, HAROP to wyższa szkoła jazdy wiec daruj sobie bajki.

auditor
czwartek, 5 sierpnia 2021, 13:47

dziwne, że wszyscy mają nowoczesne a tylko USA ma staroć. Jakoś dziwne, bo to USA jest największą potęgą militarną i nie tylko... tak przynajmniej było do tej pory....

Alaris
czwartek, 5 sierpnia 2021, 13:58

Każdy popełnia błędy, a tak się składa że AFADTS faktycznie średnio im wyszedł.

Davien
czwartek, 5 sierpnia 2021, 23:04

AFATDS jest dobrym systemem o czym swiadczy chocby fakt że ciagle go rozwijaja, ma wieksze możliwości od naszego TOPAZ-a zwłaszcza w pozyskiwaniu informacji zpola bitwy i jak byłby tak kiepski jak pisza to dawno by go wymienili.

Polak z gorszego sortu
czwartek, 5 sierpnia 2021, 11:21

Tajwan jest górzystą , porośniętą tropikalnym lasem wyspą. W tych warunkach terenowych i przyrodniczych , ukrycie różnych systemów uzbrojenia artyleryjskiego i rakietowego OPL nie jest żadnym problemem. Armia Tajwanu posiada zarówno potężne uzbrojenie artyleryjskie takie jak samobieżne haubice 203 mm jak starsze wersje 155 mm Paladinów. Zakup nowych 40 155 mm Paladinów i części do modernizacji ich starszych wersji radykalnie wzmocni siłę ognia tajwańskiej artylerii. W trakcie ewentualnej inwazji , siły chińskie zostaną zatopione zanim dotrą do brzegu Tajwanu ogniem artylerii lufowej 155 mm i 203 mm a także pociskami rakietowymi z ukrytych w górach pozycji.

Gosc
niedziela, 8 sierpnia 2021, 21:04

Zastanawiam sie czy czasami Chinom nie zalezy bardziej na podporzadkowaniu wyspy, niekoniecznie na samej populacji Tajwanu!?.. Wtedy ta cala obrona i sprzet moga nie miec zadnego znaczenia. Proponuje wziasc za przyklad bombardowanie tanimi pociskami terenu zajetego przez Izrael. Potencjaly Chin i Tajwanu sa bardzo niewspolmierne i w zasadzie mozna sobie wyobrazic przykrycie rakietami i pociskami calej wyspy, a jak Chinczycy zechca to uzyja bron biologiczna. Odnosze wrazenie, ze sama wyspa jak tez ludzie Czang Kaj-szek'a nie bardzo pasuja do obecnego systemu politycznego w Chinach.

Miś
czwartek, 5 sierpnia 2021, 11:04

No to Chińczyki będą marszczyć czoło...

he he he
czwartek, 5 sierpnia 2021, 19:06

A co innego im pozostaje? Conajwyżej mogą jeszcze po raz 562 udzielić Ameryce ostatniego ostrzeżenia.

Krzem
czwartek, 5 sierpnia 2021, 16:08

Najtrafniejszy komentarz jaki tu czytałem od miesięcy! Gratuluje celności i ostrości stwierdzenia.

Tweets Defence24