Amerykańskie Abramsy z aktywnym pancerzem

7 stycznia 2021, 16:01
abrams
Fot. Winifred Brown / Fort Bliss Public Affairs Office (US Army)
Reklama

Amerykańska spółka Leonardo DRS i izraelski Rafael Advanced Defense Systems poinformowały o zakończeniu dostaw aktywnych systemów ochrony pojazdów (ASOP) Trophy dla czołgów podstawowych M1 Abrams będących na uzbrojeniu wybranych pancernych brygadowych zespołów bojowych (ABCT) U.S. Army.

Na mocy kontraktów zawartych w ramach pilnej potrzeby przez Biuro wykonawcze programu ds. bojowych systemów lądowych (Program Executive Office for Ground Combat Systems) US Army, firmy dostarczyły pierwsze APS we wrześniu 2019 roku zarówno dla US Army, jak i US Marine Corps. Wspólny zespół przedstawicieli rządu i przemysłu z USA oraz Izraela współpracował nad adaptacją oraz integracją Trophy dla różnych wariantów Abramsa. Ta dostawa jest zwieńczeniem wieloletnich wysiłków US Army mających na celu zbadanie i szybkie wdrożenie systemów ochrony aktywnej w związku z pilnością zagrożenia i rosnącą potrzebą polepszenia przeżywalności pojazdów lądowych.

W komunikacie Leonardo DRS, będącego integratorem systemu Trophy na rynku amerykańskim, oraz jego producenta, czyli izraelskiego Rafaela, nie podano liczby dostarczonych zestawów. Z wcześniejszych informacji wynika jednak, że docelowo Trophy miały otrzymać cztery brygady czołgów Abrams, liczące znacznie ponad 300 wozów.

Rafael jest liderem w zapewnianiu zdolności obronnych, zarówno pancerza reaktywnego, jak i systemów ochrony aktywnej. Zagrożenie bronią przeciwpancerną rośnie i byliśmy wdzięczni mogąc wprowadzić tę ratującą życie technologię do Stanów Zjednoczonych, aby zaspokoić pilną potrzebę” (...) „Chociaż COVID-19 stwarzał wyzwania związane z terminowymi dostawami, wykorzystaliśmy nasze zasoby i możliwości, aby ułatwić dostawy zgodnie z harmonogramem. Wraz z naszym partnerem Leonardo DRS pozostajemy zaangażowani we wspieranie US Army i zapewnienie na czas polepszonej ochrony siłom zbrojnym USA.

powiedział Michael Lurie, wiceprezes, szef działu Rafael Land Survivability and Maneuverability.

Leonardo DRS i Rafael zakończyli dostawy systemu Trophy dla US Army. Firmy nadal będą jednak wspierać jego eksploatację, a także pracować nad kolejnymi odmianami Trophy. W komunikacie poinformowano też, że US Army ocenia również lżejszy system Trophy VPS kolejnej generacji, mogący znaleźć zastosowanie na szerszej gamie pojazdów wojsk lądowych USA. 

Trophy to izraelski aktywny system ochrony pojazdów (ASOP) typu hard kill opracowany przez spółkę Rafael Advanced Defense Systems (RADS). Systemy ASOP są przeznaczone do zapewniania osłony ciężkim wozom bojowym przed pociskami wystrzelonymi z granatników przeciwpancernych i wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Systemy te występują w dwóch wersjach — soft kill, który działa niekontaktowo poprzez zakłócenie systemu naprowadzania nadlatującego pocisku oraz hard kill, który działa kontaktowo poprzez fizyczne zniszczenie pocisku własnym przeciwpociskiem. 

Trophy należy do tej drugiej kategorii wykrywa, śledzi i w przypadku kursu kolizyjnego zagrożenia wystrzeliwuje przeciwpociski neutralizujące niebezpieczeństwo w półkulistej sferze w bezpiecznej odległości od chronionego pojazdu. Pocisk jest wykrywany z wykorzystaniem radaru z płaskimi, stałymi antenami, który przekazuje tę informację do systemowego komputera. Ten oblicza niezbędne parametry technicznego pocisku takie jak jego prędkość i trajektoria oraz określa oraz to czy stanowi on realne zagrożenie. W takim wypadku odpalane są efektory. Dodatkowo określone zostaje także miejsce startu tego pocisku, którego lokalizacja jest przekazywana do systemu kierowania ogniem, co pozwala załodze na ostateczną neutralizację zagrożenia. 

System Trophy jest montowany na czołgach Merkawa Mk 3 i 4 oraz ciężkich transporterach Namer. Od 2011 roku jest z powodzeniem używany bojowo. Oprócz Izraelczyków i Amerykanów na instalację Trophy zdecydowała się również Bundeswehra - w ten system zostaną wyposażone czołgi Leopard 2 skierowane do zestawu sił natychmiastowego reagowania NATO VJTF (tzw. szpicy) na rok 2023. Z kolei Amerykanie przeprowadzili już, w ramach ćwiczenia Defender-Europe 20, montaż Trophy na Abramsach w warunkach polowych, czołgi wzięły udział w ćwiczeniach w Niemczech.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Reklama
Darek S.
sobota, 9 stycznia 2021, 02:58

Tak Niemcy mieli opracowany swój ciekawy system. Z tego wniosek gorszy od Trophy, chcą podejrzeć konkurencję i za parę lat wypichcą coś lepszego dla czołgu nowej generacji.

Cinek
środa, 14 lipca 2021, 16:11

Ponoć lepszy tylko nie do końca gotowy. Dlatego Trophy otrzymać mają tylko czołgi ze szpicy.

Bobi
piątek, 8 stycznia 2021, 05:05

Niesamowicie!!!! Ruscy od 40lat maja aktywny pancerz, stawiają go jak na stare tak i nowe maszyny.

Dropik
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 08:21

tak , mają ale jakoś nikt ich nigdzie nie widział w użyciu.

kibic
piątek, 8 stycznia 2021, 23:57

Czy używają ich bojowo? Skoro maja od czterdziestu lat, to dlaczego w Czeczenii powstańcy rozwalili im całą zgraję czołgów w Groznym starymi granatnikami? Nic nie wiadomo, aby rosyjski "aktywny pancerz" był stosowany masowo. Że w ogóle mają, to wiadomo.

tut
piątek, 8 stycznia 2021, 13:32

Chyba coś Ci się pomyliło. ASOP to nie ERAwa...

Rafal
sobota, 9 stycznia 2021, 02:08

Poczytaj ekspercie najpierw.

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 14:56

Nop popatrz Rafał: uzywali Drozda w Afganistanie i błyskawicznie wycofali jako mało przydatny, miała go zastapić Arena ale okazała się za droga i równie niebezpieczna dla swoich jak Drozd. Maja jedynie Afganita na niewielkiej liczbie czołgów i słuzacą jako ozdoba Sztorę( niekuteczna przeciwko ppk od wielu lat):) Aha, teraz stworzyli sobie Arenę -M działąjąca jak dawny drozd:)

Alfret
czwartek, 7 stycznia 2021, 21:23

Swego czasu pokazywano Abrams'a przestrzelonego z boku. Wychodzi na to, ze ten system nie sprawdzi sie przy kontakcie z pociskiem wystrzelonym z niewielkiej odleglosci, np. niech to bedzie mina kierunkowa. Nie ma szans, aby np. na 10 metrach ten system zadzialal z radarem i przeliczeniem koordynatow przez komputer. I to jest jego slabosc. Zreszta i tak rakieta leci wolniej. Mina z pociskiem kinetycznym zalatwi sprawe z takim czolgiem. No i oczywiscie czolg nie bedzie mogl wspopracowac z zolnierzami, ktorzy w przypadku zadzialania systemu zostali by zabici przez przeciwpociski.

Cinek
środa, 14 lipca 2021, 16:18

Mina z pociskiem kinetycznym? Może z ładunkiem formowanym (EFP). Podejdź najpierw na 10 m do czołgu - chyba tylko na defiladzie. ASOP nie załatwia wszystkich zagrożeń. Nie załatwia też pocisków podkalibrowych. Jest zabezpieczeniem dodatkowym ale nie podstawowym. Nikt a powodu ASOP nie zdejmuje ani jednej płytki.

piątek, 8 stycznia 2021, 18:15

Swego czasu, już w 1917 zapowiedziano w Rosji państwo dobrobytu. Jakiś komentarz? Kiedy i gdzie przestrzelono Abramsa? I przede wszystkim j a k i e g o?

Davien
piątek, 8 stycznia 2021, 19:16

Dokładnie to M1A1 i oberwał pomiedzy kołami w wannę kadłuba, gdzie pancerz jest minimalny.

Retrospekcja
piątek, 8 stycznia 2021, 21:59

Chyba nie ten. Było kiedyś o Abramsie przestrzelonym w Iraku na wylot ale z tego co pamiętam to był M1A2

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 15:03

Nie, to był M1A1 z 1 dywizji pancernej. Stało sie to w 2003r

Stary Grzyb
piątek, 8 stycznia 2021, 10:00

Tak toczno, Wania. Zapomniałeś dodać, że oczywiście wszystkich tych wad nie ma istniejący w pryncypie system "Afganit" zamontowany na istniejących też w pryncypie czołgach T-14 "Armata" matuszki Rassiji. Odstaw metylowy.

Rhotax
piątek, 8 stycznia 2021, 08:41

Przeciwpociski są wybuchowo formowane więc nie stanowią zagrozenia dla piechoty chyba ze ktos stanie na drodze EFP . W walce z Rosja na terenie RP i Bałtów nie bedzie zagrozenia ze strony min kierunkowych tylko stare przaśne walki pancerne .

Alfret
piątek, 8 stycznia 2021, 13:14

W zasadzie zolnierze pewnie moga byc za czolgiem, ale z boku czolgu juz nie w przypadku uzycia bocznych efektorow. Nie wazne jak one beda formowane, jako strumien gazow, materii czy innej energii. Dla czlowieka z pewnoscia nie bedzie to przyjazne.

Fanklub Daviena
czwartek, 7 stycznia 2021, 23:17

Nie ma szans - prędkości EFP zaczynają się od 2km/s w górę - szybciej niż najszybsze pociski podkalibrowe... Pewnie wychodzi poza zakres możliwości radaru Trophy a co dopiero zwalczania...

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 18:43

A to ciekawe bo Trophy samo uzywa efektorów EFP:))

Alfret
piątek, 8 stycznia 2021, 13:20

Ja uwazam, ze system moze sprawdzi sie przy wiekszych dystansach, jednak na krotkich nie. I nie wazne kto wyprodukuje ten system, czasy propagacji sa znane, to samo z moca obliczeniowa komputerow. Do tego jeszcze dochodzi czas reakcji chemicznej ladunku.

Fanklub Daviena
piątek, 8 stycznia 2021, 14:22

Może i tak, ale zauważ, że jak radar ma być i na prędkości poddźwiękowe (większość ppk) i na wysokie hipersoniczne (EFP) i ma reagować na cele o małym RCS (EFP), ale nie reagować na cele o małym RCS (ostrzał pociskami małokalibrowymi, w tym szybkimi, ponad 3 Machy) i nie reagować na cele o większym RCS ale za małej prędkości (np. wolne odłamki, kamienie wyrzucone eksplozją) i ma być trudno wykrywalny (LPI) czyli małej mocy (sprzeczne z wykrywaniem celów hipersonicznych), o długim impulsie (bo mała moc! - też sprzeczne z wykrywaniem celów hipersonicznych) i szerokim paśmie o małej amplitudzie (też sprzeczne z wykrywaniem celów hipersonicznych), to sprawa robi się trudna...

Minister Wojny :)
czwartek, 7 stycznia 2021, 18:42

W Polsce o takim cudzie jak pancerz aktywny pomyślą dopiero za jakieś 30 lat a póki co mamy odmalowanie trupa T-72 i wymiana w nim radyjka :)

Davien
piątek, 8 stycznia 2021, 01:13

A to ciekawe bo w Polsce opracowano dwa systemy ASOP. Co prawda do Trophy im troche brakuje.

Minister Wojny :)
sobota, 9 stycznia 2021, 07:31

Dawien i gdzie te polskie systemy ??? już je mamy na czołgach ?? :)

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 15:04

A ktos je zamówił i zapłacił za produkcje??

dropik
piątek, 8 stycznia 2021, 12:39

opracowano. really ? rozpoczęto ale nie dokończono.

tut
piątek, 8 stycznia 2021, 13:32

Przeszedł testy.

LMed
piątek, 8 stycznia 2021, 14:48

Dobre sobie. I co, dopuszczony do produkcji?

Davien
piątek, 8 stycznia 2021, 19:18

A ktos go zamówił?

x
czwartek, 7 stycznia 2021, 23:28

W czasach tzw "poprzednich 8 lat" realizowany był projekt "inteligentnego przeciwpocisku". ciekawe co się z nim stało?..... w czasie obecnych 6 lat.

Y
sobota, 9 stycznia 2021, 08:35

W czasach poprzedników poprzedników robiono Gawrona i Loarę a więc czasy "8 Latków" to był progres czy regres dla obronności bo Gawrona dopiero ukończono (choć byle jak) a Loary nadal nie ma. Nie bij politycznej piany bo to nie te forum.

Monkey
czwartek, 7 stycznia 2021, 20:22

@Minister Wojny:) : Przy takim podejściu do naszych WPiZ (kompletnie zgadzam się z opinią na temat T72) o pancerzu aktywnym powinniśmy byli pomyśleć już w czasie zawierania kontraktu na tą modyfikację. Skoro nie mają czym załatwić przeciwnika, niech chociaż mają zwiększone szanse na ochronę własną. Bo szkoda ludzi, a większości będą to rezerwiści. Nie wolno nam za żadną cenę iść tropem RKKA czy komunistów z ChRL i KRL-D z wojny koreańskiej. Polska sztuka wojenna zawsze zakładała twardą i skuteczną walkę, ale też maksymalne oszczędzanie kapitału ludzkiego, a nie "popisy" rodem z naszych jakże tragicznych w skutkach powstań narodowych.

Minister Wojny :)
piątek, 8 stycznia 2021, 08:30

Panie Monkey tylko ciekawe gdzie oni znajdą samobójców którzy w razie wojny wsiądą do tych odmalowanych T-72,toż to będzie dezercja na całego :) Kierownictwo MON tymi cudami pojedzie na front

Monkey
piątek, 8 stycznia 2021, 14:01

@Minister Wojny:) : Nie wszyscy w Polsce wiedzą, że odmalowany T72 to jeżdżąca trumna. Tak samo jak w USA nie wszyscy przyjęli do wiadomości, że Trump to oszust i postanowili zaatakować własny parlament i łazić po nim w stroju bizona i z flagą Konfederacji. A kierownictwo MON się uchroni przed "przyjemnością" walki w tych czołgach:-)

Alfret
czwartek, 7 stycznia 2021, 21:25

Takim popisem nie z powstan narodowych byla bitwa pod Lenino... zreszta kazde rozpoznanie walka spokojnie mozna zaliczyc do tych dzialan o jakich piszesz. A slynal z tego bodajze Berling.

Rhotax
piątek, 8 stycznia 2021, 08:43

Pod Lenino masowo Bohaterzy do Niemców uciekali :)

alkaprim
piątek, 8 stycznia 2021, 18:49

Rhotax-masowo to wg ciebie ile? kompania,batalion,a moze cała armia poza sztabem?

Monkey
czwartek, 7 stycznia 2021, 23:19

@Alfret: Zawsze są wyjątki od reguły, dlatego reguła to reguła, a wyjątek to wyjątek. Pod Lenino walczyliśmy u boku RKKA, tak samo jak później o Wał Pomorski czy 2 Armia LWP po przekroczeniu Nysy Lużyckiej. Berling słynął, więc został odsunięty od dowództwa 1 Armii LWP. O Świerczewskim już chyba nawet nie trzeba pisać. Nie wiem, dlaczego użycie czołgów nazywasz rozpoznaniem walką, skoro są one od przełamywania, a nie rozpoznania. Dlatego armie formują lekkie jednostki, rozpoznać i odskoczyć. Czołgiem możesz tylko odskoczyć do nieba, a zwłaszcza jego wieżą po celnym trafieniu przeciwnika. I jeszcze jedno: czy wszystkie sowieckie ofensywy i styl walki wojsk KRL-D i ChRL podczas wojny koreańskiej nazywasz rozpoznaniem walką?

Alfret
piątek, 8 stycznia 2021, 13:38

Akurat - w nawiazaniu do powstan narodowych - uwazam ze uzycie piechoty w stylu walki pod Lenino (przynajmniej w kadrze filmowym) bylo wieksza glupota niz XIX-wiecznepowstania narodowe. I tylko tyle chcialem zaznaczyc. Moze i rozpoznanie walka ma sens, jednak w wykonaniu sowieckim wydaje sie ze nie. Tam wysylano cale pulki na wyniszczenie. Wydaje sie, biorac pod uwage chocby Zukowa, iz zbedne pozbywanie sie ludzi nie ma najmniejszego sensu. Z drugiej strony - w kwestii zasobow - niestety ta taktyka byla skuteczna i stosowano ja do samego Berlina, gdzie w bitwie o to miasto zginelo 700tys. ludzi po stronie Sovietow. Nie odnosze sie do walk w Korei czy Wietnamie. Chodzilo mi jedynie o nie liczenie sie z ludzkim zyciem po stronie Sovietow i stosowanie tej metody z premedytacja. Gdyby spojrzec na takie podejscie np. w stosunku do Arabow z okresu wojen krzyzowych, to u nich skonczylo sie to wyniszczeniem meskiej populacji i zastosowaniem prawa posiadania 4 zon na 1 mezczyzne. Z pewnoscia nie jest to obojetne dla puli genowej, w kwestii podjetych decyzji o natarciu i pogardy dla ludzkiego zycia.

Reaper
piątek, 8 stycznia 2021, 11:41

Czołgi są wykorzystywane do rozpoznania bojem gdyż mogą po prostu przetrwać kontakt ogniowy z wrogiem w lepszym stanie niż inne "chrupki". Dlatego, w zależności od okoliczności, rozpoznanie bojem dokonują najlepiej jednostki zmechu wspieranego czołgami. W innym wypadku za wszelką cenę unikasz kontaktu, gdyż odpowiedź zazwyczaj masakruje twoją jednostkę.

Davien
piątek, 8 stycznia 2021, 13:20

Reaper, to szybko ci sie skończą czołgi i wojska zmechanizowane jak poslesz je na takie rozpoznanie prosto pod ogień zamaskowanego przeciwnika.

Tweets Defence24