Polityka obronna

Akcja antyterrorystyczna w Belgii i Francji. Dwóch podejrzanych zabitych

Fot. Belgian Federal Police.
Fot. Belgian Federal Police.

Funkcjonariusze służb bezpieczeństwa zatrzymali kilkanaście osób podejrzanych o planowanie ataków terrorystycznych w Belgii i Francji. W trakcie akcji, prowadzonej w czwartek wieczorem zginęło dwóch przestępców, którzy otworzyli ogień do policjantów. We Francji aresztowano z kolei dwunastu podejrzanych o związki z atakami na redakcję Charlie Hebdo i sklep z koszerną żywnością w Paryżu.

Jak donosi BBC, terroryści zamierzali dokonać ataków na funkcjonariuszy na posterunkach policji. Zatrzymań dokonała specjalna jednostka. W trakcie działań zabezpieczono między innymi mundury, materiały wybuchowe oraz uzbrojenie i amunicję. Dwaj zabici w czwartek terroryści byli uzbrojeni w broń maszynową.

Łącznie trzynastu podejrzanych zostało zatrzymanych we Francji, natomiast dwóch – w Belgii. Według doniesień agencyjnych co najmniej część z aresztowanych powróciła wcześniej w Syrii, gdzie uczestniczyli w działaniach dżihadystów. W reakcji na zagrożenie belgijskie władze zdecydowały o podniesieniu stopnia alarmu antyterrorystycznego.

Podkreśla się, że plany dotyczące przeprowadzenia zamachów w Belgii charakteryzował wysoki stopień zaawansowania. Do kraju miało powrócić z Syrii około 100 osób, które wcześniej uczestniczyły w działaniach zbrojnych. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że będą podejmowane kolejne próby ataków.

Agencja Unian donosi z kolei, że francuska policja zatrzymała dwanaście osób, które mogły mieć związek z atakami terrorystycznymi na redakcję Charlie Hebdo oraz sklep z koszerną żywnością w Paryżu. Aresztowani mieli między innymi zaopatrywać sprawców ataków w uzbrojenie i wyposażenie, w tym pojazdy. 

Komentarze (2)

  1. Bartek

    Najlepszy jest ten zwrot powielany we wszystkich mediach " sklep z koszerną żywnością" . Albo słowo " podejrzani" - nie napiszą islamiści albo muzułmanie lub w sklepie żydowskim

  2. Marain

    I tylko tak.Chciałbym jednocześnie donieść naszym kochanym islamistom z ISIS że ich kolega ("szef policji ISIS-ha,ha) w prowincji przez nich okupowanej STRACIŁ GŁÓWKĘ co można zobaczyć w internecie.Musicie się dobrze przypatrzeć jaka to świetlana przyszłość was czeka.Naprawdę kojący widok...