Afgańscy talibowie zaproponowali wojskom USA zawieszenie broni

17 stycznia 2020, 11:43
840_472_matched__q2550l_840472matchedoz56bjc11a5a2e3bb7a5b1d2b8a6a551d07b05
Fot. Wikimedia/CC BY 2.0
Reklama

Talibowie zaproponowali Stanom Zjednoczonym tymczasowe zawieszenie broni w Afganistanie, które miałoby trwać od siedmiu do dziesięciu dni - poinformowały w czwartek agencje, powołując się na anonimowe źródła. Ostatnie negocjacje obu stron zostały zerwane we wrześniu ub.r.

Ofertę zawieszenia broni otrzymał w Katarze specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad. Jak pisze AP, propozycja postrzegana jest jako pierwszy krok do zawarcia trwałego porozumienia pokojowego z Waszyngtonem, dzięki czemu amerykańskie wojska, po 18 latach obecności w Afganistanie, mogłyby stopniowo opuścić ten kraj. 

AP przypomina, że talibowie na razie odmawiają bezpośrednich rozmów z rządem w Kabulu, a sytuację w kraju dodatkowo komplikuje wewnętrzny spór o wygraną w ostatnich wyborach prezydenckich, które odbyły się we wrześniu ub.r. Ubiegający się o reelekcję Aszraf Ghani otrzymał wówczas 50,64 proc. głosów, natomiast premier Abdullah Abdullah dostał niespełna 40-procentowe poparcie. Oficjalne wyniki nie zostały jeszcze ogłoszone.

Propozycja tymczasowego zawieszenia broni, którą otrzymali Amerykanie, została przez talibskie władze zaakceptowana pod koniec grudnia ubiegłęgo roku. Talibowie poinformowali wówczas, że w zamian za wyjście Amerykanów z Afganistanu zobowiązują się, że nigdy nie pozwolą działać w tym kraju organizacjom terrorystycznym i rozpoczną dialog z rządem w Kabulu.

Negocjacje pokojowe między USA i talibami obecnie znajdują się w martwym punkcie. Zostały zerwane we wrześniu, gdy prezydent Donald Trump oskarżył talibów o chęć "wzmocnienia własnej pozycji przetargowej w negocjacjach" za pomocą aktów terroru. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo mówił wtedy, że trwające prawie rok rozmowy w sprawie przywrócenia pokoju w Afganistanie zawieszono, a USA będą wywierać nacisk na prowadzących działania zbrojne talibów, zapewniając militarne wsparcie afgańskim siłom rządowym.

Stany Zjednoczone zakończyły działania bojowe w Afganistanie w 2014 roku. Od tego czasu w kraju tym pozostaje tam w sumie 20 tys. żołnierzy z państw NATO, w tym około 12-tysięczny kontyngent amerykański. W październiku dowódca sił USA w Afganistanie generał Austin S. Miller informował, że USA wycofały z Afganistanu w ciągu roku 2 tys. żołnierzy. Amerykańscy i afgańscy urzędnicy anonimowo utrzymywali wówczas, że dalsze plany przewidują ograniczenie kontyngentu USA do około 8,6 tys. żołnierzy.

Talibowie kontrolują prawie połowę terytorium Afganistanu i często dopuszczają się ataków na siły afgańskie i amerykańskie. Ocenia się, że obecnie są najsilniejsi od czasu inwazji USA w 2001 roku. Z ich rąk w ciągu 18 lat zginęło ponad 2,4 tys. amerykańskich żołnierzy i pracowników wojskowych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
oset
wtorek, 21 stycznia 2020, 10:53

CZyżby Talibowie chcą pokoju z USA gdyż chcą zluzować swoje Amrykanów , żeby mogły zajjąć sie Iranem. Talibowie jednak są anty Irańscy , bo nie chcą byc w strefie wpływów Teheranu?

michalspajder
piątek, 17 stycznia 2020, 21:18

Czyli po 18 latach okazuje sie,ze wszystko moze wrocic do sytuacji wyjsciowej,gdzie rzadzili talibowie calym Afganistanem.A w ich bajki o niewspieraniu terrorystow nie wierze.Chca negocjowac z USA bo wyczuli,ze tamci zrozumieli brak swoich osiagniec i wymiekaja.A po wycofaniu wojsk USA i ich sojusznikow zakoncza negocjacje z rzadem i zrobia to,co NVA zrobila z ARVN generala Van Thieu w 1975.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 17 stycznia 2020, 21:08

Niech się dostosują do świata oczywiście z poszanowaniem wzajemnych wartości w granicach logiki, i będzie pokój, a nie zawieszenie broni i czas na przegrupowanie i mobilizacje rezerw.

Derwisz
piątek, 17 stycznia 2020, 18:51

Kolejny rekord pobity 60tys kontraktorow usa w azji

R
piątek, 17 stycznia 2020, 13:00

Mike Pompeo i Trump, nieszczescia chodza parami.

Tweets Defence24