Afganistan: trzy kobiety zabite w zamachu

3 marca 2021, 13:12
Talibowie
Fot. Lt.j.g. Joe Painter/Wikimedia/CC BY 2.0
Reklama

Trzy pracownice lokalnej telewizji zostały we wtorek zastrzelone w położonym na wschodzie Afganistanu Dżalalabadzie. Kobiety wracały z pracy do domów - poinformowały miejscowe władze i media. Według doniesień ośrodka SITE Intelligence Group to Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za wtorkowy zamach.

"Trzy nasze koleżanki, młode kobiety w wieku 17-20 lat, zostały zastrzelone przez uzbrojonych bandytów w Dżalalabadzie" - powiedział dyrektor lokalnej stacji Enikass TV Zalmai Latifi, cytowany przez AFP.

Kierownik działu dubbingu, w którym pracowały kobiety poinformował, że zostały one zabite po wyjściu z pracy, gdy wracały pieszo do swoich domów.

"Aresztowaliśmy (napastnika), gdy próbował uciec rikszą. Nazywa się Qari Basir i przyznał się do przeprowadzenia ataku. Jest członkiem talibów” - poinformował Juma Gul Hemat kierujący policją w prowincji Nangarhar, w której leży Dżalalabad.

Na początku grudnia 2020 roku w Dżalalabadzie zastrzelono prezenterkę tej samej stacji telewizyjnej i jej kierowcę. Zginęli w drodze do biura Enikass TV.

W środę rano ekstremistyczna sunnicka grupa zbrojna, która jest obecna w Afganistanie, przekazała, że jej bojownicy zaatakowali trzy kobiety zatrudnione w stacji telewizyjnej w Dżalalabadzie na wschodzie Afganistanu - podał ośrodek SITE.

W Afganistanie w ostatnich miesiącach coraz częściej dochodzi do zabójstw dziennikarzy, sędziów, lekarzy, polityków, duchownych i obrońców praw człowieka - przypomina AFP. Ofiary najczęściej giną od kul lub w wybuchach podłożonych pod ich samochodami bomb. Talibowie zaprzeczają by ponosili odpowiedzialność za te ukierunkowane ataki, a do niektórych z nich przyznaje się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
ciekawy
czwartek, 4 marca 2021, 08:29

Pewnie to talibowie "rdzenni mieszkańcy Afganistanu" :)

Monkey
środa, 3 marca 2021, 15:10

Amerykanie zostawiają tam niesłychany bałagan. Na ich miejscu niezależnie od utraty prestiżu wycofałbym się (to samo powinni zrobić wszyscy zagraniczni uczestnicy tej misji) i zostawiłbym ich samym sobie (i Chinom;-))

Wawiak
czwartek, 4 marca 2021, 12:19

Czy zastanawiałeś się kiedyś czemu tak wszyscy "wielcy" pchają się do biednego, zacofanego państwa, które nie proponuje warunków, mogących np. przyciągać spragnionych wypoczynku turystów, albo choćby nowoczesnym przemysłem? Ot, masz zagadkę. Utrudnię: zarówno dla Brytyjczyków, jak i dla sowietów powodem nie była jakaś tam "wojna z terroryzmem", czy chora ambicja.

Davien
czwartek, 4 marca 2021, 09:00

Za ten bałągan to podziękuj Rosjanom. Jakby nie napadli Afganistanu nie byłoby tego wszystkiego i do tego terroryzm arabski by nie istniał.

Tweets Defence24