Administracja Bidena dokona przeglądu umowy z talibami

24 stycznia 2021, 11:16
800px-Flickr_-_The_U.S._Army_-_Afghanistan_hike
Fot. US Army
Reklama

Stany Zjednoczone dokonają przeglądu porozumienia pokojowego osiągniętego z talibami w ubiegłym roku- poinformował w piątek w oświadczeniu Biały Dom po rozmowie telefonicznej doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivana z jego afgańskim odpowiednikiem.

Zgodnie z umową między Stanami Zjednoczonymi a talibami z lutego 2020 r. siły amerykańskie mają opuścić Afganistan do maja 2021 r., w zamian za gwarancje antyterrorystyczne ze strony talibów. W ubiegłym tygodniu liczba wojsk amerykańskich w Afganistanie spadła do 2 500, co stanowi najniższy poziom sił amerykańskich w tym kraju od 2001 roku.

Jednak poziom przemocy w Afganistanie wzrósł, co przyspieszyło międzynarodowe wezwania do zawieszenia broni między rządem afgańskim a talibami. Przedstawiciele obu stron spotkali się na początku tego miesiąca na pierwszej sesji w ramach drugiej rundy rozmów pokojowych, podczas których oczekiwano omówienia spornych kwestii, takich jak zawieszenie broni i podział władzy.

image
Reklama

Sullivan powiedział afgańskiemu doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego Hamdullahowi Mohibowi, że przegląd oceni: „czy talibowie wywiązują się ze swoich zobowiązań do zerwania więzi z grupami terrorystycznymi, ograniczenia przemocy w Afganistanie i zaangażowania w znaczące negocjacje z rządem afgańskim i innymi zainteresowanymi stronami” - informuje Biały Dom.

W oświadczeniu Białego Domu Sullivan podkreślił, że Stany Zjednoczone będą wspierać proces pokojowy: „silnym regionalnym wysiłkiem dyplomatycznym”, który będzie miał na celu pomoc obu stronom w osiągnięciu trwałego i sprawiedliwego porozumienia politycznego oraz trwałego zawieszenia broni.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Wojna zastępcza
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 00:52

To wojna zastępcza. Naprawdę uważacie że Talibowie tak sobie sami egzystują? Po wycofaniu się USA porządek będą musiały tam zrobić Rosja i Chiny bo to przy ich granicach ten cały burdel zostanie i będzie im psuł atmosferę w regionie.

Pfitzer Fighter
niedziela, 24 stycznia 2021, 21:42

"Zgodnie z umową między Stanami Zjednoczonymi a talibami z lutego 2020 r. siły amerykańskie mają opuścić Afganistan do maja 2021 r., w zamian za gwarancje antyterrorystyczne ze strony talibów. " Czyli co? Talibowie maja dać gwarancje antyterrorystyczne? Talibowie utworzą jednostkę AT? Nie posądzam ich o brak profesjonalizmu czy braku znajomości tematu.

Monkey
niedziela, 24 stycznia 2021, 15:26

Mają tam niezły zgryz. Myślę, że Biden w przeciwieństwie do Trumpa rozumie, co oznacza afganizacja konfliktu. Somalia mniej dla nich znaczy, widocznie dlatego się wycofują. W Iraku silną pozycję ma Iran. Zresztą, Irańczycy zaczęli się bratać z talibami. A przyszłość porozumienia z Iranem jest jak dotąd niepewna.

Tweets Defence24