Reklama

Polityka obronna

76 mln złotych dla służb podległych MSWiA. Kupiono sprzęt zabezpieczający ŚDM

76 mln zł przeznaczono dla służb podległych MSWiA na zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży. Środki te wydano m.in. na zakup samochodów dla oddziałów antyterrorystycznych, sprzętu pirotechnicznego i łączności oraz mobilnych urządzeń do kontroli granicznej. 

Dodatkowe środki dla policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony rządu, zabezpieczono w specustawie na ŚDM oraz ustawie budżetowej.

Policja na zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży otrzymała 43 mln zł. Zostały przeznaczone m.in. na zakup 21 samochodów dla oddziałów antyterrorystycznych, 14 samochodów dla oddziałów prewencji oraz sprzęt pirotechniczny. Jak mówił w niedawnym wywiadzie dla PAP komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk priorytetem i wyzwaniem dla policji oraz innych służb na ŚDM są kwestie związane z przeciwdziałaniem i niwelowaniem zagrożeń terrorystycznych.

Straż Graniczna przeznaczyła 13 mln zł na zakup mobilnych urządzeń do kontroli granicznej. Od 4 lipca do 2 sierpnia - na mocy rozporządzenia MSWiA - zostanie wprowadzona kontrola na granicach wewnętrznych Polski. Zostanie także wyznaczonych 285 miejsc, w których będzie prowadzona mobilna kontrola graniczna z wykorzystaniem tzw. schengenbusów. Są one wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków oraz urządzenia do kontroli radiometrycznej.

Biuro Ochrony Rządu na zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży otrzymało 4,6 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup m.in. sprzętu pirotechnicznego, sprzętu łączności oraz 20 samochodów reprezentacyjnych. Praca funkcjonariuszy BOR skupi się przede wszystkim na zabezpieczeniu miejsc pobytu papieża Franciszka, VIP-ów, tras przejazdu delegacji oraz głównych miejsc uroczystości.

Państwowa Straż Pożarna otrzymała ponad 14 mln zł na zakup m.in. sprzętu łączności i sprzętu medycznego. Strażacy odpowiadają m.in. za sprawdzenie, pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, obiektów, które będą wykorzystywane podczas ŚDM oraz hoteli. Dotychczas PSP skontrolowała ponad 1000 obiektów i miejsca uroczystości. W trakcie ŚDM strażacy będą też udzielać pomocy medycznej i przedmedycznej.

Czytaj też: Wiceszef MSWiA: Warunki zabezpieczenia ŚDM "coraz lepsze".

Nad bezpieczeństwem VIP-ów oraz pielgrzymów podczas ŚDM będzie czuwało ok. 25 tys. funkcjonariuszy różnych służb mundurowych. W tym czasie służbę będzie pełnić 20 tys. policjantów, 2,4 tys. strażaków, 1,5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej i 800 funkcjonariuszy BOR. Mundurowych będzie wspierać 7 tys. strażaków-ochotników.

31. Światowe Dni Młodzieży pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Do Polski na ŚDM ma przyjechać około 2 mln osób.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. m

  Służby potrafią jak mało kto wyciągać pieniądze z budżetu. Oczywiście nie będzie to miało przełożenia na bezpieczeństwo przeciętnego Polaka-zwyklaka, bo ani nie będzie więcej patroli policji do bieżących interwencji, ani więcej dyżurnych na stanowiskach kierowania do obsługi zgłoszeń i kierowania działaniami. Lecz za to rozmnażają się w służbach "byty równoległe", formacje specjalne, zupełnie, jakbyśmy byli potęgą na miarę USA. Oczywiście e chwili próby okaże się, że góra urodziła mysz (vide rozmaite "realizacje" policji), ale zawsze to przyjemnie walczyć z terroryzmem, którego nie ma, brać dobre pieniądze i udawać GROM :)

  1. Piotr

   Cała prawda!!!!

 2. Bolo3

  Bardzo dobrze, będzie nowy sprzęt który zostanie i będzie użytkowany nawet po ŚDM.

  1. oreg

   No właśnie, ciekawe kto będzie jeżdził dziesiątkami tych opancerzonych superlimuzyn które nam pozostaną po szczycie NATO i po ŚDM. Musza palić grubo powyżej 25 l/100km. Może dealerzy odkupią i wystawią na promocji ?

  2. Snakee

   Tylko, że za pozostałą cześć pieniędzy która zostanie wydana na ŚDM można by wyposażyć w sprzęt antyterrorystów w całej Polsce albo bardzo mocno wzmocnić straż graniczną bo jak donoszą media coraz więcej Czeczenów dostaje się przez wschodnią granicę.

 3. ktokolwiek

  A właściwie, to jaki będzie ŁĄCZNY koszt finansowy tej radosnej, wspólnej modlitwy ? dla strony polskiej ?

Reklama