Reklama

Siły zbrojne

Porozumienie ws. europejskiego bezzałogowca MALE. Polska „zainteresowana”

Francuski bsl Reaper. Fot. www.defense.gouv.fr
Francuski bsl Reaper. Fot. www.defense.gouv.fr

Ministrowie obrony Niemiec, Francji i Włoch podpisali porozumienie dotyczące zbudowania europejskiego bezzałogowego systemu powietrznego klasy MALE. Maszyny mają wejść na uzbrojenie w 2025 roku. Agencja Reuters donosi, że wśród krajów zainteresowanych dołączeniem do programu jest Polska.

Zgodnie z dokumentem władze Włoch, Francji i Niemiec wspólnie przeprowadzą prace studyjne, w celu przygotowania projektu rozwojowego europejskiego bezzałogowca klasy MALE. Stosowny kontrakt ma zostać przyznany jeszcze w bieżącym roku. Celem projektu jest wprowadzenie na uzbrojenie bezzałogowego systemu powietrznego klasy MALE do 2025 roku.

Jak podaje agencja Reuters, zainteresowanie dołączeniem do programu wyraziły także Polska i Hiszpania. W treści wspólnego stanowiska szefów resortów obrony zwrócono uwagę, że Niemcy, Francja i Włochy  są przygotowane do wejścia do projektu innych państw Starego Kontynentu, zarówno w fazie prac B+R, jak i na etapie produkcji.

Rozwój zdolności w zakresie bezzałogowych systemów powietrznych jest jednym z priorytetów Europejskiej Agencji Obrony. Jako jeden z projektów wymieniono właśnie wspólny zakup systemu klasy MALE po 2020 roku.

Prace mają być prowadzone we współpracy m.in. z Europejską Agencją Obrony oraz organizacją OCCAR, która uczestniczy także np. w projekcie europejskiej floty samolotów tankowania powietrznego (realizowanym z udziałem Polski). W maju ubiegłego roku spółki Airbus, Alenia Aermacchi i Dassault Aviation wyraziły intencję przeprowadzenia wspólnych prac w celu zbudowania europejskiego bezzałogowca klasy MALE.

Obecnie siły zbrojne Francji i Włoch wykorzystują w tym zakresie przede wszystkim amerykańskie drony Reaper (Włosi także systemy Predator). Bundeswehra z kolei użytkuje wyleasingowane izraelskie systemy Heron, które jednak przeznaczone są wyłącznie na potrzeby misji w Afganistanie. Zainteresowanie zakupem amerykańskich bezzałogowców Reaper wyraziła także Holandia. We wszystkich wymienionych przypadkach nie przenoszą one uzbrojenia. Reaperami wyposażonymi w środki precyzyjnego rażenia dysponuje natomiast Wielka Brytania i są one używane bojowo przeciwko ISIS.

W kwietniu br. niemieckie ministerstwo obrony poinformowało, że opracowane w ramach projektu europejskie bezzałogowce klasy MALE będą mogły przenosić uzbrojenie po podjęciu stosownej decyzji przez Bundestag. W praktyce oznacza to, że system będzie od podstaw projektowany z myślą o umożliwieniu przenoszenia środków rażenia.

We wspólnym oświadczeniu ministrów obrony Włoch, Francji i Niemiec podkreśla się, że obecne działania operacyjne oraz kryzysy polityczne i humanitarne w pobliżu Starego Kontynentu potwierdzają potrzebę pozyskania zdolności systemów klasy MALE. Włosi wykorzystują systemy bezzałogowe do patrolowania obszaru Morza Śródziemnego z uwagi na konieczność monitorowania sytuacji w rejonie wybrzeży Libii, skąd do Europy udają się nielegalni imigranci. Z kolei Francja wykorzystuje m.in. systemy Reaper w misjach w północnej Afryce.

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (10)

  1. konr

    Przerobić Flaris LAR 1 dając mu dłuższe skrzydła, napakować elektroniką.

  2. tyld

    takie tylko pytanie dlaczego usunięto gen. Skrzypczaka z MON-u? czy ktoś ta sprawę pamięta, chyba mi cos mowi ze facet miał dużo racji i był nie wygodny

    1. buc

      tyld To proste. Kiedy są grube przetargi, to w MON dochodzi do "ruchów kadrowych". Ale spoko, nasza młoda demokracja robi postępy, bo Skrzypczaka potraktowali lepiej niż Szeremietiewa.

    2. alex

      Nie zadzieraj z fryzjerem. Mówi Ci to coś?

  3. let's wait

    Sure, go wait 10 years and tell your neighbors on the east to hold their thoughts.. By the way, what will the Polish industry will get from that EU coo??

    1. JJ

      So you can read polish atricle but you comment in english? Interesting.

  4. realista

    A co będzie z uav manta w wersji MALE ??? Docelowo manta ma mieć możliwość przenoszenia uzbrojenia. Dajmy czas Flytronikowi na zrobienie większej wersji UAV

  5. Woytec

    Obawiam się, że na zainteresowaniu się skończy. Uczestnictwo w programie ma sens, jeżeli chcemy u siebie uruchomić produkcję i rozwijać nowe kompetencje. Jaka polska firma w miałaby uczestniczyć w programie?

    1. enek

      manta? wb electronics?

  6. mir

    Ta ta srata śrubki nakrętki i malowanie a do projektu kasy trzeba dać i tyle POLSKI przemysł wniesie msli technicznej.

    1. jasio

      Ty "mir" rozumiem twoje moskiewskie zaniepokojenie możliwością pozyskania jak to mówicie "nowoczesnej techniki wojskowej" przez Polskę, ale ogarnij się i zajmij się waszymi dronami...

  7. KBM

    niestety masz racje

  8. n

    Tyberios - porównujesz sprawę I planową za kilka mld złotych z II planową za kilkanaście-kilkadziesiąt mln. Nie mamy czasu czekać aż MEADS sie zbuduje choć wszyscy wiedzą, że to byłaby lepsza opcja merytorycznie

    1. Tyberios

      Nie mamy czasu czekać aż MEADS się zbuduje (gotowy w 90%) ale mamy czas aż docelowy Patriot się zbuduje (gotowy w 20%)...

    2. andrew997

      A mamy czas aby czekać na doprowadzenie Patriot do standardu PL? Dla przypomnienia. MEADS już istnieje w ok.90% czyli jest bardzo bliski finalnej wersji. Tymczasem z Patriotem jest ten problem ze nawet amerykanie nie przewidują jego modernizacji. Nikt nie wie czy ta mondernizacja dla Polski w ogóle zostanie zrealizowana - gdyby to było takie proste jak nam Rayeton obiecuje to dlaczego tego dotychczas nikt nie zrobił? A przecież użytkownikami tego systemu są raczej państwa bogate i posiadające większą ilość tych urządzeń niż nędzne 6 baterii.

  9. Tyberios

    Teraz to "zainteresowana" ale jak proponowano dołączyć do MEADS to już był ignor.

    1. Aster4000

      Czyżby za dużo agentów wpływu się kręciło po wojsku?

    2. ATK z Californii

      MEADS stracil poparcie USA. Teraz bedziemy mieli taki sam system jak Amerykanie, niezaleznie czy to bedzie Patriot czy hybryda Patriot-MEADS. O tym zadecyduja kongresmeni.

  10. sadf

    program gryf i zefir do kosza? podobno w tym roku mieli wybrać

    1. Podbipięta

      Nie,To następny etap.

Reklama