17 września 1939 "akcją wyzwoleńczą"? IPN reaguje

17 września 2021, 13:16
The_Nazi-soviet_Invasion_of_Poland,_1939_HU87205
Fot. Press Agency photographer/IWM (domena publiczna)
Reklama

Komunikat MSZ Rosji o realizowanej we wschodniej Polsce od 17 września 1939 r. "akcji wyzwoleńczej" jest kolejnym dowodem demagogicznego i wierutnego kłamstwa — podkreślił rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz. To także element kłamliwej polityki historycznej uprawianej przez władze Federacji Rosyjskiej — dodał.

W piątek mija 82. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę — w jej wyniku III Rzesza i ZSRS dokonały rozbioru osamotnionej przez zachodnich sojuszników Polski — rozbioru zgodnego z porozumieniem, które przeszło do historii pod nazwą pakt Ribbentrop-Mołotow.

Odnosząc się do tej rocznicy, MSZ Rosji opublikował w piątek na Twitterze informację, że 17 września 1939 r. Armia Czerwona rozpoczęła akcję wyzwoleńczą w Polsce, i że sowieckie wojska weszły na linię Curzona, nie pozwalając Wehrmachtowi zbliżyć się do Mińska. Rosyjski resort spraw zagranicznych dodał też, że narody Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy powitały z radością sowieckich żołnierzy.

"Instytut Pamięci Narodowej oficjalnie przypomina, że 17 września 1939 roku doszło do agresji Związku Sowieckiego na Polskę. To było wprost zrealizowanie zobowiązań, które Stalin wypełnił wobec Hitlera, a które były konsekwencją podpisanego kilka tygodni wcześniej paktu Ribbentrop-Mołotow" - powiedział PAP Leśkiewicz. "Był to akt agresji na państwo polskie, na samodzielny jego byt" - dodał rzecznik IPN. "W żaden sposób tego bezceremonialnego ataku Sowietów na państwo polskie nie można nazwać inaczej jak aktem wypowiedzenia wojny" - podkreślił.

"Komunikat MSZ Rosji — mówiąc wprost — jest kolejnym i rokrocznie powtarzanym dowodem kłamstwa władz Federacji Rosyjskiej. Kłamstwa, które jest mitem założycielskim Federacji Rosyjskiej i elementem kłamliwej polityki historycznej uprawianej przez władze Federacji Rosyjskiej. Myślę, że poważni historycy i naukowcy, a także trzeźwo myślący politycy powinni ten komunikat MSZ Rosji ocenić jako próbę demagogicznego i wierutnego kłamstwa" - dodał.

Rzecznik IPN przypomniał też o konsekwencjach agresji Związku Sowieckiego na Polskę takich jak zbrodnia katyńska, czyli zamordowanie przez NKWD ok. 22 tys. polskich obywateli — przedstawicieli elit przedwojennej Polski oraz masowe deportacje Polaków w głąb Związku Sowieckiego. "To była eksterminacja polskich obywateli mieszkających na ziemiach zagarniętych przez Związek Sowiecki, które później zostały określone mianem Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy" - wskazał.

W przeddzień 82. rocznicy agresji ZSRS na Polskę, po której na Kresach Wschodnich rozpoczęła się brutalna dla Polaków, a także dla innych narodowości m.in. ukraińskiej, okupacja sowiecka, prezes IPN Karol Nawrocki w artykule "Agresja 17 września 1939 r. - historyczne kłamstwo bieżącej polityki Kremla" oświadczył, że władze Rosji — mimo oczywistych faktów — próbują w nachalny sposób przedstawić zbrojną agresję ZSRS na Polskę w 1939 r. jako "akt wyzwolenia".

"W rzeczywistości był to akt zniewolenia i terroru, naznaczony setkami tysięcy ofiar spośród obywateli polskich wielu wyznań i narodowości" - podkreślił Nawrocki, również przypominając, że 17 września 1939 r. Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow, a agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski.

"17 września 1939 był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy" - podkreślił prezes IPN. Dodał, że nim Władimir Putin lub Alaksandr Łukaszenka "ponownie skłamią na temat sowieckiej agresji z 17 września 1939 r., warto przypomnieć przyczyny, przebieg i skutki tej bezceremonialnej napaści na obywateli polskich". Więcej informacji o inicjatywie prezesa IPN, a także jego artykuł o historycznych kłamstwach Kremla — przygotowany również w językach angielskim, niemieckim i rosyjskim, znajduje się na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

image
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 107
Reklama
niedziela, 19 września 2021, 11:22

Mam nadzieję, że Polska dzisiaj ma inny plan na obronę polski niż w 39. Mam nadzieję, że armia będzie stawiać opor do końca a rzad nie będzie uciekać.

viper
niedziela, 19 września 2021, 12:51

Rząd ewakuowano po agresji Sowietów na Polskę. Po pokonaniu wojsk polskich bratnie armie sowiecko-hitlerowskie maszerowały na wspólnej paradzie w Brześciu.

wtorek, 21 września 2021, 09:15

jakoś blisko granicy był w momencie agresji.

Mikroszkop
środa, 22 września 2021, 22:00

Bo jakoś tam właśnie przewidywano ostatnią linię obrony.

Golgotan
niedziela, 19 września 2021, 10:15

22 czerwca 1941 roku armia niemiecka rozpoczeła wyzwoleńczy marsz na zsrr.

Nikt wazny
niedziela, 19 września 2021, 09:28

Jasnowidz Nazar - swietne omowienie rzeczywistosci.

Ktos
niedziela, 19 września 2021, 09:11

Jasnowidz Nazar i wszystko jasne. Facet logicznie prawi. Zamiast polemiki wezmy sie do roboty i zapewmy spokoj potomnym.

Davien
niedziela, 19 września 2021, 01:04

Teraz podoby komunikat wydala Bialorus. Mowiac ze obecne granice niepdleglego kraju powstaly po wyzwoleniu z Polski.

Palmel
sobota, 18 września 2021, 15:46

Komunikat MSZ Rosji - możemy tylko mówić ale z nami nie będą się liczyć bo liczą się tylko wielkim i silnymi, jakie ZSRS - co to za potworek na mapach w literaturze zawsze było i będzie ZSRR, od pewnego czasu IPN próbuje bezskutecznie zmienić nazwę i nie uda im się tego zrobić w ilu egzemplarzach w bibliotece miejskiej poprawiłem nazwę na ZSRR

niedziela, 19 września 2021, 09:14

Super napisz jeszcze PW gdzieś na rosyjskim samochodzie

Jabadabadu
sobota, 18 września 2021, 15:04

Zarówno 1 września jak i 17 września to fakty i nie ma co nad tym deliberować ani tym bardziej negować tego co się wówczas i potem stało. Ale czy ktoś wreszcie odpowie na pytanie - dlaczego? Dlaczego to się stało? Czy Lord Curzon był bolszewikiem? Czy proponował granicę Polski według stanu sprzed rozbiorów czy też inną? Czy w Monachium nie podpisano układu o rozbiorze Czechosłowacji? Czy nie skierowano Hitlera na wschód? I na ostatnie pytanie: jak głupi byli Beck Rydz-Smigły oraz jaka była cena tej głupoty dla Polski? Odpowiedzi na te oraz inne pytania są absolutnie niiebędne, aby wreszcie przestać karmić się mitami i nie powielać straszliwie kosztownych błędów z przeszłości.

sobota, 18 września 2021, 20:46

I najważniejsze pytanie-jak głupi byli Ribbentrop i Mołotow rezygnując z bufora między sobą w postaci państwa polskiego?

andys
niedziela, 19 września 2021, 20:51

Postawienie tego pytania świadczy o totalnej nieznajomosci zasad polityki i ówczesnych wydarzeń.

Stara ruska onuca
sobota, 18 września 2021, 14:52

Polska 17 września byl juz trupem. Przegraliśmy w momencie bezrefleksyjnego rozmieszczenia wojska wzdłuż granicy dając niemcom inicjatywę operacyjna. Byliśmy widzem,który czasem coś zaczął w amoku krzyczeć jak pod bz(d)urą w 39. Na co miał stalin czekać? Az mu wehrmacht prawie pod kijów podprowadzi swoje oddzialy pancerne? Sowiety zyskały bufor,który w 41 uratował ich przed klęską. To,ze Polska mysli bezrefleksyjnie to nie znaczy ,że wszyscy tak muszą. Czesi tez widzieli ,że są sprzedani ,ugrali dla siebie tyle ile się dało. Jedyne co stracili to 500 czołgów skoda. Polska swoja lekkomyślnością i brakiem trzeźwego myślenia straciła miliony obywateli i dobr materialnych. Ale czas Anglii i Francji kupiliśmy. W 40 roku Polska powinna przejść na stronę niemiec ,gdy Francja i Anglia pół kraju oddala pod vichy zdradzajac nas po raz drugi. Nic,ale to nic Polska nie wyciągnęła z września 39 roku . Procz pustych dziecinnych ,infantylnych,dennych sloganów o jakiejś zdradzie Stalina czy Hitlera i inne farmazony pozbawione męskiej zdecydowanej postawy.

????
niedziela, 19 września 2021, 12:02

Brawo, prawie wszystkie przecinki na miejscu.Kierunek Polski to już na stałe?

sobota, 18 września 2021, 20:49

Sowiety straciły bufor oddzielający ich od nazizmu i Niemcy straciły bufor oddzielający ich od komunizmu. A później była już tylko nieszczera gra dwóch totalitaryzmów pragnących sobie skoczyć do gardła :)

SAS
niedziela, 19 września 2021, 04:39

Chłopie jaki bufor? To był już prolog wojny i zajęcie pozycji w blokach. Hitler wiedział od lat trzydziestych, że albo on pogoni Stalina, albo Stalin wkrótce jego.

easyrider
sobota, 18 września 2021, 14:36

Tupet Moskwy raczej nie dziwi. Gdyby III Rzesza wygrała kampanię 1941 r. i zawarła w końcu rozejm z aliantami, to wkroczenie jej wojsk na te tereny byłoby tak samo przedstawiane.

Piękne rumuniatko
sobota, 18 września 2021, 13:54

Powiem tak w 1938 roku w Polsce było 40 tysięcy samochodów a w Szwecji 200 tysięcy to pokazuje zacofanie, jestem pewien że ziemię odzyskane miały wieksza wartość niż cała Polska przedwojenna!!!

dim
sobota, 18 września 2021, 17:47

@Piekne rumuniatko - Faktycznie, że "ziemie odzyskane" miały bardzo dobre wyposażenie. Ruscy mieli co wywozić, zajmowało się tym około 100 tysięcy specjalnych oddziałów wojska. Nieprzeznaczonych do walki z Niemcami, a do zorganizowanego szabru wszystkiego co się wywieźć dało. Z szynami i podkładami kolejowymi włącznie.

viper
sobota, 18 września 2021, 15:49

Polska po wojnie dopłaciła Sowietom różnicę tej wartości. Notabene liczonej odgórnie przez Stalina, bez szans na jakiekolwiek negocjacje. Czyli Stalin dostał za darmo polskie ziemie wschodnie plus kontrybucję za Ziemie zachodnie Polski, a także odszkodowania niemieckie, z których 15% miało przypaść Polsce a które zostały ordynarnie przez Sowiety zajumane.

easyrider
sobota, 18 września 2021, 15:28

Polska jako państwo napadnięte przez dwóch agresorów nie powinna stracić ziem na Wschodzie a zyskać nowe na Zachodzie. Liczba aut w Szwecji nie ma tu nic do rzeczy.

SAS
niedziela, 19 września 2021, 08:29

Została napadnięta z każdej strony, a nic nie powinna stracić. Jakie to utopijno-romantyczne, typowo polskie życzeniowe myślenie na wskroś rozumowi.

sobota, 18 września 2021, 14:59

A ile samochodów było w tym czasie w USA i jak to pokazuje zacofanie Szwecji?

Bat
niedziela, 19 września 2021, 11:52

Szwecji mającej paru mieszkancow i USA mającego k8lkakrosc ich więcej? Myślę że nawet kilkadziesiąt. Porównując liczby porównaj też ilość mieszkańców...ale po co jak wtedy okazalo by się że strzelasz w ciemno.

Rzymianin
sobota, 18 września 2021, 09:21

Byli tacy co bramy dla wkraczającego wojska stawiali

ok
piątek, 17 września 2021, 22:18

A te wyzwolenei Cieszyna? Bylo czy nie?

sobota, 18 września 2021, 16:50

Tak to było wyjątkowo głupie zagranie sanacji.

Davien
niedziela, 19 września 2021, 08:35

Bo odzyskali ziemię okupowane przez Czechów od 1920r??

haha
wtorek, 21 września 2021, 09:21

A Niemcy chcieli odzyskać tylko zamieszkały przez Niemców Gdańsk. To nie to samo?

Mikroszkop
wtorek, 21 września 2021, 18:21

A to Polacy zajmowali Gdańsk żeby trzeba było nas napadać?

Wawiak
sobota, 18 września 2021, 23:42

Czyli odzyskanie na drodze umowy terenu zajętego PRZEMOCĄ przez Czechów 1919 roku było błędem? Dla przypomnienia: Polska była NIEOBECNA w Monachium.

andys
niedziela, 19 września 2021, 20:56

Z tego co czytalem , nasze władze chciały uczestniczyc w tej konferencji, ale główni europejscy gracze stwierdzili, że takiej potrzeby nie ma.

Davien
środa, 22 września 2021, 19:02

Ciekawe gdzie takie kłamstwa czytałeś, czyżby w rosyjskiej propagandzie

Wawiak
wtorek, 21 września 2021, 10:22

Możesz podać źródła? Pytanie na poważnie, a nie zaczepnie ;-)

Mikroszkop
niedziela, 19 września 2021, 23:19

Zajęcie przez Niemcy Sudetów jak i podział Czechosłowacji były jak najbardziej w interesie II RP. Gorzej że odbyły się bez udziału Polski a w rezultacie Niemcy zajęły Czechy a ze Słowacji zrobili państwo satelickie, co przekreśliło plany budowania antyniemieckiego bloku. W dłuższej perspektywie oznaczało to nieuchronną wasalizację, wiec ostatecznie polski rząd postanowił że nie odda niepodległości bez walki i wojna zaczęła się w Wieluniu a nie gdzieś w ZSSR czy Francji.

Mikroszkop
sobota, 18 września 2021, 21:57

A to czemu głupie?

sobota, 18 września 2021, 13:35

"A te wyzwolenei Cieszyna? Bylo czy nie?" A Katyń był czy nie?

waszmość ja
sobota, 18 września 2021, 13:33

Pokłosie zabrania nam przez Czechów Zaolzia, Śląska Cieszyńskiego i Skoczowa w 1920 roku. Historia się kłania. Zaolzie to akurat rdzenne ziemie polskie wciąż poza granicami naszego kraju. Są bardziej polskie niż Lwów nawet. DLACZEGO NIE WIESZ TAKICH PODSTAWOWYCH RZECZY O SWOIM PAŃSTWIE?

Irry
poniedziałek, 20 września 2021, 16:01

80% ludzi na tzw. kresach wschodnich nie mówiło po polsku i nie poczuwało się do jakiejkolwiek przynależności do narodu polskiego. Co to mówi o tych obszarach? A Śląsk Cieszyński to obszar mieszany etnicznie. Mówienie o nim jako o polskim to co najmniej nadużycie.

dropik
sobota, 18 września 2021, 17:03

Cieszyn dłużej był w Czechach niż w Polsce. Tyle samo co Wrocław. Różnica taką że ludzie mowili tu po polsku. Także do nauki historii swojego kraju waszmosciu

haha
środa, 22 września 2021, 12:37

Czesi zajęli Cieszyn z powodów ekonomicznych. Przez niego przechodziła ważna linia kolejowa. Granice nie zawsze można wyznaczyć tylko i wyłącznie na podstawie przynależności etnicznej. Chociaż potem mogą być właśnie takie następstwa. Np. Osetia Południowa należała w czasach ZSRR do Gruzji bo od Osetii Północnej oddzielał ją grzbiet Kaukazu i tworzenie jednego organizmu właśnie z przyczyn ekonomicznych było nieopłacalne. Tak samo przyłączenie Krymu do Ukrainy w 1954 miało sens ekonomiczny. Ułatwiało zarządzanie. A teraz skutki tych decyzji widzimy.

viper
sobota, 18 września 2021, 08:42

Ilu Sowietów mieszkało na polskich kresach wschodnich? Odpowiedź brzmi - zero. A mimo to Związek Sowiecki je zagarnął na podstawie umowy z Hitlerem.

Ech
sobota, 18 września 2021, 14:13

Z tego co wiem to na naszych kresach wschodnich Polakow mieszkalo kilka % - glownie w miastach. Moze w Lwowie (z 40% polakow) ale juz w Minsku czy Lidzie to bylo miedzy 5-15%

Łowca NKWD
niedziela, 19 września 2021, 11:55

Dlatego pewno dziś na Białorusi po bialorusku mówi każdy polskiego pochodzenia. Ta reszta Białorusinów zruszczonych i zsowietyzowanych mówi po rosyjsku.

językoznawca
środa, 22 września 2021, 12:47

Zruszczony Białorusin? Białorusini nie mają poczucia silnej odrębności od Rosjan. Religia, historia i język mocno ich łączą. Dialekty białoruskie przechodzą płynnie w rosyjskie. Próbowano w latach 20 XX wieku belrutyzacji i guzik z tego wyszło. Ludzie w miastach nie chcieli i dalej nie chcą mówić po białorusku. Tym bardziej, że standardowy białoruski to twór sztuczny i korzystniej jest w jego miejsce używać rosyjskiego. A ci Polacy to nie do końca spolonizowani Białorusini, katolicy, ze wsi używający dialektów a nie białoruskiego języka standardowego.

Raf
sobota, 18 września 2021, 22:39

We Lwowie według różnych danych Polaków było od ponad 50 do ponad 60 procent, na drugim miejscu byli Żydzi, a Ukraińców kilka procent (do kilkunastu według niektórych źródeł)

Buczacza
sobota, 18 września 2021, 21:15

I pewnie dlatego w Grodnie mówiło się po polsku....

viper
sobota, 18 września 2021, 15:37

No to źle wiesz. W przedwojennym Lwowie mieszkało 63,5% Polaków i 24% Żydów. Mińsk był poza granicami II RP, Polacy uciekli z niego przed bolszewikami i nie wrócili po pokoju ryskim. Ciekawe skąd masz te bzdurne dane o składzie procentowym ludności polskiej w przedwojennej Lidzie.

viper
niedziela, 19 września 2021, 13:11

Dodam, że wg samych oficjalnych danych białoruskich ze spisu powszechnego z 2009 r. w rejonie lidzkim zamieszkiwało jeszcze ponad 35% osób narodowości polskiej i to mimo masowych powrotów do Polski po 1990r.

sobota, 18 września 2021, 15:02

Za to wśród zamordowanych w latach 1937-38 w ZSRS procent Polaków był większy niż te "kilka"

SAS
sobota, 18 września 2021, 12:41

Polska walczyła z Niemcami, nawet jeśli przegrała w trzy dni, to opór wciąż trwał. Czesi nie oddali nawet jednego wystrzału, za chwilę Cieszyn byłby niemiecki.

Tomcat
sobota, 18 września 2021, 07:51

zapytaj Czechów o Zaolzie w roku 1919, będziesz wiedział

SAS
sobota, 18 września 2021, 03:29

Tak, wyzwoliliśmy Polaków przed Niemcami.

Cesarok
sobota, 18 września 2021, 01:58

Po odzyskaniu niepodległości na Śląsku Cieszyńskim miał odbyć się plebiscyt dotyczący podziału między Czechosłowację a Polskę. Była tam już komisja międzynarodowa która miała go przeprowadzić. Nigdy nie został wykonany, czym skazano Polaków na życie poza granicami. Wkroczenie w 1938 roku było skutkiem uległej postawy samej Czechosłowacji.

Irry
poniedziałek, 20 września 2021, 16:14

Czechosłowacja została zdradzona przez obu sojuszników. Polska dostała gwarancje.

andys
niedziela, 19 września 2021, 21:02

1. "Wkroczenie w 1938 roku było skutkiem uległej postawy samej Czechosłowacji." Bzdura. 2. Ciekawe , jak my postapilibysmy, gdyby w1939 r (pod koniec sierpnia) Anglicy i Francuzi powiedzieliby nam , ze nie sa w stanie nam pomóc , ze mozemy liczyc tylko na swoje siły?

x
piątek, 17 września 2021, 22:03

MSZ Rosji wysłał wiadomość i ...IPN zareagował - i pewnie oto chodziło (oczywiście MSZtowi)

Smiechow
piątek, 17 września 2021, 19:43

Zapytajcie Białorusinów ,Ukraińców i Litwinów czy chcą na nowo przyłączenia do Polski . Będzie to odpowiedż na nurtujące was pytanie : Czy było to wtedy dla nich wyzwolenie ,czy odłączenie od macierzy..hehe.

Irry
poniedziałek, 20 września 2021, 16:17

W 1921 też nikt ich nie pytał czy chcą mieszkać w Polsce. Większość oczekiwała powrotu cara.

Gnom
sobota, 18 września 2021, 11:25

A przed napaścią sowietów na Polskę, ktoś ich pytał czy chcą do sowietów?

ćwik
sobota, 18 września 2021, 09:11

Zapytajcie Białorusinów ,Ukraińców i Litwinów czy chcą na nowo przyłączenia do Rosji .

viper
sobota, 18 września 2021, 08:51

Nikt dzisiaj nie chce przyłączania ich do Polski. Mają swoje państwa narodowe, wtedy mieli narzucone im siłą Sowiety, czyli imperialną Rosję pod płaszczykiem komunizmu. Dziś ich suwerenności zagraża ta sama Rosja.

Zastanów się
sobota, 18 września 2021, 08:42

Można zapytać też czy chcą przyłączenia do FR... A jak zapytasz oba naraz to jednak wybiorą zachód

Qwest
sobota, 18 września 2021, 08:28

Zapytaj ich lepiej, czy chcą do Rosji. Będzie to odpowiedź czy było to wyzwolenie.

Autor Komentarza
sobota, 18 września 2021, 01:58

Odpowiedzią na to pytanie jest rok 1991.

Eee tam
piątek, 17 września 2021, 18:15

Co to za fejk na tej focie przecież w II RP w 1939 nie było już wojskowych dwupłatów?

Gnom
sobota, 18 września 2021, 11:26

Mało znasz lotnictwo, szczególnie szkolne, II RP. Poszukaj, bo na zdjęciu jest znany i dobry samolot szkolny produkcji PWS.

dim
sobota, 18 września 2021, 09:52

Były i świetnie latały. Np. łącznikowe. A co ? może kukuriźnik to była rakieta ?

Davien
niedziela, 19 września 2021, 08:41

Kukurużnik w lotnictwie II RP???

viper
sobota, 18 września 2021, 09:48

Samolot szkolny PWS-16/bis lub PWS-26. Wykorzystywany w celach łącznikowych.

Alaris
sobota, 18 września 2021, 14:31

To PWS-26

złośliwy
sobota, 18 września 2021, 09:31

Tandetny fotomontaż. Nawet śmigiełko mu się nie wygło.

Centurion
sobota, 18 września 2021, 09:22

Bojowych maszyn nie było , szkolne PWS były i taka maszyna jest na zdjęciu,to nie fotomontaż.

Szwejk 85/87
sobota, 18 września 2021, 08:46

W 1939 roku mieliśmy wojskowe dwupłaty, ten na zdjęciu wygląda na PWS 26, samolot szkolno rozpoznawczy.

Jacek.
sobota, 18 września 2021, 08:20

Było całe mnóstwo. Np. PWS-26

Antex
sobota, 18 września 2021, 02:50

były, były ... to akurat jest szkolno treningowy PWS-26

Szwejk 85/87
sobota, 18 września 2021, 02:05

To jest PWS, wojskowy samolot szkolny polskiej produkcji.

Autor Komentarza
sobota, 18 września 2021, 01:55

szkolny PWS 26

Eee tam
sobota, 18 września 2021, 13:03

Dzięki

MI6
piątek, 17 września 2021, 17:28

Narody Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy powitały z radością radzieckich żołnierzy…prawda…bo jeszcze te narody nie wiedziały co to dla nich oznacza ale się wkrótce przekonały i w 1941 z radością witały Wehrmacht

złośliwy
sobota, 18 września 2021, 09:25

A w 44 roku znowu radośnie witali Armię Czerwoną,bo zdążyli posmakować tego niemieckiego dania.

Izydor
piątek, 17 września 2021, 21:44

Polacy w 1939 r. też...

sobota, 18 września 2021, 13:39

Nie Polacy tylko mniejszość niemiecka.

i tyle w temacie.
piątek, 17 września 2021, 15:58

Niemcy z Rosją WSPÓLNIE atakiem na Polskę rozpętały II wojnę światową. A wszyscy nasi sojusznicy wiedzieli przed wybuchem wojny o pakcie Ribbentrop Mołotow

Dropik
sobota, 18 września 2021, 17:06

Skończyło by się aktualna granicą na wschodzie i ówczesna na zachodzie.

SAS
sobota, 18 września 2021, 03:36

Szkoda, że polski wywiad tego nie wiedział, ani nawet nie znał pierwszej daty ataku 25. sierpnia, bo końcową mobilizacje zakładano na 29. sierpnia, którą zresztą przesunięto.

NIKT
niedziela, 19 września 2021, 11:08

Znał,Delegatura Breslau podała spodziewana datę ataku na 16- 26 sierpnia 39.Oparto się na analizie ruchu eszelonów i zapotrzebowania na wagony towarowe i pociągi sanitarne.Zapewne Ktoś pracował w DR ,przy IBM.Obserwowano także ruch na lotniskach w dzisiejszym,Brzegu Opolskim,Oleśnicy.Delegatura informowała o (jakoby),podziemnym lotnisku w Breslau.W Polsce ,na przełomie kwietnia maja, przeprowadzono " cichą mobilizacje" ,powołano oficerów i podchorążych rezerwy, kursantów Kursów Podchorązackich skierowano do jednostek liniowych,organizowano Kursy Sanitarne przez PCK ,Ligii,przebazowywano Brygady Poscigowe na lotniska polowę,rozpoczęto starania o pożyczkę na zakup samolotów z W.B. i Francji.Szykowano inżynierów,mechaników na Misję do W.B.w celu nauki obsługi silników. Prowadzono rozmowy z Rządem Litwy na zgodę na czasowe bazowanie bądź przelot lotnictwa RAF w wypadku wojny z Niemcami.Podobne rozmowy ,prawdopodobnie ,prowadzil Rząd Brytyjski że Szwedami,( zgoda na przelot i postuj techniczny.) Po incydencie ,26.09.39.,na Zaolziu,ruszyła mobilizacja wszystkich Rezerwistów.Zabrakło czasu ...

piątek, 17 września 2021, 17:58

Jacy sojusznicy? Nie było takich a przynajmniej czynnych. Pogadać każdy moze

Gorol
piątek, 17 września 2021, 15:56

A Rosjanie wspomnieli coś o współpracy między NKWD a Gestapo co do zwalczania polskiej inteligencji ?

dropik
piątek, 17 września 2021, 16:17

Nie m tradycyjnie wpomnieli, że wyswal8,i Białoruś i Ukrainę i wszyscy byli szczęśliwi i mieli łzy w oczach.

Tedi
piątek, 17 września 2021, 15:55

Nie mieliśmy szans. Oszukani przez Anglię Francję i napadnieci przez ZSRR. Nie lubimy Niemców ale niestety najlepszym wyjściem była współpraca z III Rzeszą.

BUBA
piątek, 17 września 2021, 16:52

Nie lubimy Niemców- co to znaczy. Tak na sucho Niemcy w 39 wygrali ale nas nigdy nie oklamali i nie zostawili. To Anglia i Francja wpakowaly nas w to bagno i pozniej zostawili ale przedtem niezle na WP zarobili. A po wojnie kazali nawet sobie za obrone Angli zaplacic. Bek wierzac w gwarancje wrzeszczal ze nie oddamy nawet guzika. On nie oddal ale Polska oddala i nie tylko guziki. Pilsudzki napewno by sie dogadal z niemcami.

Paweł
sobota, 18 września 2021, 22:00

Nie okłamali powiadasz. I paktu Ribbentrop-Molotow też nigdy nie było pewnie.

bobardierbyly
niedziela, 19 września 2021, 16:13

Niemcy nie okłamały, przeminął pakt o niesagresji, analogiczny pakt z sowietami nadal obowiązuwał.

Tedi
piątek, 17 września 2021, 23:04

Zgadza się a najlepsze ze jeszcze my musieliśmy zapłacić za utrzymanie i wyposażenie polskich jednostek które walczyły w obronie Angli. Smutna prawda wszyscy na nas zarobili.

Darek
piątek, 17 września 2021, 15:49

Pomijając gwalty, rabunki, aresztowania, sfałszowanie wyborów, zainstalowanie marionetkowego rządu i politykę terroru od zakończenia wojny do co najmniej 1956 roku to poza tymi ,,szczegółami” zapewne było to wyzwolenie. Ale nawet dzisiaj, znając dokładnie historie, trafiają się ignoranci i ślepi miłośnicy armii czerwonej, twierdząc ze powinnismy być wdzięczni.

Prawda
piątek, 17 września 2021, 16:55

Brawo. 100% racji.

dropik
piątek, 17 września 2021, 16:35

Ale wolałbyś ruski czy niemiecki bat? Bo ja w sumie cieszę się, że nie stanęli na Bugu i nie powiedzieli: dobra Niemcy, co nasze odebralismy , robicie z Polakami co tam wam się chce. Ja wiem to nie są proste sprawy i ruską współczesna narracja jest nieakceptowalna.

......
sobota, 18 września 2021, 06:37

Ale Niemcom nie wystarczyła Polska. Niemcy poszli Daley na Rosję. To była wojna totalna. Zupełnie inna od tej na Zachodzie. Sytułacja się dopiero zmieniła po wejściu U.S.A do wojny.

Antoni
piątek, 17 września 2021, 19:15

Dzięki tej interwencji wielu polskich żołnierzy ocaliło życie bo w walce z Niemcami zginęło by ich wiele więcej i nie było by drugiego korpusu prawdopodobnie

Stary i mądry
piątek, 17 września 2021, 19:02

Wyobraź sobie że w ciągu 3-4 lat Niemcy wyprodukowali by bombę atomowa i zredukowali by ludność rosyjska o 90%

Victor
sobota, 18 września 2021, 10:48

Wyobraź sobie że USA miało bombę atomową w 1945. I zredukowali by ludność niemiecką o 90%.

piątek, 24 września 2021, 12:09

Czym to mieli zrobić? Tymi paroma bombami?

Stary i mądry
niedziela, 19 września 2021, 09:40

Bombę atomowa mieli dzięki inżynierom z Niemiec. Myślę że Niemcy wcześniej zbudowali by atom.

Davien
środa, 22 września 2021, 19:09

Taak tylko w twoich zmyśleniach

dropik
sobota, 18 września 2021, 07:03

Ale o co chodzi? Ze niby po zawarciu pokoju czy mieli by jeszcze jskims cudem nawalac sie koej e 4 lata? Nie starczylo by im rekruta. Jakieś 75% Rosjan żyło poza miastami więc śmierć od bomby a im nie groziła.

Whiro
niedziela, 19 września 2021, 12:09

Ale bomba A w duże ośrodki władzy pozostawia resztę jako masę która można później łatwo dobić.

Tweets Defence24