Siły zbrojne

Konferencja nt. obecności wojsk USA w Polsce/fot. ppor. Robert Suchy(CO MON)

14 stycznia spotkania z żołnierzami i powitanie Amerykanów

Podczas wspólnej konferencji prasowej rzeczników rządu oraz resortu obrony narodowej, Rafał Bochenek oraz Bartłomiej Misiewicz poinformowali o wydarzeniach plenerowych pod hasłem „Bezpieczna Polska”, które będą towarzyszyły oficjalnemu powitaniu wojsk amerykańskich w naszym kraju. 

W najbliższą sobotę, 14 stycznia w Żaganiu odbędzie się oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że "z uwagi na to, że przybycie wojsk amerykańskich do naszego kraju, a co za tym idzie wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego spotyka się z wielkim zainteresowaniem Polaków i ma znaczenie historyczne ukazujące realną więź transatlantycką, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej podjęły decyzję o przygotowaniu tego dnia imprez plenerowych na terenie całego kraju".

Dzisiaj ciężka brygada pancerna Stanów Zjednoczonych przybywa powoli do Polski. Już dzisiaj mamy prawie tysiąc żołnierzy amerykańskich na naszym terenie. Pierwszy sprzęt również wczoraj przekroczył granicę.

Bartłomiej Misiewicz, Rzecznik prasowy MON

Spotkania te pod hasłem „Bezpieczna Polska” zostaną przygotowane wspólnie przez Urzędy Wojewódzkie oraz Wojewódzkie Sztaby Wojskowe. Wydarzenie, honorowym patronatem objął Minister Obrony Narodowej. - Będzie nam bardzo miło, spotkać się z Państwem i powtórnie poczuć atmosferę, która towarzyszyła nam podczas lipcowego Szczytu NATO, którego ustalenia dzisiaj się materializują – powiedział rzecznik resortu obrony Bartłomiej Misiewicz zapraszając Polaków na spotkanie z żołnierzami.

Pikniki wojskowe pod hasłem „Bezpieczna Polska” odbędą się w godz. 12.00- 17.00 w 16-tu miastach Polski, tj. Żaganiu, Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Łodzi, Białymstoku, Wrocławiu, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie, Bydgoszczy, Opolu i Katowicach.

bezpieczna polska
Fot. MON

Odwiedzający będą mogli obejrzeć pokazy dynamiczne oraz statyczne nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, występy orkiestr wojskowych i koncerty, na miejscu wydawana będzie również gorąca wojskowa grochówka oraz herbata.

Czytaj więcej: US Army ujawnia szczegóły wsparcia dla Europy. "1,3 tys. pojazdów, 650 kontenerów"

Jak zapowiedział Bartłomiej Misiewicz w sobotę, 14 stycznia o godz. 14.00 w Żaganiu, Premier Beata Szydło wspólnie z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem oraz Ambasadorem USA Paulem Jonesem powitają żołnierzy amerykańskich.

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, czyli ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team), to oddział będący częścią sił amerykańskich, które trafią do Polski w 2017 roku. Oprócz ABCT siły amerykańskie w Polsce tworzyć będą m.in. zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego i pododdziały logistyczne. Sama tylko ABCT to kilka tysięcy żołnierzy wyposażonych m.in. w czołgi, wozy bojowe Bradley i samochody HMMWV. Amerykanie zostaną przebazowani do Europy w ramach inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. Operation Atlantic Resolve (OAR), a ich pobyt będzie miał charakter ciągły i rotacyjny.

Czytaj także: Dlaczego Amerykanie rozmieszczają brygadę pancerną w Żaganiu? [OPINIA]

Pierwszą rotację ABCT tworzy 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4. Dywizji Piechoty stacjonująca na co dzień w Fort Carson w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. W ramach pierwszej rotacji ABCT dowództwo brygady oraz batalion inżynieryjny i wsparcia brygady, 3. Batalion 29. Pułku Artylerii i 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Z Polski część elementów ABCT zostanie rozmieszczona w innych lokalizacjach na wschodniej flance NATO. Jeden batalion trafi do państw bałtyckich, jeden do Bułgarii i Rumunii, a jeden wróci do Niemiec.

Wojska amerykańskie choć będą rozmieszczone głównie w zachodniej Polsce, będą działać w całym regionie, na wschodniej flance NATO m.in. będą ćwiczyły i szkoliły się na terenie całej Polski. Przerzut wojsk obecnej rotacji ABCT rozpoczął się już w grudniu zeszłego roku. 6 stycznia Amerykanie rozpoczną rozładunek w niemieckim porcie Bremerhaven i stamtąd przemieszczą się do miejsca zgrupowania w Polsce.

Reklama

Komentarze