Zełenski: jeśli nie zakończę wojny, potrzebny będzie ktoś inny

13 października 2020, 08:56
1571063680-5702
Fot. president.gov.ua
Reklama

Jeśli nie uda mi się zakończyć wojny w Donbasie, potrzebny będzie ktoś inny — oświadczył w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla BBC ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił też, że Ukraina "idzie do NATO".

"Jeśli nie zdołam zakończyć wojny, to znaczy, że potrzebny będzie ktoś inny, kto będzie zdolny do zakończenia tej tragicznej historii między naszymi krajami" - podkreślił prezydent w rozmowie z BBC HARDtalk. "To nie jest dla mnie problem. Od razu mówiłem, że nie trzymam się ani sondaży, ani władzy" - zaznaczył szef ukraińskiego państwa.

Prezydent także twierdząco odpowiedział na pytanie o to, czy wierzy, że uda mu się zawrzeć z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem pokojowe porozumienie, dzięki któremu pod kontrolę władz w Kijowie wrócą wszystkie terytoria, włącznie z Krymem.

"W innym przypadku nie kandydowałbym na prezydenta Ukrainy" - oznajmił. "To bardzo trudne i potrzebujemy tu pomocy całego świata, to prawda. Ale nie tracę w to wiary" - dodał.

Jak się ocenia, trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi i wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły ponad 13 tys. śmiertelnych ofiar.

"Nic nie ma dla mnie znaczenia, oprócz tego, żebym zdołał coś zmienić. Dokonać kluczowych zmian na Ukrainie. I pozostać w historii swojego państwa. Więcej ambicji nie mam" - powiedział.

Zapewnił też m.in., że Ukraina "idzie do NATO". "NATO to bezpieczeństwo w naszym regionie — i zdajemy sobie z tego sprawę" - zaznaczył. "Mówię Stanom Zjednoczonym, krajom UE, wszystkim mówię: jeśli nie chcecie utracić Ukrainy, powinniście ją wspierać. A członkostwo w NATO to bardzo ważny sygnał dla Federacji Rosyjskiej i to najważniejsze wsparcie" - dodał.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
KrzysiekS
wtorek, 13 października 2020, 20:50

Nie bardzo rozumiem dlaczego Polska nie korzysta z technologii z Ukrainy zwłaszcza rakietowych. Może nie jest to już najnowsza technologia ale i tak my jej nie mamy a możemy mieć. Razem możemy ja rozwijać na poziomie już światowym.

Andi
środa, 14 października 2020, 11:23

No dokładnie o co chodzi?czemu nie kupiliśmy tej fabryki eakietowej nie mogę znaleść wiecej informacji na ten temat.ukraina ma technologie którą potrzebujemy ale brake im kasy wiec kupujmy co możemy.

buc
środa, 14 października 2020, 10:03

Bo Ukraina nie chce. Jesteśmy dla nich "drugim garniturem". Pierwszymi partnerami są Stany, Niemcy i Izrael, co oficjalnie ogłosili w dokumencie dotyczącym ich kierunków polityki zagranicznej.

garaż
wtorek, 13 października 2020, 16:00

Ciekawe w jaki sposób ten człowiek chce zakończyć konflikt z Rosją? Aby przekonać Putina musi jemu coś zaoferować. A co on może zaoferować? To że jest za utrzymaniem sankcji ( które i tak Rosja obchodzi, starczy pojechać do Rosji i zobaczyć tam firmy zachodnie goniące za rosyjskimi pieniędzmi)

12345
wtorek, 13 października 2020, 11:49

Musimy wspierać naszych sojuszników. P.S Mają dobre i tanie technologie rakietowe i ppk, więc trzeba z nimi robić interesy, a nie kupować z USA.

Tweets Defence24