Geopolityka

Zderzenie kanadyjskich okrętów na Pacyfiku

Na Pacyfiku doszło do kolizji dwóch okrętów kanadyjskich – fot. Marine royale canadienne
Na Pacyfiku doszło do kolizji dwóch okrętów kanadyjskich – fot. Marine royale canadienne

Władze kanadyjskie poinformowały, że w zeszły piątek, na trasie w kierunku Hawajów, doszło do kolizji dwóch kanadyjskich okrętów: niszczyciela NCSM„Algonquin” typu Iroquois oraz tankowca NCSM „Protecteur”.

 

Do zderzenia doszło podczas ćwiczeń manewrowych i jak przekazano nikt z załóg nie został ciężko poszkodowany. Większych szkód doznał mniejszy niszczyciel NCSM „Algonquin” (5100 t wyporności w porównaniu do ponad 24 000 ton tankowca). Przede wszystkim bardzo mocno został uszkodzony hangar dla śmigłowca na lewej burcie. Obecnie oba okręty znajdują się już w porcie Esquimalt na zachodnim wybrzeżu Kanady.

Podczas zderzenia obie jednostki wykonywały ćwiczenia holownicze, które wymagały zachowania bliskich odległości pomiędzy niszczycielem a tankowcem. Podczas takich manewrów okręty idą pełną prędkością, a odległość pomiędzy nimi wynosi zaledwie 50 m.

Jak podaje marynarka kanadyjska, wkrótce zostanie rozpoczęte śledztwo badające przyczyny tej kolizji. Ma ono na celu wyeliminowania podobnych błędów w czasie następnych ćwiczeń. Już jednak ogłoszono, że niszczyciel NCSM „Algonquin” nie zostanie wysłany w rojona Azji – Pacyfiku tak jak to wcześnie planowano.

(MD)

 

Komentarze (1)

  1. zejman

    Ćwiczenia holownicze na pełnej prędkości? Kpina. Raczej podejście burta w burtę do tankowania lub jego symulacji, ze względu na stan morza, niszczyciel mocno chodził na boki i za którymś razem, przy mocniejszym przechyle "zaliczył" hangarem burtę tankowca.