Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Zamówienie na amunicję do systemu Carl-Gustaf

fot. Saab
fot. Saab

Spółka Saab otrzymała zamówienie na podzespoły systemu Carl-Gustaf od nieujawnionego klienta o wartości około 22 milionów dolarów.

Zgodnie z informacją Saab, umowa dotyczy dostawy „elementów amunicji do systemu Carl-Gustaf”. Nie chodzi więc o przekazanie samych wyrzutni bezodrzutowych, ale różnego rodzaju pocisków, które mogą być: przeciwpancerne, przeciwpancerno–odłamkowe, odłamkowo burzące, oświetlające i dymne.

Większość pocisków jest stabilizowana w locie za pomocą brzechw rozkładających się po odpaleniu i zapewnia skutecznie rażenie czołgów do odległości 150 m oraz celów stacjonarnych do 1000 m.

Dostawa ma zostać zrealizowana jeszcze w 2015 r. Saab ma za amunicję otrzymać 127 milionów koron szwedzkich (około 15,2 miliona dolarów) z możliwością zwiększenia kontraktu o kolejne 60 milionów koron szwedzkich (około 7,1 miliona dolarów).

Reklama

Komentarze (6)

 1. Max

  To jest hańba dla polskiej armii że przez ostatnie 25 lat nie potrafiono wymienic starych granatników RPG-7 na jakieś nowe. To tania ale bardzo skuteczna broń. W dużej mierze dzieki niej prorosyjscy separatyści wygrali wojnę o Donbas.

  1. qwerty

   Nie deprecjonowałbym tak bardzo przydatności rpg-7 na nowoczesnym polu walki, gdyż z głowicą tandemową 7VR może unieruchomić czy też powaznie uszkodzić czołgi nawet III generacji.

 2. ktoś

  wygra Patriot, amerykanie muszą mieć kasę na rozwijanie nowszego systemu więc czemu by nie wcisnąć starszego Polsce która łyknie wszystko? Dlaczego nie dogadali się z Niemcami ...u nich pewnie MEADS zadziała a u nas nie da rady? Śmierdzi to wszystko z daleka, przy takiej kasie patrzy się na możliwości a nie sentymenty.

  1. bazner

   pomyliłeś wątki...

 3. QAZWSX

  skuteczne, tanie a co za tym idzie powszechne - gdzie jest nasza myśl techniczna ? rozumiem że nie robimy samolotów 5 generacji czy atomowych okrętów podwodnych ale granatnik, karabin, BWP ... ???

  1. Tyberios

   Granatniki robimy, Karabiny robimy, BWP robimy... jeszcze jakieś pytania?

  2. podbipięta

   Prace nad nowym polskim granatnikiem dużego kalibru ponoć trwają / choć nie wiem czy są odp. finansowane / .ale zakończy się to chyba tylko / jak mniemam/ na licencyjnej produkcji Matadora .Ale nic to . niech to tylko k.....ruszy.

 4. tadek

  wiem coś o tym...UKRAINA zamówiła na targach broni w EMIRATACH a AMERYKANIE zapłacili...już pierwsze egzemplarze w rękach żołnierzy ukraińskich...a co POROSZENKO nie mógł sobie kupić ???

 5. zxcv

  Mesko mogło by kupić licencję na Karola skoro nie potrafią sami zrobić takiego działa bezodrzutowego. Prosta konstrukcja, szeroki wachlarz amunicji, lepsze parametry od RPG-7 - nad czym tu jeszcze gdybać...

 6. podbipieta

  U nas działko to posiadają tylko WS i kawaleria powietrzna.Coś ok. 1OO łacznie.A przydałyby się jeszcze dla desantu i ew. pułków rozpoznawczych ze względu na ich / CG /wielozadaniowość..Szwedzi wdrażają też ppk doń .A i kiedy to usłyszymy coś o nowych jednorazówkach z Dezametu dla lądówki w ramach Tytana

Reklama