Wywiad USA: Chiny ukrywały skalę epidemii

2 kwietnia 2020, 07:46
200330-N-OE749-0034
Fot. US Navy
Reklama

Według raportu przygotowanego dla Białego Domu przez amerykański wywiadu Chiny miały ukryć zakres epidemii koronawirusa, zaniżając nie tylko liczbę zachorowań ale również ofiar. To mogło mieć wpływ na późniejszą liczbę zakażeń w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Raport opracowany przez amerykański wywiad na temat chińskiej polityki informacyjnej w czasie epidemii COVID-19 był tajny, jednak jego główne treści miały zostać ujawnione dziennikarzom przez kilku, chcących pozostać anonimowymi, urzędników. Informacje te nie zostały oficjalnie potwierdzone, jednak wskazują na to, o czym coraz głośniej zaczyna się mówić w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie przestają bowiem wierzyć, że w Chinach od grudnia 2019 r. do marca 2020 r. było zgłoszonych tylko 82 000 przypadków zachorowań i 3300 zgonów, podczas, gdy w Stanach Zjednoczonych chorych na koronawirusa jest już ponad 190 000, a zmarłych 4000.

Władze Państwa Środka bronią metodologii liczenia zachorowań i ofiar. Dla chińskich służb medycznych dane miały obejmować tylko osoby mające konkretne objawy. Jednak coraz większe podejrzenia wzbudzają zdjęcia tysięcy urn przed domami pogrzebowymi w prowincji Hubei, filmy na których ludzkie zwłoki są zabierane z chińskich ulic, jak również miliony numerów telefonów komórkowych, które nagle przestały być aktywne w Chinach.

Amerykanie mają oczywiście pretensje do swoich władz, że nie przygotowały się do epidemii (np. nie wprowadzając zawczasu odpowiednich ograniczeń oraz nie kupując wystarczającego zapasu strojów ochronnych, testów, maseczek i rękawiczek). Jednocześnie jednak stawiają coraz ostrzejsze zarzuty chińskim władzom, że sam rozrost tej epidemii był spowodowany ich bezczynnością oraz okłamywaniem wszystkich w celu chronienia „dobrego imienia reżimu”.

Tymczasem służby medyczne i sanitarne innych państw przygotowywały się do zagrożenia, oceniając je na podstawie oficjalnych raportów przekazywanych przez Chiny. Jeżeli jednak te raporty były zaniżane to rzeczywisty poziom niebezpieczeństwa można było ocenić dopiero po tragicznych wypadkach, które rozegrały się w północnych Włoszech. Jak się okazało, dla Stanów Zjednoczonych było już wtedy za późno.

Zarzuty zaniżania zasięgu epidemii oraz jej skutków są zresztą stawiane nie tylko Pekinowi. Pomijając Koreę Północną, gdzie oficjalnie nie ma żadnego przypadku koronawirusa, to nieprawdziwe dane są według Amerykanów przekazywane również z Iranu, Indonezji, Rosji, Arabii Saudyjskiej i Egiptu. Dlatego w swoim wystąpieniu 31 marca 2020 r. sekretarz stanu Michael Pompeo publicznie wezwał Chiny i inne państwa do zachowania przejrzystości, jeżeli chodzi o skutki epidemii. Pompeo oskarżył też ChRL o ukrywanie zasięgu epidemii, o opieszałe dzielenie się informacjami w jej początkowej fazie fazie epidemii, jak również o blokowanie pomocy proponowanej przez amerykańskich ekspertów. W ten sposób Amerykanie z opóźnieniem przystąpili do badań nad zagrożeniem tracąc cenne dni oraz szanse na ograniczenie liczby ofiar.

Takie informacje mają znaczenie. Opracowanie terapii medycznych i środków ochrony zdrowia publicznego w celu ratowania życia zależy od zdolności do posiadania pewnych informacji o tym, co się faktycznie wydarzyło Zachęcam każde państwo: starajcie się gromadzić dane. Starajcie się dzielić tymi informacjami. Róbmy to

Sekretarz stanu USA Michael Pompeo
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 305
Reklama
ito
czwartek, 7 maja 2020, 05:52

Oczywiście radosne ignorowanie problemu i traktowanie jako zbitek paniki i nieudolności chińskich służb przez Europę i USA (kiedy we Włoszech impreza trwała na całego i Trump i Pomeo bredzili o "wielkim narodzie amerykańskim" i "Ameryce przygotowanej na to wyzwanie") nie jest powodem, powodem jest zachowanie Chin i Iranu (który wszedł w epidemię jakoś równo z Włochami albo nawet później). Co charakterystyczne- z danymi z Korei Południowej, które malują obraz "no problem"- problemu nie ma. To, że mieszkańcy wielu stanów dalej starają się ignorować problem i albo obchodzą ograniczenia albo domagają się, nawet skutecznie, ich zniesienia (przy narastającej liczbie zachorowań!) to też wina Chińczyków. Nasi mają opozycję, na którą zwalają efekt każdej swojej głupiej decyzji- Trump i Pompeo mają Chińczyków. Tymczasem niedemokratyczne metody są uciążliwe i kosztowne, ale działają- tylko żeby je skutecznie zastosować trzeba sobie przypomnieć czasy sprzed szczepionek i antybiotyków i przestać wierzyć w szarże kawalerii ratujące "dobrych" w ostatniej chwili- w filmach.

PAWLO
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 23:22

Na 99,99% wirus ten "wymknął " się z pod kontroli ! Od lat jedzą węże, psy, nietoperze i h... wie co, i nic nie było. A, teraz nagle, z targu.. Pic na wodę, fotomontaż !

andys
wtorek, 14 kwietnia 2020, 18:00

"...Chiny miały ukryć zakres epidemii koronawirusa, zaniżając nie tylko liczbę zachorowań ale również ofiar. To mogło mieć wpływ na późniejszą liczbę zakażeń w Europie i Stanach Zjednoczonych." Panie autorze, proszę sie wczytać w te słowa.

Transformers
środa, 8 kwietnia 2020, 09:28

W Chinach w mieście Wuhan wybuchła epidemia ale to nie Chińczycy specjalnie przynieśli go do Europy. Zawiodły rządy Europejskie !

asdf
czwartek, 23 kwietnia 2020, 14:29

a kto odcinajac Wuhan od reszty Chin pozostawil otwarty w miescie port lotniczny z ktorego samoloty lataly po calym swiecie a nawet najmniejsze sugestie spotykaly sie z zarzutami o rasizm i ksenofobie? jakos dzis gdy Chiny zamknely loty z Usa i Euroy nie slychac wyjacego lewactwa cos cichutko siedza.

Transformers
środa, 8 kwietnia 2020, 15:19

P.s. i USA którego rząd wywiad ostrzegał. Prawda boli panowi nie

yaro
wtorek, 7 kwietnia 2020, 14:54

Amerykanie okazali się zupełnie nieprzygotowani na walkę z pandemią. W całych USA było załedwie 4 tyś. respiratorów. W zeszłym tygodniu tysiąc respiratorów Amerykanóm przekazali Rosjanie. Co ciekawe, były to respiratory, wyprodukowane przez znajdującą się pod amerykańskimi sankcjami rosyjską firmę. Teraz również Chiny przekażą USA tysiąc respiratorów.

Buffy postrach rusotrolli
środa, 8 kwietnia 2020, 14:36

Sprawdziłem w internecie, w USA mają niemal 64 tys pełno wartościowych respiratorów, w tym niemowlęcych, po czym doczytałem, że jeszcze ... ok 98tys innych respiratorów. Średnio, mają więcej respiratorów niż jakiekolwiek inne cywilizowane państwo na świecie. Poradzę Ci po przyjacielsku, przestań się błaźnić takimi fałszywymi, kłamliwymi wpisami. Każdy może sobie te liczby sprawdzić. Internecie, i przekonać, że jesteś pospolitym kłamcą!

gnago
czwartek, 9 kwietnia 2020, 15:53

i mają największą liczbę aut lotus . Czy dostępnych dla każdego ?

Marek
piątek, 10 kwietnia 2020, 18:02

A jakie to ma znaczenie? Gość napisał bzdurę że USA ma tylko 4 tysiące respiratorów, oraz, że dzięki związkowi republik putinowskich liczba ta zwiększyła się o tysiąc a dzięki komunistom z Chin niebawem zwiększy się o kolejny tysiąc. Dostał właściwą odpowiedź. Nie należy rozpowszechniać ruskich bzdur krążących po sieci.

Transformers
sobota, 11 kwietnia 2020, 17:49

amerykański wywiad wiedział o skali problemu pt koronawirus ostrzegał a w USA...... mamy co mamy. Super. Chiny winne. Żart

Nope
środa, 8 kwietnia 2020, 14:31

Raport NewPubMed 2018 mówi, że samych szpitali intensywnej terapii mają w USA 5752. Oraz ponad 62 tysiące respiratorów. Jesteś Yaro prymitywnym kłamcą.

H2O
środa, 8 kwietnia 2020, 14:27

Prymitywne. Tylko w 2010 mieli ponad 52 tysiące, pierwsze szukanie w Googlu zwraca raport o tej liczbie. A ty bredzisz o 4 tysiącach?? Oni samych szpitali mają ponad 5,5 tysiąca. Wyszedłeś na ostatniego kłamcę. Zmień nick na "yaro-Pinokio"!!

Yaarrrooo
środa, 8 kwietnia 2020, 13:57

Ja tam wiem, że w Rosji to są trzy respiratory. I wszystkie dla Putina. Więcej nie udało się ukraść. Ten tysiąc, to wcale nie respiratory tylko pudełka. A same respiratory co dostali w darach humanitarnych już dawno rozkradli, bo potrzebowali masek na bal przebierańców. Co ciekawe, nikt nie wie w Rosji co to respirator.

Thor Łowca Rusofobow
środa, 8 kwietnia 2020, 16:22

Rosja posiada największą ilość respiratorow w Europie. Polska jest również w czołówce. Tyle w temacie

gawron
wtorek, 7 kwietnia 2020, 23:58

Ruski troll, czy sputnika przedawkował?

Właśnie
środa, 8 kwietnia 2020, 13:58

To przecież "yaro", a on t y l k o Sputnika czyta.

Marek
wtorek, 7 kwietnia 2020, 20:51

Widziałeś jakiś Oddział Intensywnej Opieki Medycznej i Blok Operacyjny w powiatowym mieście, czy tak piszesz żeby pisać? W samym stanie Nowy Jork jest około 15 tysięcy respiratorów. Rzecz w tym, że nie da się od nich odpinać ludzi chorych na coś innego. Amerykańskie firmy samochodowe już kolejne tłuką. Nie potrzebowały wiele czasu, żeby się tym zająć.

abcd
wtorek, 7 kwietnia 2020, 20:40

Jestes pewien tych liczb bo gdzies ostatnio czytalem ze normalnie maja w szpitalach 127tysiecy respiratorow i iles tysiecy w magazynach...

lekarz naprawdę
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 15:52

Może wywiad zajmie się ukrywaniem skali epidemii w Polsce. Chętnie zobaczyłbym taki raport o Polsce. Nawet pielęgniarki i lekarze z niewatpliwymi objawami COVI-19 nie mają wykonywanych testów. Teraz bodajże 2 kwietnia NFZ łaskawie zgodził się finansować badania u personelu medyczego szpitali i chorych ale tylko tych ze szpitali. Dotychczas płaciły szpitale z własnych środków czyli kosztem płac personelu! W przychodniach nadal nie wolno wykonywać badań ani chorym ani personelowi a komercyjne badania nie są dostępne.

Ściemniasz i to naiwnie
środa, 8 kwietnia 2020, 14:12

Ani ty lekarz, ani prawdy nie piszesz. Rząd to ukrywa ale epidemię grypy. Co tydzień mamy ok 200 tysięcy nowych chorych na grypę. Ale nikt nie robi ani testów na grypę, ani nie publikuje tych zatrważających wyników. Gdybyś był lekarzem to byś wiedział to z raportów PZH. I wiedziałbyś, że nikt nie jest "chory" na wirusa tylko jest nosicielem. To jest pojęcie medyczne. Jako lekarz wiedziałbyś, że nie ma żadnych oczywistych objawów koronawirusa. Tylko objawy chorób towarzyszących. I wiedziałbyś, że każdy przeciętny zdrowy Polak jest s t a l e nosicielem ok 20 różnych wirusów i może ze 100 rodzajów bakterii. Z którymi żyje, pracuje, rodzi się i umiera. Wiedziałbyś też, że nikt jeszcze w Polsce nie umarł na korona wirusa, a tylko na choroby współistniejące. Każdy jak dotąd w Polsce zgon jest opatrzony taką uwagę. Wiedziałbyś, że testy mają zaledwie 30-50% skuteczność, więc nawet zdrowemu mogą potwierdzić tzw "zakażenie wirusem"!! Stąd każdemu wykonują kilka razy testy. A wyniki są i tak grubo przekłamane, ale skąd ty możesz to wiedzieć?

środa, 8 kwietnia 2020, 20:51

A ilu

Nie lekarz
wtorek, 7 kwietnia 2020, 23:35

Niewątpliwie siejesz propagandę co do personelu medycznego. Podaj źródło tych Twoich rewelacji ??? Kolego co ty bierzesz ????

Pentagram
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 15:10

CIA po odejściu Pompeo do Dept Stanu straciła Lwi Ząb I NIE BYŁO scenariusza globalnej epidemii

lothar
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 14:16

Klasę pokazały Chiny przy pomocy Włochom. W świat poszły newsy, że wielkoduszne Chiny przysyłają bezpłatne kontyngenty środków medycznych dla potrzebującej Italii, w rzeczywistości podarunki były jak najbardziej płatne i w większości składały się z produktów, które Włosi przekazali wcześniej Chinom ....bezpłatnie.

Śpioch
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 08:14

Mam nadzieję że wreszcie świat zrozumie czym kończy się globalizacja w dobie lokalnego kryzysu u producenta. Scentralizowanie zasobów materiałowych oraz mocy produkcyjnych w jednym państwie kiedyś musiało tak się skończyć. Gdybym był chińskim strategiem aż by mi nóżka latała żeby coś takiego zmontować.

wiarus
niedziela, 5 kwietnia 2020, 15:27

Chiny to komuniści /teoretycznie zreformowani/, a komuchom i liberałom wierzyć nie wolno. Zamiast dociekać przyczyn lepiej wyciągnąć wnioski i przestać ich sponsorować. Kategoryczna zmiana /przeniesienie produkcji i zlikwidowanie handlu/, będzie kosztowała mniej niż przyszłe epidemie i wojny.

Darius
środa, 8 kwietnia 2020, 13:08

Wszyscy komunisci, liberalowie i rodzimi sluzalcy Brukseli winni zostac zamknieci a klucze nalezy wyzucic do bardzo glebokiej przepasci.

Xyz
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:30

Wiarus chce likwidacji handlu ? I kto tu jest komunistą :D

Marek
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 19:25

Napisał ci też o obecnych liberałach. Poza tym sam Lenin zwykł był mawiać, że komunizm dostarczy Zachodowi sznurek, na którym on sam się powiesi. Handlować można. I nawet należy. Trzeba jednak wiedzieć z kim nie należy handlować.

chateaux
niedziela, 5 kwietnia 2020, 15:20

Jeszcze 19 stycznia 2020 roku, WHO informowała że koronawirus nie przenosi się z człowieka na człowieka, bo Chińczycy u których przenosił się już od listopada, od 2 miesięcy, ukrywali tę informację przed WHO i światem.

Wariat
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 15:07

Jak jest who po Holendersku H####

Urko
niedziela, 5 kwietnia 2020, 04:07

Co do pogłosek o chińskich oszustwach dotyczących śmiertelności, to jest taki news, ale być może fake, albo po prostu rzecz nie związana: Największy chiński operator komórkowy China Mobile w tym roku stracił ponad 8 mln numerów w porównaniu do końca roku 2019. Dla jasności, przez cały poprzedni rok, nie było ani jednego miesiąca, by ogólna ilość numerów ulegała zmniejszeniu. Tzn. dodanych nowych numerów było zawsze więcej niż kasowanych. Może to nic nie znaczy, a może jednak coś...

gnago
czwartek, 9 kwietnia 2020, 15:57

JA osobiście nie opłacam dwóch kart sim jedną w aucie drugą w lapie . Zwyczajnie siedzę w domu to naj luj mam płącić za coś z czego nie korzystam. To samo dotyczy Chin , jak zamknięty na kwarantannie miał doładować konto, jak zwykle robił to za rogiem w sklepiku . O faktach dowiemy się za parę lat

Transformers
niedziela, 5 kwietnia 2020, 14:57

8mln kart w ciągu roku dla największego operatora sieci komórkowej na świecie to... nic nienormalnego kolego. Wirus jest pochodzenia naturalnego. Niezależnie od tego jak Chińczycy się zachowali to Europa i USA przespali sytuacje za co ich społeczeństwa płacą.

Tyle w temacie
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 08:51

Wszyscy operatorzy zgłosili utratę ponad 21 mln klientów. Gdy w zeszłym roku w tym samym okresie zyskali 24 mln. Metodą bilansu można ocenić ze jest ujemny na ponad 40 mln. Co do Chińczyków. 31 grudnia Chiny zgłosiły do WHO że mają nowego wirusa, który rzekomo nie jest groźny dla człowieka. 16 stycznia WHO potwierdziło tego fake newsa. Najbardziej zaufana organizacja wraz z Chinami wywołała pandemię. Żaden najbardziej pokrętna argumentacja t e g o nie zmieni. Chiny i WHO. Tylko Tajwan, który nie wierzy w ani jedno słowo Chin, się obronił.

Urko
niedziela, 5 kwietnia 2020, 22:14

Nie wiem mimo wszystko to ciekawe. Może ludzie tam mają już za dużo kart sim i przy innych problemach nie czuli parcia na kupowanie nowych. Poza tym, to było w tym roku, a dokładniej w ciągu 3 miesięcy. Co do pochodzenia wirusa, to masz oczywiście rację. Nikt nie musi tworzyć w laboratoriach bardziej zabójczych wirusów, skoro mimowolnie robi to medycyna i transport lotniczy. Im wymyślamy lepsze leki i szybciej podróżujemy, tym większa szansa, że nowe zabójcze mutacje się rozpowszechnią. Wcześniej zmutowany zbyt zabójczy wirus, który za szybko wszystkich w okolicy pozabijał, bywał co najwyżej lokalnym epizodem i nie miał żadnych szans na stanie się pandemią.

Marek
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 19:37

Wirusy może nie robiły. Robiły za to bakterie. Przyczyniał się do tego Jedwabny Szlak.

Geopolityka
sobota, 4 kwietnia 2020, 13:46

Polska powinna wykupić Chiny znajdujące się w kryzysie związanym z epidemią koronawirusa oraz nałożonymi sankcjami przez USA. Była by to niezła baza surowcowa i produkcyjna dla Polski we wschodniej Azji. Wykupienie tego kraju przez Polski rząd spowodowałby w dalszej przyszłosci, że Polska stała by się mocarstwem światowym. Mielibyśmy najludniejsze państwo na świecie. W dodatku taki ogromny rynek wewnętrzny spowodowałby zbyt na masę produktów wytwarzanych w naszych rodzimych fabrykach i zakładach nad Wisłą!

sobota, 4 kwietnia 2020, 20:59

Polska powinna pomyśleć o tym, żeby maksimum produkcji lokalizować u siebie.

Popieram
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 09:00

Absolutnie tak. Zawsze, nawet jeśli mielibyśmy zapłacić trochę drożej. Ale powinien to być ruch ogolnopolski , społeczny, powszechny. Popytu wewnętrznego żadne manipulacje z zewnątrz nie zmienia, lub bardzo mało. Pieniądze trzymać tylko w polskich bankach, choćby głupie paliwo kupować na polskich stacjach paliw, lekarstwa tylko w polskich sieciach aptek, głupie ciastka tylko z kodem paskowym od 59..., bo wtedy pieniądze zostają w Polsce. W takich Niemczech nie ma absolutnie żadnej gazety, w której przewagi kapitałowej nie ma podmiot niemiecki. Absolutnie wszelkich dostawców czy przewoźników szukać w Polsce. Wydany w Polsce pieniądz, w polskiej firmie - wraca.

Sarmata
piątek, 3 kwietnia 2020, 16:49

Ten sam wywiad który twierdził że Irak ma broń chemiczną i do teraz jej szuka?

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 3 kwietnia 2020, 21:08

A nie miał ?? woda z Eufratu to była broń chemiczna której spożycie równało się co najmniej rakiem.

pytajnik ?
piątek, 3 kwietnia 2020, 23:15

A teraz można ją już spożywać ?

Marek
piątek, 3 kwietnia 2020, 18:46

Tajwan zna Chiny kontynentalne jak mało kto. Od lat trzymają się na muszkach. Dlatego nie jest mi potrzebna opinia amerykańskiego wywiadu. Jeszcze mniej potrzebne mi są te bzdury, które wypisują Rosjanie. Wystarczy mi to, co mówi na ten temat Tajwan. Wiedział, że Chińczycy kłamią. Przygotował się odpowiednio i dobrze na tym wyszedł.

Olo
sobota, 4 kwietnia 2020, 13:31

tak, właśnie na Tajwanie w styczniu przeprowadzono badania genotypu koronawirusa, dzięki temu już wiemy że ten wirus pochodzi z USA

Zdrowy jesteś??
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 09:03

Hm. Amerykański wirus, wykryty w najwiekszym wojskowym chińskim laboratorium, rozpowszechniony przez podróżujących z Chin, ukrywany miesiącami przez Chiny, które jak już wiemy kłamały nt wszystkiego co dotyczy wirusa z Wuhan. Ale te Stany są wredne, tak zmanipulować.... CHINY???

sff
środa, 22 kwietnia 2020, 21:09

amerykański wirus stworzony w 2015 na uniwersytecie Płn. Karoliny, opatentowany w 2016. Jesteś zbyt wycofany aby znaleźć sobie podstawowe informacje?

XRAF
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 02:04

Niech żyje chiński wywiad!

Transformers
środa, 8 kwietnia 2020, 15:20

Nie. Niech żyje NSA!

Olli
piątek, 3 kwietnia 2020, 18:20

Nie, ten wywiad, ktory twierdził, że nie było wybuchu w Czernobylu, że nie zatonął Rosji żaden Kursk, i że na Krymie nie było rosyjskich żołnierzy. Wiesz daruj sobie, jak nie masz nic do powiedzenia. A informacje o zamilknięciu ponoć aż 21 mln "komorek" podali operatorzy chińscy, a nie amerykański wywiad. Ale czy taki "prawdziwy rosyjski sarmata" może wiedzieć co raportują sami chińczycy??

wymagajmy więcej od Chin!!!
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:31

Ja tylko na jedna rzecz chcę zwrócić uwagę, wszyscy chwalimy gwiazdy za wspieranie walki z wirusem, choć to też nie do końca cała prawda (każdy nowy post jest sowicie opłacany przez portale INST czy TWE), teraz De La Hoya wyzywa Mayweathera w szczytnym celu, a czemu świat nie zacznie domagać się zapłaty od Chin? Oni na tym zarabiają krocie, jakieś czerowne, komunistyczne du**i łykają teraz miliony z rękawiczek, maseczek, a świat milczy, coś jest nie halo!!!

Transformers
niedziela, 5 kwietnia 2020, 12:17

Chinom absolutnie nic nie jesteś w stanie narzucić. Nie możesz również wymagań żadnych stawiać w wyniku epidemii korona wirusa. Nie są niczemu winni. Jednym słowem BREDZISZ

bvlbn
środa, 8 kwietnia 2020, 21:03

A po co narzucać? Jak nikt będzie tam kupować same zdechną.

To ty bredzisz
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 09:09

Chiny wcale niby nie są winne, że aresztowały lekarza Li Wenyuanga, gdy jeszcze na początku grudnia upublicznił "chińskiego wirusa"? Chiny nie są winne cenzury o nowym wirusie? CHINY nie są winne fałszywemu raportowi z 31 grudnia wysłanemu do WHO, że ten nowy wirus nie jest groźny dla człowieka? CHINY nie są winne, że mając zdiagnozowanego wirusa ponad miesiąc czekały żeby wprowadzić u siebie reżim sanitarny? Że też masz czelność pisać t a k i e rzeczy???

XRAF
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 02:05

Mao Zedong wiecznie żywy!

Prawda
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:08

Słusznie! Kiedy skończy się atak niewidocznego wroga należy wystawić Chinom rachunki za straty w gospodarkach państw które wirus dopadł. Następnym razem inni będą ostrożniejsi.

Reaper
piątek, 3 kwietnia 2020, 18:11

Nie, tak wygląda skuteczne prowadzenie polityki międzynarodowej i planowania strategicznego, przekuwane na realne korzyści i realizację celów.

Hanys
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:19

Wywiad USA twierdził też że Saddam ukrywał miliony ton broni chemicznej, więc... niech się zajmą epidemią u siebie bo już biją wszelkie rekordy :)

Davien
wtorek, 7 kwietnia 2020, 01:49

No i popatrz , znależli ta broń chemiczna u Saddama wiec znowu kosmiczna wpadka panei hanys.

ciekawy
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:16

Saddam gazował swoich obywateli i to jest FAKT. Co ma to wspólnego z chińskim wirusem rusofilu-amerykanofobie?

gnago
czwartek, 9 kwietnia 2020, 16:01

Z jankeską pomocą, bo to oni zaopatrywali go w gazy bojowe przeciw gł. wrogowi w rejonie Iranowi. Ale przeliczyli się Saddam wszystko co zostało zużył na Kurdów i arabów bagiennych . I tak pretekst okazał się dęty

johann
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:08

Te nie dobre Chiny i ten komunistyczny reżim schował głęboko przed satelitami wojskowymi i wywiadem amerykańskimi ilość chorych a teraz potajemnie podrzucił na lotniskowiec łodzią podwodną by razić wirusem w żołnierzy amerykańskich ....??? Jeszcze ktoś z naszych kowbojów wierzy w te brednie administracji USA !!! Bo ja nie ...w porannej audycji info przed 8.00 Prof. Generał ( ekspedycja polskich naukowców )wyjasniał jak stało się z Włochami i innymi rejonami blisko ALP . Jak zlekceważono ( pomylono ) doniesienia od listopada o rzekomej GRYPIE ...A w styczniu Już laboratorium w Monachium pracowało nad COVID-19 tam jest polka w tym szacownym prywatnym laboratorium ....? Kto kogo oszukuje - Unia ... TSUe już stawia pod pręgierzem Polskę , Czechy,Węgry ...za nie przyjmowanie uchodzców na swoje terytorium . Tym się teraz zajmuje - kochana unia Europejska zamiast WIRUSEM ...KTO TO ZROZUMIE ....będzie miał Nobla ????? No ale w Świat poleciało przez media iż CHINY UKRYWAŁY .

wert
piątek, 3 kwietnia 2020, 18:08

chiński gigant Tencentna na swojej stronie pokazał dane które po kilku godzinach pokryły się z oficjalnymi. Skreeny licznika wskazały 154023 zakażeń gdy oficjalne dane były 10X mniejsze liczba podejrzanych wynosiła 79800 oficjalne 4x mniej, liczba zgonów to 24589 oficjalne 304. Dziennikarze "Epoch Times" ustalili że dane prowincji Shandong dotyczące liczby zakażonych zaniżono 52x. Krematorium w Hankou paliło ciała cały luty przez 24 godz/dobe w 20 piecach! Od 23 marca krematorium dzielnicy Wuchang w Wuhan ogłosilo że wyda codziennie 500 urn i wydawanie zakończy po 12 dniach. W Wuhan jest 8 takich krematoriów. Do momentu blokady miasta wydały już 16 tyś urn. Łącznie daje to 64 tyś urn przy oficjalnych danych dla Wuhan 2,5tyś zmarłych

wieslaw
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:22

co za bzdury

myślenie nie boli...
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:18

śmiertelność SARS w 2003 r. w Chinach miała wynosić 6%, podczas gdy w Kanadzie 12,2% - komu wierzysz?

Fanklub Daviena
piątek, 3 kwietnia 2020, 09:04

W USA dowódca lotniskowca podał prawdziwą skalę, to go zwolnili... :)

1stCav
sobota, 4 kwietnia 2020, 00:57

Zwolnili go za zrobienie medialnego cyrku i ominięcie drogi służbowej.. I tak nieźle bo w Rassiji nie jadł by już białego chleba nad Morzem Czarnym tylko czarny chleb nad Morzem Białym. Zobaczysz co się będzie działo w Rassiji po paradach 9.05... Idiotyczne manify 8.03 w lewackiej europie to przy tym pikuś.

Transformers
niedziela, 5 kwietnia 2020, 12:19

Nie to nazywa się uciszeniem ludzi niewygodnych a rzeczy takowe zdarzały się w historii USA często np. Kapitan USS Indianapolis. I to tyle w temacie obłudy tzw. Wolności słowa

Davien
wtorek, 7 kwietnia 2020, 01:53

A niby kto uciszał kmdr. McVaya?? skończ moze opowiadac bajki

Transformers
środa, 8 kwietnia 2020, 09:03

Dowództwo US. Navy. Może ty skończ bredzić.

piątek, 10 kwietnia 2020, 08:56

On się zna, no on widział AIM-120 w 1973 roku.

1stCav
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 11:04

Zgadza się. Tyle, że w jednych krajach ucisza się na chwilę a w innych na zawsze.

Co za bełkot propagandy
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 09:12

Uciszenie miliarda chińczyków i zatajenie przez dwa miesiące infirmacji o wirusie, to pewnie dla ciebie dowód wolności słowa?? Ale aresztowanie dlchinskiego doktorka, który zaczął pierwszy głośno mówić o wirusie to juz nie jest uciszanie?

wola
piątek, 3 kwietnia 2020, 08:49

Chiny zwróciły USA tylko to co oni im zostawili w Wuhan.

Ot co
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 09:16

Chiny kupiły od naukowców USA wirusa w celach badawczych. Ale go udoskonaliły i pięknie rozsiały po całym świecie. Bo przeciez każdy wie, jak przez całe dwa miesiące Chiny ukrywały jego uwolnienie w Wuhan, a potem wszystkie informacje nt tego wirusa. Ilość kłamstw chińskich powala.

Bene
piątek, 3 kwietnia 2020, 07:23

Chiny wygrały 3ws zanim wybuchła. Pora się opamiętać i zacząć kupować nasze a nie bajdurzyc o patriotyzmie.

edwsdd
sobota, 4 kwietnia 2020, 13:02

Chiny żyją z tego, co wyprodukują u siebie i wyślą w świat. Świat zaś ma kłopoty, które sprawią, że nie będzie u nich kupować nawet jeśli będzie chciał. Wątpię, żeby po wszystkim był tak bardzo chętny do kupowania tam jak wcześniej, nawet jeśli będzie mógł. O jakiej wygranej mówisz?

Bumer
sobota, 4 kwietnia 2020, 19:43

Dokładnie. Przecież była na sprzedaż firma produkująca chipy i Chiny chciały ją kupić,a nie kupiły bo im na to Trump nie pozwolił.

Marek
wtorek, 7 kwietnia 2020, 20:54

Nie tylko on. Niemcy także już zaczynają pokazywać im środkowy paluszek.

Sarmata
sobota, 4 kwietnia 2020, 18:23

No to gdzie kupisz? Masz wybór?

edwsdd
niedziela, 5 kwietnia 2020, 20:29

Dziś nie. Ale jutro albo pojutrze?

hej
piątek, 3 kwietnia 2020, 04:05

Już towarzysze amerykanie odwracaja kota ogonem? Okazało się że "tylko grypa" która była zdaniem trumpka "pod kontrolą" dojechała ich pozbawione dyscypliny państwo gorzej niż kogokolwiek i już szukamy winnych poza granicami? 200 tysięcy zarażeń i dalej nie potrafią wprowadzić kwarantanny? Będzie 200 tysięcy trupów, lepiej niech się modlą że znajdzie się wtedy wróg zezwętrzny w którego jeszcze ktokolwiek będzie wierzył.

Jakby nonsens?
sobota, 4 kwietnia 2020, 16:31

Za to "polska grypa" zaraziła tylko w lutym ponad 800 tys Polaków! I tylko w lutym na tę grypę zmarło oficjalnie 23 osoby. Bez pandemii! I mmo 800 tys chorych - nikt nie chciał żadnego stanu wyjątkowego, a Polska żyła normalnie. Za to od marca mamy megapandemicznego-wirusa, który sprawił, że profilaktyczna kwarantanna objęła u nas "aż" 160 tys czyli 4 RAZY mniej, i to nie chorych a tylko podejrzanych. No i zmarło nam 70 osób. Czyli.... tyle samo co każdego roku o tej porze. I co gorsza dokładnie na te same choroby co zawsze o tej porze roku: zapalenia płuc, obturacyjną chorobę płuc, przewlekłe stany zapalne mięśnia sercowego, astmę, ostrą niewydolność układu sercowo-naczyniowego, nieswoiste zatrzymanie akcji serca i kilka innych chorób pochodnych. Tyle, że teraz u każdego z tych pacjentów dodatkowo, mając już pod ręką niestniejace rok temu testy na koronawirusa, tak długo szukano wirusa, aż go znaleziono. I dzięki temu nasi starsi obywatele nie umierają już na znane nam od lat choroby, tylko na mega zarazliwego wirusa, który jak już nadmieniłem zaraził dotąd aż 4 razy m n i e j pacjentów niż mniej zaraźliwa, nie wywołująca pandemii i znana nam od 100 lat zwykła sezonowa grypa. Zwykła grypa, 8 stetk tysięcy chorych, podobna liczba zgonów, a z drugiej strony niby straszliwy, zjadliwy wirus którego mimo tej straszliwej zjadliwosci podejrzewa się dopiero o potencjalne zarażenie tylko 160 tysięcy?

1stCav
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 08:45

Wypisujesz takie bzdury że aż się odechciewa komentować. To że w Polsce nie mamy takiej tragedii jak We Włoszech czy Hiszpanii zawdzięczamy wyłącznie szybkiemu zamknięciu szkół. To był krok najważniejszy i "zdjął" z ulic i środków komunikacji miejskiej 50% ludzi. Od razu też duża część zaczęła pracę zdalną i to też mocno wyludniło ulice. Zwykła "grypka" nie zeżre Ci płuc tak jak to dziadostwo i zdecydowanie nie życzę Ci żebyś gdzieś tego wirusika załapał pomimo niewątpliwego waloru edukacyjnego.

gnago
czwartek, 9 kwietnia 2020, 16:04

widzę emocje propagandy a gdzie ROZUM i dedukcja oparta na analizie danych jak powyżej?

nom
sobota, 4 kwietnia 2020, 22:20

doucz się , poczytaj, a dopiero potem opowiadaj brednie. myślisz że to wielki spisek ? mądrzejsi od ciebie myślą o reakcji na tego wirusa

SOWA
niedziela, 5 kwietnia 2020, 16:12

Niestety on pisze prawdę. W tej kwestii powoli przerywają zmowę milczenia znani wirusolodzy. Wy dalej wierzcie w mega wirusa. Są tacy co wierzą w Boga czarnego węża itd. Wirusa nie należy lekceważyć, tylko odizolować osoby chore i będące w grupie ryzyka. Natomiast zamknięcie wszystkich w domach ma na celu przykrycie mega wielkiego krachu finansowego bo sensu to nie ma.

spoko
wtorek, 7 kwietnia 2020, 00:37

znani wirusolodzy Znani tylko tobie i kremlowskiej propagandzie

1stCav
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 09:26

Na szczęście zawsze są tacy uświadomieni którzy Znają Prawdę jak Ty:) Zamknięcie ludzi w domach właśnie POWODUJE krach finansowy ale niestety innego wyjścia nie ma. Gospodarkę odbudować można tylko najpierw musi mieć ją kto odbudować... Myślę że w Twoim przypadku pobyt na OIOM pod respiratorem bardzo rozszerzyłby Ci horyzonty ALE oczywiście niczego takiego nie życzę. Dużo zdrowia:)

Marek
wtorek, 7 kwietnia 2020, 20:56

Coś mi się widzi, że Szwedzi zaczynają mądrzeć. Cóż. Lepiej późno, niż wcale.

Smutne ale prawdziwe
piątek, 3 kwietnia 2020, 18:43

200 czy 300 tys chorych nie ma w skali USA znaczenia. Tam umiera rocznie ok 3 mln ludzi. Rok w rok. A średnio w Chinach umiera bez korona wirusa ponad 12 mln. Rok w rok!! Gdy tymczasem w Chinach w ciągu paru tygodni zamilkło ponad 21 mln komórek, same z siebie?? I to gdy w tym samym okresie ale rok temu, w Chinach przybyło ponad 24 mln komórek?? Trump sobie poradzi, niech cie "antyamerykańskie sumienie" nie boli. Pomyśl o milionach "zamilkłych na wieki" Chińczyków.

gnago
sobota, 4 kwietnia 2020, 11:59

ciekawe jak zasilisz konto w sklepiku jak zamknięte albo drzwi ci policjanci zablokowali łańcuchem. Ile ludzi u nas zasila konto w sklepie, bankomacie

Prawnik
wtorek, 25 sierpnia 2020, 13:41

U nas ludzie placa osobiscie rachunki za prad i gaz, w chinach uzywaja do tego POLECENIA ZAPLATY. Chodzi o to ze chinole nie rezygnuja WYLACZNIE z prepaidowych kart. Abona0menty w 210wieku placa sie same z konto. Chinczyk nawet za autobus placi telefonem z nfc i weechatem a nie kasije bilety.

Sarmata
sobota, 4 kwietnia 2020, 18:25

No i po co zasilac te konto jesli firma nie pracuje? Wystarczy jeden prywatny telefon, po co jeszcze robic sobie koszty gdy i tak nie ma pieniedzy.

Prawnik
wtorek, 25 sierpnia 2020, 13:42

bo ma abonament a nie prepaida

Pentagram
piątek, 3 kwietnia 2020, 12:27

Kolego lepszy Trump od Obamy I tak AMERYKAŃSKIE SPOŁECZEŃSTWO MYŚLI nawet takie lewackie CNN odwrócilo kota ogonem

Yugol
czwartek, 2 kwietnia 2020, 20:09

No no co niektóry się nieżle obłowią.Żeby uratować biznes lub ruszyć na nowo od zera wiadomo KREDYT !!! A za rok pewnie ruszy sprzedaż magicznej mikstury na COVID albo nawet obowiązkowe szczepienia. Nawet złotem będą płacić.

poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:20

Ty jak rozumiem szczepić się nie zamierzasz. Myslisz że przeżyjesz?

Orthodox
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:20

Jeśliby uwierzyć w spiskową teorię dziejów, możnaby zaryzykować teorię, że Chiny mogłyby poświęcić kilka, kilkadziesiąt tysięcy osób i chwilowe zawirowania gospodarcze dla większych korzyści. Już dzisiaj wiadomo, że zdecydowanym zwycięzcą po tej zawierusze będzie Państwo Środka. I to zwycięzcą przez KO.

wert
czwartek, 2 kwietnia 2020, 22:39

wykończenie odbiorców towarów nazywasz wygraną? Guzik prawda. Będzie atomizacja i złamanie łańcuchów dostaw, kto będzie kupował? Państwa Europy pozmieniają rządy. Na bank Włosi, Hiszpanie, możliwa i Francja. UE przedefiniuje role państw narodowych które nabiorą znaczenia. Wyszehrad będzie przykładem. Jedynie Niemcy będą dążyć do starego. Chiny czeka smuta

Kałboj
sobota, 4 kwietnia 2020, 16:13

Wszystko będzie zależeć czy kolektywnie świat będzie po tym wszystkim domagał się zadośćuczynienia.

Marek
sobota, 4 kwietnia 2020, 12:23

Możesz mieć rację. Z Niemcami też nie wiadomo jak będzie. Mimo tego, że to bogate państwo 79696 zakażeń i 1017 ofiar śmiertelnych, oraz paraliż gospodarki da im do myślenia. Nie tylko im zresztą. W Rosji na dzień wczorajszy było już 3 548 zakażeń i 30 ofiar śmiertelnych. Wczoraj ujawniono tam 771 nowych przypadków. A wiadomo, że Rosjanie zaniżają. Ceny ropy poleciały na pysk, więc Rosja traci. Nie wykluczone, że nawet oni po wszystkim nieco chłodniej będą podchodzili do "przyjaźni" rosyjsko chińskiej.

jm
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:25

Też mam wrażenie, że globalizacja zostanie ograniczona. Chiny mają takie pandemie regularnie co 10 lat. Tyle, że do tej pory robili porządek na własnym podwórku, a teraz g... się rozlało. To da wielu firmom dużo do myślenia.

Andrettoni
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:57

W obecnym czasie propaganda USA tak jak i ChRL oraz większości krajów jest mało wiarygodna - to są rywale zainteresowani oczernieniem przeciwnika i przedstawieniem się w jak najlepszym świetle. Mamy internet, a w nim są filmy tworzone przez demokratów oczerniające Donalda Trumpa, pokazujące składanki z jego wypowiedzi. Nie jesteśmy Amerykanami i nie powinniśmy się mieszać w ich politykę przed wyborami, bo nie wiadomo co z tej sytuacji wyniknie. Niby co możemy zrobić? Zbesztać ambasadora Chin? Wysłać ekspedycję karną? Musimy kupować w Chinach środki medyczne i wcale mi się to nie podoba, ale obrażanie ich w takim momencie nie jest mądre. Prawdę mówiąc mam też wątpliwości co do innych krajów - np. niskiej śmiertelności w Niemczech. Jednak to co jest prawdą zostanie zweryfikowane po zakończeniu pandemii przez obywateli poszczególnych krajów Włosi rozliczą swój rząd, Chińczycy swój, Amerykanie swój itd. Jako kraj musimy się przygotować do drastycznej zmiany sytuacji politycznej. Przykładowo co stanie się w Rosji? Nie jest wykluczone, że w Rosji, Chinach czy jakimkolwiek innym kraju nie dojdzie do przewrotu i za rok obecni wrogowie staną się przyjaciółmi. Możliwe, że niektóre kraje po prostu się rozpadną i dogadamy się z krajami, których obecnie nie ma. Nie wiadomo czy Włochy nie wyjdą z UE i się ona nie rozpadnie. Mamy problemy "na własnym podwórku". Polska jest jednym z niewielu krajów, które są stabilne, a stabilność może się okazać jedyną walutą, która jest coś warta.

Marek1
piątek, 3 kwietnia 2020, 08:26

No z tą stabilnością Polski, to ja bym jednak NIE przesadzał. Niestety, ale został całkowicie zmarnotrawiony b. dobry okres prosperity gospodarczej(2009-2019), a jej efekty zostały w sposób zupełnie idiotyczny przeznaczone przez polityków-dyletantów na kupowanie głosów elektoratu. Sztandarowy program 500+ mający radykalnie poprawić syt. demograficzną Kraju, NIE spełnił swego podst. zadania(dane GUS), a wręcz przeciwnie totalnie zdemotywował Polaków ekonomicznie. Teraz jesteśmy w sytuacji, gdy o odebraniu przywilejów płacowych mowy być juz nie może, bo groziłoby to buntem społecznym, a rządząca partia stanęła przed "ścianą" budżetową spowodowaną drastycznym zmniejszeniem wpływów z "wyłączonej" gospodarki i dramatycznie rosnących kosztów kryzysu wywołanego przez pandemię. PiS myślący jak wszyscy polscy politycy w kategoriach co najwyżej 4-letnich(kadencja Sejmu) zderzył się ze skutkami własnej nieudolności, braku wyobraźni/kompetencji oraz tzw. czarnym łabędziem w gospodarce(pandemia). Może teraz albo zadłużać Kraj na dekady, albo stracić władzę absolutną odbierając dziesiątki mld PLN swemu elektoratowi, którego głosy kupił rozdawnictwem budżetowych środków. Niestety ofiarą cięć finansowych padnie również WP, a szczególnie robiona po dyletancku, b. opieszale i "wyspowo" modernizacja PSZ ...

Stefan
niedziela, 5 kwietnia 2020, 14:01

Twoje wywody są na poziomie muchy chodzącej po ekranie telewizora, która na tej podstawie tłumaczy zasady reklam telewizyjnych. Łatwo piszesz "zmarnotrawione", "wyłączone", lecz nie uzasadniasz w żaden sposób. Piszesz jakby to były pewniki. Prawda jest taka, że zmieniono jedynie kierunek przepływu dywidendy obywatelskiej. Z korzyścią dla obywateli. Piszesz "zdemotywował Polaków ekonomicznie". Czyli co się stało? Bo nie wytłumaczyłeś? Że Polacy przestali pracować za pół najniższej stawki? Że kobiety zajmują się małymi dziećmi w domach, zamiast zapitalać na pół etatu i na "czarno"? Że spełnieni zawodowo single mniej się śmieją z "łopaciarzy i dzieciorobów"? A może uzasadnij wyższość ekonomiczną poprzedniego podziału dywidendy. Wytlumacz mi, bo uważam, że 5 milionów Polaków pracujacych poza Polską na PKB krajów ościennych, to efekt poprzedniego rozwiązania polityczno-ekonomicznego. W kwestii turystyki dodam, że wydawanie konkretnej gotowizny w obcym kraju za patrzenie na to samo Słońce, to jej bezzyskowe wyprowadzanie za granicę (chyba, że koszty życia na wakacjach są niższe niż w Polsce, a zyski zgarnia rodzima firma inwestująca w kraju). Reasumując: zastosowanie zasady renty obywatelskiej w formie programu 500+ znacznie zmniejszyło poziom nędzy, zmniejszyło przestępczość, poprawilo warunki płacy i płacy. Pieniądze z tego źródła są głównie wydawane w kraju, poprawiając popyt na towary podstawowe, tym samym stymulując podaż i wpływając na przepływ towarów i wykorzystanie usług. Poprzez podatki część pieniędzy wraca do budżetu krajowego. To tak, jak podlewanie ogródka. Zatem Marku 1 zwreyfikuj swój pogląd na ten temat.

bender
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 14:51

Tylko, że 500+ nie jest żadną dywidendą obywatelską, a zwykłą korupcją polityczną, kupowaniem elektoratu. Oficjalnie miało podnieść dzietność, której nie podniosło, ale za to faktycznie zadziałało stymulująco na wydatki konsumpcyjne (stare samochody i nowe telewizory bardziej niż środki pierwszej potrzeby) i przywiązało sporo wyborców do PiS. Celem programu nie jest (bo niby jak miałoby to działać) zmniejszanie przestępczości czy poprawa warunków pracy i w obszarach tych żadnych też zmian związanych z 500+ nie zaobserwowano. Jeśli państwo miało wolne środki (to akurat dyskusyjna teza), to czemu nie wydało ich na inwestycje, poprawianie infrastruktury w obszarach zapuszczonych, na innowacje czy choćby mikroprzedsiębiorczość? Środki z prosperity gospodarczej zostały po prostu przejedzone w imię zdobycia władzy przez jedynie słusznych. Skutkiem ubocznym jest niepokojący trend dezaktywacji zawodowej kobiet i rosnące obciążenia socjalne państwa. Przykład muchy, choć ciekawy literacko, jest zupełnie nieadekwatny merytorycznie i nieco niepokojący psychiatrycznie (rozmawiasz z muchami?).

Stefan
czwartek, 9 kwietnia 2020, 02:19

《500+ ... jest .. kupowaniem elektoratu.》 Idąc tym tokiem rozumowania, to rząd przewiduje jednak uczciwie wybory, skoro elektorat "kupuje". A na poważnie: ten elektorat, to są Obywatele Rzeczpospolitej. Obywalele produkcyjni i przedprodukcyjni. Obywatele, o których Rząd dbać powinien, bo po to jest. Program 500+ jest sposobem na zmianę kierunku przepływu dóbr. Bilans się nie zmienia, bo nie może. Dóbr nie jest ani mniej, ani więcej, jedynie zmieniają się ich konsumenci. 《niepokojący trend dezaktywacji zawodowej》Oj. To dlatego, że ta dywidenda jest na tyle mała, że nie zainicjowała odzewu na rynku pracodawców. Z jednej strony kobiety już nie muszą się zarzynać, z drugiej pracodawcy chcieliby po staremu: zatrudniać "na czarno",oszukiwać na ubezpieczeniach, płacić stawki głodowe. Po prostu jeszcze rynek pracodawców nie zareagował na brak tanich pracowników. Zasada u pracodawców jest taka: rejestracja na najniższą krajową a wypłata na rękę dwukrotnie większa. Gdy pracownik zachoruje, to jest tragedia w jego rodzinie. Jak idzie na emeryturę, to dostaje połowę tego, co mu się uczciwie należy. Pracodawcy po prostu pracowników okradają. Szef jeździ dwa razy do roku na wakacje "do raju". Kupuje nowe, luksusowe samochody do użytku osobistego. Jada obiady po 100 zł od osoby. A Ty mówisz "przejedzone"? Boś biedy nie doświadczył.

bender
czwartek, 9 kwietnia 2020, 10:44

Stefan, jeszcze raz, bo mylisz pojęcia. W jaki sposób program darowizn uzależnionych od ilości dzieci w rodzinie ma wpływać na poprawę warunków pracy? To nie jest jego celem, 500+ nie ma narzędzi, żeby coś takiego wymusić. Jeśli faktycznie występuje taka reakcja rynku, że warunki socjalne się poprawiły, to raczej z powodu problemów z dostępnością pracowników, a nie z powody 500+. Nie daj się oszukiwać. A co do korupcji, to nie ja, ale partia rządząca straszy wyborców, że "inni zabiorą wam 500+, a my jesteśmy dla was dobrzy, bo rozdajemy kasę". W Polsce mamy całą masę programów i osłon socjalnych, ale nie tak medialnych i bogatych jak 500+. Jak pracownik zachoruje, to ZUS ma mu płacić, a nie ma się ratować wydając pieniądze z datku na dzieci.

gnago
piątek, 10 kwietnia 2020, 08:25

wyteż samodzielnie umysł jeśli pracownica robiła za te 1600 złotych a dostaje te 2x500 + to rezygnując z przedszkola wychodzi na plus rzucając tą "korzystną" pracę Pracodawca musi dać więcej aby opłacała się tej pracownicy zatrudnić się z powrotem

bender
piątek, 10 kwietnia 2020, 16:08

Przecież napisałem, że negatywnym skutkiem ubocznym jest dezaktywizacja zawodowa kobiet. Celem programu socjalnego mającego pobudzić dzietność nie może być redukcja zatrudnienia. To co bierzesz za pozytyw jest negatywnym skutkiem ubocznym rozdawania kasy.

Marek
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 23:10

A co mnie obchodzi 500+ Nie obchodziło mnie nigdy i nie obchodzi teraz. Zamknęli szkoły, kiedy było mało przypadków? Zamknęli. Skończyli z imprezami masowymi w tym samym czasie? Skończyli. Skończyli z masowym chodzeniem do kościołów? Skończyli. Policja i Straż wypisuje kwity przeróżnym idiotom? Otóż wypisuje. Mało tego. W pewnym bloku mieszkalnym wykryto dwa przypadki zakażenia w różnych mieszkaniach i zrobiono całemu blokowi kwarantannę. Całkiem słusznie. Skoro mieszkańcy bloku zachowywali się nieodpowiedzialnie, to należy zaspawać drzwi i jedzonko dostarczać przez okno. Będzie nauczka dla reszty. Testów nie ma tyle, co trzeba i nigdy ich nie będzie ich dość. Opozycja też by nie miała, choć dużo krzyczy, bo teraz nie rządzi, W moim przekonaniu, gdyby rządziła, byłoby gorzej niż jest. Dłużej trwałyby swobody obywatelskie. Skutek byłby taki, że od klientki zaraziłaby się fryzjerka. Od niej zaraziłyby się jej klientki. Te zaś przyniosłyby świństwo mężom, dzieciom i rodzicom. Opozycja chciałaby, żebyśmy byli bardziej "Euro". A to skończyłoby się tak samo jak u Włochów Niemców, Francuzów, czy u nieszczęsnych Hiszpanów. Wybory mi tu nie pasują. Ale stawiam dolary przeciwko orzechom, że ich nie będzie. Brakuje mi też tego, że kwitów nie może wypisywać Wojsko i WOT. I tego, że funkcjonuje prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Co znaczą spacery po całym mieście z psem? Co znaczą rowerzyści jeżdżący po całym mieście, bo mają pretekst? Powinno być jak z decyzją administracyjną sanepidu. Najpierw zapłać, potem się skarż. Sądy nie robią teraz rozpraw? No to dobrze. Skrzący się długo czekają? Jeszcze lepiej. Nawet jak wygra w sądzie, to długo na to poczeka jeden z drugim idiota. Mają się bać służb i wojska bardziej od wirusa. Nie mają prawa przez bezmyślność zarażać salowych, pielęgniarek, lekarzy, ani tych co ich pilnują. Tak samo jak nie mają prawa do tego, żeby zarażać Pań sklepowych, które ich obsługują, ani do tego, żeby przez lekkomyślnie spowodowane zakażenie paraliżować swoje własne zakłady pracy. Lokalni pijaczkowie? Izby wytrzeźwień się zamykają? A czemu? Bo ktoś tam się nie chce zakazić? Nikt nie chce. Ale to jest wojna. Niech robią za izolatoria dla pijaczków. Trafił tam jeden z drugim? Ok. Niech siedzi pod kluczem, jak chla. I tak na ogół są to stali pensjonariusze. Nieuprzejmie żądam od obecnych władz, żeby przykrócić co nie zostało przykrócone do tej pory. Nikt nie wie jak to długo potrwa. Ale w Brazylii gdzie jest ciepło nie roznosi się za bardzo, mimo tego, że nie mają obostrzeń i zachowują się tak, jak Latynosi. Nie ma szczepionek? Wiadomo, że nie ma. Przytłumić świństwo do czasu, kiedy będą wyższe temperatury. Później zdusić całkowicie. Od tego czasu pilnować wszystkiego, co przyjeżdża z za granicy i czekać na szczepionki abo aż samo zdechnie.

Stefan
czwartek, 9 kwietnia 2020, 02:23

Popieram.

Andrettoni
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:10

W dobie kryzysu podstawą będzie rolnictwo, przemysł wstanie później, a usługi na końcu. Polska wa wydajne rolnictwo i to sprawi, że relatywnie będziemy mieli lepiej niż inni - np. kraje opierające gospodarkę na turystyce. To daje nam pewną stabilizację. Druga sprawa to nasz rząd. Nie chodzi o to, że jest jakiś wspaniały, ale przynajmniej nie zrobił tego co rząd Włoski, Hiszpański itd. Mamy więc drugi plus, bo nie dojdzie do gwałtownego przewrotu politycznego. Lepiej mieć złego dowódcę niż nie mieć żadnego. Tym bardziej, że nasz rząd nie jest wcale taki zły na tle innych rządów. Do Polski sprowadzono rok temu 100 ton złota, mamy hałdy węgla i spore zapasy jedzenia. To nie są luksusy, ale niektóre kraje po prostu czekać może głód. Patrzymy w skali świata. Czym będą płacić kraje, które importują żywność w momencie gdy upadnie petrodolar? Zaoferują ci wczasy? Lepiej jest mieć ziemniaki niż ośrodki wczasowe. Możesz być pewien, że PiS ziemniaki rozda. Co do pieniędzy to na dłuższą metę gospodarka światowa tego nie wytrzyma i Polska bez względu na rząd tego nie wytrzyma. Nawet gdyby dzisiaj znieść kwarantannę w Polsce to nie poprawi gospodarki świata - nie oszukujmy się, że jakikolwiek rząd by mógł teraz coś zmienić. Firmy, które organizowały wycieczki do Włoch nawet bez blokady naszej granicy nie zaczną robić wycieczek do Włoch. Ten kryzys to nie jest kryzys naszego kraju i trzeba to sobie uświadomić. Jak nie ma zbytu to produkcja nic nie da - najwyżej zapełnisz magazyny, bo odbiorcy towaru go nie kupią. We Francji to już nie kwarantanna blokuje ruch towarów, tylko kierowcy odmawiają pracy. To jest po prostu opanowywanie paniki. Nas to omija i niektórym Polakom wydaje się, że to nic wielkiego. Jednak kraje, gdzie umiera dziennie kilkaset osób dzienni po prostu są wystraszone. U nas tej paniki na szczęście nie ma. Co do wojska możemy spodziewać się cięć, ale myślę, że Rosję dotknie to bardziej - po pierwsze epidemia u nich szybciej wzbiera, a po drugie opierają się na eksporcie ropy, której nikt nie kupuje pomimo malejących cen. Jeśli kryzys skończy się zmianą rządu i przewrotem społecznym, to mamy kilka lat spokoju co najmniej, a może w ogóle stracimy przeciwnika. To nie jest tak, że tylko my stracimy na tym kryzysie.

Stefan
niedziela, 5 kwietnia 2020, 21:33

W zdecydowanej większości zgoda. Z tym, że rolnictwo nie startuje tak szybko. Rośliny zależą od sezonowości a zwierzęta rosną z czasem. Mamy jednak banki żywności, które dają czas na wzrost a rośliny i zwierzęta rosną pomimo koronawirusa.

Zgoda
piątek, 3 kwietnia 2020, 18:46

Zgadzam się w większości twoich uwag.

Marek
piątek, 3 kwietnia 2020, 09:16

Andrettoni ma sporo racji. A ty drogi imienniku masz niestety to do siebie, że czasem przesadzasz.

Arkos
piątek, 3 kwietnia 2020, 21:22

Zgadzam się

Dominik
piątek, 3 kwietnia 2020, 00:02

Polska jest stabilna? Najprędzej przewrotu można spodziewać się właśnie tu!

Ha ha ha, cóż za paranoja
piątek, 3 kwietnia 2020, 18:52

Co za bzdury?? Przez podtrzymanie wewnętrznego popytu poprzez 500+ mamy utrzymaną płynność. Nie opieramy gospodarki o eksport jak Niemcy, czy o eksport taniejących surowców jak Rosja. Na pewno wyjdziemy z tego kryzysu bardziej obronna ręka niż Niemcy czy kraje żyjące z eksportu wysoce przetworzonych produktów. Kupując polskie towary podtrzymujemy nasze bezpieczeństwo czy finansowe czy narodowe. Poza Węgrami najlepiej w całej Europie radzimy sobie z wirusem. Pomyśl o Hiszpanii, Włoszech Francji. U nas, przwrot?? Ha ha ha Skąd tak absurdalny pomysł?? Zwariowałeś??

bender
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 15:24

Powinieneś odkleić się od telewizora. Chociaż 500+ jest ogromnym programem, to nie utrzymuje nam żadnej płynności niczego. Mamy spory rynek wewnętrzny, ale przecież nie największy w UE i znacznie mniejszy od niemieckiego. Nieprawdą jest, że Polska i Węgry radzą sobie najlepiej, chociaż przynajmniej na razie sytuacja nie jest tak katastrofalna jak w wymienionych przez Ciebie krajach. Po prostu robimy mało testów, więc mamy mało zarażonych. Właśnie przeczytałem, że w takiej Holandii zwiększono liczbę laboratoriów z 15 do 41 i dzienną liczbę testów do 17 tys z możliwością przeprowadzenia nawet 29 tys testów na dobę. Jak to wygląda u nas?

Marek
wtorek, 7 kwietnia 2020, 21:36

Nie baw się tu w politykę. Nie ma tylu testów ile bym chciał. Generalnie chciałbym, żeby przez miesiąc albo i dłużej testować każdego co pół tygodnia. Tylko, że na razie się nie da. W ogóle wiesz kto do niedawna jeszcze był w stanie je robić w Europie? Jest tego tutaj coraz więcej i mam nadzieję, że tak dalej będzie. Ale myśmy ucięli luzik od razu. I jak ci pisze 1stCav. Statystyki zgonów nie kłamią. Czego mi brakuje? Otóż powszechnego obowiązku chodzenia w maskach. Prosta maska może i nie chroni przed zakażeniem, ale znacząco utrudnia zakażenie innych. W aptekach jednorazówki już są, choć nie było. Firmy szyjące gacie od dawna oferują nadające się po wyprasowaniu do ponownego użycia. Jak komuś żal kasy igła i nitka jest. Coś takiego można uszyć ręcznie na kolanie. Nie umiesz szyć, to zasłoń buzię szalikiem albo czymś podobnym. Dla mnie powinno być takie równanie: buzia - minus osłona w miejscu publicznym kwit, buzia - osłona w miejscu pracy kara dla pracodawcy. Nie ważne jakiego. Skoro na co dzień wyprowadzamy psy w kagańcach, to sami wytrzymamy czas jakiś w niewygodnych maskach.

gnago
piątek, 10 kwietnia 2020, 08:30

Nie powinno być jak przez wieki chorzy w szpitalu , narażeni po kontakcie z chorymi izolowani w hotelach razem z obsługą . Reszta żyje i pracuje normalnie. No i granice zamknięte całkowicie

Marek
piątek, 10 kwietnia 2020, 18:47

Tak powinno być, ale nie będzie, bo to technicznie niemożliwe. Masz kwarantannę oraz tych, co nie wiedzą, że są chorzy i latają po miastach. Lwia część osób na kwarantannie to nie są chorzy. Cześć z nich oczywiście to świństwo ma. Jak umieścisz ich wszystkich razem w nieprzygotowanym do tego miejscu to ryzykujesz, że złapią je wszyscy i sporo z nich umrze. Obsługi także to dotyczy. Wiesz czemu? Dlatego bo po pierwsze nie ma takiej ilości sprzętu, żeby ją zabezpieczyć. Po drugie nie przeszkolisz przypadkowych ludzi w miesiąc. Tak, żeby nie zakażali siebie i innych. Nawet wykwalifikowany personel medyczny tego nie potrafi, co doskonale widać po bardzo wysokich statystykach zakażeń w przychodniach i szpitalach. Tych co nie wiedzą, że są chorzy i nikt o nich nie wie, że są jak wyłapiesz? Będą łazili sobie gdzie chcą i jak chcą, to niebawem załatwią wszystkie zakłady pracy. Masz już wyeliminowane z obiegu komendy Policji. Tak samo, jak masz wyeliminowaną z obiegu komendę Straży Miejskiej. Wiesz czemu tak jest? Bo oni bez żadnych właściwie zabezpieczeń muszą pilnować żeby nieodpowiedzialni idioci nie robili krzywdy innym ludziom, tymczasem część z tych idiotów nawet nie wiedziała o tym, że to świństwo ma.

1stCav
wtorek, 7 kwietnia 2020, 08:20

Bender proszę nie powtarzaj tych medialnych bzdetów o małej ilości testów. Gdybyśmy mieli znacząco więcej zarażonych to mielibyśmy też znacząco więcej pacjentów w szpitalach, na OIOM, pod respiratorami i wreszcie znacząco więcej zgonów. Wirus niewykryty zabija tak samo jak wykryty więc statystyki byśmy nie oszukali.

bender
czwartek, 9 kwietnia 2020, 09:59

Wolałbym się mylić, ale niestety mam rację. Przypadki śmierci z powodu SARS bez wykrycia wirusa (bo nie przeprowadzono testu) nie są klasyfikowane jako ofiary Covid-19. A ponieważ nie da się stwierdzić, czy ktoś jest lub nie ofiarą wirusa bez testu, to statystyki są zaniżane. Jeśli jest tak dobrze z testami, to gdzie one są? Wiesz ile osób możemy przetestować dziennie w Polsce?

1stCav
czwartek, 9 kwietnia 2020, 11:48

Niestety ale nie masz. W sumie to na szczęście nie masz. Gdybyś miał rację to mielibyśmy zapchane OIOMY i szpitale tak jak we Włoszech czy Hiszpani. Zgony to jedno ale ciężkie przypadki procentowo są znacznie częstsze i jeśli mielibyśmy znacząco większy % zakażonych to w szpitalach działoby się to co we Włoszech i Hiszpanii. A chyba zgodzisz się że na szczęście daleko nam do takich obrazków?

bender
czwartek, 9 kwietnia 2020, 13:51

Moim zdaniem strategia lockdownu przynosi efekty w postaci spłaszczenia krzywej zachorowań, ale primo najgorsze wciąż przed nami, secundo jeśli śmiertelność na SARS wynosi jakieś 7% a ciężkich przypadków jest jakieś (nie wiem, strzelam) 30%, to znaczy, że 70% przechodzi chorobę w domach. Najprawdopodobniej zupełnie poza systemem opieki zdrowotnej, bo tych ludzi system nie chce testować. O tyle masz rację, że statystyka zachorowań choć niekompletna, to przynajmniej jest porównywalna z innymi, bo w innych krajach europejskich postępują podobnie.

Marek
piątek, 10 kwietnia 2020, 18:56

Nie wiesz i nikt dzisiaj nie wie co przed nami. Ale patrząc na Amerykę Łacińską jestem ostrożnym optymistą. Gdyby natomiast można się było przestać certolić, tak jak przez źle pojmowane swobody obywatelskie certolą się z tym w całej Europie byłbym wielkim optymistą. Nawet bez wzrostu temperatur.

nom
czwartek, 2 kwietnia 2020, 23:38

na pewno twoja Rosja już kombinuje jak pomóc się rozpaść kilku krajom

poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:23

żeby się sama od tego kombinowania nie rozpadła. W końcu Putin jest w grupie ryzyka.

qmamona
czwartek, 2 kwietnia 2020, 20:38

Mądrego dobrze poczytać.

Ggg
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:18

Covid 19 to zmodyfikowany wirus przez człowieka(Chińczyków),inaczej mówiąc broń biologiczna ,ale oni się nie przyznają .

Arkos
piątek, 3 kwietnia 2020, 21:23

Chyba masz racje

yaro
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:01

niezależne laboratoria przez przebadanie genotypu tego wirusa potwierdziły jego całkowicie naturalne pochodzenie, nie twórz teorii spiskowych tylko odszukaj potrzebne informacje ....

suawek
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:23

"niezależni naukowcy"? :)))

Rosja jest winna
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:03

Niezalezne?? To znaczy czyje, rosyjskie czy chińskie?? Bo najpierw jeszcze w listopadzie doktor Li Wenyuang raportował władzom o nowym wirusie. A 31 grudnia Chiny same zgłosiły nowego wirusa do WHO. Publicznie i oficjalnie. Tymczasem hinduskie laboratorium stwierdziło , że Covid jest "nienaturalny" bo ma 4 dodatkowe aminokwasy, nie występujące w żadnym znanym medycynie korona wirusie!! Za to te same aminokwasy ma... wirus HIV i podobne "odmałpie wirusy"! Tymczasem wirus Covid ma pochodzić od...nietoperzy. A to biologiczna kompletna niezgodność wirusów. Zatem, co c u d natury? Czy może bardziej prawopodobne jest największe chińskie laboratorium w Wuhan? Gdy już wiadomo, że od samego początku mataczyli w sprawie Covidu??

Marek1
piątek, 3 kwietnia 2020, 08:36

Bzdura. COVID-19 jest komponentem broni biologicznej. Własnie międzynarodowe zespoły naukowców koordynowane przez dr. Francis Boyle potwierdziły jednoznacznie, że BEZ ingerencji za pomocą inżynierii genetycznej w patogen SARS niemożliwe byłoby samoistne powstanie COVID-19. Wiadomo nawet KTO i na czyje zlecenie "podrasował" w ub. roku SARS i wywiózł sam patogen i technologię wytwarzania do Chin. Zresztą ci sami naukowcy-debile z Uniwersytetu North Caroline opatentowali w/w technologię, co jest jak najbardziej do sprawdzenia. O ukrywanie i tuszowanie faktów dot. prac nad SARS oskarżone są juz oficjalnie osoby tak z WHO, jak i amerykańskiego CDC.

Reaper
piątek, 3 kwietnia 2020, 18:17

Obywatelu! Nie szerzcie paniki w czasie kryzysu!

yaro
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:08

Bzdura, nie jest. Pasuje ludziom wymyślać idiotyzmy bo się lepiej z tym czują.

jfvjnb
piątek, 3 kwietnia 2020, 12:09

Francis Boyle? HIV to broń biologiczna. Świńska grypa to broń biologiczna. Ten Koronawirus to także broń biologiczna. Gdyby facet żył w czasach Hiszpanki, też twierdziłby, że to jest broń biologiczna.

chateaux
czwartek, 2 kwietnia 2020, 19:14

Nie tworzy, tylko rozpowszechnia.

wert
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:27

99% genomu pochodzi od wirusa z Łuskowca, zwierzątka spożywanego przez chińczyków jako afrodyzjak. Pewność więc wynosi 99%. Wirus jak najbardziej rozwleczony przez Chińczyków i to ONI odpowiadają za pandemie. Zżeranie wszystkiego prowadzi do takich tworów, naukowcy od dawna ostrzegali

Olo
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:08

tak, został stworzony sztucznie z naturalnych elementów na Uniwersytecie Pł. Karoliny w 2015 roku

suawek
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:25

Dżumę i Cholerę też pewnie Amerykanie wynaleźli?

Wątpiący
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:59

Masz niestety mocno nieaktualne wyniki badań względem genotypu tego wirusa i coraz bardziej pewnej ingerencji naukowców w jego strukturę, jak i tzw. niezależnych badaczy i ich laboratoriów.

suawek
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:26

Co to znaczy "niezależnych badaczy"? Ktoś tu chyba nie wie co to są badania naukowe.

Bosman
piątek, 3 kwietnia 2020, 04:08

Pytałem się osób competentnych w tej materii , bo też tak myślałem ale dostałem odpowiedź , że wirus jest pochodzenia naturalnego a wszelkie eventualne mutacje i „weponizacje” byłyby bez najmniejszych problemów wykryte i udowodnione.Osobiście nie mam w tej dziedzinie wykształcenia więc musiałem na wiarę przyjąć to od kogoś kto ma z tej czy podobnej dziedziny doktorat.

gnago
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:21

Tak , owszem naturalnego , ale mutacje jakie w nim zaszły już nie. Rekombinacja genów zostawia ślady i według uwięzionej planety cztery laboratoria potwierdziły te info niezależnie od siebie

Marek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:29

Nie można jednak wykluczyć hipotezy, że ktoś dysponował równie dobrym laboratorium, gdzie pracują równie dobrzy naukowcy, którzy wiedzą jak należy majstrować przy genotypie, żeby wirus wyglądał na naturalny. Poza tym bardzo łatwo mogę sobie wyobrazić doświadczenia polegające na próbach celowego zarażania wirusami odzwierzęcymi ludzi. Historia nauczyła nas, że niektórzy dla wygrania wojny czy zrealizowania swoich idei zdolni są do takich okropności. W systemach totalitarnych stosunkowo łatwo jest to robić. Więźniów nie brakuje. Personel także zrobi to, co mu się każe i będzie milczał. Można także bardzo łatwo "zniknąć" część takiego personelu. W tych nietotalitarnych także byłoby to możliwe, choć zdecydowanie trudniejsze. Potrzebna by była furmanka pieniędzy i odpowiednia liczba fanatyków. Na dodatek takich, żeby żaden z nich nie puścił farby. Dopóki jednak laboratoria albo odpowiednie służby na to nie wpadną faktycznie nie ma potrzeby tworzenia teorii spiskowych.

Marek1
piątek, 3 kwietnia 2020, 08:48

To już NIE jest żadna "teoria spiskowa" tylko FAKTY-patogen został stworzony w lab. stanowym uniwerku w Karolinie Północnej na zewnętrzne zlecenie i pieniądze, a następnie przekazany znanemu w środowisku branżowym chińskiemu wirusologowi, który zawiózł patogen do laboratorium o najwyższym st. bezpieczeństwa(BSL-4) w m. Wuhan. Te bajki o naturalnym pochodzeniu covid-19 produkują na potrzeby społeczne instytucje winne braku dbałości w egzekwowaniu międzynarod. prawa ZAKAZUJĄCEGO prac wykorzystujących inżynierię genetyczną nad groźnymi patogenami. Wystarczy wrzucić w google prof. Francis Boyle ...

1stCav
wtorek, 7 kwietnia 2020, 10:08

W Pentagon uderzyła rakieta, Żydzi nie przyszli do pracy, Ziemią rządzą Reptalianie a Franz miał strzelać do papieża... Za pomocą googli można udowodnić wszystko.

Marek
piątek, 3 kwietnia 2020, 12:26

W przypadku tego typu rewelacji zachowałbym daleko idącą ostrożność. Rosjanie robią, co mogą, żeby wykorzystać sytuację. Uruchomili podobną akcję dezinformacyjną jaka miała miejsce w latach 80 przy okazji HIV. Wówczas bardzo wielu ludzi, niekoniecznie w Rosji twierdziło, że wyprodukowali go Amerykanie i poprzez szczepienia rozprowadzali po Afryce. Oberwało się także naszemu lekarzowi. PRLowska propaganda też robiła podobne akcje. Co prawda dotyczyły stonki, nie wirusa, ale mechanizm generalnie jest ten sam.

Olo
sobota, 4 kwietnia 2020, 13:37

to są akurat informacje z USA, Japonii i Tajwanu

Marek
sobota, 4 kwietnia 2020, 15:08

A mało na całym świecie ludzi, którzy lubują się w teoriach spiskowych? Nie zdziwię się wcale, jak pojawią się teorie, że tego wirusa wyprodukowali Marsjanie.

Cóż
piątek, 3 kwietnia 2020, 04:01

Największym reżimem totalitarnym obejmujących swoimi wpływami większość państw rozwiniętych są stany zjednoczone. Sankcjonowana przez państwo ideologiczna nienawiść do etnonacjonalizmu nie tak dawno sprawiła że ich tajna policja, FBI, aresztowała przypadkowych ludzi pod zarzutem planowania terroryzmu z uzyciem koronawirusa.

Marek
piątek, 3 kwietnia 2020, 09:52

Coś ci się w głowie chyba pomieszało.

Bodek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:09

Od samego początku twierdziłem i twierdzę, że Chiny kłamią. To komuniści "czystej krwi". A czym jest komunizm to powinniśmy dobrze pamiętać. Prawdziwą skalę tego nieszczęścia widać dopiero teraz.Jedyne co mnie zastanawia to stosunkowo niewielka ilość zakażeń i zgonów w Japonii.Ale oni mają pewien lek którym niszczyli wirusa eboli, a o którym niekoniecznie chcą teraz mówić.Nie wiadomo więc z jakim skutkiem używają go do niszczenia chińskiego wirusa. Kolejna sprawa to taka , że uważałem i uważam , że ten wirus jest zmodyfikowany przez ludzi i który w niekontrolowany sposób wyciekł z laboratorium w Wuhan. Czy to miała być broń biologiczna? A może jednak jest i została zastosowana? Ale to już zakrawa na teorię spiskową na niesłychaną skalę

Reaper
piątek, 3 kwietnia 2020, 18:26

Ying pai nie są komunistami per se, to są zwykli imperialistyczni nacjonaliści, a Chińska odmiana komunizmu współcześnie jest to de facto merkantylistyczny kapitalizm w dyktaturze oligarchii, ergo bardziej scentralizowana i skrajna forma tego co funkcjonuje w Rosji. Pragnę przypomnieć że komunizm jako taki zginą w momencie obalenia caratu w Rosji. W zderzeniu z realiami rządzenia państwem, komunizm stał się opium dla mas, nową religią, której celem było trzymanie w ryzach populacji i jej motywowanie. Komunizm był idea, która się nie sprawdziła w zderzeniu z rzeczywistością, zostali przy tym by ludzie się nie burzyli.

Hi hi Komunista
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:31

1. Wszyscy udowodnili ze to wirus nataralnie powstaly 2. USA to zaklamane pacyny. Trump twierdzil ze kwarantanna jest NIEPOTRZEBNA. 3. A co powiesz o brytyjczykach? Mysla zanim cos palniesz

Tyle w temacie
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:13

Nikt niczego nie udowodnił. A, tymczasem Hindusi twierdzą, że jest sztuczny bo ma wbudowane 4 dodatkowe "obce" aminokwasy. Identyczne z odmiennym strukturalnie wirusem HIV. Nie ma w naturze poza Covidem żadnego innego podobnego korona wirusa z takimi ami kwasami. Trump ma rację. Oni też mają rację. Higiena tak, kwarantanna nie.

spoko
wtorek, 7 kwietnia 2020, 00:54

Jacy Hindusi Gdzie to wyczytales Na jakiej oficialnej stronie Hinduskiego Ministerstwa Zdrowia ? Czy moze na jakiejs stronie powiazanej z ministerstwem deziformacji rosji

Plush79
sobota, 4 kwietnia 2020, 07:54

Powiedz to Włochom

Kiks
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:34

No proszę, ilu obrońców komunistycznej mafii.

sff
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:04

przynajmniej nie są tacy niedoinformowani jak ty.

Kiks
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:17

Ty to Chiny poznałeś tylko z pocztówek.

Bodek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:02

Bo nie oglądają RT i nie czytają wypocin ruskich trolli?

chateaux
czwartek, 2 kwietnia 2020, 19:14

Niestety nie sposób uwolnić się od ich twórczości.

Olo
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:12

nie, bo zapewne znają badania genomu wirusa przeprowadzone w styczniu w Japonii i na Tajwanie. Wirus powstał w 2015 na uniwersytecie Pł. Karoliny. W USA był aktywny co najmniej od września 2019, we Włoszech najprawdopodobniej od października.

spoko
wtorek, 7 kwietnia 2020, 00:59

Byles na tej stronie gdzie mowa o tym wirusie? Czy tylko czytales przetlumaczana wklejke na jez rosyjski? Jak byk na poczatku artykuly jest napisane ze nie ma zadnych dowodow na to ze wirus z 2015 i obecny to jest to samo

poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:28

A skąd znają? Ze sputnika? Bo o czytanie opracowań naukowych ich nie podejrzewam.

Rozjemca
piątek, 3 kwietnia 2020, 07:59

Niewiarygodne brednie! Ile juanów dali tobie za ten wpis?

ffs
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:46

Jasne. W odróżnieniu od ciebie nie czytamy Sputnika.

7plmb
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:29

Chiny kłamią,kłamali i będą kłamać..czas najwyższy po tej nauczce zacząć przestawiać "wajchy" w gospodarce.

Plush79
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:46

Serio? E. Snowden. NSA........ Dziękuję

suawek
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:28

Czyli co? Chiny ostoją demokracji, wolności i prawdomówności?

gnago
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:22

Wróble ćwierkają że i USA dołożyły swoją cegiełkę: jedne cisną na agentów co to usiłowali podebrać tego wirusa z labo Wuhan od przekupnego gościa na targowisku gdzie to ludzie objadali się nietoperzami. Drugie wprost obwiniają tychże agentów że odwrotnie rozsiewały wirusa podczas igrzysk militarnych zamiast zdobywać medale. A statystycznie wypadły w nich nadzwyczaj cienko, A prawdy sie dowiemy za kilkadziesiąt lat . Bo do dziś nie wiadomo jak to z Hiszpanką było jedni zganiają szczepionkę z którą jankeski korpus do Europy przybył drudzy znowu obwiniają aspirynę i ówczesną technologie jej produkcji. Faktem jest że armia Halera odbyła ja w marszu i umieralność miał kilkakrotnie mniejszą niz ówczesna średnia. osobiście przychylam się do wersji z aspiryną. CO do pierwszego to mam za mało danych i jeszcze nie odfiltrowane to mnóstwo syfu się wciska. A jankesom ciężko będzie z opanowaniem prowincja wolna od zarazy tylko metropolie i większe miasta opanowane ale za dużo miasteczek namiotowych, przyczep czy, zwyczajnie, bezdomnych

poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:29

rosyjskie wróble. Robicie robotę towarzysze.

Davien
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:03

Gnago, wirus jest pochodzenia naturalnego wiec skończcie z tymi kłamstwami i fake-ami bo się niedobre robi :0 no chyba ze jestes ruskim najmita to wtedy .../.

Marek1
piątek, 3 kwietnia 2020, 08:49

Wrzuć sobie p. naiwny w google prof. Francis Boyle ...

Davien
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:00

Chodzi ci o tego doktora prawa miedzynarodowego??A jakie ten osobnik ma pojecię o wirusach!!!

nie wrzucam w google
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:31

Dlaczego uważasz google za źródło wiarygodnych informacji, w dobie wojny informacyjnej?

Marek
środa, 8 kwietnia 2020, 21:43

Jest wiarygodne, jak się umie korzystać. Bohdan Petecki przewidział coś podobnego jak Google i nie tylko. "Kogga z czarnego słońca". Polecam lekturę do poduszki.

chateaux
czwartek, 2 kwietnia 2020, 19:17

No chyba? Widziałeś kogoś z własnej woli z takim zacięciem, który spędza całe dnie na internetowej produkcji antyamerykańskiej za darmo i bez wynagrodzenia?

SOWA
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:54

Skąd ta pewność... . Oglądałem wywiad z byłym ministrem zdrowia w radiu Wnet, który sugerował, iż wirus jest produktem bojowym. Co ciekawe stwierdził, że USA i Chiny od lat wspólnie współpracowały na tym polu. Być może chodziło jemu o instytuty cywilne ale nie oszukujmy się w tym temacie granica między instytutem cywilnym a wojskowym często jest ledwie widoczna.

Davien
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:03

No, kolejny... Istotnie cos co powiedział ktos uwazający że zywnośc modyfikowana genetycznie to broń masowego rażenia, do tego wywołująca raka i infekcje to oczywiscie prawda....:))

gnago
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:29

Na twojejtubie jest wypowiedź chińskiego lekarza z pobytem w życiorysie. Twierdzi że odmiany włoski i chiński sa odmianami dedykowanymi rasowo. Ciekawe czy ktoś natkną się na info o postępach zarazy w obozach upiększaczy kultury/lekarzy. Na logikę powinna być ogromna

suawek
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:31

A skąd wiesz, że tym lekarzem nie jestem ja?

Zamilcz juz
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:32

Podobnie jak Trump twierdzisz ze kwarantanna jest niepotrzebna?

frffc
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:11

Tak samo jak do czasu Johnson, Merkel i wielu innych, oraz do bardzo niedawna Putin.

Taaaa
sobota, 4 kwietnia 2020, 13:47

Bo jest niepotrzebna. Niczego nie zmienia. Każdy z nas jest na codzień nosicielem kilkunastu czy kilkudziesięciu wirusów. Jak ktoś opracuje test na konkretnego wirusa to sprawdzając każdy 1000 obywateli, paru zawsze się znajdzie z konkretnymi wirusami. Tak było, jest i będzie. Im więcej testów się wtedy zrobi, tym więcej wtedy będzie "zidentyfikowanych" zakażonych!!

bender
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 16:20

Ile razy można powtarzać, że chodzi o zmniejszenie krzywej zachorowań, żeby nie przesilić systemu opieki zdrowotnej. Poza tym, to nie żarty: zdrowi dotąd ludzie, w tym młodzi, zapadają na SARS i umierają. Jak długo nie potrafimy tej choroby leczyć, tak długo może istnieć potrzeba izolowania ognisk choroby czy ograniczania społecznego wymiaru naszego życia. Spójrz na modele matematyczne rozprzestrzeniania się choroby bez kwarantanny i z kwarantanną. Zrozumiesz, że nie masz racji.

Marek
wtorek, 7 kwietnia 2020, 14:48

Mało pokazują obrazków z Włoch? Mało ich pokazują z Hiszpanii? Mało pokazują z USA. Przecież w mediach oraz w internecie od dawna trąbi się jak tam na początku epidemii było. Tak się zastanawiam, czy niektórzy ludzie oczu nie mają, albo czy z logiką mają na bakier? Gdyby jeden z drugim się zastanowił czemu tak jest w Nowym Jorku i wyobraził sobie jak wygląda tamtejszy trzydziestopiętrowy apartamentowiec, który jest niczym innym jak małym miasteczkiem z windami, to bez trudu domyśliłby się czemu w tym mieście akurat tak jest.

Olo
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:05

wirus został opracowany w 2015 na uniwersytecie Płn. Karoliny.

lolo
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:33

Sądząc po ilości pochodzeniu ofiar, to twórcą tego wirusa jest Rosja.

chateaux
czwartek, 2 kwietnia 2020, 19:17

Nieprawda, bo na Uniwersytecie Łomonosowa.

SOWA
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:00

W 2016 atestowany w Szanghaju a rok później na prośbę Amerykanów wyprodukowany w Irkucku. Skąd wy ludzie macie takie informacje? Skąd taka pewność i stanowczość? Jak na razie największymi wygranymi są bankierzy którzy na 1 dolara mieli 30 dolarów w toksycznych kredytach i inwestycjach i czyja to wina? Wiadomo Koronawirusa.

gnago
sobota, 4 kwietnia 2020, 12:10

US9415087B2 wklej sobie to w wyszukiwarkę z dopiskiem patent

Kiks
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:18

Wiesz, że to co robisz jest już zagrożone prawem karnym?

Davien
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:57

Kik, @olo nadaje z Rosji wiec uwaza ze jest bezkarny:))

Paweł
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:26

No własnie,a skąd pan nadaje swoje zawsze jednostronnie sympatyzujące komentarze?

Davien
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:04

Ja, z Polski ale co do pana to raczej mało prawdopodobne:)

Darek
piątek, 3 kwietnia 2020, 09:16

A skąd ty nadajesz z Izraela?

Olo
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:27

a wystarczy orle, że sobie sam poczytasz na ten temat. A może chcesz znać z nazwiska ekipę która za to odpowiada? Vineet D Menachery, Boyd L Yount Jr, Kari Debbink, Sudhakar Agnihothram, Lisa E Gralinski, Jessica A Plante, Rachel L Graham, Trevor Scobey, Xing-Yi Ge, Eric F Donaldson, Scott H Randell, Antonio Lanzavecchia, Wayne A Marasco, Zhengli-Li Shi & Ralph S Baric Nature Medicine volume 21, pages1508–1513(2015)

janusz
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:34

Jesteś rusofilem. Wszyskie źródła króre podajesz to śmieci.

Ciekawy
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:30

A co mu zrobi nasze prawo karne skoro pisze z Rosji?

Ciekawy
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:47

I między innymi ty także nad nim pracowałeś?

lekarz psychiatra
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:00

Brakuje tylko w tym wywodzie "wyszukaj w google". Niektórym powinno się sądownie ograniczać dostęp do internetu.

gnago
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:32

To poszukaj psychiatro coś o osobistym wyparciu lęku przed nowym i wyparciu tego co nieznane

lekarz psychiatra
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:35

Nic nie znanego nie wnosisz. To dobrze znany FUD.

yaro
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:20

CHINY OSZUKAŁY CAŁY ŚWIAT! mars 28, 2020 Dla tych, którzy jeszcze nie zrozumieli, co się dzieje! Co Chiny otrzymały w ciągu ostatnich trzech miesięcy: 1. Chiny skutecznie przygotowały się do wojny nowej generacji – wojny bioinformacyjnej. Odbyły się ćwiczenia w kraju i pokazały światu mistrzowski warsztat! Wypowiedziały wojnę bioinformacyjną całemu światu i bez jednego strzału i okupacji pokonały wszystkie kraje. Posłały nieszkodliwy wirus na cały świat, rozprzestrzeniając horror, strach i chaos, śmierć ludzi i zniszczenie gospodarek krajowych na całym świecie! 2. Przeprowadziły spis powszechny ludności. Szybki i skuteczny. 3. Zaostrzono dyktaturę cyfrową. Kontrola sieci społecznościowych i wszelkiej komunikacji. 4. Stworzyły system do szybkiego ustalenia wszystkich kontaktów w sieciach społecznościowych pożądanej osoby: kto jest z nią w kontakcie, z kim się przemieszczała, gdzie była, z kim się komunikowała. 5. Wszyscy nielegalni imigranci zostali zidentyfikowani i wielu zostało eksmitowanych z kraju. 6. Wielu obcokrajowców i szpiegów zostało usuniętych z kraju w łagodny sposób. Sami dążyli do ewakuacji. Resztę zidentyfikowano i przyjęto pod kontrolę. 7. Opracowano mechanizm masowego i ostrego blokowania całego kraju. 8. Pokazano całemu światu do czego zdolne są Chiny. Umieszczenie 1,5 miliarda ludzi w pełnej kwarantannie, założenie na wszystkich masek – to jest potężny wpływ, podobnie jak budowa ogromnego szpitala w ciągu tygodnia. 9. Cały kraj został nauczony, jak dbać o higienę. 10. Przyjęto ustawę zakazującą spożywania dzikich zwierząt, co jest normą w wielu dzielnicach. 11. Pokazano światu, jak bardzo wszystkie kraje są zależne od Chin. 12. Zamrożono wiele łańcuchów produkcyjnych na całym świecie, wywołując globalny kryzys. Zatrzymano całą produkcję na całym świecie! 13. W służbach policyjnych i różnych służbach reagowania kryzysowego masowo wprowadza się użycie dronów i automatycznych urządzeń śledzących. 14. Opracowano system masowego obrazowania termicznego z automatycznym obliczaniem danych anomalii. 15. Zaktualizowano algorytmy działania kamer wideo z rozpoznawaniem twarzy uwzględniając osoby noszące maski, a więc teraz sposób chodzenia osoby jest również uwzględniany w rozpoznawaniu osobowości. 16. Masowo i szybko tworzone są systemy do automatycznej dostawy towarów. 17. Opracowano system elektronicznych obozów koncentracyjnych. 18. Protesty w Hongkongu ustały, a wpływy tamtejszego rządu wzrosły. 19. Najważniejsze. Podczas gdy świat wciąż pogrąża się w kryzysie, Chiny już go opuściły i za grosze wykupiły akcje wszystkich zagranicznych firm działających w Chinach. Kupują tańsze aktywa wszystkich przedsiębiorstw na całym świecie. Pomagają słabym finansowo państwom, zwiększając swój wpływ globalny. Zyskuje na niższych cenach ropy. Tworzą nowe sojusze i porozumienia. Podczas gdy cały świat zmaga się z fikcyjną pseudo-epidemią KORONAWIRUSA (COVID-19), przejmują kontrolę nad całym światem ! Z powyższych informacji wynika, że kierownictwo i parlamenty wszystkich krajów na świecie znalazły się pod całkowitą kontrolą Chin, wykorzystując najnowsze technologie, które są głównie produkowane w ich kraju i od wielu lat dostarczane na całym świecie. Póki Rosja, USA i Europa decydowały, kto zdominuje świat, Chiny zasiadły w fotelu królewskim. Smutne, ale fakty mówią same za siebie!

LLL
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:03

Chiny to wielka fabryka. Epidemia u nich to jest dopiero początek chińskiego kryzysu. Ciekawie będzie wtedy, kiedy będą mieli pełne magazyny a nikt nie będzie kupować. A nie będą kupowali nawet ci, co tego chcą.

yaro
piątek, 3 kwietnia 2020, 23:20

dobra, tylko najpierw odbudujmy przeniesione tam fabryki ....

LLL
sobota, 4 kwietnia 2020, 13:20

Po epidemii powinniśmy to zacząć robić. W całej Europie i nie tylko.

yaro
sobota, 4 kwietnia 2020, 16:56

Cóż, niby powinniśmy ale bardzo w to wątpię, że tak się stanie.

nom
czwartek, 2 kwietnia 2020, 23:45

jak tak podziwiasz Chiny to sie tam przeprowadz.

mobilny
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:50

Hola hola .... No i nawet Zgoda ale Covid to raczej nie pseudo pandemia kolego. Widać za to jak USA i zachód zabezpieczyły swoich obywateli. Zawsze twierdziłem ze zachod nie posiada przewagi nad wschodem. Fikcja pseudo demokracji zachodu wychodzi szkoda tylko ze gina ludzie

Realista
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:39

Nie zgodzę się z jednym, zagrożenie medyczne nie jest fikcją, ten wirus jest zjadliwy, choć jego skutki też wynikają w dużej mierze z nietrafnego i spóźnionego podejścia wolnych społeczeństw. Cała reszta wpisu bardzo bliska smutnej prawdy. Konsekwencje tej epidemii na pewno nie będą wyłącznie zdrowotne,ale i mocno uderzą w nasze wolności i swobody obywatelskie.

1stCav
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:56

Nieszkodliwy wirus... Fikcyjna pseudo-epidemia... Nie wiem co trzeba mieć we łbie żeby kolportować takie bzdury. Co do tego że część cwaniaków się na tej pandemii wzbogaci i że Chiny małym kosztem na niej skorzystają to dla mnie oczywiste ale krew mnie zalewa jak czytam o fikcyjnej epidemi

TE liczby każdy sprawdzi sam
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:37

Tylko w lutym w Polsce na najzwyklejszą grypę zachorowało ponad 800 tys. - wg danych Państwowego Zakładu Higieny. Zmarły - tylko w lutym na tę grypę - 23 osoby. Od jesieni liczba zachorowań na te zwykłą grype przekroczyła grubo 2 miliony. A liczba zmarłych tylko na potwierdzoną grypę i pochodne do 300 osób! Żadnej epidemii grypy u nas jednak nie ogłoszono. Obecnie mamy na Covid 19 chorych ok. 3300 osób i 65 ofiar. I JEST EPIDEMIA. A te 65 osób w dwa miesiące, to 4 razy mniej niż liczba ofiar które giną na polskich drogach miesięcznie (od 100 do 160 osób na m-c). Rząd nie ogłasza żadnej blokady ruchu samochodowego, specjalnych stref izolacji etc. I na koniec: DZIENNIE w Polsce tylko na raka jelita grubego umiera 33-35 osób. Dziennie!!!??? Rząd NIE ogłasza żadnej epidemii raka jelita grubego, ani nie ma żadnych nadzwyczaj wysokokosztownych akcji ogólnopolskich!! Zgadniesz ile osób w Polsce umiera, tak po prostu, codziennie? Podam ci za GUS em: ponad 1100 DZIENNIE!! Każdego dnia!!! Razem ponad 400 tys rocznie. Żadnej, totalnie żadnej akcji rządu, opozycji, PZH, Ministertswa Zdrowia, GiS, n i k o g o. Czy Covid ze swoimi 65 ofiarami w dwa miesiące to rzeczywiście epidemia, czy tylko medialna "epidemia"???

poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:36

Wolę ufać opinii fachowców niż internetowych trolli.

1stCav
sobota, 4 kwietnia 2020, 00:40

Nie wiem czy jest sens podejmowania dyskusji ale... Rakiem jelita grubego nie zarazisz się od kichnięcia w autobusie. Śmiertelność Covid19 szacuje się na 2% zarażonych. Pikuś nie? Na 100 to ledwie 2, na 1000 to 20, na 10000 to 200 nadal pikuś ,nie? Ale jak nie podejmiesz żadnych działań to w takiej Polsce w krótkim czasie mozesz mieć miliony zarażonych... To teraz małe ćwiczenie z matematyki podstawowej - ile jest 2% z 10 000 000? A z20? A dużo wcześniej następuje totalny paraliż slużby zdrowia czyli Włochy i Hiszpania. Kiedy k...a ludzie zrozumiecie że to nie wysoka śmiertelność jest problemem przy tym cholerstwie tylko niesamowita łatwość roznoszenia się tego wirusa? Jeśli dalej nie rozumiesz to dodam tylko że śmiertelność hiszpanki też szacuje się na +-2%... Sprawdzisz sobie ile ofiar pochłonęła?

gnago
sobota, 4 kwietnia 2020, 12:09

Sprawdź definicję epidemii i pandemii

bender
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 17:16

Różnica jest czysto geograficzna, więc do czego zmierzałeś? 1stCav ma 100% racji.

Vacts1
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:50

Spójrz na Szwecję .....

Marek
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:54

No patrzę właśnie. Jakieś 10,2 miliona ludzi. Do wczoraj 4 947 zakażeń i 239 ofiar. W samym tylko dniu wczorajszym 512 nowych zakażeń. Najwięcej z dotychczasowych przypadków odnotowanych dziennie. Sporo tego jak na kraj o takim zaludnieniu z doskonale działającą służbą zdrowia.

czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:25

Zmarli we Włoszech też mówią sami za siebie o fikcyjnej epidemii.

zRozum
czwartek, 2 kwietnia 2020, 21:48

Suma zmarłych we Włoszech jest mniejsza niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Dane ogólnodostępne na włoskich oficjalnych stronach.

brak rozumu
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:38

Czyli nic się nie dzieje we Włoszech? No że nastąpiło przeciążenie służby zdrowia i ludzie umierają bo niema ich gdzie położyć, to nic takiego?

1stCav
czwartek, 2 kwietnia 2020, 23:25

Czyli Włosi przestali umierać z innych powodów a zaczęli wyłącznie na koronawirusa? To ma sens... Zdarza ci się czasem myśleć nad tym co napiszesz?

Figa z makiem
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:40

Strona Euromomo podaje europejską umieralność. We Włoszech średnia obecna umieralność jest nadal poniżej średniej umieralności np. w roku 2016, gdy żadnej "epidemii" nie było!

zRozum
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:06

Hehe no tak, to ja teraz nie będę zabijał, powiedział rak. Hehe pójdźmy dalej, dlaczego na całym świecie nagle nie przestali umierać z innych powodów? Ba dlaczego wogóle nie przestali umierać, a we Włoszech przestali, bo z Twojego komentarza właśnie to wynika. Naprawdę mnie Rozbawiłeś.

Manipulacja
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:43

Przestali. Wszystkie zgony "dopisuje" się obecnie do korona wirusa. Nikt już nie dzieli zmarłych wg przyczyn na np. zapalenie płuc, na grypę, na niewydolność układu sercowo- naczyniowego, zawał mięśnia sercowego, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc itd. Nikt już nie szuka pierwotnych przyczyn zgonów.

1stCav
sobota, 4 kwietnia 2020, 00:51

Po co piszesz takie bzdury? Koronawirus ma swoje DNA i jak te DNA zostanie rozpoznane to liczy się dany przypadek jako ofiarę Koronawirusa+ew. choroby towarzyszące. Jak masz kolesia z cukrzycą który sobie spokojnie żyje i nagle umiera w ciągu 2 tygodni po zarażeniu tym chińskim dziadostwem to oczywiście zaliczysz go jako ofiarę cukrzycy? Nadaktywność ruskich troli w tym temacie daje dużo do myślenia...

1stCav
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:53

Przecież to wynika właśnie z twojego komentarza. Także sam się rozbawiles. Ale jak tak czytam twoje komentarze to mam wrażenie że to nie jest twój największy problem:)

gnago
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:03

To jeszcze nie do końca , wystarczy że NWO, pardon decydenci świata zachodniego zadecydują o powszechnej kasacie długów. Na koszt banksterów

poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:39

a jednak płaskoziemca.

zRozum
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:05

Zapraszam do zapoznania się z raportem Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH. Od 1 do 15 marca w Polsce było 2x więcej zachorowań na HIV niż na COVID-19. Więc jeśli jest to prawda co piszą i mówią w mediach to w Polsce mamy Hiper Pandemię HIV. Zapoznajcie się z rocznikami statystycznymi z innych krajów i zobaczcie ile ludzi umierało w analogicznych okresach w zeszłych latach.

Marek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:31

A nie przyszło ci do głowy, że w Polsce jest jak jest, bo miała to szczęście, że obecnie leży nieco na uboczu i dzięki temu zyskała czas, żeby zareagować? Poza tym HIV to nie pchły i na człowieka sam nie skacze. Najczęściej łapany jest przez nieostrożność własną. Wtedy, kiedy ktoś zamiast głową myśli czymś zupełnie innym.

zRozum
czwartek, 2 kwietnia 2020, 22:02

Najpierw sprostowanie: chodziło o okres od 1 stycznia do 15 marca. Marek, z Twojej wypowiedzi odnośnie HIV wynika (z resztą wszyscy jesteśmy dorośli i wiemy jak to działa), że HIV można zarazić się dużo trudniej (z czym się absolutnie zgadzam) i potrzeba do tego stosunku płciowego a nie zwykłego kichnięcia w autobusie. A mimo wszystko zachorowań jest więcej. "Polska leży nieco na uboczu"...a ja głupi myślałem że w centrum Europy. Chyba, że wystąpiły ostatnio jakieś ruchy tektoniczne których nie zauważyłem :) Przez Polskę przebiegają szlaki handlowe łącze Zachód ze Wschodem, nie mówiąc już o hubie kolejowym w Sławkowie, do którego docierają pociągi prosto z Chin... tak z towarem z tych zamkniętych prowincji.

Marek
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:11

Leży, leży. Przynajmniej w tym okresie. Poparz się na ruch turystyczny. Popatrz się na to, kto z zagranicy przyjeżdżał tutaj do pracy i z jakiego kierunku. Gdyby nie powroty Polaków do domu, urlopowe wizyty u rodzin tych, którzy pracują za granicą i powroty z wycieczek, byłoby tych przypadków w Polsce dzisiaj znacznie mniej.

1stCav
czwartek, 2 kwietnia 2020, 23:29

Weź pod uwagę że w Polsce bardzo szybko podjęto restrykcyjne kroki. To spowolniło epidemię ale czas pokaże czy to wystarczy. Na pewno nie jest to moment że już możemy poklepywać się po plecach...

zRozum
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:31

WHO raport o sytuacji w Chinach miało 1 stycznia. Kroki podjęte 3 miesiące później... no faktycznie ekspresowo. Kroki zostały podjęte dopiero jak giełda poszła w dół. Po wprowadzeniu spec ustawy, zwiększeniu kompetencji organów państwowych i ograniczeniu swobód obywatelskich, wirus rozmyje się jak za dotknięciem czarodziejskie różdżki. A do tego momentu małpy będą grzecznie siedzieć w klatkach. Ile jeszcze potrzeba żebyście zrozumieli że to jedna wielka lipa.

LLL
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:23

Skoro mimo obrazów z Włoch i Hiszpanii ośmielasz się twierdzić, że to lipa, myślę, że zrozumiesz dopiero wtedy, kiedy sanepid przyśle ci kwit administracyjny. Taki za naruszanie zasad. I mam dla ciebie złą wiadomość. Zanim zaczniesz się procesować, będziesz musiał zapłacić.

1stCav
sobota, 4 kwietnia 2020, 00:46

Chyba że zrozumie dopiero pod respiratorem. Hmmmmm no chyba że dla niego już respiratorów zabraknie... Czytam niektóre komentarze i ogarnia mnie po prostu rozpacz:( Co jeszcze trzeba pokazać/napisać/zrobić żeby ludzie zrozumieli że ten wirus to jest obecnie największe zagrożenie? Niestety myślę że ten koleś nawet na noszach w korytarzu szpitala bedzie dalej głosił że to lipa:(

Marek
sobota, 4 kwietnia 2020, 15:28

Pokazywane i tłumaczone jest wystarczająco. W przypadku tych, co nie rozumieją "tłumaczyć" będzie Policja, Żandarmeria, Straż Miejska i Wojsko. Mam nadzieję też, że nie będzie przy tym żadnych pouczeń. Nie poucza się ludzi już świadomych, że im czegoś nie wolno.

chateaux
czwartek, 2 kwietnia 2020, 19:19

To nie szczęście, tylko brak testów. Jak nie ma testów i się nie testuje, to liczba zakażonych jest dokładnie 0, słownie ZERO.

Myślisz coś?
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:45

Bzdura. Bo ludzie wciąż umierają. TO decyduje. A nie liczba testów. Ogarnij się, myśl.

1stCav
czwartek, 2 kwietnia 2020, 23:32

Nie zgodzę się z tobą. O tym że u nas epidemia nie rozwinęła się tak jak w innych krajach świadczy na razie bardzo niska liczba zgonów. Testy nie mają z tym nic wspólnego. Wczesne zamknięcie szkół zdjęcie ludzi z ulic itd to powoduje że przynajmniej na razie nie ma u nas Włoch

lekarz psychiatra
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:02

Następny do przyjęcia na oddział zamkniety.... Wolimy wierzć oficjalnym danym pochodzącym z rządowych instytucji powołanych to tego niż anonom z internetu i ich "źródłom"

GK
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:04

Moze i zawalili ale czego sie spodziewac po dyktaturze. Problemem jest szukanie winneg w USA ktore moze doprowadzic do wojny. USA z Trump'em juz wiedza ze umra setki tysiecy ludzi i musze w jakis sposob zadressowac rosnace obuzenie ... obym nie mial racji.

chateaux
czwartek, 2 kwietnia 2020, 19:20

Ty nie tyle nie masz racji, ile wypisujesz co Ci każą.

johann
czwartek, 2 kwietnia 2020, 12:57

Zaniedbania własne najlepiej zwalić na kogoś ...MY USA i nasza potęga militarna, gospodarcza , technologiczna i wecznie wyprzedzająca cały ŚWIAT.... A CO...? Czyżby prawda wyszła na jaw jakim jest państwem krótko wzrocznym...hegemon świata na zwykły wirusik nie wydolny....Do każdego państwa łatki przyklejają tylko nie sobie na nie udolność. A nasi kowboje teraz jeszcze będą trolować na Defence24. Jaka to potęga w kosmosie na ziemi i na morzach ???

ytfefd
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:35

Bo jest potęgą. A ten wirusik jak to o nim piszesz załatwił prawie cały cywilizowany i niekoniecznie cywilizowany świat. Jak się w tym niekoniecznie cywilizowanym rozpanoszy to dopiero będzie.

Chinol
czwartek, 2 kwietnia 2020, 12:41

KPCH trzyma sie nieźle i nic im nie zagraża pomimo milionoeych START Strach jest tak wielji ze zaden Chińczyk nic nie powie bo wielu takich usunieto do OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH ACH TAK!!!!! WELCOME TI CHINA

gosc
czwartek, 2 kwietnia 2020, 12:31

wywiad ssameryki nigdy nie mowi prawdy.przypomne,bron chemiczna w iraku,syrii,oni sa od prowokowania i lgarstw.

lekarz psychiatra
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:05

Broń chemiczna w Iraku była, W Syrii również - Asad gazował opozycję kilkukrotnie. O co więc chodzi? Wywiad "ssameryki" nie mówi prawdy, ale komunistyczni i totalitarny reżim który morduje własnych obywateli i niszczy niezależne dziennikarstwo - już tak?

j1
piątek, 3 kwietnia 2020, 12:29

Jak było w Syrii wcześniej, nie sposób w tej chwili wiarygodnie ustalić, ale w 2013 roku rząd syryjski oficjalnie się zgodził zlikwidować wszelkie zapasy broni chemicznej i międzynarodowa inspekcja potwierdziła, że zobowiązanie zostało wykonane. Wszystko później z daleka pachnie "ustawkami" ze strony bardziej albo mniej umiarkowanych dżihadystów w celu sprowokowania zachodnich nalotów na Syrię. Częściowo udanymi.

poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:41

Taaaak. Wszystko "pachnie ustawkami", tylko nie najbardziej oczywiste, że tyran satrapa kolejny raz pacyfikuje swoją ludność.

gnago
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:36

To tytanie praworządności i psychoz wyszperaj od kogo te gazy bojowe dostał. Wiem masz googlafobie to ci przekażę: od jankesów i pechowo dla nich się złożyło że 99,5 procent z nich zdążył zużyć przed zarazą. Zostały jedynie niesprawne pociski i rakiety

Paweł
czwartek, 2 kwietnia 2020, 19:39

Akurat co do broni biologicznej w przypadku drugiego uderzenia na Irak, to broni biologicznej nie było. Wszystko wyszło po latach i m.in. premier Blair musiał się tłumaczyć z tego przed brytyjską opinią publiczną.

Davien
niedziela, 5 kwietnia 2020, 02:21

Paweł w Iraku była broń masowego razenia bo o takeij zalicza sie bron chemiczna, a Blair tlumaczył się z braku broni jadrowej której istotnie nie było bo CIA dała tu akurat ciała do czego potem się przyznali.

Paweł
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 11:50

Nieprawda, chodziło konkretnie o broń biologiczną, nawet wywiad pokazywał wizualizację tzw. przenośnych laboratoriów - na ciężarówkach. Wszystko okazało się picem na wodę.

Davien
wtorek, 7 kwietnia 2020, 02:01

Paweł powodem ataku na Irak miała byc broń jadrowa a co do tych laboratoriów to moze jakiś dowó w końcu? Bo o tym ze była broń chemicznato prosze bardzo: arsenał w Amarah, Operacja Greed, ze chodziło o broń jadrowa to przesłuchanie szefa CIA w Kongresie.

sff
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:29

nie gazował bo zwyciężał

poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:43

Nie. nie gazował ;)

Realista
czwartek, 2 kwietnia 2020, 12:19

To,że Chiny kłamały i nadal kłamią, nie jest wytłumaczeniem na wszystko. Lekceważenie i nonszalancja wobec problemu zarazy wynikały na Zachodzie także z politycznej poprawności (głównie lewicowych rządów w Europie), etycznego upadku społeczeństw...bo przecież dotyka to "głównie starszych",a w końcu śmiesznych prób zbudowania odporności stadnej, co też było bardziej pozornym działaniem,w którym nie oszukujmy się, najważniejsza zawsze była gospodarka i utrzymanie jej dotychczasowego rozwoju. Krótko mówiąc, skoro od dekad wiadomo,że Chiny nie są transparentne i kłamią w wielu kwestiach, tak i w przypadku zarazy branie ich danych za pewnik było dalece naiwne...i śmiem twierdzić,że służby państw zachodnich i dalej rządy aż tak dalece naiwne nie były.

piotr
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:10

najbardziej lekceważyli zagrożenie konserwatyści Boris Johnson i Donald Trump, ale trzeba zawsze zrzucać winę na lewicę

Marek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:38

A co powiesz o Hiszpanii, w której zaniżono ilość zakażeń po to, żeby 8 marca odbyły się lewicowe jasełka?

Realista
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:08

Nieprawda, choćby we Włoszech , mimo wiedzy,że choroba przychodzi z Chin, nie zdecydowano się na kwarantanny (o czym mówi dziś głośno cała opozycja i nielewicowa prasa) dla przyjeżdżających z Chin pracowników, ponieważ lewicowy rząd bał się m.in posądzenia o...rasizm i dyskryminację. Podobnie wyglądało podejście do problemu lewicowych władz w Hiszpanii, gdzie jeszcze w marcu, pomimo już wówczas wieluset zakażeń, ważniejsze były ponad stutysięczne manify. Jak dziś w Hiszpanii knebluje się usta dziennikarzom mówiącym prawdę o faktach i głupocie władz?A jak wyglądało i wygląda na zachodzie lewicowej Europy podejście do osób starszych ,sensowności ich leczenia, opieki,etc.? Przecież tam najprostszym wyjściem staje się eutanazja dla osób po 70 r. życia. To wszystko wynika z upadłej, antyludzkiej lewackiej ideologii , nie z konserwatyzmu, który i tak niestety w owładniętej lewactwem Europie coraz bardziej staje się iluzoryczny (Wielka Brytania i "konserwatyzm" Borisa Johnsona to ewidentny przykład) i medialnie piętnowany.

Marek
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:44

Wszystkich nie zakneblują. 7 marca w Hiszpanii wiedzieli, że kilkaset zakażeń, to było. Ale w samym tylko Madrycie. Manify musiały się odbyć i tyle. Przyjdzie czas, że tym lewackim idiotom społeczeństwo wystawi rachunek. Oby się tylko zwyciężył zdrowy rozsądek tak, żeby się przy okazji Unia nie rozleciała. Anglia? Cóż. Tam był taki "konserwatyzm", że ktoś, kto powiedział, że zjadł coś w pakistańskiej knajpie i dostał po tym rozwolnienia zostawał "rasistą".

Rty
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:31

najprawdopodobniej pierwsze zgony we Włoszech były już w październiku 2019

war
czwartek, 2 kwietnia 2020, 11:36

tylko chory na umyśle wierzy że to od listopada a w czasopiśmie science medical journal w 2015 r rozpisywali się na temat tego wirusa i nie kto inni jak naukowcy z USA różnych narodowości między innymi polskiego pochodzenia Polka posłuchać Gadowskiego na youtube i pomyśleć trochę co mówią bogacze między innymi Bill Gates za dużo ludzi planeta przeludniona za dużo się rodzi dzieci za długo żyją itp. kretynizmy było by to śmieszne gdyby nie na naszych oczach się to realizowało

Realista
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:23

Niestety tych spraw się nie nagłaśnia. Podejście niektórych wielkich tego świata i co gorsza wyrażanie otwarcie przez nich opinii m.in. o przeludnieniu Ziemi i wskazanej depopulacji mówią bardzo wiele. Czy należy obecną tragedię wiązać z nimi bezpośrednio, wątpię. Sądzę jednak,ze wielu z tych ludzi zaciera dziś ręce z radości...Tylko czy to jeszcze są ludzie?

Marek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 12:02

Hipotezy o ekoterrorystach to odrębna sprawa. Na razie jasne jest tylko to, że w obecnej sytuacji są szczęśliwi niczym świnie w błocie. Nawet nie ukrywają tego specjalnie. Nijak się ma to jednak do sposobu w jaki na epidemię zareagowało komunistyczne państwo.

gnago
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:27

TAką kitajce mają mentalnośc U mnie na moim terenie zaraza ? Wyciszyć, może przejdzie a jak wyjdzie to przecież utracę u towarzyszy twarz, żegnaj kariero i partii. No to stracą głowy, jeśli już nie rozstrzelali. A faktycznie nasze lepsze OC faktycznie zlikwidowane , magazyny puste nie uzupełniane od lat. To samo dotyczy szpitali zakaźnych czy oddziałów. Tylko w odmianie od Chin, nasi towarzysze bezkarni , zwalą na wredne krasnale i okoliczności

czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:09

Łał. Cóż za "mentalność" u kolegi! Napisane jest jak byk, że Chiny oszukały cały świat w sprawie wirusa, to w jaki niby sposób mieliśmy się przygotować na armagedon, skoro to "tylko grypa" według władz chińskich? Bądź poważny.

Jest wzorzec
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:53

Tajwan Chinom patrzył na ręce, i jako jedyny de facto się obronił. Uczyć się od Tajwanczykow!! We wszystkim!!

sobota, 4 kwietnia 2020, 17:33

Oczywiście. Tylko jakie ma Tajwan połączenia z Chinami, a jakie Polska, czy szerzej Europa? Dystans, kultura i kilka innych czynników zdecydowało o naszej gorszej sytuacji...

Marek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 11:29

Że łgali i łżą nadal, to jasne. Ale nie mogę wyjść z podziwu jak pomyślę o naiwności szeroko pojętego Zachodu, który powinien wiedzieć, że nie należy ufać komuchom. Tajwan im nie wierzył od samego początku i dobrze na tym wyszedł.

Troll i to wredny
czwartek, 2 kwietnia 2020, 11:09

Typowa spychologia stosowana. Gdyby Amerykanie nie zlali tematu wirusa ciepłym moczem, to by nie musieli szukać winnych tego, ze chorują. Wszyscy są winni, tylko nie oni. To rząd USA, a nie rząd Chin ma dbać o zdrowie i bezpieczeństwo Amerykanów. Była już Europa, była masakra we Włoszech...a podejście do problemu jak u Brytyjczyków. Tyle, że u tych ostatnich premier zorientował się co zrobił, więc chcąc ratować własną skórę ogłosił, że sam zachorował... Było to tak samo prawdziwe, jak liczba chorych podana przez rząd Chin.

Orthodox
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:08

Weź tylko pod uwagę, że w USA na dobrą sprawę nie ma publicznej służby zdrowia. Dzisiejsze działania są de facto doraźne i opierają się głównie na ,,pomocy'' pacjentom w najcięższym stanie.

suawek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:08

Jakie szukanie winnych? Winny jest jeden i sa nim Chiny. To komunistyczne państwo ukrywało epidemię i uciszało tych którzy mięli odwagę głośno o tym mówić. Co ma z tym wspólnego USA czy Europa?

to wschodnie wzorce doktorku!
czwartek, 2 kwietnia 2020, 11:07

Tak czy siak, Hua, Xia, czy Opp będą mieć pod górkę w sprzedaży. Ja już nie kupię! Choć Hua całkiem dobra była, gdyby jeszcze w średniakach miała AMOLED. Może rację ma Trump żeby część produkcji skierować na Meksyk, wtedy mniej emigrantów z tego kraju do nich przybędzie? Panie Trump, w Polsce można zainwestować w samochody (benzyna i elektryka), IT, jest tego trochę. PS Chciałbym zobaczyć tłumaczenia dr. Milewskiego rodzinom zmarłych, dalej ważniejszy pieniądz niż życie ludzi?

7plmb
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:32

O toto właśnie.Skierować produkcję do krajów przyjaznych..nie karmić trolla.

gnago
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:05

Elity za głupie dla zysku zlikwidowali przemysł w UE i oczekiwali że ludzie pozbawieni dobrej pracy będa kupowali te towary po starej cenie zarabiając faktycznie mniej

gnago
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:28

Naprawdę teraz całkiem fajne przeceny

SOWA
czwartek, 2 kwietnia 2020, 11:01

Liczba ofiar w Chinach jest na pewno zaniżona ale... . Liczba ofiar jest zaniżana także w demokratycznych państwach. Proszę popytać lekarzy (choćby dlatego, że testy nie są powszechne ale to tylko wierzchołek góry lodowej). Chiny na pewno ponoszą jakąś odpowiedzialność. Nie oszukujemy się, jednak o pandemi w pewnych kręgach mówiono już w listopadzie a taka Estonia zaczęła przygotowania już w grudniu. Ten malutki kraj zrobił więcej testów niż ma obywateli. Niestety większość polityków na świecie zignorowała zagrożenie (może celowo?) w dodatku okazało się, że służby państwowe w wielu krajach są niewydolne. To efekt prowadzenia polityki niezwykle przychylnej wobec wielkich korporacji kosztem silnego państwa. Efekt tego mamy widoczny obecnie. Zakładam jednak, że to dopiero początek naszych problemów i chciałbym w tym wypadku się mylić.

SOWA
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:44

Muszę sprostować. Wkradła się pomyłka. Estonia jest w ścisłej czołówce państw wykonujących testy ale wykonała ich zdecydowanie mniej niż wyżej napisałem. Mimo to Estonia wykonuje 5-6 razy więcej testów w przeliczeniu na 1 milon obywateli niż Polska. Ten kraj bije na głowę inne wysoko rozwinięte państwa. Natomiast problem z wirusem w Europie i Stanach wynika głównie z jednego powodu braku stanowczości władz. Np. obecne obostrzenia w Polsce to fikcja, ludzie i tak mogą się swobodnie przemieszczać. Nikt nikogo nie kontroluje czy jedzie do pracy lub do kolegi na imprezę. W ten sposób to pandemia w "zachodnim cywilizowanym świecie" może potrwać nawet do września lub dłużej. Ja mam jednak wrażenie, że taka sytuacja jest na rękę wielu ważnym osobom. Pandemia będzie winowajcą, który doprowadził do kryzysu - kryzysu który i tak by nastąpił w tym roku. Doprawdy świetna zagrywka polityków i bankierów. Znowu nie ma winnych.

Marek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:33

W Estonii mieszka coś około 1,3 miliona ludzi. Pierwszy przypadek mieli 27 lutego. Do wczorajszego dnia mieli 745 przypadków. Dwa największe trzycyfrowe strzały miały miejsce 16 i 27 marca i ciągle notują nowe przypadki. Nie powiedziałbym więc, że Estonia się przygotowała. W Europie nikt nie przygotował się wystarczająco. O pandemii jak sam zauważyłeś mówiono w pewnych kręgach. Tak samo jak pewnych kręgach mówi się o potrzebach wojska. Politycy jednak najczęściej nie słuchają pewnych kręgów, tylko sami siebie. W tym konkretnym przypadku pewnie byliby skłonni posłuchać, gdyby w czas popłynęły sygnały z WHO. A te nie mogły popłynąć z wiadomego powodu. Swoją drogą ciekawe, że przed chwilą strona WHO zablokowała możliwość śledzenia rozwoju epidemii w poszczególnych krajach.

Gniewko
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:03

A ile osób umrze nie na koronowirusa ale z jego powodu, bo ograniczono dostępy do lekarzy, dentystów, itp.

Kałboj
piątek, 3 kwietnia 2020, 14:28

Dentystów? Może jeszcze ginekologów...;)))))

Marek
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:41

Leopold Pamuła. Słyszałeś może o nim? Facet potrafił pić z żółtodziobami po szkółce do późna. Rano na oczach żółtodziobów wsiadał do myśliwca na golasa, startował, wykonywał pełną akrobację i lądował przepisowym uniformie lotniczym, który na siebie włożył, kiedy był w powietrzu. Później wygłaszał przemowę czego będzie od nowych pilotów wymagał. Wiesz co faceta załatwiło? Brytyjski stomatolog, który tak zajął się jego zębem, że doszło do posocznicy.

Orthodox
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:57

Nikt nie umrze na koronawirusa, tylko na powikłania przez niego spowodowane.

PiotrEl
czwartek, 2 kwietnia 2020, 10:55

Własną nieudolność przykrywają rzekomymi kłamstwami drugiej strony. Te 60 mld USD na wywiad wydawanych co roku w USA to są pieniądze zmarnowane - biały wywiad by wystarczył. Już w styczniu 2020 eksperci (prawdziwi nie jakieś "tink-tanki") w rosyjskiej TV mówili, że w Chinach co roku jest jakiś wirus ale takiej reakcji nie widzieli od ponad 20 lat. Zamknięcie 11 milionowego miasta i innych 56 w prowincji. 4 osoby w sklepie (spisywanie danych), sklepy spożywcze otwarte po 4 godziny. Sciganie każdego pasażera autobusa w ktorym jechal zakożony, samolotu itd. Izolacja nie tylko zarażonych ale i tych co mieli z nimi kontakt i tych co mieli kontakt z tymi co mieli kontakt itd. Podobnie w Rosji i Korei Południowej (demokratycznej hłehłehłe). Kraje "demokracji ludowej" z USA na czele nie zrobiły nic przez 2 miesiące (styczeń i luty). USA i WB olały jeszcze połowę marca i pretensja jest do Chin, Rosji, itd. bo się nie posypały ! Na rzecz i Chin i Rosji działa też to że spodziewając się ataku biologicznego ze strony USA (14 laboratoriów biologicznych USA ma w wzdłuż granicy Rosji a Pentagon zbierał parę lat temu informacje o DNA etnicznych Rosjan i mieszakańców Kaukazu) dbały o stosowne wojska. To co wyslali Rosjanie do Włoch to 1 z 15 posiadanych brygad i 15 maszyn do oczyszczania ulic z ponad 2000 sztuk posiadanych przez armię. To poza PR, humanitarną operacją, typowe "rozpoznanie walką". Obserwacja co zepsuto i zabniedbano, jakie błędy popełniono na miejscu.

mac
czwartek, 2 kwietnia 2020, 10:37

oczekiwanie że dyktatury lub tyranie - nie tylko komunistyczne ale gównie te - przekażą prawdę jest naiwnością, bo świadczyłyby o słabości systemu, a ten jest przecież najlepszy z możliwych, Dlatego w Korei Płn. nie ma epidemii podobnie jak w Turkmenistanie. W Chinach nie dało się tego pozamiatać pod dywan mimo usilnych prób w listopadzie i grudniu, ale teraz można manipulować skalą chorych i ofiar. Nie należy ufać żadnym wieściom z Chin i Rosji, manipulacja, dezinformacja i kłamstwo to chleb powszedni propagandy.

Orthodox
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:49

Podobnie jak u nas w celu spłaszczenia wykresu.

???
piątek, 3 kwietnia 2020, 19:43

To w Rosji już się spłaszcza wykres?

R
czwartek, 2 kwietnia 2020, 09:57

"jak również miliony numerów telefonów komórkowych, które nagle przestały być aktywne w Chinach." juz bez przesady.

Kiks
czwartek, 2 kwietnia 2020, 10:45

Dlaczego? Po 3 miesiącach od listopada?

NiePrzygłup
czwartek, 2 kwietnia 2020, 11:10

Trzeba być trollem by nie wiedzieć o tym jak działa kryzys. W Chinach jest 1,6 mld kart sim, teraz mniej, ludzi jest 1,4 mld. Więc jak przyszedł kryzys i firmy straciły dochody a ludzie pracę, to zrezygnowali z dodatkowych kart sim. Dodatkowo obcokrajowcy którzy byli w Chinach opuścili je w związku z wirusem.

Kiks
czwartek, 2 kwietnia 2020, 12:39

A ty byłeś tam kiedyś i nie przez jeden dzień?

gnago
piątek, 3 kwietnia 2020, 10:43

A dodatkowo jak masz opłacić kartę jak władze cię załańcuchowały w domu - filmiki w necie

Antytroll
czwartek, 2 kwietnia 2020, 10:38

Prawda boli

Tweets Defence24