Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Wystawa o bohaterach, którzy służąc innym, stracili zdrowie i życie

22 maja br. w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa (Al. Niepodległości 141 a) zostanie otwarta wystawa Fundacji Dorastaj z Nami „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”. Wystawa poświęcona jest pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy polegli lub zostali poszkodowani podczas wykonywania obowiązków służbowych w kraju i na misjach poza granicami naszego państwa. Podczas wernisażu odbędzie się spotkanie z Samuelem Suhelem Moussą – weteranem, który został ciężko ranny w trakcie misji w Iraku.

"Naszą wystawą chcemy przypominać, że praca żołnierza, strażaka i policjanta to trudna misja, która służy dobru każdego z nas" – mówi Magdalena Pawlak, prezes Zarządu Fundacji Dorastaj z Nami.

Żołnierze, policjanci czy strażacy to ojcowie i mężowie, którzy dla naszego bezpieczeństwa codziennie ryzykują swoje życie. Zawsze, gdy słyszymy o śmierci funkcjonariusza służby publicznej, my w fundacji wiemy, że właśnie komuś zawalił się świat. Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa to dla nas szczególne miejsce. 48 podopiecznych związanych jest właśnie z wojskiem. Pomoc im to najlepsza forma powiedzenia „dziękuję” dla tych wszystkich, którzy do domów z misji już nie wrócili.

Magdalena Pawlak, prezes Zarządu Fundacji Dorastaj z Nami

Wernisażowi wystawy „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” towarzyszyć będzie spotkanie z cyklu „Zwyczajni czy Bohaterowie?” z Samuelem Suhelem Moussą weteranem, tłumaczem języka arabskiego wspierającym Polski Kontyngent Wojskowy w 2002 roku w Iraku. W tracie misji został on ciężko ranny w wyniku zamachu. Za swoją ciężką pracę został odznaczony Gwiazdą Iraku.

Na wystawie przedstawiono sylwetki m.in. takich bohaterów, jak: kpr. Andrzej Zielke, który w Polskim Kontyngencie Wojskowych w Iraku był saperem w patrolu rozminowania. Gdy na świat przyszedł jego syn Eryk, dumny tata z niesłychaną radością pokazywał jego zdjęcia każdemu, komu tylko mógł. Niestety, nie doczekał spotkania z synkiem. Poległ w Iraku w 2004 r. Pozostawił żonę i dwóch synów.

Wystawa przybliża również sylwetkę sierż. Mariusza Deptuły, który poległ podczas X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie w prowincji Ghazni. Pod pojazdem, którym kierował, eksplodował ładunek wybuchowy. Mariusz pozostawił żonę i córkę. 

Fundacja Dorastaj z Nami od ponad 9 lat udziela wsparcia dzieciom i rodzinom poległych oraz ciężko poszkodowanych żołnierzy, policjantów, strażaków i ratowników górskich. Fundacja dofinansowuje podopiecznym naukę, zajęcia pozalekcyjne, pomoc psychologiczną, wsparcie doradcy edukacyjnego. Organizuje również warsztaty psychologiczne w ramach Wakacyjnej Szkoły Rodzica.

Ważną częścią misji Fundacji Dorastaj z Nami jest budowanie szacunku do służb publicznych. Rozwijany jest również program Służba i Pomoc, skierowany do pełniących służbę żołnierzy, strażaków, policjantów oraz innych funkcjonariuszy służb publicznych i ich rodzin.

Wystawa „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” powstała w 2018 r. jako kontynuacja kampanii społecznej o tej samej nazwie. Do tej pory była już prezentowana między innymi w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, na Zamku Piastowskim w Raciborzu, a także w InfoBox Gdynia czy Sejmie. Partnerem wystawy jest Fundacja PZU. Wśród firm wspierających Fundację są partnerzy Strategiczni Programu „Koalicja: Razem dla Bohaterów”– Orange Polska S.A., Boeing i PKN Orlen S.A.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.