Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Niemcy zachęcają Putina do dalszych aneksji; Nacisnąłem na cyngiel i uruchomiłem wojnę; Tajne nazwiska w internecie; Le Pen finansowana przez rosyjskie specsłużby; Wilno obiecuje broń dla Kijowa

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Super Express, Tomasz Walczak, Zachęcają Putina do dalszych aneksji: Paweł Kowal. Były eurodeputowany. 
"Super Express": - Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier ogłosił wszem wobec, że nie widzi Ukrainy ani w NATO, ani w Unii Europejskiej.
Paweł Kowal: - Pachnie to trochę podobnymi dyskusjami, jakie toczyły się wokół Polski w latach 90., kiedy ktoś chciał decydować za nas. (…) Inna sprawa, że Steinmeier nie ma żadnego tytułu do tego, by wypowiadać się na temat (…) członkostwa (…)- każdy kraj w Europie, który spełni kryteria kopenhaskie, może być członkiem Wspólnoty. (…) 
-Wypowiedź Steinmeiera, niedługo po tym jak Rosja zażądała jasnej deklaracji, że Ukraina nigdy nie będzie członkiem NATO, to próba wyjścia naprzeciw oczekiwaniom Kremla?
Z jednej strony to ukłony pod adresem Rosji, a z drugiej podcinanie skrzydeł rządowi ukraińskiemu. (…) To też plucie w twarz tym wszystkim Ukraińcom, których bliscy ponieśli śmierć w walce o to, by ich kraj mógł sam decydować o swojej przyszłości. (…) Pamiętam szczyt NATO w Bukareszcie w 2008 r., na którym NATO jasno opowiedziało się przeciwko przyjęciu do Sojuszu Gruzji. Niedługo potem rosyjskie wojska najechały ten kraj.

Rzeczpospolita, Krzysztof Rak, Pax Putina: Niepisana umowa Zachodu z Rosją dotyczy całej środkowej i wschodniej Europy. Region ten pozostanie otwarty na wpływy Moskwy i w ten sposób będzie nadal w szarej strefie bezpieczeństwa (…) Zachód (…) Rozpadł się na mocarstwa, które mają różne interesy strategiczne. (…) Negocjacje mocarstw z Moskwą wkroczyły w gorącą fazę w trakcie szczytu G20 w Brisbane. (…) O tym, że zawarto wstępny deal, świadczy epilog tej historii. (…)w Krzyżowej kanclerz Merkel przekonywała premier Ewę Kopacz: "trwamy w dialogu z Moskwą", ponieważ "bezpieczeństwo w Europie w perspektywie średnio- i długofalowej można osiągnąć tylko wspólnie z Rosją". Te wypowiedzi polityków niemieckich trzeba traktować jako zachętę do podżyrowania układu Berlin-Moskwa.

Polska- Gazeta Krakowska, Ireneusz Dańko, Nacisnąłem na cyngiel i uruchomiłem wojnę: Igor Striełkow, były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego, wyjawił, że to jego oddział doprowadził do walk na wschodniej Ukrainie. (…) w nacjonalistycznym rosyjskim czasopiśmie „Zawtra" („Jutro"), (…) Pułkownik Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji stwierdził w wywiadzie, że ponosi „osobistą odpowiedzialność" za wywołanie walk w Donbasie. (…) „To ja zacząłem wszystko, naciskając na cyngiel wojny " -wyznał obrazowo płk Girkin, (…) zanim zaczął walki w Donbasie, był „doradcą" Siergieja Aksjonowa, polityka, który doprowadził do przejęcia kontroli przez Rosję nad Krymem. (…) To Aksjonow miał go poprosić o pomoc w stworzeniu Noworosji.

Rzeczpospolita, Wiktor Ferefecki, Tajne nazwiska w internecie: Choć wojskowy wywiad nie ujawnia danych swoich wiceszefów, można je znaleźć na sejmowych stronach WWW. Płk Henryk Horosz i płk Michał Roguski - tak nazywają się dwaj zastępcy szefa Służby Wywiadu Wojskowego. (…) wywiad nie podaje publicznie nazwisk żadnych funkcjonariuszy poza szefem. Jednak personalia jego zastępców ujawnili sejmowi urzędnicy. Kancelaria Sejmu twierdzi, że zobowiązuje ją do tego prawo.  (…) Na tle innych polskich służb specjalnych wojskowy wywiad sprawia wrażenie wyjątkowo zakonspirowanego.  (…) - W odróżnieniu od np. CBA czy ABW jest służbą zewnętrzną, z czym wiążą się większe zagrożenia - tłumaczy Marek Opioła, poseł PiS z sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych.

Gazeta Polska Codziennie, Olga Alehno, Le Pen finansowana przez rosyjskie specsłużby: Skrajnie nacjonalistyczny Front Narodowy, kierowany przez eurodeputowaną Marinę Le Pen, uzyskał od mieszczącego się w Moskwie Pierwszego Czesko-Rosyjskiego Banku (FCRB) pożyczkę w wysokości 9 mln euro. (…) ta instytucja finansowa może mieć związek z rosyjskimi służbami specjalnymi. (…) 2 mln z obiecanych 9 mln euro przekazano już Francuzom. (…)Pośrednikiem między Marinę Le Pen a rosyjskim bankiem był (…) eurodeputowany FN Jean-Luc Schaffhauser. Właśnie ten polityk wystąpił w roli obserwatora podczas głosowania organizowanego 2 listopada na terenie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Gazeta Wyborcza, Andrzej Poczobot, Wilno obiecuje broń dla Kijowa: (…) Prezydent Dalia Grybauskaite podczas poniedziałkowej wizyty w Kijowie oświadczyła, że jej kraj nie boi się Rosji (…) Obiecała też pomoc w szkoleniu ukraińskich żołnierzy i dostawy broni. - Umówiliśmy się na dostarczenie konkretnych elementów konkretnych rodzajów broni -potwierdził na wspólnej konferencji prasowej ukraiński prezydent Petro Poroszenko. (…) (…) setki litewskich przewoźników ugrzęzły w korkach na granicy z obwodem kaliningradzkim. Rosyjscy celnicy żądają dodatkowych dokumentów i maksymalnie opóźniają wjazd samochodów z litewską rejestracją. (…) Kreml wzmocnił w ostatnich miesiącach presję na państwa bałtyckie.

Reklama

Komentarze (1)

  1. stary

    A kto fianansuje Korwina?

Reklama