Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Słowacki MON o zamieszaniu w CEK NATO; Prezydent Estonii o bezpieczeństwie krajów bałtyckich; Kontrakt na modernizację Leopardów; Polska i Rumunia o partnerstwie strategicznym w ramach Sojuszu; Nieprawidłowości w EuRoPol Gaz

Leopard 2A5. Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.
Leopard 2A5. Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, "Słowacy zaniepokojeni atakiem Macierewicza": Słowackie ministerstwo obrony prosi o wyjaśnienia w sprawie kontrowersyjnej zmiany kierownictwa Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. "Oczekujemy od polskiej strony wyjaśnień ze względu na niestandardowość tej sytuacji. Jest nam przykro, że wewnętrzny polski problem jest tak nieszczęśliwie przenoszony na grunt międzynarodowy, niepokoi to nie tylko nas, ale też innych naszych sojuszników- czytamy w oświadczeniu słowackiego MON."


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, "Putin nie celuje w Europę": Prezydent Estonii - Toomas Hendrik Ilves - twierdzi, ze jego kraj nie obawia się agresji ze strony Rosji. Bardziej zagrożone są kraje postradzieckie, które nie są członkami NATO. Obecność amerykańskich żołnierzy w Europie Środkowowschodniej jest wystarczającym gwarantem w ramach 5. artykułu Paktu Północnoatlantyckiego.


Fakt, "Macierewicz donosi do prokuratury": Minister Obrony Narodowej - Antoni Macierewicz - skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez płk. Krzysztofa Duszę. Jak podaje Radio RMF FM, sprawa ma dotyczyć przekazania dziennikarzom informacji o charakterze niejawnym.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Nowsze od gąsienicy po lufę": Po Świętach Bożego Narodzenia, zostanie podpisany kontrakt o wartości 2,3 mld zł na modernizację czołgów typu Leopard. W kontrakcie ma wziąć udział polska kooperatywa Polskiej Grupy Zbrojeniowej wraz z Zakładami Mechanicznymi Bumar - Łabędy oraz Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi w Poznaniu. We współpracy przy projekcie weźmie również udział niemiecki partner - Rheinmetall.


Artur Kowalski, Nasz Dziennik, "Więcej NATO na Wschodzie": Trwają rozmowy między Polską i Rumunią dotyczące kwestii bezpieczeństwa i obronności w perspektywie partnerstwa strategicznego obu krajów. "Podczas lipcowego szczytu NATO powinna zapaść decyzja o rozlokowaniu w Europie Środkowej i Wschodniej sił Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rumunii – Witold Waszczykowski i Lazar Comanescu przyjęli wczoraj w Bukareszcie plan realizacji pilnych działań pomiędzy szefami dyplomacji Polski i Rumunii to tzw. Action Plan."


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Kto chciał zrobić prezent Gazpromowi?":  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego powinna zająć się jak najprędzej kwestią próby niekorzystnego rozporządzenia mienia spółki skarbu państwa. Spółka EuRoPol Gaz, jest państwową firmą zarządzającą gazociągiem jamalskim. "Chodzi m.in. o niejasne kulisy zmiany zarządu oraz rady nadzorczej, do których doszło 17 września tego roku, próby wyciągnięcia przez Gazprom z kont EuRoPol Gazu setek milionów złotych w ramach pożyczki czy też plany zmian proporcji w akcjonariacie niekorzystne dla PGNiG. "

Reklama

Komentarze

    Reklama