Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko zamawia system ODYS

Fot. Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
Fot. Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych

Inspektorat Uzbrojenia (IU) opublikował ogłoszenie o zamówieniu będące podstawą do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na przeprowadzenie pracy badawczo-rozwojowej i dostawy Systemu Zdalnego Wykrywania Skażeń Biologicznych i Chemicznych (SZWSBiC) kr. ODYS.

Przedmiotem zamówienia jest realizacja w latach 2017-2022 pracy rozwojowej (pierwszy etap zadania), a następnie dostawy 4 kpl. SZWSBiC wyprodukowanych na podstawie opracowanej w ramach tej pierwszej fazy dokumentacji technicznej.

Przystąpić do realizacji zamówienia mogą wykonawcy, którzy zostali wymienieni w wykazie przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym oraz posiadają stosowną wiedzę, doświadczenie, potencjał techniczny i uprawnienia do realizacji zadania. Przy czym istnieje możliwość by wykonawcą zadania była grupa firm posiadających stosowne umowy potwierdzające zdolności i umocowania prawne gwarantujące jego wykonanie.

IU przewiduje udział w postępowaniu maksymalnie trzech Wykonawców (ta liczba może wzrosnąć gdy dotychczasowi oferenci dostaną taka sama liczbę punktów). Termin składania wniosków upływa 28 kwietnia 2017 roku.

Jednym z potencjalnych wykonawców zadania w Polce może być Instytut Optoelektroniki WAT, w którym już od dłuższego czasu pracuje się nad systemami zdalnego wykrywania skażeń chemicznych i biologicznych. Pierwsze prace dotyczyły zdalnej detekcji wycieków metanu z gazociągów przesyłowych, a rozwijana w ramach tego i innych projektów technologia zdalnej detekcji znalazła się w polu zainteresowań wojska, policji, czy innych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

Opracowane w IOE lidary średniego i krótkiego zasięgu, były już wykorzystywane podczas Euro 2012 oraz testowane na poligonie armii amerykańskiej Proving Ground. Innym wykonawcą może też być Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii.

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Hellen

  tylko czemu taki kryptonim nie na temat, Odyseusz skażeniami się nie zajmował

  1. PRS

   Ale ,,pływał" prawie bez końca ;) W grudniu 2022 będzie przewidywane zakończenie ,,pracy". W 2023 w IU będzie FA-K tej pracy. W 2024 ogłosi się przetarg. W 2025 KIO zajmie właściwe stanowisko po odwołaniach przegranych firm. W 2026 rozpocznie się produkcja prototypu. W 2027-2028 prototyp przejdzie badania certyfikujące i zostanie dopuszczony do użycia w SZ RP W 2030 WP odbierze 4 zamówiony egzemplarz. To scenariusz bardzo optymistyczny ;)

 2. CB

  Chcą zamówić 4, ale firma która dostanie to zlecenie będzie tak długo "badała i rozwijała", że w efekcie zapłacimy jak za 40...

 3. Marek1

  Jeśli się tylko przeczyta ... "a następnie dostawy 4(cztery) kpl. SZWSBiC", ... to już wiadomo, że chodzi o polski MON. Sugeruję, że AŻ 4 sztuki dla 100 tys. armii, to zdecydowanie za dużo ...

 4. olo

  a kiedy dialog techniczny na temat systemu "Telemach" ?

 5. łuki

  "Inspektorat Uzbrojenia (IU) opublikował ogłoszenie o zamówieniu będące podstawą do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na przeprowadzenie pracy badawczo-rozwojowej i dostawy Systemu Zdalnego Wykrywania Skażeń Biologicznych i Chemicznych (SZWSBiC) kr. ODYS." czyli jak mamy to rozumieć ? :))))

  1. Zbulwersowany podatnik

   Chyba chcą zakupić 4 pary Systemu Zdalnego Wykrywania Skażeń Biologicznych i Chemicznych, ale nie jestem pewien tego bełkotu.

  2. al

   Poczytaj sobie PZP. Staraj się ze zrozumieniem, wiem, że będzie ciężko, ale dla królowej i ojczyzny warto.

  3. Sebulba

   Że ktoś zarobi a i tak nic nie będzie.

Reklama