Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko zamawia części zamienne do moździerzy i armat ZU-23 z Tarnowa

Fot. MON
Fot. MON

Zakłady Mechaniczne "Tarnów" otrzymały kontrakt na dostawę części zamiennych do 60 mm moździerza LM-60 oraz 23 mm armat przeciwlotniczych ZU-23-2 i ZU-23-2 R dla polskiego wojska. 

Jak czytamy w ogłoszeniu 4. Regionalnej Bazy Logistycznej  zamieszczonym Dzienniku Urzędowym UE, całkowita wartość końcowa kontraktu wynosi prawie 4,5 mln złotych, a kryterium jego otrzymania była najniższa cena.

Zamówienie składa się z trzech części. Pierwsza z nich zakłada dostawę elementów zamiennych do 60 mm moździerza LM-60 (całkowita wartość końcowa to ponad 1,414 mln złotych).

ZM Tarnów w ofercie posiada 60 mm lekkie moździerze, w tym wersję D Pluton (dalekonośny) oraz K Komando. Drugą wspomnianą wersję moździerza obsługuje tylko jeden żołnierz, a jego donośność wynosi do 1300 m. Moździerz dalekonośny natomiast obsługiwany jest przez trzech żołnierzy. Charakteryzuje się on donośnością do 2300 m. Obie wersje przenoszone są przez jedną osobę na specjalnym stelażu. Trwa postępowanie na zakup ponad 600 sztuk moździerzy LM-60D, mają one również trafić na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Sprzęt tego typu jest już używany w Wojsku Polskim.

Czytaj też: Tarnów dostarczy moździerze dla OT. 600 sztuk

Druga część umowy obejmuję dostawę części zamiennych do 23 mm armaty plot ZU-23-2 o wartości końcowej ponad 2,998 mln złotych. Ostatni element zamówienia zakłada dostawę części zamiennych do 23 mm armat plot ZU-23-2 R za ponad 20,578 tys. złotych. Zainteresowaniem realizacją zamówienia wyraził tylko jeden oferent, czyli Zakłady Mechaniczne "Tarnów".

Komentarze (6)

 1. dropik

  LM-60D moździerz który nie jest kompatybilny z natowska amunicją - oto przykład wspaniałości polskiej zbrojeniówki. Do tego te geniusze zamierzają nadal je kupować i to w dużych ilościach.

 2. artur

  Kiedy wojsko zrezygnuje z tego prymitywnego, archaicznego kalibru 23 mm. Jedzie tak rozpędem od kilkudziesięciu lat, w tym czasie technika poszła do przodu. U nas dalej starocia. Dawno powinny być zastąpione kalibrem 30 lub 35 mm.

  1. 23lata

   tanie i skuteczne w dużej liczbie na dzień dzisiejszy lepiej zrezygnować z 35

 3. Clash

  Niesamowite!!!

 4. PRS

  Ile jest tych LM-60 D/K faktycznie w Wojsku Polskim? I ile kosztuje ,,nówka sztuka" made by ZMT, że prawie półtorej bańki trzeba przeznaczyć na ,,części zamienne"? I co jest tak drogiego w tej prostej konstrukcji??? P.S. zamordują ten biedny Tarnów. Przecież tam do niedawna było zatrudnionych 200 osób (ile faktycznie na produkcji???) UKMy zamówione, ZSMU dla Rosomaków WRT mają zrobić i jeszcze ta... Pilica, a ostatnio ekspresowo montowali ZU-23-2 w kolorze... no pustynnym. Dobrze, że karabinów wyborowych MON u nich nie kupił bo była by klapa na całego...

  1. PRS

   ,,5 maja 2017 roku zakończono proces przekazywania dwudziestu sześciu 23mm armat przeciwlotniczych ZU-23 – 2CP dla odbiorcy zagranicznego. Dzięki temu ZMT odnotowały najwyższy w historii 100 lat istnienia Spółki wynik w produkcji armat zamykający się wyprodukowaniem w ciągu jednego miesiąca 26 armat (52 automatów). Do tej pory Zakłady Mechaniczne Tarnów wykonały 106 egzemplarzy armat. W 2017 roku wykonano i sprzedano już 78 sztuk z czego w ostatnim miesiącu – 26 sztuk." źródło strona internetowa zmt.tarnów

 5. clash

  Zapomnieli o czesciach do T34

  1. X

   W latach 80tych widziałem zmagazynowane T-34 w jednej z jednostek w Kołobrzegu, choć nie wiem w jakim stanie.

  2. Konvi

   Tylko że matołku T34 to prototyp amerykańskiego czołgu z czasów drugiej wojny światowej, jeżeli już się chciałeś popisywać bezsensownym komentarzem to trzeba było pisać o T-34.

 6. Tedd

  23 mm powinny już przejść do lamusa albo wsadzić je na pickupy Toyoty i do OT jak znalazł

  1. Podbipięta

   To ciągle dobry sprzęt na śmiglaki ,drony i do wsparcia piechoty nie mający równoważnego odpowiednika na zachodzie ale jak słucham takich mędrców jak pan i panu podobnych to się zastanawiam czy czasem muchy nie maja racji.....wszak są ich miliardy....

  2. fghtt

   Nie ma to jak strzelać do drona za parę set zł drogimi rakietami.

  3. X

   maja podobno kupić Fordy (coś tam) jako następcy Honkera. Toyoty to były w Afryce. :)))