Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje części do Rosomaków i BWP. Osłony dla transporterów

Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Siły Zbrojne RP ogłosiły przetargi na zakup części zamiennych oraz naprawczych do pojazdów opancerzonych, w tym do KTO Rosomak, BWP oraz BRDM.

3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie ogłosiła szereg postępowań przetargowych na pozyskanie części zamiennych do wozów opancerzonych różnego rodzaju, używanych w Siłach Zbrojnych RP.

Dwa opublikowane przetargi dotyczą dostawy części zamiennych dla Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak. Pierwszy z przetargów dotyczy zakupu elementów podwozia jak i obrotnicy pojazdów. Wojsko planuje zakupić, w przetargu prowadzonym w trybie nieograniczonym, m.in. adapter stopnia, blok hydrauliczny, dźwignie wyboru programu jazdy czy też osłonę mechanicznego obrotu wież oraz wiele mniejszych elementów jak uszczelki, żarówki oraz siedziska dla żołnierzy. Zgodnie z przetargiem wszystkie elementy wymienione w SIWZ mają być dostarczone w okresie 150 dni od podpisania umowy.

Czytaj także: Nowe warianty Rosomaka. Odmiany specjalistyczne i zdolności modernizacji

Przedmiotem zamówienia drugiego przetargu dotyczącego Rosomaków jest dostawa lekkiego systemu osłon do KTO Rosomak – wersja bojowa oraz zestawu naprawczego LSO. Wojsko planuje zakupić w tym roku 18 kompletów lekkich systemów osłon w wersji bojowej oraz dwóch kompletów zestawów naprawczych do nich. Zgodnie z SIWZ dostarczone LSO powinno spełniać wymagania w zakresie zwiększenia ochrony załogi i przewożonych żołnierzy przed pociskami PG-7 wystrzeliwanymi z granatników przeciwpancernych oraz spełniać wymagania w zakresie możliwości montażu do pojazdu bojowego (KTO) wyposażonego w dodatkowe opancerzenie ciężkie produkcji krajowej (HSW) jak zagranicznej (RAFAEL) stosowane przez producenta KTO.

Czytaj także: Wojsko zamawia 6 tys. pocisków moździerzowych Pluton-1

3RBLog. ogłosiła również postępowanie przetargowe na dostawę części zamiennych do pojazdów wojskowych takich jak BWP-1, BRDM-2, 2S1 Gożdzik, GM 575 oraz WZT-2. Przetarg został podzielony na kilka zadań, do których oferenci mogą przystępować oddzielnie. Części zamienne mają być dostarczone w okresie do 150 dni od podpisania umowy do poszczególnych Rejonowych Warsztatów Technicznych w Rzeszowie oraz Żurawicy.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Chasim

  Prototyp bwp ma być gotowy w następnym roku a w tym roku pewnie na MSPO zobaczymy demonstrator w metalu. Niestety ale z rękawa nawet na licencji nie wysypiemy kilkaset bwp więc przestańcie krzyczeć że kupuje się częsci zamienne do bwp-1

  1. Przemysław Szymanowski

   Prototyp Bojowego Wozu Piechoty ma być ukończony w połowie 2017roku. Będziemy musieli niestety poczekać, bowiem taki BWP musi przejść szereg ważnych sprawdzianów. Czyli pierwsze zamówienie na nowe BWP prawdopodobnie pod koniec 2018roku. Dostawa zapewne 2020-2025.

 2. edi

  Zamiast wydawać grubą kasę na BWP czy BRDM niech wreszcie zajmą się na serio nowym BWP dla polskiej armii. Zamiast kombinować niech kupią licencję od Niemców tak jak kupili licencję na podwozie Kraba od Koreańczyków. HSW zawalona jest zamówieniami i nie wydala to z pomocą tychże Niemców postawić na nogi BUMAR i klepać te kilkaset sztuk BWP-a.

  1. O

   Albo z pomocą hsw postawić na nogi Bumar i je klepać, Bumar mógł by być dobrą montownia dla hsw

  2. wqq

   BUMAR to jest zdolny do pomalowania skorupy i przykręcenia lusterek i nie daj boże kazać im coś zespawać bo to się skończy tak jak poprzednio z KRABEM .Po prostu dać sobie spokój z BUMAREM , może fabryka maszyn rolniczych bo wszystko inne to za duże wyzwanie technologiczne dla tej załogi .

 3. Paweł

  Ale się szarpnęli 18 szt. osłon do Rosomaków.... no chyba, że zero im ucięło.

 4. Borion

  BWP-1, BRDM-2, 2S1 Gożdzik... Czyli w dalszym ciągu idziemy w reanimację trupów. Kryl i Borsuk znowu będą spychane na dalszy plan? Czy NAPRAWDĘ stare BWP mają zacząć rozsypywać się na poligonach żeby ktoś w końcu przejrzał na oczy? Swoją drogą Amerykanie musieli być w niezłym szoku jak zobaczyli ten szrot na poligonie - myśleli, że to cele poligonowe, a te razem z nimi brały udział w manewrach :D

  1. Podbipięta

   Ja tam był stanął w samo południe w BWP 1 przeciwko Strykerowi.Jak pan myślisz kto by wygrał?

  2. Pewny

   Amerykanie również użytkuję niekiedy starsze nawet pojazdy. Jedyna różnica jest taka, że w ich przypadku są one w idealnym stanie technicznym i były wielokrotnie modyfikowane. W naszym przypadku przez wiele lat, zwłaszcza ostatnich 8 powstały w tym względzie duże zaległości

  3. Wafel

   To jest nowoczesny "psychologiczny" kamuflaż - przeciwnik też nie będzie mógł uwierzyć swoim oczom.

 5. Afgan

  Mamy rok 2017 a integracji ppk Spike z wieżami Rosomaków nie widać! Co z ZSSW-30? Dlaczego taka cisza na ten temat? Co stoi na przeszkodzie?

  1. X

   Pewnie ZSSW-30 poświęcił jakiś biskup, a to nigdy nie wychodzi na zdrowie naszej technice (np. Anders czy Skorpion)

  2. Mark

   Pewnie cena.... Słyszałem, że taka wieża będzie kosztować jedyne 12 mln zł...

  3. Dunajec

   Jak to co, KASA?

 6. Podbipięta

  Więc ilość RPG Net zbliża się do 300; A bwp Rosomak mamy chyba 358.Zamówiliśmy też niedawno po raz pierwszy pojazdowe Berberysy.A i rok temu było duże zamówienie na części dla Rośków. No i chwatit!

 7. LOL

  A co to kogo interesuje ???

Reklama