Wojsko dostarczy szpitalom tlen

1 kwietnia 2021, 14:21
medycy wot mon błaszczak
Fot. DWOT via Twitter/Mariusz Błaszczak
Reklama

Wojsko, wykorzystując swoje pojazdy, będzie pomagać w transporcie tlenu do szpitali – zapowiedział w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak.

Zapewnienie dostaw tlenu zaliczył do priorytetowych zadań minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował w środę, że przygotowano banki tlenowe, które są rezerwą w razie zakłóceń w dostawach. Z banku tlenu, którego zasoby rozlokowano w kilku miejscach, korzysta np. urząd wojewódzki w Łodzi. W razie zaburzenia dostaw tlen do szpitali dowożą strażacy.

Na swoim Twitterze o zaangażowaniu wojska w proces dostarczania tlenu napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zamieszczone w nim zdjęcie sugeruje, że za dostawę tlenu będzie odpowiadało Wojsko Obrony Terytorialnej:

We wtorek w szpitalu tymczasowym w Poznaniu zabrakło tlenu dla pacjentów, 12 chorych przewieziono do innej placówki. Powodem było za późne zamówienie. Dwie osoby zostały dyscyplinarnie zwolnione z pracy, do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa narażenia na utratę życia albo ciężki uszczerbek na zdrowiu, za co grozi do 5 lat więzienia.

Wojsko wspiera cywilną służbę zdrowia od początku epidemii koronawirusa w Polsce. Żołnierze wykonują około 20 tys. wymazów dziennie, pomagają w 600 szpitalach, ponad 100 sanepidach i 19 szpitalach tymczasowych. 700 żołnierzy wspiera policję w kontroli przestrzegania kwarantanny.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
adr
sobota, 3 kwietnia 2021, 16:02

żołnierze muszą mieć uprawnienia ADR, przy okazji warto sprawdzić ,czy przyłącza maja standartowe bo będą musiały być tankowane prosto z duzych zbiorników w zakładach

lekarz
czwartek, 1 kwietnia 2021, 17:17

A można było kupić 5 000 koncentratorów tlenu. Wyszło by chyba taniej. Ale jak lekarze mówili wiosną 2021 że za rok, wiosną będzie 3 fala to rząd zajmował się Pocztą Polską, dał 2 mld TVP i 2 mld górnictwu a o 3 fali przypomiał sobie w jej szczycie.

Ktmc
czwartek, 1 kwietnia 2021, 21:18

Niestety koncentrator tlenu może uzyskać tylko pewne graniczne przepływy. Pierwszy lepszy z brzegu w google: dla 90% mieszanki tlenu przepływ litr, a dla 30% 7 litrów. Teraz w szpitalach są urządzenia które zużywają 100 litrów na minute dla jednego pacjenta, większość na maskach potrzebuje 7-10 litrów/minute. Więc nie mogę się zgodzić z taką demagogią. Inna sprawa w czasie powinno stanąć kilkaset dodatkowych zbiorników na tlen po kilka ton przy każdym szpitalu.

say69mat
piątek, 2 kwietnia 2021, 08:24

Stąd też uważam, że logistyka szpitali nie powinna na być domeną aktywności SZRP. To szpitale z własną logistyką powinny być zapleczem medycznym SZ RP ;))) No ... cóż wraca normalność, czyli wstajemy z kolan o ... kulach.

Pjoter
czwartek, 1 kwietnia 2021, 16:54

Żeby tylko z chin nie był jak kompasy z grillem czy grille z kompasem

Tweets Defence24