Reklama

Wojna na Ukrainie

Zapowiedziane Mardery trafią na Ukrainę do końca września

Bojowe wozy piechoty Marder 1A3.
Bojowe wozy piechoty Marder 1A3.
Autor. Rheinmetall

Dyrektor Generalny niemieckiego koncernu Rheinmetall Armin Papperger zapowiedział dostarczenie Ukrainie dotychczas zadeklarowanych 40 bojowych wozów piechoty Marder 1A3 nastąpi w terminie od maja do września tego roku.

Niemcy dotychczas dostarczyły Ukrainie łącznie 100 ze 140 zadeklarowanych bojowych wozów piechoty Marder 1A3, które to pozwoliły żołnierzom na przeskok z przestarzałych poradzieckich konstrukcji, na znacznie nowsze pojazdy (chociaż będące według zachodnich standardów już typem schodzącym). Informacja przekazana przez dyrektora generalnego koncernu Rheinmetall oznacza rozłożenie dostaw pozostałych 40 wozów zapewne na kilka rat, których realizacja zajmie ponad 4 miesiące. Nie jest to dobra informacja dla Ukrainy, bo oznacza tempo dostaw na poziomie 10 pojazdów co miesiąc, zatem pozwalając jedynie na uzupełnienie strat. Nie jest wykluczone, że w międzyczasie ogłoszona zostanie donacja kolejnych Marderów 1A3 dla Kijowa, pochodzących z rezerw przemysłu lub armii. Dotychczas Ukraińcy mieli utracić bezpowrotnie przynajmniej pięć tego typu wozy (kolejne 6 zostało porzuconych i ich los nie jest wiadomy).

Reklama

Marder 1A3 to modernizacja niemieckiego bojowego wozu piechoty Marder 1. Wariant został opracowany przez firmę Rheinmetall na potrzeby Bundeswehry pod koniec lat 80. Uzbrojenie główne stanowi armata automatyczna Rheinmetall MK20 Rh202 kalibru 20 mm. Sprzężono z nią uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Zapas amunicji do armaty wynosi 202 naboje, zaś do kaemu to 5 tys. sztuk amunicji. Do zwalczania celów ciężko opancerzonych wóz może zostać wyposażony w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych MILAN. Armata nie posiada stabilizacji, jednak wóz jest wyposażony w kamerę termowizyjną.

Pancerz w tym wariancie został pogrubiony względem poprzednich wersji. Z przodu kadłuba zapewnia ochronę przed ostrzałem amunicją podkalibrową typu DM 43 kalibru 20 mm. Jednostkę napędową stanowi silnik MTU MB 833 Ea-500 o mocy 591 KM, który umożliwia rozpędzenie pojazdu do 65 km/h. Obecnie tego typu bojowe wozy piechoty służą w siłach zbrojnych takich krajów jak Niemcy, Grecja, Chile, Indonezja i Jordania, a od niedawna także Ukraina.

Czytaj też

Bojowy wóz piechoty Marder
Bojowy wóz piechoty Marder
Autor. Bundeswehr/ Christoph Loose
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

 1. RAF

  Gdyby Polska w takim tempie wysylala sprzet Ukrainie na poczatku wojny to ta juz dawno by padla. Od poczatku konfliktu widac na jaki wynik wojny graja Niemcy.

  1. mick8791

   Och czyli prawisz o jeżdżących 50-letnich trumnach, od lat nieremontowanych, z papierowym pancerzem, bez skutecznej armaty, bez ppk? No ok - Malutka :-D Niemcy wysyłają o wile nowocześniejsze, lepiej opancerzone i lepiej uzbrojone wozy! A co najważniejsze przed wysyłką przechodzą przeglądy i remonty.

  2. Davien3

   RAF Niemcy wysyłają BWP odporne na wszystko poza ppk co maja ruskie BMP-2 i BTR-y Polska wysłała max 200 BWP-1 w stanie delikatnie mówiąc fatalnym Polacy wysłali stare wyrzutnie Newa, Niemcy najnowsze BATERIE IRIS-T SL i wiecej samodzielnych wyrzutni IRIS-T SLS niz Polska Os Polska wysłała jedną baterię S-200, Niemcy 4 baterie Patriot Nawet w MANPADS Polske wyprzedzili Jedyne w czym Polska była lepsza to stare posowieckie czołgi( ale tych Niemcy nie mieli w ogóle) i stare samoloty( ta sama sytuacja co z czołgami) No i wysłalismy im podobna ilość Krabów co Niemcy PzH2000

  3. VIS

   Davien3@ amunicji poszło bardzo dużo na ukrainę

Reklama