Reklama

Wojna na Ukrainie

Wybuchy w Kijowie. Atak na infrastrukturę krytyczną

Autor. Telegram / @energoatom_ua

Po serii głośnych wybuchów, które słychać było w sobotę rano w centrum Kijowa, w mieście ogłoszono alarm bombowy i poproszono mieszkańców o przejście do schronów. Według władz Rosja zaatakowała obiekty infrastruktury cywilnej. Tuż po godz. 10 czasu polskiego alarm odwołano.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wybuchy można było usłyszeć około godziny 9.30 czasu lokalnego (8.30 w Polsce). Dopiero po nich zabrzmiały syreny ostrzegające przed niebezpieczeństwem. Nie ma informacji o ofiarach. Władze ukraińskie zazwyczaj informują o nadchodzących rosyjskich atakach z dużym wyprzedzeniem.

W Kijowie doszło do ataku rakietowego na obiekty infrastruktury krytycznej – poinformował zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. „Kijów. Atak rakietowy na obiekty infrastruktury krytycznej. Szczegóły są ustalane. Pozostańcie w schronach" – napisał w serwisie Telegram.

Reklama

Czytaj też

Urzędnik kancelarii Wołodymyra Zełenskiego poinformował następnie o uderzeniu pocisku rakietowego we wsi Kopyliw, 45 kilometrów na zachód od Kijowa. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał, jednak fala wybuchowa powybijała szyby w domach prywatnych.

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował natomiast o eksplozjach na lewym brzegu Dniepru. „Wybuchy w dzielnicy Dnieprowskiej. Wszystkie służby udają się na miejsce" – przekazał na Telegramie.

Kliczko przekazał później, że odłamki rosyjskiej rakiety spadły na niezamieszkałe terytorium dzielnicy Hołosijiw.

Alarm bombowy, ogłoszony w godzinach porannych w Kijowie, objął następnie obwód kijowski oraz obwody: czernihowski, sumski, połtawski, czerkaski i kirowohradzki.

Czytaj też

Użytkownicy sieci społecznościowych przekazywali informacje o aktywności ukraińskiego lotnictwa nad stolicą.

Zazwyczaj dobrze poinformowany mer Mikołajowa na południu Ukrainy Witalij Kim uprzedził natomiast, że z rosyjskich lotnisk wystartowało 17 samolotów Tu. „17 Tu w powietrzu" – napisał. Media wyjaśniają, że mogą to być bombowce Tu-95.

Ukraina szykuje się na atak

Ukraina oczekuje w sobotę na zmasowany atak rakietowy Rosji – ostrzegł zastępca dowódcy sił lądowych ukraińskiej armii, generał Ołeksandr Pawluk. W godzinach porannych doszło do ataku rakietowego na Kijów.

„Nie ignorujcie alarmów, oczekiwany jest zmasowany atak rakietowy, niewykluczona możliwość zmiany początkowego kursu wrogich rakiet" – napisał Pawluk w Telegramie.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. easyrider

  Powoli nasycenie nowoczesną bronią OPL uszczelni system. Kacapskie ataki będą coraz mniej skuteczne a Moskwa z coraz bardziej pustą kasą i powiększającym się uzależnieniem od Chin i Indii w zakresie sprzedaży surowców. Moskwa ze wszystkich złych możliwości postępowania przed 24 lutego ubiegłego roku, wybrała najgorszą. To państwo jest skazane na rozpad. Słabnie demograficznie a sąsiedzi rozwijają się w tej sferze.

  1. Laky

   Oby rosja się rozpadła i upadła jak najszybciej...tak będzie dla wszystkich najlepiej....miejmy taka nadzieję i wiarę 🥺

  2. bc

   To się trzymało w kupie tylko na europejskich pieniądzach za ropę rozkradanych na każdym szczeblu, postsowieckiej propagandzie dla niewolników i socjalu.

  3. Krtek

   Rosja się może rozpadnie ale ludzie zostaną, człowiek sowiecki i ciemny, choć będzie mieszkał w innym państwie

 2. Sorien

  Co do tego ataku wojskowy z UA powiedział że alarm odbył się już po uderzeniu bo "nie mają czym wykrywać ani czym strącać takich pocisków balistycznych" więc jeżeli Ruskie z Iranu albo z innych kierunków mają tego więcej to będą mogli bezkarnie walić tym w UA .... Pytanie jedno jakim cudem taki kraj jak Rosja mająca tyłu strategów itp nie wpadła na pomysł by samemu taka broń produkować..... I pytanie czemu zachód takiej nie produkuje tylko jakieś manewrujące co karabinami maszynowymi można strącać .... Balistyka oko nie zauważy jak leci bo leci szybciej jak kula z kalacha

  1. Orthodoks

   Oj ktoś tu musi sporo doczytać. Pół godziny świata ma balistyki. Pomijając te najkrótszego zasięgu i strategiczne, to ruscy np. Iskandery, ia wszyscy użytkownicy Himarsów ATCMS i nowsze. My także będziemy mieli razem z Himarsami i chińskimi odpowiednikami.

  2. Wuc Naczelny

   To proste: cena rzeczy balistycznych na kg głowicy jest kilku-nasto krotnie wyższa niż cruise. Pocisk Cruise się opłaca. To że mają a nie użyli wcześniej, oznacza że krótko pjadą na nowym pomyśle. Powoli sprowadza się do tego że pozostanie ruskim kamikaze albo atom.Ciekawe co wtedy.

 3. WolnyPowolny

  Policja Ukrainska podala ze ogolem zginelo 16 000 cywilow. Czyli jest to jedna z mniejszych wojen na swiecie. Dla przukladu w Jemenie ok 500 tys. Okupcja Afgasnitanu 300 tys. Irak - 655 tys. SKad wiec mowa ze wojna w Ukrainie jest bardziej barbazynska? Moze to wynik propagandy>

 4. rwd

  Ktoś zaspał, skoro nie mogli zestrzelić to przynajmniej powinni ogłosić alarmy.

  1. Sorien

   Gdyby mogli to by ogłosili.... Nikt nie zaspał ... Po prostu dziś wypowiedział się jakiś rzecznik ich armi " nie mamy środków na wykrywanie i zwalczanie broni balistycznej"

 5. PJ

  Ukraina ponosi ogromne straty w tej wojnie i jej nie wygra - nie odzyska terenów okupowanych. Pytanie jak zatrzymać Rosję na lewym brzegu Dniepru i zakończyć tę wojnę? Nie udało mi się dotrzeć do żadnej rozsądnej i poważnej analizy na ten temat.

  1. Sorien

   Niestety drogi kolego bo praktycznie każdy np na tym forum już bierze za pewnik zwycięstwo UA i odbicie Krymu nawet.... Jak pisałem w twoim stylu już od lata realnie patrząc że UA ma marne szanse to mnie od ruskich troli wyzywali i siewców fermentu...... Najbardziej przeraża mnie jednak to że wojskowi wysokich rang , stratedzy tak samo optymistycznie o tej wojnie mówili - myśla że tak robią dobrze Ukriainie .... A tak naprawdę robią najgorsze co można zrobić bo społeczeństwa zachodu łykają jak pelikany to co eksperci gadają i już rozluźnienie nastąpiło .... Jakby słuchali takich jak my jakby tak gadano już w lato to pod wpływem strachu , realnego strachu wysyłali by o wiele więcej i wcześniej broni Ukraine .... Ten naiwny optymizm zabija Ukriancow i odbiera im ziemię . A czerwona zaraza nie patrząc na straty będzie walczyć do końca .

  2. Sorien

   A tak w skrócie bo do tych tłuków z zachodu dopiero powoli dochodzi co się dzieje 🤦🤦🤦🤦 dziwne to jest bo niektórzy cywile już wiele miesięcy temu i to bez danych wywiadowczych o tym wiedzieli....

  3. ΚrzysiekS

   Powtórka z Afganistanu. Rosjanie mają ARMA2 na żywo i mogą ćwiczyć do woli. Powalczą sobie kilka(naście) lat, wyszkolą nową generację dowódców i wyjdą mówiąc, że im się znudziło. Ukraina zostanie z ruinami przy których Czarnobyl to wspaniała, tętniąca życiem metropolia.

Reklama