Reklama

Wojna na Ukrainie

Wielka Brytania: Ukraina strąciła rosyjski bombowiec strategiczny

Russian Tu-22M Backfire taking off.
Autor. mil.ru

Po raz pierwszy rosyjski bombowiec strategiczny został zestrzelony przez ukraińską obronę powietrzną, a od początku wojny Rosja straciła już co najmniej 100 samolotów – przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w piątek Rosja przeprowadziła ataki na cele w południowej Ukrainie przy użyciu bombowców strategicznych Tu-22M3 (w kodzie NATO Backfire C), a ukraiński wywiad wojskowy ogłosił, że zestrzelono jeden z tych bombowców. W Internecie pojawiły się doniesienia na ten temat, które jak się wydaje, pokazują, jak jeden z Tu-22M3 traci kontrolę w powietrzu, a następnie rozbija się o ziemię.

Jak dodano, rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że Tu-22M3 rozbił się i trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa, ale nie przyznało, że został on zestrzelony. Jednak jest niemal pewne, że doniesienia mówiące o tym, że pocisk S-200 (SA-5) został użyty, są prawdziwe i była to kolejna udana operacja ukraińska przeciw rosyjskim siłom powietrznym. Wyjaśniono, że jest to prawdopodobnie ten sam system, którego użyto do zestrzelenia rosyjskiego samolotu A-50 (w kodzie NATO Mainstay) 23 lutego tego roku.

Czytaj też

„To pierwszy przypadek zestrzelenia bombowca strategicznego przez systemy ukraińskiej obrony powietrznej. Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja straciła do tej pory co najmniej 100 samolotów” – napisano.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. hera

    Kto wie, może to nawet modyfikacja WZU czyli S200C tak dobrze się spirawiła. Upgrade’y z Grudziądza dobrze się ponoć spisują, pomimo wieku poprawionych oryginałów.

Reklama