Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińscy żołnierze zamknęli okrążenie Łymania i weszli do miasta

BTR-70 Ukraina
Autor. mil.gov.ua

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak opublikował nagranie, na którym ukraińscy żołnierze umieszczają flagę państwową na znaku przy wjeździe do miasta Łyman w obwodzie donieckim. „Rosyjskie zgrupowanie pod Łymaniem jest otoczone” – powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj.

Reklama

Wojskowy oświadczył, że ukraińskie siły odbiły pięć miejscowości wokół Łymanu. "Jampil, Nowoseliwka, Szandryhołowe, Drobyszewe i Stawki zostały wyzwolone. Trwają tam działania stabilizacyjne" – powiedział Czerewatyj na antenie ukraińskiej telewizji. Dodał również, że "pod ukraińską kontrolą ogniową znajdują się praktycznie wszystkie dojścia, trasy logistyczne przeciwnika, którymi można dostarczać amunicję i siłę żywą". Liczebność otoczonych rosyjskich wojsk Czerewatyj orientacyjnie ocenił na 5-5,5 tys.

Reklama
Reklama

Wcześniej szef władz obwodu łuhańskiego Serhij Hajdaj napisał w Telegramie, że "w kotle łymańskim znajduje się ponad 5 tys. rosyjskich żołnierzy". Wyzwolenie Jampilu pod Łymanem potwierdził w piątek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski. Oficjalnie Kijów nie komentował jednak wprost "łymańskiego kotła".

Czytaj też

Doradca Zełenskiego Mychajło Podolak napisał w piątek wieczorem, że "tym razem prosić o wyjście z kotła łymańskiego będzie musiała Rosja". Przypomniał historię sprzed ośmiu lat, kiedy siły ukraińskie znalazły się w okrążeniu pod Iłowajskiem. "Wtedy nasi chłopcy zgodzili się wyjść bez broni. Ale Rosja złamała słowo i ostrzelała kolumnę" – podkreślił Podolak.

Według sobotniego raportu analityków amerykańskiego Instytut Studiów nad Wojną (ISW) Łyman może zostać wyzwolony w ciągu 72 godzin. Miato to jest ważnym węzłem kolejowym, a jego odbicie może pozwolić siłom ukraińskim na atak zachodniej części obwodu ługańskiego, w tym na miasta Lisiczańsk i Siewierodonieck. Otworzy to siłom ukraińskim drogę do kolejnych węzłów komunikacyjnych regionu i możliwość przeniesienia walk już na terenie obwodu ługańskiego.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (9)

 1. Jaszczur

  Przeraża mnie niedocenianie ruskiej masy ludzkiej. Zobaczycie że za dwa tygodnie UA stanie w miejscu a za miesiąc będzie ruska kontr ofensywa bądź podobne ramy czasowe. Co z tego że jeden będzie miał karabin a 3 za nim bez , co z tego że straty będą 1:5 ilość będzie wygrywać - dlatego UA powinna już teraz szykować też masowe powołanie do wojska .

  1. DBA

   Jeżeli będzie to ruska masa ludzka, a nie wyszkoleni i odpowiedzialnie dowodzeni żołnierze to skończy się to hetakombą. To nie II wojna z ostrzałem ze zwykłych, 5-ciostrzałowych karabinów. A z drugiej strony jeżeli w jakimś bezsensownym ataku Ukraińcy wybiją atakujacą kompanie do nogi, to czy druga pójdzie do ataku? Widownia, w tym rosyjska ma w praktyce podglad online na tę wojnę i tego nie wolno niedoceniać.

  2. VIS

   Uralwagonzawód pracuje teraz 24/7 jak każda fabryka zbrojeniowa w rosji. Reanimują produkcję BWP-2, zakłady remontowe uzbrojenia też przeszły na reżim wojenny. Nie będzie tak ze jeden karabin na 3, bez jaj panowie, oni kałachów mają w miliony i to nie starych wersji AK,AKM tylko AK-74. Dopiero co zaczęły zjeżdżać pierwsze ochotnicze bataliony, moskale czekają. Mnie martwi co się stanie jak w końcu się doczekają.

  3. Anty 50 C-cali

   a mnie , Anty, przeraża, poRARZA, jak Kozacy - ochotnicy z Zakarpacia, w porzuconym przez ko"z"aczki T-ciaku...zobaczyli.....francuską kamerę termowizyjną!!! W lesie izjumskim. A do Tego co w Tv, naszej, dla "rusofobów, GRATKA. .....O "pomocy" w temacie paliwa....dla MiGa-czy-31!!!! za Le Monde

 2. szczebelek

  Reakcja ruskich jest taka, że znowu się wycofują "zgodnie z planem" 😂😂😂, a Chersoń będzie następnym miejscem gdzie wykonają gest "dobrej woli" 🤡🤡🤡

  1. VIS

   No raczej nie bo tam ofensywa drepcze w miejscu.

  2. Anty 50 C-cali

   No, a w vyniku sprawnej akcji - denazyfikacji- oddali "nazistów" - wstrętnego Azowa. W tym tego Robin Hooda , rodem spod Nottingham.

 3. GB

  Teraz mówi że w Belbek zjechał z pasa startowego samolot myśliwski stąd wybuch. Jest to wielce prawdopodobne bo pokazują taki filmik. Przy czym miał to być i tu uwaga .... MiG-31. Byłby to pierwszy MiG-31 utracony w tej wojnie. Sugerują też że to wersja K, czyli ta z Kindżałami.

  1. VIS

   Wersja K zestrzelona nad Ukrainą? Ale głupi ci Moskale, kindżał powinien być odpalony przed wejściem w Ukraińską strefę OPL.

 4. Kalrin

  Ok mamy potwierdzenie Łymań jest już z powrotem Ukraiński. Rosjanie wycofali się na "korzystniejsze pozycje". To znaczy niby gdzie? przecież są otoczeni a miejska zabudowa chyba bardziej by im pozwalała na obronę niż siedzenie na otwartym polu i byciu wybijanym przez artylerię. PS jakby pojawił się artykuł stricte o tej sytuacji komentarz przekopiuję też tam.

  1. papa lebel

   Podobno nawet putin podpisał ukaz o odłączeniu Łymania ze składu RF. :)

 5. GB

  Mówią że Krab uszkodzony. Pokazują lufę oderwaną od wieży, niby na skutek intensywnego ostrzału. Sam SH Krab ma być do remontu.

  1. Pirat

   Gdyby mieli 100 krabów to by mogli sobie sprzęt oszczędzać. Niestety, również dla nas lekcja. Sprzęt na wojnie się zużywa. Trzeba mieć rezerwy.

  2. Jaszczur

   I nie produkować super hiper cud tylko gniosta nie lamiosta . Polska szykuje się na nie realna wojnę coś jak gdyby nas zaatakowała Białoruś czy coś . A zaatakuje nas prawie cała Azja jak już będzie wojna . Azja to masa ich jedyny atut a na masę nie trzeba super technologi ale trzeba ogień zaporowy tanio , masowo łatwo do naprawy itp

 6. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

  Ktoś pisał, że oni się czegoś nauczyli czy mi się zdawało?

  1. Pirat

   Mają teraz wprawę w ucieczce.

  2. Ajot

   Obawiam się, że się czegoś nauczyli. Na Twitterze Ukraińcy umieszczają znowu mnóstwo zdjęć porzuconego przez ruskich sprzętu, ale już spalonego.

  3. Chyżwar

   Choć życzę ruskim jak najgorzej niestety się nauczyli. Dlatego w okolicach Chersonia przelano dużo ukraińskiej krwi z niewielkim jak na razie skutkiem.

 7. GB

  Rzeczywiście pokazują nieuszkodzonego SH Krab z urwaną lufą (jest zdjęcie). Calutki. Po wymianie lufy do linii i walki.

 8. GB

  Wczoraj było info że został zestrzelony rosyjski Ka-52. Dziś jest filmik z potwierdzeniem zestrzelenia. Czyli wczoraj Ka-52, dziś strata MiG-31, całkiem dobrze

 9. GB

  Tymczasem nad Belbek (baza lotnictwa) na okupowanym Krymie unosi się dym.

Reklama