Reklama

Wojna na Ukrainie

Prezydent Zełenski odwołał jesienny pobór do wojska

Fot. mil.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, w którym odwołuje planowy jesienny pobór do wojska. Doradca prezydenta Mychajło Podolak oświadczył, że Ukraina posiada już dostatecznie liczebne i przygotowane rezerwy. W słuzbie czynnej pozostają natomiast dotychczas powołani poborowi którzy obecnie służą w jednostak wojskowych.

Reklama

Zgodnie z dekretem opublikwanym na oficjanej stronie prezydenta Ukrainy 30 września jesienny pobór nie odbędzie się. Równoczesnie przeniesienie wojskowych do rezerwy zostanie odłożone na okres "nie wcześniejszy, niż po ogłoszeniu demobilizacji w ustalonym porządku". Oznacza to, że ich służba zakończy się wraz ze służbą powołanych na czas wojny rezerwistów, zgodnie z właściwymi przepisami.

Reklama

Władze Ukrainy już w kwietniu odwołały wiosenną turę poboru. Obecnie tym samym działaniem objęto też ten zaczynający się w październiku. Tym samym Ukraiński prezydent potwierdził, że nie planują ogłaszania dodatkowego poboru do armii w związku z "częściową mobilizacją" w Rosji. Doradca prezydenta Mychajło Podolak oświadczył pytany o tą sprawę, że Ukraina posiada już dostatecznie liczebne i przygotowane rezerwy. Działania te mają nie tylko istotny charakter dla sytuacji wewnętrznej w kraju, ale są też sygnałem, że Ukraińskie władze nie obawiają się rosyjskiej mobilizacji ani nie brakuje im chętnych do służby.

Reklama

Źródło:PAP / Defence24

Komentarze (1)

 1. Jaszczur

  Wydaje mi się że robi błąd jak Putin 24 lutego nie docenia sił przeciwnika.... To że śmieszna liczba 100tyś ruskich nie była w stanie zająć Ukrainy nie znaczy że 1200 tyś nie będzie tego w stanie zrobić

  1. Grucha

   Liczby to nie wszystko. Ludzi trzeba zakwaterować, przeszkolić, wyposażyć. No chyba że chcesz zobaczyć po stronie ukraińskiej taki sam motłoch jak aktualnie podczas mogilizacji w Rosji. Trzeba też pamiętać że nadal nowe jednostki ukraińskie są szkolone na zachodzie jak i na samej Ukrainie. Więc myślę że to nie chodziło o to że Ukraińcy nie doceniają Ruskich, a bardziej o to że znają swoje zaplecze i dokonali zimnej kalkulacji czy mają aktualnie czas, sprzęt i kadry do szkolenia poborowych.

  2. papa lebel

   Naprawdę myślisz, że podejmuje jednoosobowo decyzje jak putin....?

  3. Jaszczur

   Putin nie podejmuje jednoosobowych decyzji