Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny, wiadomości

Ukraińscy żołnierze rozpoczęli szkolenie obsługi podwodnych dronów

Hydroid będzie dostarczał drony podwodne MK 18 dla amerykańskiej marynarki.– fot. Hydroid

Grupa ukraińskich żołnierzy jest już w naszym kraju w ramach misji szkoleniowej Unii Europejskiej, by nauczyć się obsługi podwodnych dronów, poinformowała w czwartek na Twitterze minister obrony Belgii Ludivine Dedonder.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

„Dzisiaj w Belgii witamy żołnierzy z Ukrainy w ramach misji EUMAM. Przejdą szkolenie z systemów podwodnych dostarczonych przez Belgię na Ukrainę. Wyraziłam im głębokie wsparcie i pogratulowałem odwagi okazanej przez prawie rok walki" - napisała minister.

Ludivine Dedonder w listopadzie poinformowała o przekazaniu podwodnych dronów ukraińskiej armii. Zaznaczyła wówczas, że do końca maja 2023 roku na Ukrainę powinno trafić 10 podwodnych dronów wyprodukowanych przez belgijską firmę ECA Robotics Belgium. Drony mogą wykrywać podwodne zagrożenia, takie jak miny czy urządzenia szpiegowskie. „To zupełnie nowa, zaawansowana technologia, która bardzo im pomoże" – wyjaśniła minister.

Czytaj też

W styczniu Belgia ogłosiła swój największy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy za 92 mln euro. Należą do nich pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu AMRAAM, broń przeciwpancerna, karabiny maszynowe i automatyczne.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

  1. rwd

    To są drony defensywne a bardziej pomocne byłyby drony mogące atakować ruskie okręty na morzu i w portach..

  2. andys

    Własciwie to juz za późno.