Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: Wyrzutnia Tor przegrywa z dronem FlyEye [WIDEO]

Flyeye Ukraine National Guard
Ukraiński operator z bezzałogowcem FlyEye.
Autor. NGU

Kolejne nagranie z frontu ukraińskiego pokazuje bezsilność rosyjskiego systemu Tor-M1 wobec połączonej siły bezzałogowca FlyEye i artylerii. Wykryta po smudze odpalonej w stronę drona rakiety wyrzutnia przeciwlotnicza, mimo szybkiego opuszczenia stanowiska i kilkuminutowej ucieczki pada łupem ostrzału z haubic M777 naprowadzanych przez polskiej produkcji maszynę bezzałogową.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Opublikowane w mediach społecznościowych nagranie pochodzi z maszyny rozpoznawczo-obserwacyjnej FlyEye produkcji Grupy WB, co można łatwo rozpoznać po „pływającej ramce" obrazu, charakterystycznej dla systemu stabilizacji głowicy tych maszyn. Wyrzutnia przeciwlotnicza 9K331M systemu Tor-M1, odpaliła w stronę polskiej maszyny rozpoznawczej pocisk kierowany, co okazało się decyzją błędną. Cel był zbyt blisko lub też zbyt mały dla radiolokatora i nie został trafiony. Smuga spalin i obłok dymu zwróciły za to uwagę operatorów maszyny. Rosjanie nie próbowali powtórzyć ataku. Wybrali ucieczkę.

Na nagraniu widać jak FlyEye przez dobrych kilka kilometrów podąża za uciekającą drogami rosyjska wyrzutnią. W końcu pojazd próbuje się ukryć w lesie, ale dzięki zobrazowaniu w podczerwieni zostaje bez problemu wykryty a jego pozycja przekazana jednostce ukraińskiej artylerii. Nie wiemy, czy wykorzystano system Topaz, który pozwala w trybie zautomatyzowaym wypracować dane ogniowe, czy też wykorzystano inny system.

Reklama

Czytaj też

Wiadomo natomiast, że wyrzutnia została ostrzelana przez haubice M777 kalibru 155 mm. Pojazd prawdopodobnie nie został zniszczony a jedynie poważnie uszkodzony, gdyż najbliższy pocisk upadł kilka metrów od celu. Z pewnością natomiast zostały poważnie uszkodzone systemy pojazdu, przede wszystkim anteny radarów i system naprowadzania. Wystarczy to, aby wyłączyć wyrzutnię z użycia na wiele miesięcy, jeśli nie na dobre.

Reklama

Komentarze (11)

 1. DIM1

  Jak dla mnie, ten film obrazuje po pierwsze klęskę maskowania.. TOR powinien schronić się w uprzednio przygotowanym ukryciu, skutecznie zamaskowanym widmowo. TOR, Krab, Leopard... cokolwiek stanowi łakomy cel... N- ie maskujesz się wystarczająco ? Czyli już nie żyjesz ! Tylko jeszcze o tym nie wiesz. Ciekawe czy wie o tym MON ? Czy rozumie to MON i wyciąga wnioski praktyczne ? Czy też dalej nowocześnie propaguje znane od dziesiątków tysięcy lat "maskowanie gałęziami" i "ukrycie się pod koronami drzew" ?

 2. Tommar

  Jeżeli Fly eye miałby pod sobą automatycznego drona do niszczenia pojazdów, nie trzeba nic koordynować. Ilość pojazdów pancernych będzie bez znaczenia, jeżeli ktoś będzie miał lepsze drony. pojazdy pancerne są bezbronne i będą mogły być używane jedynie na zabezpieczonym terenie. Zamiast 1000 czołgów może 10. tys dronów ?

  1. chahras

   ryzykowne, jeśli przeciwnik zaskoczy Cię skutecznym zakłóceniem łączności takichbezzałogowców, to z automatu tracisz suwerenność panśtwa. ryzykowne :P

 3. lokalnie

  To pokazuje ze Ukraina bez zachdniego sprzetu by polegla.

  1. Billabongpl

   Nie no ruskie bez zachodnich podzespołów (optyka.elektronika) a nawet broń strzelecką tez by mieli marne szansę kto by im w tym mize wyprodukował canony do dronow rozpoznania hehe

  2. lokalnie

   A to co innego. Globalna siec dostaw (np F35 - ma elemnty z Chin) a co innego wsparcie militarne dla kraju w wojnie (np Chiny nie wspieraja Rosji. Nie mieszac wsztskego ze wsztskim - wiecej analizy i rozumu.

  3. Rusmongol

   Z to żebrzą o drony rakiety amunicję u Iranu, Korei pln, Białorusi. Ukraina nawet z pomocą zachodu nie ma nawet 1/4 sprzętu jaki ma Rosja. Myślę że to uwzględniając i tak sobie dobrze dają radę.

 4. lokalnie

  Swoja droga - czy gdyby Tor sprobwal zniszczyc druga rakieto drona mialby wieksze szanse? Jaka taktyka jest w takim przuadku najbatdziej efektywna w obronie?

 5. mc.

  1/ Tak sobie myślę że na jednym strzale się nie skończyło. 2/ Ewidentnie widać że połączenie systemu rozpoznania (radary itd) z systemem ogniowym jest błędem. 3/ Każde działanie musi być połączone z maskowaniem i zaplanowanym miejsce ukrycia po otwarciu ognia. 4/ Wysłać kompanię Raków na Ukrainę. trzeba sprawdzić co ,trzeba poprawić. 5/ Najważniejsze - to co teraz widzimy to.... Hiszpania 1936-1939. Musimy być przygotowani. Musimy mieć silną armię. to nie koniec bez względu na to jak to będzie wyglądać w 2023 roku.

 6. Anty 50 C-cali

  Podsumowując, bez wyśmiewania : zanim pasterze z Iranu do swojej "rewolucji" włącza lidary, do tych laserowych markerów celu - odkrytych w wrakach ----z Chin-----to moCarstwo najwidoczniej ufa mocy maskowania darmowego listowia. Lasu "z"naczy. Tudzież wysokich topól, tradycyjnie przy drodze rosnących. Plandeki rozmaite to fajne, od dawna ,od lat 90-tych oferowane nawet w odcieniach zielenii, rozmaitych. Na razie na drony, jak nie niska podstawa chmur, to Ruch - wystarcza. Gorzej jak robot "wisi" w powietrzu, jak miecz zagłady, i nie ma czasu na maskowanie. A eksplozja kulki 150+ mm, nawet blisko pojazdu- zwłaszcza lekko opancerzonego = efekt znany tak od 70 lat...

 7. Filemon19

  Podsumowując kamuflaż podczerwieni to jest odpowiedź Saab Barracuda mcs Mobile camuflage system jest całkiem niezły A Plandeka zimowa Saab 2x3m to koszt 160 PLN

  1. DIM1

   Filemon19. Jednak w faktycznie masowej, zrobotyzowanej produkcji, przy fabrykach działających po 22 godziny na dobę, plandeka jaką opisujesz, zapewne byłaby znacznie tańsza ?

  2. sebaa

   Podsumowujac :) A Polska odpowiedzią na takie zagrożenia są wielozakresowe pokrycia maskujące Berberys. 

 8. DIM1

  A tyle razy spamuję tu "Nie maskujesz się prawidłowo ? - więc już nie żyjesz ! Tylko, że jeszcze o tym nie wiesz ! Nie ma takiej opcji, by uciec przed przyszłym, zsieciowanym systemem obserwacji, bez przygotowanego wcześniej, pełnowidmowego systemu maskowania, podczas zmiany stanowiska. Zsieciowany system obserwacji sięgać będzie wkrótce wszędzie i działać zawsze ! Tutaj las nie był uprzednio przygotowany do ukrycia TOR'a A czego nie ma na tym filmie ? Nie ma, że dron następnej generacji, gdy cel ukryje mu się skutecznie w lesie, włączy także lidar i "zmaca" go tak czy owak. Podczerwień... to pryszcz.

  1. kaczkodan

   To będzie fascynujące oglądać pojedynek laser dużej mocy kontra kamera ;)

  2. Anty 50 C-cali

   nie udawajmy greka- skoro podczerwień to "pryszcz", dzisiaj, w listopadzie 2022...to dlaczego super wyrzutnia pcha się w lukę w "scianie" lasu? Pod coraz rzadsze listki dębu i inszej lipy?! Lidar NIE jest Pasywny, tak?, czyli zdradza pozycję emitatora... a jak taki laser sporej mocy, nastepnej generacji, będzie dostępny. ( z kraju dostawcy camm i R.Navy)

  3. DIM1

   A po co dużej mocy ? Myślisz, że czułości odbiorników i analizy danych nie wzrosną ?

 9. tunek78

  Kompletnie nic z tego nagrania nie wynika.NIC,ZERO !

  1. Anty 50 C-cali

   no, poza tym że ta smuga dymu - na bezchmurnym nieboskłonie....to pierd. jak bystro wysiada ochota to kozaczenia. A te leje, jeden nawet dymi...to pryszcze na oraninie. A ten wybuszek dymu= ewidentny dodatek cennych metali do gleby , na skraju lasu. A to czarno-białe "nakładanie" na jesienne żółcie różnych odcieni Eto szto! Pasmo widzialne, konfrontowane z podczerwienią/termowizją może

 10. kaczkodan

  Od razu widać że przyszłością jest ścisły rozdział elementów systemu na części pasywne i aktywne, przy czym radary muszą zostać przeniesione na bezzałogową platformę latającą i nie ma przed tym żadnej ucieczki. Z kolei wyrzutnia rakiet musi wyglądać dokładnie tak samo jak standardowa ciężarówka.

  1. pomz

   Pojazdy wojskowe upodobniają w się do ciężarówek ( cywilnych) przecież to prosta droga do legalizacji atakowania wszystkich pojazdów mechanicznych. Również tych cywilnych. Co jeszcze zaproponujesz? Mrapy "zrobione" na autobusy?

  2. tunek78

   Lepiej bym tego nie ujął .

  3. Anty 50 C-cali

   jak standardowa ciężarówka to może bwp (-1-ka, taszczony na naczepie, 21-szej brygady) pod "plandeką" to może wyglądać...hiMars, chyba też---najwidoczniej "maskowanie" wyrzutni Tor, bohatersko od tyłu , nawet z rodzieleniem typu "Rzędzian w lewo, Panna w prawo" z Ogniem i mieczem, nie pomaga. Bo w standardowych warunkach pogodowych, Najwidoczniej - oko wroga rozróżni cenniejszy cel

 11. Bóg drogi

  W jaki sposób z tego filmu można wywnioskować odległość, w której spadł pocisk od wyrzutni i jaki jest rozmiar uszkodzeń?? to tylko domniemanie.

Reklama