Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina - rzeź rosyjskich czołgów i bwp

Autor. General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

Podczas rosyjskiego szturmu na północ od miasta Awdijewka doszło do masakry nacierających jednostek pancernych i zmechanizowanych dokonanej przez ukraińską obronę. Straty szacuje się na kilkadziesiąt czołgów oraz bojowych wozów piechoty.

Reklama

Rosjanie w ostatnich dniach mają prowadzić ofensywę w kierunku Awdijewki przy użyciu licznych jednostek pancernych i zmechanizowanych. Między innymi często były widoczne długie kolumny pojazdów wojskowych. Przypomina to działania z początku rosyjskiej inwazji, które były bardzo szybko punktowane przez Ukraińców przy pomocy artylerii i środków przeciwpancernych, jak pociski kierowane czy granatniki.

Reklama
YouTube cover video
Reklama

Teraz, gdy ukraińska armia posiada znacznie szerszy wachlarz środków bojowych mogących eliminować rosyjską ciężką technikę w postaci np. zachodniej artyleryjskiej amunicji precyzyjnej, tego typu formy zgrupowań i poruszania się w stronę frontu jest co najmniej zaskakujące. Na efekt nie trzeba było długo czekać, kolumna najpewniej została porażona różnymi typami efektorów, po czym nastąpiło jej rozproszenie na mniejsze grupy pojazdów.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Rosjanie nie wyzbyli się także operowania pojedynczymi pojazdami na otwartym polu, czego efektem było zniszczenie transportera MT-LB przez przeciwpancerny pocisk kierowany Javelin. Straty ciężkiej technice pancernej przez ostatnie dni stale rosną z racji na napływające nowe zdjęcia z linii frontu. Jak informuje użytkownik OSINTtechnical w serwisie X, rosyjskie jednostki miały stracić dotychczas m.in. 13 systemów artyleryjskich, 15 czołgów oraz 33 bojowe wozy piechoty/transportery opancerzone.

Reklama

Komentarze (29)

 1. Tani2

  Kubinki chyba nie będzie, sowieci podali że dobili tego Leo2a6 Lancetem. Bo Wermacht chciał go ewakuować. Co do barwy ukr czołgi żółte lub niebieskie albo zielone przedmuchiwacze lufy Sowieci opròcz litery Z lub V malują w barwy flagi rosyjskiej to dotyczy zdobycznych T-64 i T-80

 2. Tani2

  cd fotki z ameryckiego neta czyli jak osiołek został rumakiem. Pojawiło się retuszowane foto z drona na ktòrym nasz teciak został Leopardem jak zresztą i rusek. Napiszę prawde czy to jest 90M?To tak 50%na 50%. Bo fotka była zrobiona przez stronę ukr. A te wojenne czołgi są maskowane. To dla ortodoksów....

 3. Tani2

  Dopowiem kto artyleria ukro-sowietów unieruchomiła a drony Suchopłatowa dobiły. Teraz ciekawostka kto to był ten Suchopłatow czy jakoś tak. To ukro-sowiet po1945r leczył Ukr SRR od UPA. I ostatnia ciekawostka dzisiaj do działań bojowych wszedł nowy batalion im Bohdana Chmielnickiego. Tym się odróżnia od innych że tworzą go byli jency armii ukrainskiej którzy podpisali kontrakty z DNR. I chyba tyle plotek z ruskiego i ukr neta

 4. Tani2

  O tym jak T-90M z naszymi T-71m i Twardym na jednym stali polu. Prawie weekend nic się nie dzieje a tu fotka cudo. Nasze dwa teciaki stoją obok T-90 M czyli jedna rodzina Foto zrobione pod Kleszciejewką pod Artiomowskiem czyli Bachmutem. Ruski dostał i załoga go porzuciła. Ukr-wermacht wysłał nasze teciaki do ewakuacji ruska. No ale ruska artyleria rozbiła te teciaki i tak w pokoju spoczywają razem. Dlaczego ukro-wermacht bo jest i ukro-SS. Jeden z oddziałów ukro -sowietów opublikował fotkę spalonego Leoparda. Na nim wisiała flaga prawego-sektora. I znowu muszę siè przyznać do pomyłki wczoraj napisałem o znamiu pobiedy zawieszonym na terrakonie w Awdiejewce. Tam jest sierp i młot tylko niestandartowego rozmiaru bo mały. Pomyłka moja jest oczywista bo wrzucono filmik z przygotowania tej flagi.

 5. Tani2

  Patrzę na fotkę z ukr neta jest T-72 z białym krzyżem. Wieża wersja B1 Podeszwa czyli podwozie B3 Koła nośne 6 sztuk z T-62 Jak ją nazwać? T-72 wersja wojenna

 6. Tani2

  Goście dajcie spokój ze zniszczeniem. Czołgu zniszczyć się nie da. Tu trzeba zacytować niemiecki raport o zestrzeleniu opl P-51 z 1945 samolot 99% uszkodzony pilot zabity. W monografii 4 DPancernej autor daje fotki tego co szło z frontu do huty to było pare blach. Reszta została użyta do naprawy innych. I tak jest na Ukrainie tzw zniszczone są donorami czesci i podzespołow do innych. Armia ukr jezdzi ruskimi w 50% a oddziały DNR i ŁNR w 90% mają zdobyczny ukr. Te wyliczenia to schowajcie do kieszeni obydwie strony straciły po kilkaset szt a jeden ukr czolg trzy razy zmieniał użytkownika był ruski potem ukr potym do DNR.

 7. Sebseb

  Kiedyś byli skuteczniejsi w zatrzymywaniu czołgów - na początku tej wojny wystarczyło, że cywile wyszli na drogę a czołgi same zawracały - nie był do tego potrzebny żaden sprzęt wojskowy.

  1. Davien3

   @Sebseb to były czasy kiedy Rosjanie mysleli ze to będzie trzydniowa "Operacja Specjalna" a nie 600 dniowa wojna Jak potem traktowali cywilów to zobacz Bucze Irpoień czy Mariupol.

  2. Tani2

   Bucze jużdawno odwołali. Francuzi wysłali swoją ekipe a Ukr dała ciała zabitych. Zrobili rtg i znaleźli szpilki z haubic D-30. Obydwie strony używają tych dział więc..... . Ja oglądałem ten filmik na Twitterze i you tube ale go skasowali. To byli wojskowi i oni polityki nie uprawiają.

 8. Sorien

  Tutaj ktoś podał argument że czołgi to nie są przezytek bo każdy w nie inwestuje ..... Panie kolego a drony były do kitu że przed 2020o wojnie o karabach nikt w nich nie inwestował dużo prócz Turcji i Armeni ? Były do kitu czy planiści i stratedzy politycy nie mają za grosz wyobraźni? Z czołgami jest to samo ale w drugą stronę .... do tego należy dołożyć lobbing potężnych firm produkujących te pojazdy oraz panstw stojących za nimi co na sprzedaży zarabiają brak wyobraźni itp i OT cały powód czemu inwestujemy w czołgi. Prawda jest taka że czogl stracił pierwotne przeznaczenie - szturmuje piechotą a czołgi osłabiają z tyłu dalekiego tyłu bo naramienne p-panc ich na dystans trzyma

  1. Krzysztof33

   Można się obejść bez czołgów średnich, ale trzeba trochę zmienić całą koncepcję prowadzenia walki i wyposażenia sił zbrojnych.

  2. Tani2

   Czołgu średniego nie ma od początku lat 50 tych XXw. Umarł wraz Korpusem niszczycieli czołgów. Amerykanie swoj zlikwidowali w 1949r Sowieci kilka lat później. Zastąpił go MBT a a sowietów osnownyj. Reforma polegała na tym że czołg miał walczyć z czołgiem ,artyleria artylerie. Piechota piechote , stąd powstanie BWP. Tyle teoria. Praktyka pokazuje że czasy się zmieniły. Dzisiaj czołg to armata na kołach i wartosc bojowa Leo 2a6 wcale nie jest większa jak dziadka T-62. Dzisiaj czołg to bardzo droga zabawka z daszkiem antydronowym.

 9. Tani2

  Goscie nic nie wymyslicie. Musicie wysłać wojsko. Macie alternatywe możecie wysłać bombowce strategiczne jak wysylal marsz Montgomery w Normandii. Aż się zdenerwował też marszałek Tedder. Po dwóch dniach szturmu pod Awdiejewką po necie szukali chirurgów. To jest cena natarcia. I tego nie odmienicie. Kto naciera ma straty zawsze wieksze jak broniący szczegolnie gdy armie są porównywalne.

 10. Tani2

  Filmik jest autentyczny bo jest na jednej i drugiej stronie publikowany. To jest najszybsza droga weryfikacji informacji.

 11. Szczupak

  Widać że w tej wojnie nie będzie masowych przelamań frontu formacjami pancernymi czy Zmechu. Ukraincy szybko po początkowym niepowodzeniu w ataku takimi jednostkami stosują taktykę od okopu do okopu. Raszystowskie formacje widać dalej nie. Putin kazał zdobyć Dombas i Ługansk do końca października. Więc tak właśnie wygląda słuchanie się polityków chcących wpływać ma działania armii. Totalną rzezią wojska a ceną jest krew żołnierzy. W tym przypadku totalnie mi nie żal ani kropli raszystowskiej krwi.

  1. Macorr

   I dlatego Ukraińcy też tak nie robią, choć tyci probowali. Niech te F-16 dotrą w końcu, gdyby był od czerwca to Ukraińcy własnie wkraczaliby na krym...

  2. Sorien

   Maccor - pomogły by ale nie przesadzaj . Warto wspomnieć co mowi Skrzypczak (to ten generał co w lato 2022 mówił że do świat Bożego Narodzenia na Krym ua wejdzie) .- "Sytuacja UA jest bardzo zla brakuje im wojska - mam znajomych na Ukrainie którzy mówią że po wsiach jeźdza samochody wojskowe a ludzie się chowają bo nie chcą na wojnę " . Patrioci wyginęli albo są na wyginięciu z tych co zostali zaplu nie będzie. Warto by co po niektórzy którzy mnie od ruskich trolow wyzywali przypomnieli sobie moja wypowiedź toż po ofensywie na Cherson -" to była ostatnia ofensywa ua albo przed ostatnia (okazalo sie ze przed ostatnia)później karty będzie rozdawać Rosja " i to zaczyna się dziać

  3. easyrider

   @Szczupak Formacje pancerne nie służą do przełamywania frontu.

 12. Prezes Polski

  Chciałbym wierzyć, że nasi wojskowi pilnie śledzą rozwój wydarzeń i nasza taktyka oraz zakupy będą modyfikowane. Na razie tego nie widać, ale bez paniki. Wyprodukowanie tysiąca czołgów, wprowadzenie do linii potrwa lata. Ale już wyprodukowanie dronów i wyszkolenie obsługi oraz zmodyfikowanie taktyki to znacznie krótszy proces. A postęp w tej dziedzinie jest niewiarygodnie szybki. Zaledwie w 2020r. przekonaliśmy się, że drony mogą niemalże przeważyć szale, obecnie widać, że bez ich masowego udziału nie ma się co wybierać na wojnę.

  1. kapusta

   @Prezes Polski - Błaszczak lubi robić kampanię wyborczą na tle wojska - wystarczy spojrzeć jak często ma fotki na tle siatek maskujących i Starów, a jak rzadko (żeby nie powiedzieć wcale) widać tam systemy antydronowe albo VR. Dziadki i dzieci z MONu szykują się na kolejną kampanię wrześniową w myśl hasła "nie oddamy ani guzika" a nie na wyciąganie wniosków z Ukrainy

  2. Vixa

   Kapusta, a co ma sobie robić zdjęcia w szpitalach czy szkołach? Przecież MON to jego działka i chwali się tym co zrobił.

  3. Damian44

   Wojsko powinno przede wszystkim ćwiczyć, doskonalić taktykę, sprawność na polu walki, a nie bawić się w pikniki i służyć jako atrapa na potrzeby polityczne. Tu chodzi o bezpieczeństwo Polski. Szczególnie, że za granicą jest wojna. Błaszczak natomiast doprowadził do tego( być może pikniki to tylko już kropka na i), że z wojska masowo odchodzą generałowie. Tutaj idealnie nawiązał osiągnięciami na tym polu do swojego partyjnego kolegi Macierewicza. I to akurat budzi duży niepokój. Bo sprzęt sprzętem ale jak idioci będą dowodzić to cały ten sprzęt będzie służył za złom, albo wpadnie w ręce wroga.

 13. duzygrzesio

  Myślę, że ten film jest stary i pochodzi z początku roku. Po prostu to co widzimy wizualnie, nie zgadza się z prognozami pogody. W Doniecku jest teraz cieplej niż w Polsce, a na filmie pogoda jak z końca listopada. Ja mieszkam w Bieszczadach i tu dopiero trawa i drzewa zaczynają się złocić, w większości jest wciąż zielono... Po co to robią? Ano trzeba o sobie przypomnieć światowej opinii publicznej. W tej chwili Ukraina rywalizuje o uwagę świata z Palestyną...

  1. Rusmongol

   Najzimniej poza górami było na słynnym biegunie zimna Kotliny Orawsko-Nowotarskiej na południu Małopolski. Na tamtejszej stacji przy gruncie zmierzono aż -7,2 st. C. Przymrozki zanotowane w Polsce na stacjach IMGW minionej nocy na 9 października 2023

  2. Sorien

   Co do filmiku to pamiętajmy że tam są działania bojowe-lisci na drzewach nie ma na lini frontu bo bomby zdmuchnęły . A wątpię by była to bitwa o uwagę bo info ze Rosja przechodzi do ofensywy raczej nie zadziała motywująco na zschod a wręcz oslabi morale bo to ua miała robić ofensywy a nie Rosja to ua miała iść do przodu a Rosja się cofać. Więc wątpię by tak chcieli zwrócić na siebie uwagę

  3. PGR

   Podczas niedawnej fali zimna jak dotarla tez do Polski w okolicach Moskwy bylo 2 stopnie w ciagu dnia to ciagnelo sie takim klinem na południe az po Moze Czarne, możliwe że już tam przypruszył0.

 14. user_1049282

  Eee ja widziałem geolokowany filmik jak ruski dron wrzuca do porzuconego T-72 armii Ukr granat. To samo robią i ukr operatorzy. I to cała ruska ofensywa. Podeszli tak 1,5km do wsi Berdicze za torami kolejowymi i walczą o gòrke 260npm za kombinatem koksowniczym. Ruscy ruszyli bo staneli Ukraincy. Szef razwiedki Ukr Budianow czy jakos tak orzekł że ruskie mają rakiet do h..very i ciut ciut. A produkcja zbrojeniowa już zabezpiecza im moźliwosc walki do 2026r. Na koniec jedna uwaga kto ma sprzęt to go traci. Kto go nie ma to nie straci. Liczą się tylko ludzie . Na koniec cytat,,Putin powiedział,,jak się chcecie pobić to nie ma problemu. Tylko czemu zabijacie cywili.,, To o walce izraelitòw z tzw palestynczykami. On swoim daje możliwosci i co trzeba przyznac bez uszczerbku dla cywili. Bo albo jedni albo drudzy cywili ewakuują. I tak powinno być. Biorą kasę to mają się bić.

  1. Rusmongol

   @user. Jak dobrze ze Rosjanie nie zabili cywili. Skąd...

  2. Sorien

   Nastepny Dalajlama się znalazł-Władimir Putin co rakietami w stypy wali ....

 15. Alibi

  Rosyjskie czołgi One Way Ticket

 16. tkin ważny

  Czy widzimy jak niemrawo poruszają się te wojska pancerne. Od czasu do czasu wybucha jakiś pocisk daleko i nie celnie blisko i też nie celnie. Wyobraźmy sobie, że ten obserwujący dron ma oświetlacz laserowy i tak jeden po drugim oświetla pojazdy. A Kraby walą naprowadzanymi na odbity promień lasera pociskami. Tam na dole by się gotowało, co chwilę wybuchałby jak nie czołg to transporter lub BWP. 4 do 10 s trzeba aby zniszczyć cel czy jest w ruchu czy też nie.. No niech mi ktoś powie dlaczego tego nie robimy? Bo ...

  1. Adam S.

   @tkin ważny Nie robimy tego, bo zbrojnie nie bierzemy udziału w tej wojnie. A Ukraińcy tego nie robią, bo prawdopodobnie cenne Kraby mają w innym miejscu, znacznie lepiej chronione i bardziej oddalone od frontu, a tu niszczą czołgi lżejszym sprzętem Javelinamni i Stugnami .

  2. Rusmongol

   Bo ten dron zaraz by leżał na glebie. Ty myślisz że taki dron sobie lata i jest bezpieczny?

  3. młodygrzyb

   Adam może wskaż mi, w którym momencie na tym filmie widać zniszczony ruski czołg, jeśli to ruska kolumna.Podaj czas na filmie. Bo na samym końcu filmiku niby widać dymiący czołg ale to raczej zasługa spalin z silnika bo czołg obraca wieże i prowadzi ogień.

 17. eee

  A nasi twardo inwestuja w pancerz, I niespecjalnie chroniony od gory, a Rosjanie zamienili we wsad do huty miesieczna produkcje. Ciekawe czy to inteligentna amunicja czy drony z alletanio, czy stugny itp, wariacje jak rosyjski kornet, czy jaweliny itp.

  1. RAF

   eee@ Nic nie zrozumiales z tego artykulu. Nie chodzi o to, ze czolgi to przezytek tylko, ze rosjanie nie potrafia ich prawidlowo uzyc.

  2. Irateas

   Podaj mi jedna armie ktora nie inwestuje w pancerz a graniczy z potencjalnym wrogiem.... Nie ma takiej! Totalnie nielogiczny argument: "nie inwestujmy w pancerz bo artyleria". Rola wojsk pancernych nie jest wpadanie w kolumnie na zaminowany teren w promieniu razenia artylerii bez wsparcia lotniczego. Serio ludzie tak mysla?

  3. PGR

   @RAF - przy obecnym nasyceniu pola walki środkami ppanc czołgi bez aktywnej obrony są tylko ruchomymi celami, utraciły możliwość skutecznego przełamywania linii wroga o czym rosjanie boleśnie przekonują się od 24 lutego 2022.

 18. młodygrzyb

  Podoba mi się to zdjęcie zniszczonego czołgu, szczególny zachwyt wzbudza we mnie śnieg leżący płatami dookoła.

  1. Davien3

   Grzybku to Ukraina a nie Afryka czy Syria skad Rosja sciagała filmiki jako pochadzace z Ukrainy:)

  2. Igor Aretano

   Zastanawiam się też czyj to czołg. Nie ma na nim litery Z.

  3. Igor Aretano

   Davien3 Sprawdź pogodę w Avdeevce. Dziś jest tam plus 18 stopni.

 19. Seb66

  W związku z tą rzeźnią MON inwestuje w ..Mieczniki, Kraby, czołgi i koszt0wny sprzęt pancerny starannie pomijając środki walki WRE oraz dostępne w Polsce środki do zwalczania np.dronów, rakiet czy pocisków artykeryjskich i moździerzowych. Czyli zapewniając mnóstwo wartościowych celow dla wroga. Oraz zapewniając że WP nie będzie w stanie bronić tych celów. Ciekawe, czyj to ...plan???

  1. RAF

   Seb66@ MON inwestuje we wszystko, bo wszystko jest potrzebne na polu walki. A to ze rosjanie nie potrafia uzywac sprzetu pancernego to inna sprawa i nie oznacza, ze nie ma potrzeby posiadania czolgow czy bwp.

  2. szczebelek

   A coś z tego kupiono przed 2015 rokiem?

  3. Franek Dolas

   WRE i drony wygrają każdą wojnę. Prosto i tanio. Który to "konkret" totalniaków?

 20. Dr. Pavl Kopetzky

  Oby tak dalej. Dobra robota. Gratulacje!

 21. Sorien

  Mi to się wydaje że Putin tak bardzo jest oderwany od rzeczywistość że nie dopuszcza do siebie pewnych faktów.... Pewnie każe im atakować takim stylem generałowie widzą że jest glupi ale nie chcą kończyć jak to w Rosji za odmowę rozkazów więc pchają żołnierzy na rzeź.... od zsrr nic się nie zmieniało w mojej okolicy była bitwa i wysłali na samobuja żołnierzy po wojnie wypowiadał się dowódca... "wiedziałem że jedziemy na rzeź ale co miałem zrobić- za odmowę odrazu by mnie zabili a w czołgu miałem większe szanse przeżyć " i miał rację bo przeżył.

 22. Harpia

  Rosyjski batalion został rozbity rojem dronów i dziś była powtórka. W nowym sprzęcie zachód powinien montować standardowo systemy antydronowe.

 23. easyrider

  Taki prezent ze strony agresora mile widziany. Przewaga liczebna Moskwy musi być niwelowana taktyką i przewagą technologiczną broniącego się.

 24. Buczacza

  Pomyśleć, że raptem 2 tyg temu na tym forum. Ktoś napisał, że onuce się szybko uczą... Przez grzeczność nie napiszę kto.... W każdym bądź razie bardzo często bierze udział w dyskusji...

 25. HataKumba

  I to jest bardzo dobra wiadomość 👏🥳

Reklama