Ukraina potrzebuje 5 Patriotów, dostaje kolejne 2

Autor. Capt. Alexander Watkins/US Army
Dwa systemy rakietowe Patriot zostaną przekazane Ukrainie z wyposażenia Bundeswehry; później do Niemiec trafią zastępcze zestawy tej broni, zakupione w USA - poinformował w poniedziałek minister obrony Niemiec Boris Pistorius na zebraniu online grupy kontaktowej ds. Ukrainy.
Początkowo rząd Friedricha Merza zamierzał kupić od Amerykanów dwa zaawansowane systemy obrony przeciwrakietowej Patriot i bezpośrednio przekazać je na Ukrainę. Z uwagi na to, że broń ta nie jest dostępna od razu i na jej dostawy trzeba czekać kilka miesięcy, zdecydowano się na inne rozwiązanie.
Jak tłumaczył Pistorius (SPD), na Ukrainę trafią dwa zestawy Patriot służące obecnie w Bundeswehrze. Zastępcze wyrzutnie, zakupione w USA, zostaną dostarczone do RFN w późniejszym terminie.
Nie jest jasne, czy na Ukrainę trafią zestawy pozostające na terytorium RFN, czy Niemcy sięgną po baterie chroniące obecnie lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce, najważniejszym hubie pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Bundeswehra przekazała dotychczas Ukrainie trzy spośród dwunastu posiadanych systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. Kolejne co najmniej dwa Niemcy przenieśli do Jasionki.
Czytaj też
Ukraina, by mogła skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami, potrzebuje dodatkowych pięciu systemów Patriot - oszacował Pistorius.
W „europejskim mechanizmie” zakupu tych systemów dla Ukrainy ma uczestniczyć też Norwegia. Niewykluczone, że do inicjatywy dołączą także inne kraje. Szczegóły w tej sprawie mają być jeszcze uzgadniane.
Zgodnie z wypowiedzią Pistoriusa na zebraniu online grupy kontaktowej ds. Ukrainy, Niemcy sfinansują także część produkcji ukraińskich dronów. „Pierwsze (maszyny) finansowane przez Niemcy zostaną dostarczone ukraińskim siłom zbrojnym w ciągu najbliższych dni i natychmiast będą mogły zostać użyte” - zapowiedział minister, cytowany przez agencje dpa
DanielZakupowy
Wystarczy złożyć zamówienie i ustawić się w kolejce ;)