Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Ukraina: Ciężkie ppk TOW w użyciu

Ukraina otrzymała od USA około 1500 sztuk ciężkich przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW nieokreślonego wariantu. Są one już używane w walce z rosyjskim agresorem. Najpewniej liczba przekazanego sprzętu tego typu będzie wraz z kolejnymi transzami pomocy zwiększana.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

USA podarowało Ukrainie w ramach wsparcia wojskowego 1500 egzemplarzy ciężkich przeciwpancernych pocisków TOW, m.in. zaimplementowanych na wielozadaniowych pojazdach 4x4 HMMWV (pot. Humvee), co widzimy na filmie poniżej. Oddziały przeciwpancerne dysponujące takim sprzętem zachowują dużą mobilność.

Przekazanie ukraińskim żołnierzom systemu BGM-71 TOW było najpewniej spowodowane wyczerpaniem puli dostępnych do przekazania FGM-148 Javelin. Pociski TOW pozwolą na eliminowanie celów ciężko opancerzonych, w tym większości rosyjskich czołgów. Nie określono, jaki dokładnie model został przekazany na Ukrainę.

Czytaj też

BGM-71 (TOW) jest używany m.in. do niszczenia celów opancerzonych czy fortyfikacji i jest zintegrowany z ponad 15 000 platform naziemnych, pojazdów i helikopterów na całym świecie. Producent informuje, że pociski TOW rozmaitych wersji znajdują się obecnie na wyposażeniu ponad 40 państw świata, a dzięki opracowanym przez Raytheon programom modernizacyjnym cykl życia tego uzbrojenia przekroczy rok 2050. Ogółem producent dostarczył dotychczas ponad 700 tys. pocisków tego rodzaju odbiorcom krajowym i zagranicznym.

Czytaj też

Komentarze (1)

  1. Extern.

    Wyjątkowo udane PPK, nie to że jakoś szczególnie wyrafinowane. Bo jest na świecie sporo lepszych zestawów. Po prostu kwintesencja praktycznego podejścia Amerykanów do projektowania, Proste, mocne, niedrogie, łatwe w obsłudze i w dużej ilości. Trochę się tylko dziwię że dopiero teraz.

    1. Bender

      Cóż, wobec 2 armii świata w XXI wieku miały być już nieefektywne, ale na czołgi z demobilu to nawet overkill. Pamiętam taki bój pomiędzy amerykańskim plutonem KTO z TOW przeciw kompanii irackich T-72. Irackie natarcie powstrzymano bez strat własnych.