Reklama

Wojna na Ukrainie

Trwają masowe lotnicze ataki na Kijów

Shahed-136 vs geran-2
Na górnym zdjęciu irańska amunicja krążąca Shahed-136 na wyrzutni, na dolnym szczątki "rosyjskiej" amunicji Gerań-2.
Autor. IRNA/Siły Zbrojne Ukrainy

Od rana w ukraińskiej stolicy wyją syreny przeciwlotnicze. Mieszkańcy są wzywani do pozostania w ukryciu. Działają systemy obrony powietrznej. Oznacza to, że Moskwa kontynuuje masową akcję ostrzału Kijowa, której dużą skalę odnotowano w niedzielę.

Reklama

W ukraińskiej stolicy ogłoszono w poniedziałek alarm lotniczy. Media informują o odgłosach eksplozji. "Wybuchy w mieście, w centralnych dzielnicach" – napisał w Telegramie mer stolicy Witalij Kliczko. Władze wezwały mieszkańców do pozostania w ukryciu. Potwierdziły również, że w mieście działają systemy obrony powietrznej.

Reklama
Reklama

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie po raz kolejny zaatakowali Kijów dronami. Siły obrony powietrznej zestrzeliły ponad 40 obiektów powietrznych – powiadomiły władze miasta.

Jak powiadomił mer stolicy Witalij Kliczko, w wyniku ataku nie doszło do poważnych zniszczeń. Udało się uniknąć ofiar i rannych. "Całą noc znowu były (atakowały - przyp. red.) drony. Według wstępnych ustaleń wróg zastosował amunicję Shahed" – powiadomił przedstawiciel władz miejskich Serhij Popko.

"W sumie nasza obrona powietrzna wykryła i zlikwidowała ponad 40 celów powietrznych, nie dopuszczając do uderzeń na Kijów" – dodał urzędnik. Równolegle z atakiem dronów Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy pociski rakietowe z bombowców strategicznych.

Siły Powietrzne powiadomiły w poniedziałek, że w nocy obrona powietrzna zestrzeliła nad krajem 37 rosyjskich rakiet manewrujących i 29 zastosowanych przez Rosjan irańskich dronów Shahed. W sumie przeciwnik użył ok. 40 rakiet manewrujących.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

  1. Nabosaka

    Davienku, bajkopisarzu jeden, wypisywałeś tutaj z niejakim mickiem , że Ukraińcy nie chcieli Eurofighterów. A tutaj życie znowu boleśnie zweryfikowało twoja alternatywną rzeczywistość. Davienku, cytat ze strony internetowej jednej z największych polskich stacji telewizyjnych: "Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że wciąż liczy na to, że Niemcy i Wielka Brytania dostarczą na Ukrainę myśliwce Eurofighter "w dającej się przewidzieć przyszłości". W wywiadzie prasowym uznał, że byłby to "ważny krok". Londyn i Berlin na razie wykluczają taki ruch. W połowie maja Niemcy i Wielka Brytania wykluczyły wysłanie na Ukrainę myśliwców Eurofighter w dającej się przewidzieć przyszłości. Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace na wspólnej konferencji z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem przekazał, że Eurofightery "nie są odpowiednie" do działań prowadzonych obecnie na Ukrainie.". No i to by było na tyle w tej kwestii.

  2. Rusmongol

    Cóż. Rosjanie to nacja tchórzy. Cóż im więc pozostaje jak nie mogą pokonać Ukrainy N polu walki? Atakują cele cywilne.

Reklama