Reklama

Wojna na Ukrainie

Szef MSZ Węgier o pomocy NATO dla Ukrainy -"Szaleństwo"

Autor. David Cameron/X

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó odniósł się do kwestii dalszego wsparcia NATO dla broniącej się Ukrainy, którą określił „szaloną misją”.

„Pomimo wszelkich nacisków Węgry pozostaną poza „szaloną misją” NATO w celu pomocy Ukrainie” – powiedział w środę w Londynie minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó.

Szijjártó spotkał się w środę ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Davidem Cameronem. Podkreślił, że Londyn zajmuje całkowicie odmienne stanowisko niż Budapeszt co do pomocy dla Ukrainy i oceny jej szans na odparcie rosyjskich wojsk na polu bitwy.

Reklama

„Wielka Brytania jest naszym sojusznikiem i zgadzamy się w wielu ważnych kwestiach” – zaznaczył szef węgierskiej dyplomacji. „W najważniejszej obecnie sprawie, czyli jak zakończyć wojnę na Ukrainie, mamy jednak bardzo odmienne stanowisko” – dodał.

Budapeszt zdecydowanie sprzeciwia się wzmocnieniu roli koordynacyjnej NATO w zakresie transferu broni na Ukrainę i szkolenia ukraińskich żołnierzy. Kwestia długoterminowego wsparcia dla Kijowa ze strony Sojuszu była omawiana na początku kwietnia. Chodzi m.in. o stworzenie funduszu dla Ukrainy w wysokości 100 mld euro, który miałyby finansować państwa członkowskie NATO proporcjonalnie do swego PKB.

Czytaj też

Niezmienne stanowisko Węgier

Jak podkreślił szef MSZ Węgier, stosunek Budapesztu do wojny na Ukrainie oraz integracji Kijowa z instytucjami zachodnimi pozostaje niezmienny. Węgry są przeciwne szkoleniu ukraińskich żołnierzy, stoją w opozycji wobec dalszego wsparcia finansowego oraz militarnego dla strony ukraińskiej oraz jednoznacznie sprzeciwiają się wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO.

Jednocześnie władze Węgier stoją na stanowisku „propokojowym” - co oznacza w tym rozumieniu brak wsparcia dla Ukrainy przy jednoczesnym braku twardej odpowiedzi na rosyjską napaść.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (6)

 1. Buczacza

  Ten pokój al'a Orban. Równa się likwidację Ukrainy. I wspólną granice z mosskowią. A Węgrzy już zapomnieli jak w 45 bohaterscy sołdaci. Zabawiając się z węgierkami jednocześnie łamali im kręgosłupy...

  1. pablopic

   Węgrzy mają jakąś krótką pamięć, wojska roysjkie stawiały ich ostatnio boleśnie do pionu co 100 lat (1849, 1956), ciekawe jak będzie w 2050?

 2. Kelt

  Przypominam, że ten prorosyjski koń trojański ma dostęp do wszelkich informacji NATO

  1. Krzysztof33

   Niby ma, ale każdy uważa na to. co im przekazuje...

 3. Monkey

  Węgry preferują współpracę z Rosją i tyle w temacie. Problem jest jednak taki, iż robią to będąc członkiem zarówno UE jak i NATO. A co najgorsze, uchodzi im to na sucho.

  1. Rusmongol

   No to jak to preferują to powinny wystąpić z NATO i UE. Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastko.

  2. Monkey

   @Rusmongol: Zgadza się, powinny. Ale nie chcą, bo wolą uczynić dokładnie to, o czym napisałeś. Zjeść ciastko i dalej je mieć. Na wielką szkodę UE i NATO.

 4. ALBERTk

  Małe państewko Węgry a prowadzą całkowicie suwerenną politykę. Nie poddają się groźbom, presji, kierują się wyłącznie własnym interesem. Zazdroszczę im.

  1. Buczacza

   Zawsze możesz zmienić klimat... Ps mam pytanie bo nie przypominam sobie. Jeden jedyny raz. Dosłownie 1 pozytywne słowo o Polsce? Kiedyś gdzieś?

  2. de Paye

   W każdej chwili możesz wyjechać na Węgry , i otrzymać ich obywatelstwo . W czym problem .

  3. user_1050711

   @de Paye. Jakakolwiek zmiana obywatelstwa jest zbędna. Wewnątrz Unii można żyć gdzie kto chce i kiedy chce. Należy jedynie, w ciągu 90 dni, zgłosić się do rejestracji. Gorzej z przepisami wykonawczymi, bo np. do greckiego urzędu skarbowego musisz się zarejestrować, a nie przewidują wyrejestrowania cię - brak procedury, brak "blankietu", "druczka".

 5. Alibi

  Węgrom nie można ufać. Zachowuje się jak prostytutka Putina.

 6. Golf

  Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó - odznaczony jakieś dwa lata temu orderem przez Ławrowa za ...zasługi dla Rosji !! Szaleństwem jest dalsze pozostawanie Orbanistanu w strukturach NATO i UE !

Reklama