Reklama

Wojna na Ukrainie

Stoltenberg zaproponuje roczny fundusz wsparcia dla Ukrainy. Miliardy w grze

Autor. Jens Stoltenberg/X

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ma zaproponować w najbliższym czasie utworzenie specjalnego funduszu wsparcia dla Ukrainy. W sumie miałoby z niego płynąć do Kijowa około 40 mld euro rocznie.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaproponuje państwom członkowskim przeznaczenie co najmniej 40 miliardów euro rocznie na finansowanie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Miałoby się to odbywać w ramach „specjalnego funduszu”, utworzonego w ramach Sojuszu - poinformował Reuters, powołując się na źródło w NATO.

Według Reutersa propozycja Stoltenberga zostanie omówiona na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych NATO w piątek w Pradze w ramach dyskusji na temat sposobów zapewnienia długoterminowego wsparcia Ukrainie.

Czytaj też

„Musimy utrzymać tak długo, jak to konieczne, obecny poziom wsparcia na minimalnym poziomie, aby zapewnić przewidywalność, której potrzebuje Ukraina” - podało źródło Reutersa. Wyjaśniono, że kwota ta bierze się stąd, iż od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. członkowie NATO przekazują Ukrainie około 40 miliardów euro rocznie.

W zeszłym miesiącu NATO, za sugestią Stoltenberga, zgodziło się rozpocząć planowanie długoterminowego wsparcia wojskowego dla Ukrainy poprzez utworzenie specjalnego funduszu. Plan przewiduje także, iż Sojusz przejmie część prac koordynujących dostawy broni dla Kijowa od Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (format Ramstein), na której czele stoją Stany Zjednoczone.

Według Reutersa Stoltenberg omawiał tę koncepcję z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas jego wizyty w Kijowie pod koniec kwietnia.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. sprawiedliwy

    politcy nie wybierani w wyborach a mianowni decuja o nie swojej kasie

Reklama