Reklama

Wojna na Ukrainie

Stoltenberg: Putin nie szykuje się do pokoju

Autor. NATO

Putin nie szykuje się do pokoju, ale szykuje nowe ofensywy; musimy zapewnić Ukrainie wszystko, co pozwoli jej wywalczyć pokój - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w przeddzień posiedzenia ministrów obrony Sojuszu w Brukseli.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Musimy nadal zapewniać Ukrainie wszystko, czego potrzebuje do zwycięstwa i osiągniecia sprawiedliwego i trwałego pokoju" - powiedział Stoltenberg. "Jest oczywiste, że mamy do czynienia z logistycznym wyścigiem z czasem. Kluczowe zasoby, takie jak amunicja, paliwo i części zamienne, muszą dotrzeć na Ukrainę, zanim Rosja przejmie inicjatywę na polu bitwy. Szybkość będzie ratowała ludzkie istnienia" - podkreślił sekretarz generalny Sojuszu. Zwrócił także uwagę, że jeśli Putin wygra na Ukrainie, to zarówno on, jak i inne reżimy autorytarne wyciągną wniosek, że użycie siły się opłaca.

Jens Stoltenberg poinformował, że jednym z tematów rozmów ministrów będzie kwestia uzupełnienie zapasów amunicji. "Wojna na Ukrainie zużywa ogromne ilości amunicji i uszczupla nasze zapasy. Obecne tempo zużycia amunicji przez Ukrainę wielokrotnie przewyższa tempo naszej produkcji. Nasz przemysł obronny jest pod presją. Czas oczekiwania na amunicję dużego kalibru zwiększył się z 12 do 28 miesięcy. Zamówienia złożone dzisiaj zostaną zrealizowane za 2,5 roku. Musimy zwiększyć produkcję i zainwestować w zdolności produkcyjne" - powiedział.

Reklama

Czytaj też

Dopytywany o sprawę ewentualnych dostaw myśliwców przez kraje NATO na Ukrainę, Stoltenberg zastrzegł, że takie dostawy nie oznaczałyby, że Sojusz stałby się stroną konfliktu. Wyraził również przypuszczenie, że kwestia samolotów będzie omawiana na wtorkowym spotkaniu ministrów obrony Sojuszu w kwaterze głównej NATO.

Sekretarz generalny podkreślił jednocześnie, że Ukraina potrzebuje pilnego wsparcia, a przekazanie myśliwców wymaga czasu.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. bc

    Muszą iść dotacje dla dziesiątek prywatnych przemysłów i kuźni(części automotive, felgi itd) na rozpoczęcie produkcji ammo, to nie jest fizyka kwantowa tylko kawałek rury rozgrzany indukcją i obrobiony, ale i tak bez amunicji kasetowej której używa się 5 krotnie mniej a są jej jeszcze duże zapasy się nie obędzie. Musi też iść mniej medialne uzbrojenie ale w liczbie robiącej różnicę np. setki moździerzy 60mm dla plutonów(UA miała przed wojną poważne kłopoty z moździerzami co było opisywane na tym portalu) czy takie śmigłowce wsparcia Kiowa Warrior z laserem i Hellfire co zrobiłyby w praktyce sporą różnicę a stoją na pustyni niedawno wycofane ze służby itd.

Reklama