Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie zniszczyli ukraińskie MiGi-29.

Autor. Telegram Rybar

Na rosyjskich kanałach telegram opublikowany został film pokazujący atak na lotnisko Awiatorske w obwodzie Dniepropietrowskim. W wyniku ataku zniszczone miały zostać myśliwce MiG-29 oraz system S-300.

Nagrania z drona (prawdopodobnie Orłana-10) pokazują atak rakietowy na lotnisko Awiatorske, będące bazą sił zbrojnych Ukrainy w regionie dniepropetrowskim. Co najmniej dwa MiG-29 oraz bateria obrony powietrznej S-300 zostały zniszczone lub uszkodzone w wyniku ataku, który został przeprowadzony prawdopodobnie przez kasetowe głowice pocisków balistycznych systemu 9K720 Iskander.

Reakcja ukraińskich sił na atak pozostawia wiele do życzenia. Nie tylko nie udało im się zareagować w odpowiedni sposób na rakiety Iskander, ale także nie byli w stanie wykryć i zneutralizować dronów rozpoznawczych, które musiały być kluczowym elementem w planowaniu i wykonaniu ataku. Awiatorske położone jest na południe od miasta Dniepr, ponad 100 kilometrów od linii frontu.

Francuski analityk, Clement Molin na swoim profilu w serwisie X napisał: „Atak, w wyniku którego zniszczono ukraińską baterię przeciwlotniczą S-300, został sfilmowany przez rosyjskiego drona obserwacyjnego. Gdzie jest obrona powietrzna? Od początku wojny doskonale widzimy, że lotniska są regularnie monitorowane i atakowane, widzimy powtarzające się ataki powietrzne, które zamieniają życie żołnierzy w piekło, widzimy ataki na obronę powietrzną, na bazy szkoleniowe. Nie ma już obrony powietrznej…”

Skutki rosyjskiego ataku na lotnisko w obwodzie dniepropietrowskim
Skutki rosyjskiego ataku na lotnisko w obwodzie dniepropietrowskim
Autor. Telgram Rybar

Niektórzy analitycy twierdzą, że zniszczonych mogło zostać nawet do trzech MiGów-29, niemniej nie jest jasne czy wszystkie z nich były sprawnymi myśliwcami. Część, albo wszystkie z nich mogły być stojącymi na powierzchniach lotniskowych nielotami (na Ukrainie znajduje się wiele niesprawnych MiGów-29), albo nawet nadmuchiwanymi makietami mającymi na celu zmylenie przeciwnika. Rosyjskie nagranie z ataku nie pozwala tego stwierdzić. Wiele wskazuje na to że zostały zniszczone dwa funkcjonujące myśliwce przygotowane do reakcji na pojawienie się nieprzyjacielskich samolotów nad frontem w ramach dyżuru QRA (Quick Reaction Alert) - SZP.

Reklama
Reklama

Komentarze (13)

 1. Tani2

  A kto urodzi rakiety? Ludzie kto ma dać? To nie jest problem kasy tylko możliwości produkcyjnych. Za jedną noc Iran wyprztykał z arsenału Izraelitów ze 300 rakiet plot. A ile jeszcze takich nocy przed nim. Amerykanie mogą nadrukować miliardy bucków ale możliwości produkcyjnych nie mają. Więc dajcie Ukrainie wszystkie rakiety oni za 4 tygodnie je wystrzelają i zawołają dajcie..... Goście kiedy zejdziecie na ziemię,nie wygramy z Ruskimi i Chinami plus Iranem bo oni mają produkcję a my mamy manufaktury. Kurgan produkuje dwa BWP -3 na dobę czyli 60 sztuk na m-c czyli dwa bataliony ile produkuje zachòd? I wy się chcecie z nimi bić?

  1. Davien3

   Tani jedyne co Iran osiagnął to totalna kompromitacje swojej techniki rakietowej i pewność ze jak Izrael odda to Iran lezy i kwiczy. reszty twoich bajek nie będę nawet komentował.

 2. młodygrzyb

  Ruscy wczoraj ponownie ostrzelali to lotnisko i ponownie coś trafili. Według tego co można przeczytać to dobili tam OPL i możliwe że kolejnego Miga. Coś wygląda że rozwalają ukraińcom lotniska przyfrontowe zmuszając tym do dłuższego przebywania w powietrzu ich lotnictwo.

 3. ands

  tysiące uchylających się od służby Ukraińców wypoczętych i zrelaksowanych czeka na prawdziwą pomoc Polski - zorganizowanie mobilizacji tu w Polsce

  1. Piotr568999

   Życzę Tobie być tak samo „zrelaksowanym” jak te tysiące Ukraińców - Żony z dziećmi którzy stracili mężów, mężczyzny którzy mają dzieci, żone którymi trzeba się opiekować lub ludzie którzy „banalnie” nie chcą umierać. Według statystyk absolutnie każdy Ukrainiec ma minimum 1 zgonionego członka rodziny lub bliskiego znajomego! Niestety przyjdzie czas i Ty będziesz miał okazję podejmować decyzję o swojej roli w tej wojnie - tylko jestem pewien że następnego dnia już będziesz w Niemczech podobnie jak i tysiące Polaków którzy po prostu nie chcą umierać.

  2. młodygrzyb

   Kolego Piotr568999 oczywiście że jest tak jak piszesz ale jest także tak jak pisze ands. Świat nie jest czarno-biały a w Polsce żyje całe mnóstwo "ukrańców" jacy maja gdzieś to co się dziej na wschodzie.

 4. Franek Dolas

  Te skuteczne ataki dowodzą że Bajden mógł wstrzymać pomoc rozpoznawczą za "niepoprawne" ataki ukraińców na ruskie rafinerie.

  1. Davien3

   Te skuteczne ataki dowodzą jedynie że poprzez machinacje Trumpa Ukraina nie ma do OPL rakiet.

  2. Klozapol

   Dawno byłoby po wszystkim, gdyby demokraci nie blokowali finansowania na wzmocnienie granicy z Meksykiem.

  3. Davien3

   Klozapol Dawno by było po wszystkim jakby Trump i MAGA nie byli zakała Ameryki przekładająca własne interesy i fobie nad dobro USA. Aha w Kongresie to zdaje sie republikanie maja większość, a projekt Demokratów przewidujacy tez wzmocnienie granicy z Meksykiem nigdy nawet nie został tam poddany pod głosowanie choc w Senacie przeszedł bez problemu.

 5. PA

  Całkowicie podzielam opinię p. Alberta. Dotyczy to nie tylko sprzętu lotniczego. Widać żołnierze są już skrajnie zmęczeni. A rząd Zełeńskiego prawie nic nie robi by przeprowadzić mobilizację. A od sąsiadów domagają się kolejnych świadczeń !

  1. mick8791

   A Ty misiu naprawdę wierzysz w to, że sprawne samoloty bojowe Ukraińcy trzymaliby na lotnisku oddalonym o raptem 100 km od linii frontu? Kpisz czu o drogę pytasz? Prędkość maksymalna tego samolotu to 2445 km/h. I teraz sobie pomysł jaki sens miałoby ich trzymanie tak blisko frontu... Do tego w zasięgu ruskich dronów zwiadowczych...

  2. Wuc Naczelny

   @mick8791 "rędkość maksymalna tego samolotu to 2445 km/h. I teraz sobie pomysł jaki sens miałoby ich trzymanie tak blisko frontu... " Nei ośmieszaj się. Z tą prędkością zasięg wynosi 5 minut lot na dopalaczach,. czyli... 203km, Jeśli w ogóle ją osiągnie zanim się paliwo skończy. Po drugie ten samolot ma zasięg bojowy w sytuacji dynamicznej na poziomie 500km. 100km dolot, 100km zapasu, 100km powrót i kilka minut na przechwycenie.

  3. user_1064270

   A kto będzie pracował jak przeprowadzą mobilizację? Skąd wezmą sprzęt, żeby wyposażyć nowych żołnierzy? Ukrainie brakuje sprzętu i wyposażenia, bez tego nie da się nic zrobić.

 6. patriota39

  Od 3-4 miesięcy coś dziwnego dzieje się z ukraińskim systemem obrony przeciwlotniczej. Coraz dalej, coraz częściej w głąb Ukrainy przedostają się rosyjskie bsl. Na początku 20-30km, teraz 80-90km. Bez żadnego przeciwdziałania ze strony ukraińskiej. Wcześniej istniały wydzielone, mobilne pododdziały z nkm 12,7mm, 14,5mm, 23mm, ppzr. Była siec obserwatorów, stała kontrola przestrzeni powietrznej w pobliżu frontu. Obok zwalczania ogniowego na pewno przeciwdziałanie radioelektroniczne, mniej widoczne. Całość dobrze, sprawnie funkcjonowała. To jest inny problem niż brak dostatecznej liczby pocisków i wyrzutni przeciwlotniczych. W dodatku teraz Rosjanie niszczą cele na Ukrainie samolotami znad własnego terytorium.

  1. Robs

   Brak środków, ludzi, amunicji i wystarczy. Od miesięcy wołają o pilna dostawę OPL. i amunicji..

  2. Klozapol

   Mają następcę Orlana, który póki co lata bezkarnie.

 7. Hevelius_Poland

  Jak to? Przecież Ukraina WYGRYWA! Ciągle wygrywa, bezsprzecznie wygrywa! Od dwóch i pół roku nic innego nie robi tylko wygrywa.

 8. Arek62

  Nie wnikam co zostało trafione, wg. mnie jest to forma nacisku na zachód o zwiększenie pomocy. Bo do zestrzelenia drona nie potrzebny jest Patriot, tylko jak tu pisano inne środki. Wygląda mi na ustawkę. Ale może się mylę.

 9. Prezes Polski

  To nie są jakieś sensacyjne wieści. Sensacyjne są te z Krymu. Najlepszy system opl s400 nie poradził sobie z rakietami sprzed 30stu lat i sam został zniszczony. Tego to już się nie da w normalny sposób wyjaśnić.

  1. gnagon

   Jak nie da wytłumaczyć. Zwyczajny brak rakiet na wyrzutniach

  2. Davien3

   @gnagon czyli rosyjskie systemy OPL dyzuruja w strefie działąń bojowych bez rakiet w wyrzutniach?? Pomijajac fakt że kontenery z rakietami na wyrzutniach były?:)

  3. Davien3

   @gnagon czyli rosyjskie systemy OPL dyzuruja w strefie działąń bojowych bez rakiet w wyrzutniach?? Pomijajac fakt że kontenery z rakietami na wyrzutniach były?:)

 10. fx4

  Nie ma OPL i nie będzie. UKR zajęła się mediacjami międzynarodowymi i uzyskiwaniem pomocy zamiast zbudować związki taktyczne zdolne eliminować rosjan w pasie 100-200 km. Co mnie dziwi - brak sygnałów o wywiadzie satelitarnym (NATO) 200 km iskander leci około 2-3 min ?

  1. Sorien

   Z czego mają to budować? Myślisz że jakby mieli z czego nie budowali by .... litości

  2. Krzysztof33

   Kolegów mądrych zapraszam na Ukrainę i niech pokażą co potrafią.

  3. mick8791

   @fx4 chłopcze może najpierw się dowiedz jak działa wywiad satelitarny! Tak dla Twojej informacji satelita nie wisi ciągle nad jednym pkt na ziemi (poza geostacjonarnymi ale na naszej szerokości geograficznej tak się nie da). Satelita krąży dookoła ziemi i nad danym punktem pojawia się raz na jakiś czas stąd NIE DA się ich wykorzystać do stałego nadzorowania poruszającego się sprzętu! Jeżeli już to dobrego mogą służyć samoloty typu AWACS!

 11. ALBERTk

  To jest studnia bez dna. Tracą głupio sprzęt bo zachód nauczył ich, że wszystkie straty sprzętu zostaną natychmiast uzupełnione.

  1. PGR

   F16 chca

  2. Ech,

   Jelsi obie stroy beda mialy wciaz dostawy uzbraojnia to bedzie wojna 20 letnia - jak w Libii czy Syrii - niemal bez konc.

  3. Zenek2

   skąd to twierdzenie? Podaj przykłady natychmiastowego uzupełnienia strat w Ukrainie. Każda darowizna trwała wiele miesięcy, a takie jak F-16 ponad rok.

 12. Jerzy

  Kojarzy ktoś co stało tam oprócz MIG-ów 29, bo ja na filmie przede wszystkim widzę jakieś cztery duże samoloty transportowe albo pasażerskie, które zapewne zostały posiekane odłamkami w nie mniejszym stopniu.

  1. Davien3

   Na tym filmiku nie ma ani jednego trafionego MiG-a natomiast oberwał jakis cywilny chyba samolot dyspozycyjny.

  2. Patryk.

   Mam wątpliwości, czy to świeży film. Właśnie ze względu na te duże samoloty. Aż dziwne się wydaje, że przetrwały do dzisiaj. Teraz stoją na lotnisku oddalonym od linii frontu o 100km; i stoją tak sobie bez żadnego maskowania. Chyba, że to jakiś złom.

  3. Dawid83

   Rozdzielczość filmu jest beznadziejna. Możliwe że to są An-12. Szczerze mówiąc to sylwetki Migów też trudno tu dopatrzyć.

 13. hera

  Na filmie nie widać zniszczenia MiG’ów. Zostały zapewne poszatkowane odłamkami, ale nie zapaliły się. Mogły to być wydmuszki albo makiety. Zatankowany i uzbrojony samolot raczej nie przetrwałby takiego ataku bez zapłonu paliwa lub środków bojowych.

Reklama