Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Rosjanie „uciekli z pola walki”. Ukraińskie Siły Zbrojne przebiły front pod Chersoniem?

Fot. General Staff UA/Facebook

Nataliya Gumenyuk z centrum prasowego Sił Zbrojnych Ukrainy na południu, poinformowała, że wojska ukraińskie zmusiły do wycofania się 109. Pułk z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. „Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły działania ofensywne na wielu obszarach południowej Ukrainy" – podkreśliła.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Grupa operacyjna „Kachowka" opublikowała nagranie rosyjskiego żołnierza, na którym przekazuje on wieści z frontu. „Bojownicy DRL uciekają z pola bitwy" – informuje „Kachowka". Ukraińcom udało się przebić przez rosyjską linię obrony.

Informacja obiegła media na Ukrainie. Rozmówca Ukraińskiej Prawdy w Siłach Zbrojnych zastrzegł, że choć na niektórych odcinkach przerwano pierwszą linię obrony Rosjan, to "zbyt wcześnie jest, by mówić o czymś konkretnym, bo front jest wielki".

Czytaj też

W szeregach rosyjskiej armii miała się pojawić panika. Również celny ostrzał z nowoczesnych zachodnich systemów ma mieć istotny wpływ na porzucanie przez Rosjan pozycji. Część oddziałów miało opuścić Melitopol, znajdujący się na zaporoskim odcinku frontu.

Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze (16)

 1. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

  Po co Ukraińcy tak gadali o ofensywie? Myślałem, że to zmyła i przywalą gdzie indziej albo tak zapobiegawczo w celu dezorganizacji spowodowanej przemieszczaniem w inny rejon, a oni tam niby atakują. Jeśli rzeczywiście prą na południe to ruscy raczej nie odpuszczą tamtego brzegu Dniepru, bo Putler nie pozwoli. Czyżby zwabili ich tam, by jak najwięcej orków utopić w Dnieprze? Nikt normalny wpław tej rzeki nie pokona. na tej wysokości.

  1. komik

   Putin nie ma co pozwalać, albo nie pozwalać, bo na froncie dzieje się to co wynika z dynamiki zdarzeń a nie woli psychopaty 1000 km od frontu. Orki nie mają kim uzyskiwać przewagi więc jak Ukraińcy dobrze przywalą to może im się udać.

  2. małyTim

   Sam się zastanawiam, jest to jakaś logika ale czy Ukr nie są zbyt pewni siebie? Dziś rosjanie zajeli kolejna wieś w obwodzie Mikołajowskim....

  3. Gruby

   Ciężko będzie im się bronić przeciwko HIMARSom i Krabom z Topazem korzystającymi z danych wywiadowczych z satelitów USA... Niby nie jest ich wiele, ale pozycje obronne są pewnie niezbyt trudne do zidentyfikowania.

 2. Jerzy

  Za sukcesami Ukraińców w dużej mierze stoi sprawny wywiad i służba bezpieczeństwa. Jeszcze w 2014 r. poddali Krym bez jednego wystrzału, a szereg dowódców po prostu przeszło na rosyjski żołd, a obecnie ukraińska kontrofensywa zdaje się być dla Rosjan całkowitym zaskoczeniem.

 3. Iceman

  USA musi nam przekazać więcej broni byśmy my mogli oddać sowiecką Ukraińcom tak by uzupełniali straty. Niemcy powinni oddać Leopardy i Gepardy Państwom Bałtyckim, Słowacji i Rumunii a te przekażą resztę swoich zapasów, im szybciej skończy się ta wojna tym szybciej skończy się kryzys, ale Europa tego nie rozumie.

  1. Bill

   Europa bardzo dobrze rozumie. Schulz i Macron nie są może mądrzy, ale raczej nie są idiotami. Wygląda na to że Francja, Niemcy i Rosja są ze sobą dogadani. Fakty są takie że Niemcy są największym hamulcowym sankcji dla Rosji. Jeśli chodzi o pomoc dla Ukrainie to biorąc pod uwagę swój potencjał są na końcu. Jeśli chodzi o pomoc Rosji (wzrost importu) z Rosji to są liderami. Ile razy rozmawiali Macron z Schulzem z USA, UK a ile razy z Putinem?

  2. CdM

   @Bill - Oczywiście Węgry nie są żadnym hamulcowym, namawiają wręcz do sankcji, ślą broń i ronią łzy za Ukrainą. A już na pewno sankcje ruszą z kopyta, gdy do władzy dojdą kolejni nasi przyjaciele: LePen i Salvini.

  3. komik

   Obecnym problemem jest bardzo słaby kanclerz Niemiec, Nie jestem jakimś fanem Niemiec, ale wydaje mi się, że Merkelowa potrafiłaby podjąć jakieś odważniejsze decyzje, a ten cały Scholz tak jakby w ogóle nie wiedział co robić i miotał się wypowiadając coraz większe głupoty.

 4. Macorr

  Pojawił się filmik Ukraińskiego Miga-29 odpaljącego HARMy. .I zdecydowanie nie wygladają one na te "nasze", co prawda maja kolorowy ekran wyświetlający mape ale nie jest on jak w "naszych" umiejscowiony po prawej , a centralnie i podłączony do odbiornika GPS firmy Garmin...

 5. Szwejk85/87

  Goebels był szefem propagandy najbardziej agresywnej bandy kiedykolwiek rządzącej w europejski kraju. Komunikat o rozpoczęciu ofensywy wydał rzecznik rządu demokratycznego kraju napadniętego przez chorego na wielkość sąsiada. Twój komentarz tego nie zmieni.

  1. srodek

   Goebels zabronil mowic ize Niemcy w Stalingradzie przegrali. Oni "wycofali sie na wczesiej upatrzne Pozycje" - tutaj jest podnie > Azow zawsze "ewakuwal sie" (nigdy sie nie poddal czy przegra;) Zawsze sie ewakuwal. Nowomoda. Neologizm? Nie . propaganda. GDzie sie ewakuwal? DO niewoli Rosyjskiej. Ale brzmi lepiej.

  2. Michał A

   rosyjscy faszyści jak uciekają w popłochu gubiąc ubrudzone gacie to nazywają to gestem dobrej woli :-) Tak uciekali spod Kijowa czy z Wyspy Węży.

  3. srodek

   Obie strony używają propagandy. Z tym że Rosyjska jest prosta toporna i łatwa do wykrycia. Ukraińska jest dopracowana i korzysta z umiejętności innych krajów. Tak więc na wyspie węży wszyscy obrońcy zgineki ( naprawdę się poddali) azow się ewakuwal ( poddali się ) chelipter strzelający do góry nie trafia w chwili a czołgi . Generalnie my tu na forum powinniśmy nie łykać propagande a mieć swoją analize. O ile ktoś chce. Inaczej będzie to wygadać jak strona dla idiotów - np ofesuwa która Trfa 5 miescy

 6. Cyber Will

  A co, sztab UA ma zaprosić CNN, BBC, Sky News I inne media na PREMIERĘ pt. "Kontrofensywa" żeby uwiarygodnić dla publiki wiesci z frontu??

  1. piter4440

   Powinni jeszcze podać koordynaty, kierunki uderzeń i składy jednostek ;) A najlepiej transmitować na żywo tak aby ruskie się przypadkiem nie pomyliły i swoich nie ostrzelali.

  2. DON MARZZONI

   Przy bombardowaniu Titpitza leciał Liberator z dziennikarzami :)

 7. easyrider

  Za jakiś czas można będzie zweryfikować. Jeżeli Ukraińcy dobrze rozpoznali teren, wybrali słabą jednostkę do ataku, to mogą namieszać. Ruskie oddziały mają kiepskie morale. Popierać wojnę to może Wania przed telewizorem, jak obejrzy jakieś nowosti w RT1. Inny Wania, w okopie, z kiepskim zaopatrzeniem, rolowany przez własnych dowódców, przez szabrowników od Kadyrowa czy przez jakichś Buriatów, którzy szczęśliwi są jak im się uda sedes zajumać, już takiego entuzjazmu nie żywi. Gdyby Putin miał nieco oleju we łbie, to wiedziałby jak się zakończyło niezadowolenie żołnierzy w czasie I WŚ.

  1. Darek S.

   Putin ma dobrze rozpoznaną wiedzę z II Wojny Światowej, nawet z czasów Rewolucji październikowej. Ale mało wie o wielu przyczynach popularności niemieckiego szpiona Lenina w szeregach rosyjskiej armii.

 8. Prezes Polski

  Nie wierzę w jakieś przesilenie na południu. Ukraińcy przez dwa miesiące powtarzali, że przeprowadzą tam ofensywę, w końcu sowieci zaczęli ściągać tam posiłki. No i ściągnęli. Jakakolwiek większą operacja Ukraińców wydaje się obecnie mieć niezwykle małą szansę powodzenia. A zniszczenie mostów - nie przesadzajmy. Sowieci byli w stanie zaopatrywać miesiącami Stalingrad. Bez mostu, pod ogniem artylerii i miażdżącej przewadze luftwaffe. Mieli przy tym kilkakrotnie więcej żołnierzy i potworne zużycie amunicji. Dadzą radę. Najwyżej tratwami będą wozić i jak to mają w zwyczaju, amunicja i paliwo dotrze a o resztę np. jedzenie niech się sołdaty sami martwią.

  1. andrzejto

   Tyle, że wtedy sołdat dostał karabin i kilka naboi. Teraz potrzeby są znacznie większe.

  2. Adam S.

   Chyba właśnie o to chodzi. Przez dwa miesiące orki biegały z mostami jak głupi z drzwiami, żeby w końcu usłyszeć, że "przed zimą" to kontrofensywy na pewno nie będzie. A zaraz potem - kontrofensywa. I znowu jeżdżą orcze Kamazy z Doniecka do Chersonia i z powrotem, póki się nad nimi jakiś HIMARS nie zlituje. Dezinformacja też jest bronią, w każdym razie widać, jak Ukraińcy przejmują inicjatywę.

  3. GB

   Pod Stalingradem sowieci mieli do dyspozycji wszystkie dostępne jednostki rzeczne cywilne i wojskowe bo to była ich rzeka. Dniepr to w tym rejonie to ukraińska rzeka. Owszem Rosjanie mogą sobie sprowadzić różne PTS-y, ale nadal to nie jest most. Po drugie idzie ostrzał na coraz to nowe miejsca po zachodniej stronie Dniepru, a idzie bo aby odeprzeć ukraińskie ataki trzeba dostarczać amunicję z magazynów, które do tej pory były zamaskowane i nierozpoznane. Stąd HIMARS mają w co strzelać.

 9. The thex

  Ple, ple, ple. Siedemdziesiąta ofensywa której nikt na oczy nie widział. Zupełnie jakbym czytał przemówienia Goebbelsa. Widać, że eskimosi sporo się od niego nauczyli.

  1. Prof Ciekawski

   Martwi was konfederastów możliwość wolnej, silnej i demokratycznej Ukrainy w UE i NATO.

  2. Qwertyu

   To ciekawe jak szybko pan przylepił łatkę "konfederasty". Front sie przełamuje raz z jednej raz z drugiej strony ale bardzo płytko

  3. Bill

   Wygranej Ukrainy najbardziej boją się Niemcy a zatem Onetu, Newsweeki, wp i PO z Tuskiem na czele.

 10. GB

  W nawiązaniu do poprzedniego posta nie chodziło o miejscowość Aleksandrówka na południowy zachód od Cersonia tylko o miejscowość Małą Aleksandrówka. A ta miejscowość jest na kierunku skąd wyszła ofensywa na Suchyj Staw.

  1. DonPedros

   Byłoby miło, ale patrząc na mapę - nawet jak uda się utrzymać wyłom szerokości 10 km pomiędzy Suchym Stawokiem i Małą Aleksandrowką to trudno powiedzieć co ta ofensywa ma na celu, bo na wprost są puste pola i wioski lub mniejsze osady. Jedyny efekt to może być odcięcie Wielkiej Aleksandrowki i zaopatrywanie jej przez orki polnymi drogami. No chyba że celem jest dojście 30 km do Dniepru i odcięcie całej prawobrzeżnej części Dniepru, ale w taki kocioł nie uwierzę dopóki nie zobaczę.

  2. GB

   No moim zdaniem jeśli to ma być ofensywa to ma iść na Nowa Kachowke, czyli na Dniepr. I na miejscu Ukraińców atakowałbym w nocy, a w dzień broniłbym zajętego terenu. Wedle dostępnych ukraińskich danych i danych także rosyjskich na razie tylko w tym rejonie Ukraińcy odnieśli sukces. Runet pisze co prawda że Ukraińcy skutecznie zaatakowali na głównej drodze między Chersoniem i Nikołajewem i zajęli chwilowo wieś Kiseliwka, którą wojska rosyjskie miały odbić. Ukraińcy o tym nie wspominają nigdzie. Ale jeśli to prawda to nawet podejście pod Kiseliwke już byłoby dużym sukcesem ukraińskim. Zobaczymy co wydarzy się w nocy i jutro. Niemniej Ukraińcy przeprowadzili atak.

 11. Prezes Polski

  Nawiasem mówiąc bardzo ciekawy teatr działań zarówno w ataku, jak i w obronie. Teren niby płaski, stepowy, ale pola przedzielone zadrzewieniami i żywopłotami, trochę jak bocage w Normandii. Kluczowe jest tu rozpoznanie i dobra współpraca szturmujących oddziałów z artylerią. A obrońcy powinni jednak stosować działania manewrowe, bo stałe pozycje w takim terenie to wielkie zagrożenie atakiem artylerii.

 12. Razparuk

  Zobaczę to uwierzę...bo tych ofensyw to było...chyba poprzednia jeszcze przecież trwa... Problem taki że ruskie podchodzą pod Mikołajów.

 13. OptySceptyk

  Poczekajmy na jakieś niezależne potwierdzenie. Jeśli faktycznie ruSSkim posypał się front, to fajnie. Jeśli to tylko małe, taktyczne zwycięstwo, to też fajnie. Ale równie dobrze, może być to dezinformacja. Więc poczekajmy.

 14. GB

  Terrorysta Striełkow powiedział że wojsko ukraińskie przebiło się do wsi Brinskoje, to jest na północ od wsi Suchyj Staw. Czyli na tym kierunku postęp dzienny jest spory, około 10 km od wyjściowych pozycji ukraińskich. Walki też mają trwać o wieś Aleksandrówka tj. na południowy zachód od Chersonia. Strielkow nie wie jak tam się sytuacja rozwinęła. Widać że Ukraińcy atakują w kilku miejscach w Obwodzie Chersońskim.

 15. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Obie strony są już bardzo zmęczone i właśnie w w takich warunkach przesilenia jedna ze stron - ta "twardsza" - może uzyskać przewagę, a druga zacząć się rozsypywać. Aczkolwiek bez świeżych sił odwodowych i bez wsparcia artylerii, szerszy sukces operacyjny będzie raczej trudny do uzyskania.

 16. GB

  Jest też filmik z trofiejami zdobytymi przez Ukraińców (amunicja) ale ponieważ amunicję strony mają podobną to może to być propagandowy fejk.