Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie tracą kolejnego T-90M

T-90M / Fot. mil.ru

Rosyjskie Siły Zbrojne straciły kolejny już (trzeci lub czwarty) czołg T-90M będący obecnie najnowocześniejszym pojazdem tego typu wdrożonym seryjnie do jednostek. Za wyłączenie pojazdu z walki odpowiadają ukraińscy żołnierze z 93. Brygady Zmechanizowanej w okolicy Bachmutu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Czołg został wyłączony z walki, jednak nie widać na nim uszkodzeń, które uniemożliwiałby ponowne wykorzystanie go w walce, tym razem po stronie ukraińskiej. Jednak jeżeli uda się go przejąć, trafi on najpewniej poza Ukrainę, gdzie będzie poddany testom podobnie jak poprzedni zdobyty na Rosjanach egzemplarz. T-90M z racji bycia najnowocześniejszym rosyjskim czołgiem wdrożonym seryjnie do armii jest bardzo cennym nabytkiem. Utrata kolejnego przez Rosjan nie ma co prawda, bardzo dużego znaczenia dla danego odcinka frontu, jednak uderza wizerunkowo w rosyjskie siły zbrojne, które po raz kolejny tracą tak wartościowy dla nich pojazd.

Czytaj też

T-90M to najnowsza, zmodernizowana wersja rosyjskiego czołgu podstawowego T-90, która powstała w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich (KBTM) w wyniku pracy rozwojowej o kryptonimie "Proryw-3". Zakres modernizacji tego czołgu dotyczył wszystkich trzech głównych obszarów jego zdolności, czyli siły ognia, ochrony i mobilności. Większość z tych czołgów ma powstać w wyniku modernizacji obecnie eksploatowanych T-90/90A, a mniejsza część ma być wyprodukowana od podstaw.

Reklama

Czytaj też

Dotychczasowe uzbrojenie zostało wymienione na zmodernizowaną armatę gładkolufową 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ogniem oraz zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z karabinem maszynowym na stropie wieży. Opancerzenie zostało wzmocnione poprzez montaż modułów nowego pancerza reaktywnego "Relikt" na kadłubie i wieży oraz pancerza prętowego z tyłu. T-90M ma również nową, spawaną wieżę o zmienionej konstrukcji. Zainstalowano także nowy silnik wysokoprężny W-92S2 o mocy 1130 KM z automatyczną przekładnią oraz generatorem APU.

Czytaj też

Pierwszym czołgiem który ma otrzymać system aktywnej ochrony pojazdów Arena-M ma być T-90M. Fot. mil.ru

Komentarze (3)

 1. Ali baba

  Po co kupować abramsy czy k2 , taniej i lepiej wpakować na ursusa c-360 jakoś armatę przeciw pancerną , wojna na Ukrainie dowodzi że i to za dużo jak na Rosjan;)

 2. wert

  albo miny albo ostrzał artyleryjski, bardzo mało na uKR to straty czołg vis czołg. Co się dzieje jak dekiel zaliczy 155mm? Nie ma znaczenia Abrams czy teciak. To daje do myślenia jak ważnie jest przygotowanie pola walki i jak ważny jest manewr

 3. GB

  Warto też zwracać uwagę na ilość utraconych czołgów T-80BWM. To modernizacja tylko trochę gorsza od T-90M, a utracono ich wg Oryx 52, w tym sporo zdobyli Ukraińcy. Owszem nie są tak medialne jak T-90M, niemniej to poważna strata.

  1. LMed

   No cóż, do czołgów strzela się jak do kaczek już prawie. Wystarczy zuch z tubą.

  2. Jaszczur

   LMed- na polach bitew III WŚ będzie więcej prymitywnych przeróbek rodem z madmaxa ciężarowek ,pół ciężarówek , ciągników niż czołgów.... (Patrzcie na wojny w Syrii czy Libia )Z prostego powodu czołgów mało , drogie a niewiele trudniejszych do zniszczenia niż te prymitywne przeróbki. Ale ich będzie bardzo dużo , tanie , łatwo dostępne