Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja rozpoczęła montaż dronów Shahed na swoim terytorium

Irańskie bezzałogowce Shahed-136.
Irańskie bezzałogowce Shahed-136.
Autor. ANA

Rosja rozpoczęła montaż irańskich dronów kamikadze Shahed na własnym terytorium – uważa przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki. HUR ocenia też, że Moskwa zdołała zwiększyć produkcję pocisków rakietowych.

Reklama

„Po ostatnich atakach z zastosowaniem dronów Shahed wykryliśmy w nich elementy, które świadczą o tym, że bezzałogowce są montowane już w Rosji" – oświadczył Skibicki w wywiadzie dla portalu RBK Ukraina.

Reklama

Świadczyć ma o tym m.in. większa liczba rosyjskich części w zastosowanych dronach. Poza tym - jak powiedział Skibicki - strona ukraińska jest świadoma rosyjskich planów zwiększenia produkcji dronów Shahed na własnym terytorium.

W drugim półroczu tego roku Rosjanie chcą wyprodukować 1300 dronów Gerań-2, de facto jest to irański Shahed, a do produkcji mają być wykorzystane komponenty zagraniczne oraz krajowe.

Reklama

Czytaj też

Według przedstawiciela HUR Rosja nie jest obecnie zdolna do produkcji tak dużej liczby tych maszyn. Strona ukraińska gromadzi informacje na temat skali i lokalizacji produkcji oraz zakładów, które są zaangażowane w dostarczanie komponentów.

Skibicki powiedział również, że od wiosny Rosja zdołała zwiększyć produkcję rakiet. W sierpniu Rosjanie planują wyprodukować sześć rakiet Kindżał, 30 Iskanderów-M, 12 Iskanderów-K, 20 Kalibrów oraz ok. 40 rakiet Ch-101. Z informacji strony ukraińskiej wynika, że Rosja jest też w stanie wytwarzać co miesiąc ok. 10 pocisków Ch-32, zmodernizowanej rakiety manewrującej Ch-22.

Czytaj też

Według HUR obecnie Rosja posiada 585 rakiet o zasięgu ponad 500 km, w tym ok. 270 Iskanderów, 140 Kalibrów, ok. 100 rakiet typów Ch-101, Ch-555, Ch-55. Pocisków Kindżał jest w rosyjskim arsenale ok. 75, a rakiet Ch-22 około 150.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. Pirat

    Dać Ukrainie Tomahawki i po fabryce.

  2. OS-INT

    Na terytorium Rosji powstaje fabryka, która ma produkować tysiące dronów kamikaze Shahed, które według rosyjskiej nomenklatury otrzymały oznaczenie Gerań (Geranium). Przygotowania do produkcji rozpoczęły się w specjalnej strefie ekonomicznej Alabuga w autonomicznej republice Tatarstanu. Obecnie komponenty do dronów dostarczane są z Iranu, a następnie są po prostu montowane na terenie zakładu. OSINT-analitycy agencji Molfar zidentyfikowali szereg osób, zaangażowanych w produkcję Shahedów na terenie Rosji. Na liście znajdują się 43 osoby. Część pracowników ma powiązania z Ministerstwem Obrony Rosji i Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Są też tacy, którzy studiują lub po prostu zajmują się bezpośrednią produkcją - podało Ukraińskie Centrum Militarne...

  3. ACAN

    Na każdą taką ruską fabrykę powinno spaść kilka Ukraińskich dronów. Nie chodzi nawet o to żeby zniszczyć te obiekty wystarczy żeby zdestabilizować ich pracę i zmusić do podciągnięcia pod nie systemów opl.

Reklama