Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja modernizuje bazę Floty Czarnomorskiej

Fregata Admirał Grigorowicz (zdjęcie poglądowe).
Fregata Admirał Grigorowicz (zdjęcie poglądowe).
Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

W związku z tym, że baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na okupowanym Krymie jest podatna na ukraińskie ataki, Rosja poprawia infrastrukturę w położonym dalej na wschód porcie w Noworosyjsku - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

W aktualizacji wywiadowczej opublikowano zdjęcie satelitarne wykonane 1 kwietnia, które pokazuje moment umieszczania systemów rakietowych na fregacie rakietowej typu Admirał Grigorowicz, znajdującej się w bazie Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku. Jak wyjaśniono, nowoczesne rosyjskie okręty, takie jak fregaty typu Admirał Grigorowicz, wyposażone są w systemy pionowego wystrzeliwania pocisków manewrujących przeznaczonych do uderzania w cele na morzu i na lądzie. Wcześniej takie pociski ładowano w Sewastopolu na Krymie.

Reklama

Dodano, że Flota Czarnomorska w dużej mierze wycofała swoje okręty nawodne i podwodne z Sewastopolu do leżącego dalej na wschód Noworosyjska, a od czasu odwołania jej dowódcy w marcu tego roku, jej aktywność jest najmniejsza od początku wojny.

Oceniono, że choć Flota Czarnomorska niemal na pewno pozostaje w Noworosyjsku, gdyż jest to postrzegane jako najlepsza metoda na unikanie ukraińskich ataków z morza, to rozbudowa infrastruktury technicznej i logistycznej ma prawdopodobnie na stałe poprawić możliwości tej bazy.

Czytaj też

Duży okręt desantowy Kaliningrad projektu 775/II (Ropucha).
Duży okręt desantowy Kaliningrad projektu 775/II (Ropucha).
Autor. Zbiory autora
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Ech,

    Ten odwolany dowodca floty to chyba jeden z tych admiraow Ukrainskich ktry w 2014 przeszedl na strone Rosji

    1. Rusmongol

      Co to znaczy chyba?

Reklama