Reklama

Wojna na Ukrainie

Putin tonuje oczekiwania wobec walk wokół Awdijiwki na wschodzie Ukrainy

Autor. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine/ Facebook

Władimir Putin wydaje się tonować oczekiwania wobec rosyjskich działań militarnych wokół Awdijiwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Reklama

ISW zwraca uwagę, że o ile wcześniej Putin określał rosyjskie operacje w pobliżu Awdijiwki jako „aktywne działania bojowe”, o tyle w niedzielę nazwał je „aktywną obroną”. Według ekspertów think tanku może to być „próba stonowania oczekiwań znacznych rosyjskich sukcesów”.

Reklama

„Jest mało prawdopodobne, by siły rosyjskie osiągnęły w najbliższym czasie istotny przełom albo odcięły siły ukraińskie w tej miejscowości, a potencjalne większe (rosyjskie) zdobycze wymagałyby zapewne znacznego i długotrwałego zaangażowania ludzi i materiałów” – czytamy w raporcie.

ISW zauważa, że również rosyjska przestrzeń informacyjna osłabia swój optymizm dotyczący perspektyw rosyjskich działań ofensywnych wokół Awdijiwki.

Reklama

Czytaj też

Początkowo rosyjscy blogerzy wojskowi podawali maksymalistyczne i niezweryfikowane informacje o przesunięciu się wojsk rosyjskich o ponad 10 km, przypuszczalnie przeszacowując zdobycze tych sił koło Awdijiwki. Teraz natomiast przyznają, że są trudności z przesuwaniem się w tych okolicach, i donoszą, że siły rosyjskie zmniejszyły tempo działań ofensywnych wokół miejscowości. Wielu z nich zaczęło też informować o zaciętych i wyczerpujących walkach wokół Awdijiwki.

ISW ocenia, że wojska rosyjskie będą zapewne w najbliższym czasie kontynuować mniej intensywne działania ofensywne i pozostaną zagrożeniem dla sił ukraińskich na tym terenie mimo małego prawdopodobieństwa osiągnięcia wyraźnego przełomu czy otoczenia Awdijiwki.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama